Προς το περιεχόμενο

Η AMD λανσάρισε τον κορυφαίο Ryzen 9 3950Χ με 16 πυρήνες και 32 threads


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Ρε φίλε...να απαντήσεις εντός θέματος μπορείς???

Εγώ το έφτιαξα το ss αυτό ?

upto.jpg.7c849a9cce044c19e68788b7d1b0652f.jpg

Είτε Intel είτε Amd ανέβαζε τέτοιου είδους συγκριτικού το ίδιο κράξιμο θα έτρωγε από μένα τουλάχιστον..

Έχει δει κανένας cpu bench έως τώρα να δείχνει αντί για min fps , UP TO???

Είναι η δεν είναι ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ??

Βασικά last post από μένα σε αυτό το θέμα γιατί φαίνεται άκρη δεν βγαίνει...

Σου έχω απαντησει ήδη. Αφου ανεβαζουν τετοια τεστ για τετοιου ειδους επεξεργαστες, υποτιμουν την νοημοσυνη μας και ψαχνουν αγοραστες θυματα μεσα στην gaming κοινοτητα. Οποιος ειναι κοροιδο ας ασχοληθει με τετοιες τρολιες. Εγω ως gamer ξερω και ποσους πυρηνες χρειαζομαι και σε τι fps ειμαι καλυμενος. Δεν μου χρειαζεται ουτε επεξεργαστης με τοσους πυρηνες ουτε καρτα γραφικων  με 32γιγα. Πληρωνω αυτο που χρειαζομαι και δεν χαριζω τα λεφτα μου σε καμια ιντελ ουτε αμδ.-   

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εχοντας 2 χρονια την nzxt X62 μπορω να πω οτι ειναι πολυ αθορυβη κρατοντας τις θερμοκρασιες σε πολυ καλα επιπεδα του 8700K σε μετριο OC. Διαρροες η θορυβο του κυκλοφορητη δεν εχω καποιο θεμα μεχρι στιγμης. 6 χρονια εγγυηση οποτε οτι παθει σε στελνουν αμεσα νεα. 

εγω στην corsair Η110i μιωση φοβερα τον θορυβο, χρησημοποιωντας χοντρες λαστιχιενιες ροδελες, κοινες  αυτες των υδραυλικων που τις βρισκεις σε ολα τα μαγαζια με εργαλεια,  αναμεσα στην υδροψυξη και στο κουτι, στις βιδες. πραγματικα πλεον την ακουγα μονο σε φουλ rpms. Καντο και θα δεις. Φτηνες ειναι 20 λεπτα η μια.

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Μακρια. Το εχω χρησημοποιεισει σε build. Προσωπικα μονο σε εμφάνηση μου αρεσε.Αν μηλας για το μεγαλο. το απλο ουτε καν. Μιας και θα πας σε 2 καρτες που ειναι μεγαλες, θα ειναι απαραιτητο να τους δινεις μπολικο κρυο αερα. Επελεξε κουτι που να μην εχει κλειστό cover στο κατω μερος. Να μπορεις να εχεις intake botom fans. Πολυ συμαντικο για της καρτες αυτες οι θεσεις. Γνωμη μου Fractal desine mecify c. 

θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη στο θέμα κουτί καθώς όπως φαίνεται στην υπογραφή μου χρησιμοποιώ της Cougar το Panzer και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (το συγκεκριμένο επίσης έχει 8 θέσεις για ανεμιστήρες (μία είναι κάτω που την έχω βάλει για είσοδο αέρα στην κάρτα γραφικών)

φαντάζομαι όταν έρθει η στιγμή για το νέο σύστημα θα δούμε τι θα μπει για κουτί κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη στο θέμα κουτί καθώς όπως φαίνεται στην υπογραφή μου χρησιμοποιώ της Cougar το Panzer και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (το συγκεκριμένο επίσης έχει 8 θέσεις για ανεμιστήρες (μία είναι κάτω που την έχω βάλει για είσοδο αέρα στην κάρτα γραφικών)

φαντάζομαι όταν έρθει η στιγμή για το νέο σύστημα θα δούμε τι θα μπει για κουτί κτλ.

Αν εχει κατω θεσεις τοτε οκ. Αυτο που σου προτεινα εχει 2χ120 κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Σου έχω απαντησει ήδη. Αφου ανεβαζουν τετοια τεστ για τετοιου ειδους επεξεργαστες, υποτιμουν την νοημοσυνη μας και ψαχνουν αγοραστες θυματα μεσα στην gaming κοινοτητα. Οποιος ειναι κοροιδο ας ασχοληθει με τετοιες τρολιες. Εγω ως gamer ξερω και ποσους πυρηνες χρειαζομαι και σε τι fps ειμαι καλυμενος. Δεν μου χρειαζεται ουτε επεξεργαστης με τοσους πυρηνες ουτε καρτα γραφικων  με 32γιγα. Πληρωνω αυτο που χρειαζομαι και δεν χαριζω τα λεφτα μου σε καμια ιντελ ουτε αμδ.-   

εγω στην corsair Η110i μιωση φοβερα τον θορυβο, χρησημοποιωντας χοντρες λαστιχιενιες ροδελες, κοινες  αυτες των υδραυλικων που τις βρισκεις σε ολα τα μαγαζια με εργαλεια,  αναμεσα στην υδροψυξη και στο κουτι, στις βιδες. πραγματικα πλεον την ακουγα μονο σε φουλ rpms. Καντο και θα δεις. Φτηνες ειναι 20 λεπτα η μια.

δεν χρειάζεται να υπάρχουν εντάσεις

για μένα εξαρτάται τι είδους Gamer είσαι και τι αναλύσεις θέλεις να παίζεις

προσωπικά και το σύστημα της υπογραφής και το επόμενο σύστημα σε αυτόν τον επεξεργαστή AMD Ryzen 9 3950X θα απασχοληθεί για Gaming σε αναλύσεις 1920x1080

δεν θα ασχοληθώ με 4K αναλύσεις κτλ

θα πει κάποιος ναι ρε φίλε αλλά ξέρεις τις δυνατότητες του συστήματος που έχεις ή που θες να φτιάξεις

ναι θα του πω τις ξέρω αλλά εγώ γουστάρω αυτά

άλλωστε δεν με περιορίζει καθώς ήδη έχω και κονσόλα XBOX One - XBOX One X και σκοπεύω να πάρω και την Next Gen ΧΒΟΧ

6 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Αν εχει κατω θεσεις τοτε οκ. Αυτο που σου προτεινα εχει 2χ120 κατω.

λέω πράγματα που έχω προσωπικά και που έχουν δοκιμαστεί σε συγγενείς/φίλους/συναδέλφους.

δεν τα λέω τυχαία ξέρω τι λέω αν μπεις στην ιστοσελίδα της Cougar και δεις το Panzer θα καταλάβεις

αν μπεις στην ιστοσελίδα της Coolermaster θα δεις ανάλογα κουτιά

το ίδιο και της Corsair

επίσης θα δεις χρήσιμα πράγματα στην ιστοσελίδα της Zotac , EVGA και φυσικά αφήνω την καλύτερη Noctua για το τέλος.

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα χρειαζεται μητρικη με πολυ βαρβατα vrm. Ακομα και σε χ570 θελει απο τις μεγαλες με τα 12 και 16 φασεις vrm. Στις υπολοιπες ή θα κανει thermal throtling, ή θα γινουν οι μητρικες φλαμπε. Εχει το ιδιο σεναριο που ειχε στους FX o 9590. Πολυ δυνατη μητρικη και ο επεξεργαστης αγκαζε με την υδροψυξη. Οποιος τον αγορασει θα πρεπει να βαλει το χερι πολυυυυ βαθιααα στην τσεπη και για μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Λογικα χρειαζεται μητρικη με πολυ βαρβατα vrm. Ακομα και σε χ570 θελει απο τις μεγαλες με τα 12 και 16 φασεις vrm. Στις υπολοιπες ή θα κανει thermal throtling, ή θα γινουν οι μητρικες φλαμπε. Εχει το ιδιο σεναριο που ειχε στους FX o 9590. Πολυ δυνατη μητρικη και ο επεξεργαστης αγκαζε με την υδροψυξη. Οποιος τον αγορασει θα πρεπει να βαλει το χερι πολυυυυ βαθιααα στην τσεπη και για μητρικη.

υπάρχουν και από την Gigabyte και από την ASUS ικανές μητρικές για αυτόν τον επεξεργαστή (ανάλογα τα οικονομικά σου)

το ίδιο ισχύει και στο θέμα τροφοδοτικού , κάρτας γραφικών κτλ...

εγώ το έχω αποφασίσει ότι και σε αυτό το σύστημα θα πάρω τα κορυφαία υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν χρειάζεται να υπάρχουν εντάσεις

για μένα εξαρτάται τι είδους Gamer είσαι και τι αναλύσεις θέλεις να παίζεις

προσωπικά και το σύστημα της υπογραφής και το επόμενο σύστημα σε αυτόν τον επεξεργαστή AMD Ryzen 9 3950X θα απασχοληθεί για Gaming σε αναλύσεις 1920x1080

δεν θα ασχοληθώ με 4K αναλύσεις κτλ

θα πει κάποιος ναι ρε φίλε αλλά ξέρεις τις δυνατότητες του συστήματος που έχεις ή που θες να φτιάξεις

ναι θα του πω τις ξέρω αλλά εγώ γουστάρω αυτά

άλλωστε δεν με περιορίζει καθώς ήδη έχω και κονσόλα XBOX One - XBOX One X και σκοπεύω να πάρω και την Next Gen ΧΒΟΧ

λέω πράγματα που έχω προσωπικά και που έχουν δοκιμαστεί σε συγγενείς/φίλους/συναδέλφους.

δεν τα λέω τυχαία ξέρω τι λέω αν μπεις στην ιστοσελίδα της Cougar και δεις το Panzer θα καταλάβεις

αν μπεις στην ιστοσελίδα της Coolermaster θα δεις ανάλογα κουτιά

το ίδιο και της Corsair

επίσης θα δεις χρήσιμα πράγματα στην ιστοσελίδα της Zotac , EVGA και φυσικά αφήνω την καλύτερη Noctua για το τέλος.

Προσωπικα εχω το cosair 750d απο το 2013. Μακραν για μενα ενα απο τα κορυφαια κουτια. Προσωπικα το θεωρω πολυ ανωτερο απο το cugar. To cougar ειμαι πολυ ομορφο. Αλλα υστερει σε καποια πραγματα που στο corsair τα εχω. Δεν υπαρχει λογος αλλαγης κουτιου. Λεω συμφωνα με οσοα εχω φτιαξει σε φιλους και γνωστους. Δεν συμαινει κατι αυτο γιατι δεν αγοραζαν και τιποτα κουτια της προκοπης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Προσωπικα εχω το cosair 750d απο το 2013. Μακραν για μενα ενα απο τα κορυφαια κουτια. Προσωπικα το θεωρω πολυ ανωτερο απο το cugar. To cougar ειμαι πολυ ομορφο. Αλλα υστερει σε καποια πραγματα που στο corsair τα εχω. Δεν υπαρχει λογος αλλαγης κουτιου. Λεω συμφωνα με οσοα εχω φτιαξει σε φιλους και γνωστους. Δεν συμαινει κατι αυτο γιατι δεν αγοραζαν και τιποτα κουτια της προκοπης. 

εμένα τουλάχιστον φίλοι και συνάδελφοι είναι Gamers αλλά και Streamers όποτε έχουν αυξημένες απαιτήσεις

σε αντίθεση με συγγενείς που εκεί πάω σε συνηθισμένες και λογικές λύσεις.

πρόσεξε δεν το παίζω "ειδικός" παλιά ήμουν πληροφορικός (μπορεί οι πληροφορικάριοι στην εργασία να με αποκαλούν "δεινόσαυρο" λόγω ηλικίας και εμπειρίας) αλλά αυτό δεν παύει το γεγονός ότι είμαι ένας υπάλληλος γραφείου σε πολυεθνική εταιρεία

για αυτό και το σύστημα της υπογραφής στήθηκε παρέα με τους πληροφορικάριους στην δουλειά (γιατί όπως γνωρίζεις αν απέχεις από την τεχνολογία δεν είσαι και ενημερωμένος σωστά έτσι μπορεί να γίνει ζημιά).

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

υπάρχουν και από την Gigabyte και από την ASUS ικανές μητρικές για αυτόν τον επεξεργαστή (ανάλογα τα οικονομικά σου)

το ίδιο ισχύει και στο θέμα τροφοδοτικού , κάρτας γραφικών κτλ...

εγώ το έχω αποφασίσει ότι και σε αυτό το σύστημα θα πάρω τα κορυφαία υλικά.

Σου λεω επειδη το εχω ζησει το ιδιο σεναριο με το fx. Ασχετως επιδόσεων ετσι! Μηλάμε για την σωστη λειτουργια του υπολογιστη τωρα και τις μητρικες που μπορουν να τον ταήσουν.Αυτα τα κουλα της AMD τα εχω λουστει και τα ξερω. Για παραδειγμα. Λεει ελαχιστη ψυξη 2χ140 ετσι? Αλλα δεν μας ειπε ο ποιητης....με τι καρτα γραφικων οταν η υδροψυξη ειναι στο επανω μερος του κουτιου? με την 5700xt blower ?που τον ζεστο της αερα τον φτυνει εξω απο το κουτι? Γιατι οι αλλες τον φυσανε εντος κουτιου. Με τι θερμοκρασια περιβαλλοντος? Το αποστειρωμενο 24 βαθμους χειμωνα καλοκαιρι? Σαν τις τραπεζες? Το καλοκαιρι με τους 32 βαθμους τι γινεται? Ο μαυρος θερμαστης απο το τσιμουτι. Γιατι και τις μητρικες με βαση αυτην την καρτα τις σχεδιασαν και εβαλαν ανεμηστηρακι να παγωσει chipset. Βαζοντας ομως τις αλλες τις καρτες που φυσανε την ζεστη πανω στο chipset το ανεμηστηρακι "κανει θορυβο" τι να φταει αραγε που ζεστενεται? Φίλε μου χωρις 360αρα αυτος ο επεξεργαστης εδω στην ελλάδα θα ειναι το μαρτυριο της θερμοπληξιας του gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εχοντας 2 χρονια την nzxt X62 μπορω να πω οτι ειναι πολυ αθορυβη κρατοντας τις θερμοκρασιες σε πολυ καλα επιπεδα του 8700K σε μετριο OC. Διαρροες η θορυβο του κυκλοφορητη δεν εχω καποιο θεμα μεχρι στιγμης. 6 χρονια εγγυηση οποτε οτι παθει σε στελνουν αμεσα νεα. 

αν παθεις διαρροη , η σταματησει ο κυκλοφορητης και γινει ζημια στο hardware σου καλυπτουν και αυτό ? δλδ πρην την παρεις στελνεις το setup σου ? η απλα καλυπτει την υδροψυξη ?  7700Κ corsair h115 και την εβγαλα δεν το αντεξα τοσο θορυβο και 87 βαθμους max . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ikorolis είπε

υπάρχουν και από την Gigabyte και από την ASUS ικανές μητρικές για αυτόν τον επεξεργαστή (ανάλογα τα οικονομικά σου)

το ίδιο ισχύει και στο θέμα τροφοδοτικού , κάρτας γραφικών κτλ...

εγώ το έχω αποφασίσει ότι και σε αυτό το σύστημα θα πάρω τα κορυφαία υλικά.

Φιλε μου θες την γνωμη μου? Αφου πας για τετοιο κτηνος, και γουσταρεις να το ζησεις δεν χωρανε τσιγκουνιες στην μητρικη σε αυτον τον επεξεργαστη. Βαζεις στοχο την AORUS EXTREME που εχει 16 πραγματικες φασεις, και οχι dublers οπως ειναι η asus crosshair. Πανεμορφη μητρικη, ειναι η καλυτερη υλοποιηση σε μητρικη που εχω δει ποτε. Εχει Την ποιο κορυφαια ποιοτητα ever και δεν μπορεις να της βρεις κατι που να της λειπει . ψεγαδι δεν βρισκεις να πεις για αυτη την μητρικη. Η μονη που εχει προστατευμενο το ανεμηστηρακι του  chipset ωστε να μην ζεστενεται απο την καρτα. Ολες οι αλλες μπροστα της απλες μετριοτητες. Δεν εχω λογια για αυτη την μητρικη. φτιαχνεις το απολυτο τουμπανο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fp84 είπε

Αν κατάλαβα καλά ο 3950X θα μπαίνει μόνο σε X570? η κάνω λάθος?

Όχι και σε καλές Χ470 και ελάχιστες Β450 που θα μπορούν να τον οδηγήσουν. Η δική μου X470 Taichi τον παίρνει με το τελευταίο bios update από τις 6/8. 

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Φιλε μου θες την γνωμη μου? Αφου πας για τετοιο κτηνος, και γουσταρεις να το ζησεις δεν χωρανε τσιγκουνιες στην μητρικη σε αυτον τον επεξεργαστη. Βαζεις στοχο την AORUS EXTREME που εχει 16 πραγματικες φασεις, και οχι dublers οπως ειναι η asus crosshair. Πανεμορφη μητρικη, ειναι η καλυτερη υλοποιηση σε μητρικη που εχω δει ποτε. Εχει Την ποιο κορυφαια ποιοτητα ever και δεν μπορεις να της βρεις κατι που να της λειπει . ψεγαδι δεν βρισκεις να πεις για αυτη την μητρικη. Η μονη που εχει προστατευμενο το ανεμηστηρακι του  chipset ωστε να μην ζεστενεται απο την καρτα. Ολες οι αλλες μπροστα της απλες μετριοτητες. Δεν εχω λογια για αυτη την μητρικη. φτιαχνεις το απολυτο τουμπανο. 

θα την έχω υπόψη μου φίλε

σε ευχαριστώ.

17 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Όχι και σε καλές Χ470 και ελάχιστες Β450 που θα μπορούν να τον οδηγήσουν. Η δική μου X470 Taichi τον παίρνει με το τελευταίο bios update από τις 6/8. 

image.png

και της υπογραφής η μητρική ήδη τον υποστηρίζει.

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Όχι και σε καλές Χ470 και ελάχιστες Β450 που θα μπορούν να τον οδηγήσουν. Η δική μου X470 Taichi τον παίρνει με το τελευταίο bios update από τις 6/8. 

image.png

Μια χαρά!!! και εγώ taichi έχω   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...