Προς το περιεχόμενο

C σε vs code


Belisarios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας στην σχολή για την C χρησιμοποιούμε το Codeblocks όμως επειδή εγώ για html έχω το vs code θέλω να μάθω πως μπορώ να τρέξω C προγράμματα στο Vs Code

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εισαι σε περιβαλλον windows θα προτεινα καλυτερα netbeans. Τωρα το ιδανικο θα ηταν να δουλευες σε καποιο περιβαλλον linux. Πχ εγω γραφω σε vscode και εγω διπλα το terminal για compile debug κλπ. Επισης μπορεις να στησεις και ενα linux σε ενα virtual machine(αυτο το εχω κανει στο μηχανημα που εχω τα windows). Πιο ακραιο θα ηταν να κανεις install σε windows το cygwin(ή κατι παρομοιο), αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεις να κανεις compile/debug απο το "terminal" του vscode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, Belisarios είπε

Γεια σας στην σχολή για την C χρησιμοποιούμε το Codeblocks όμως επειδή εγώ για html έχω το vs code θέλω να μάθω πως μπορώ να τρέξω C προγράμματα στο Vs Code

TS μπορείς να τρέξεις c προγράμματα στο vs code. Ακολουθείς τα βήματα όπως στο παρακάτω σύνδεσμο:

https://code.visualstudio.com/docs/languages/cpp

Οπότε κάνεις εγκατάσταση το extension και έναν compiler της επιλογής σου και είσαι άρχοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο VS Code υπάρχει το Code Runner:

https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=formulahendry.code-runner

Φυσικά, επειδή το VS Code δεν είναι και compiler και τα συναφή, προαπαιτεί να έχεις εγκαταστήσει μια διανομή της γλώσσας προγραμματισμού που σ' ενδιαφέρει.

Edit: Με πρόλαβε ο φίλος @3c0r1z. Αυτό που προτείνει είναι καλύτερο.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να περάσεις gcc ή msvc και να κάνεις compile από το cmd ή το powershell. Το VScode  είναι editor, σαν το notepad ας πούμε, το compile το κάνεις από τον compiler στο terminal ή μέσω ενός IDE όπως το Visual Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...