Προς το περιεχόμενο

Πράσινο φως στη συμφωνία Public - Media Markt


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostasR1 είπε

σχετικά με αυτά τα μαγαζιά, μπορεί να είναι πιο ακριβά σε σχέση με τα μικρότερα Skroutzομάγαζα κτλ ...ΑΛΛΑ, τουλάχιστον αυτοί

πληρώνουν το ΦΠΑ στο κράτος

πληρώνουν το φόρο στο κράτος

πληρώνουν το ΙΚΑ των εργαζομένων και τους μισθούς του

και επίσης ένα μαγαζί 1000τμ έχει και τα έξοδα του.

... και μην μου πει κάποιος ποιος φαλίρισε το κράτος, πάντως  η Media ή το Public ή το Πλαίσιο δεν είναι.

Η επιβάρυνση που έχουν στις τιμές τους είναι άκρως λογική, είναι στο χέρι και στην τσέπη του καθενώς από που θα αγοράσει.

 

Μεγάλο αρνητικό τους είναι οι εργαζόμενοι, είναι άσχετοι στον αντικείμενο τους, οι πιο πολλοί. Οπότε οι γνώστες ανοίγουν το skroutz και κάνουν την παραγγελία γνωρίζοντας αυτό που θέλουν κερδισμένοι πάντα στην τσέπη.

 

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Στη Γερμανία που δεν έχει Skroutzομάγαζα πάνε καλά ??

Επεξ/σία από axe3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dchatz είπε

παπαλα ανταγωνισμός black friday...

O ανταγωνισμος δεν αφορα τα τελικα καταστηματα μην γελιεστε...

Δεν λεει πχ το Public και λεει PS4 Pro στα 99€ επειδη ετσι του καυλωσε....

Θα εχει κανει συμφωνια με την SONY και στο τελος θα της δωσει report. "Aγαπητη SONY πουλησα 2000 τεμαχια τα οποια τα ειχα αγορασει 139€ " θελω πιστωτικο 45€ το κομματι.

Και η SONY τα δινει γιατι  α) Ανεβασε το μεριδιο αγορας της κονσολας πχ απο 53% στο 64% σε σχεση με το XBOX.. β)γιατι ξεστοκαρει για να βγαλει νεο μοντελο version κτλ και γ) θα αυξηθουν οι πωλησεις των games και αξεσουαρ.

Ετσι δουλευουν τα πραγματα πανω κατω ... Δεν ανοιγουν το παραθυρο και πετανε λεφτα τα καταστηματα...

Με 20 χρονια εμπειριας μεσα σε τετοια μαγαζια κατι εμαθα....

Και οποιος λεει για αληθινες τιμες στα skroutzομαγαζα να παρει σαν παραδειγμα το e-shop..

Οταν δουλευε με ενα site απο μια αποθηκη μαμουσε και εδερνε.... Οταν αρχισε να μπλεκει με ενοικια ,υπαλληλους ,φως νερο τηλεφωνο μπηκε στο αρθρο 99....

 

 

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, butters είπε

Προσωπικά σε κινητά και λευκές ηλεκτρικές συσκευές που αγόρασα από σκρουτζομάγαζο και είχα θέμα service δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

Πες τα μωρέ, κι εγώ ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα (έως τώρα) ούτε με το support ούτε με το aftersale, αντιθέτως από τα Public για ένα LG monitor με καμμένα pixel με περάσανε από 40 κύματα για να μου δώσουν το DOA και η LG είναι η μόνη που δικαιολογεί Zero Pixel έτσι... εδώ κάποιοι ξινίζουν επειδή τους θίξαμε τις αλυσίδες, αυτό έλειπε να μην πληρώνουν φόρους στο φπα και στο κράτος που φτάσαμε σε σημείο να το λέμε και ως παράδειγμα... μερικοι βάζουν emoji απορίας στα 400 ευρώ μισθό. Θα γίνει η Ελλάδα ΧΩΡΑ μετά

2 ώρες πριν, axe3d είπε

Στη Γερμανία που δεν έχει Skroutzομάγαζα πάνε καλά ??

Α δηλαδή μετά την Ελλάδα υπάρχει μόνο η Γερμανία και τίποτα άλλο, μαύρη τρύπα.

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4mage είπε

Πες τα μωρέ, κι εγώ ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα (έως τώρα) ούτε με το support ούτε με το aftersale, αντιθέτως από τα Public για ένα LG monitor με καμμένα pixel με περάσανε από 40 κύματα για να μου δώσουν το DOA και η LG είναι η μόνη που δικαιολογεί Zero Pixel έτσι... εδώ κάποιοι ξινίζουν επειδή τους θίξαμε τις αλυσίδες, αυτό έλειπε να μην πληρώνουν φόρους στο φπα και στο κράτος που φτάσαμε σε σημείο να το λέμε και ως παράδειγμα... μερικοι βάζουν emoji απορίας στα 400 ευρώ μισθό. Θα γίνει η Ελλάδα ΧΩΡΑ μετά

 

Κακος πηγες την LG στο Public...

Ερχεται και την παίρνει η LG απο τον χωρο σου....

Μερικες φορες θελουμε και τα παθαινουμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, margaritagr είπε

Κι αυτοί που παίρνουν απο Σκρουτζ πάνε στα μεγάλα καταστήματα για να τα δουν πρώτα ως demo. Αν δεν υπήρχαν οι demo συσκευες να τους δω αν θα έπαιρναν yolo χωρίς να τα έχουν πιάσει πρώτα. 

Και βέβαια θελουμε εκθέσεις και για τις μεγάλες οικιακές συσκευες. Και το πλυντήριο και το ψυγείο, δε μου φτάνει να διαβάσω στο internet τι διαστάσεις έχει. Το να το δεις live ειναι εντελώς διαφορετικό. Θέλω ενα ψυγείο.. θα πάω να το δω, να δω πως ειναι τα ράφια του, τι χώρος ακριβως υπάρχει και που κλπ. 

Ακριβός αυτο... Εχω αγορασει πλυντηριο.και ψυγειο με κριτικες φοβερές και οταν ηρθε ξενερωσα.

Τελικα προτίμησα να παω απο ενα.γνωστο καταστημα να δω απο κοντα το νεο ψυγειο που ειχα δει στο ιντερνετ... Το αποτελεσμα ουτε αυτο μου αρεσε και ειδα.κατι άλλο.

Το.μεγαλυτερο προβλημα κατα την γνωμη μου ειναι οι Influencers και Reviewers στα Site και Youtube που σε κανουν να αγοράσεις κατι που για αυτους μπορει.οντος να ειναι τελειο η απλα να τα παίρνουν με χορηγήσεις οπως ενα γνωστο unbox καναλι και δεν εχουν ιδεα, εχει τύχη να δω review για ακουστικα που θεωρω εχω γνωσεις και δεν το πίστευα ποσο ασχετοι ειναι.

Με λιγα λογια αν δεν δεις Demo η να ακουσεις ενα ακουστικο παραδειγμα δεν μπορεις να ψωνίσεις.

Κακοι επαγγελματίες και πωλητες υπαρχουν παντού ητε online or physical store. Το.θεμα ειναι να δεις τι παιρνεις..

Ειναι δυνατον να παρεις ηλεκτρικες συσκευες χωρις να δεις απο.κοντα ? Καλα για ρουχα παπουτσια , επιπλα φωτιστικα δεν το συζητώ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Κακος πηγες την LG στο Public...

Ερχεται και την παίρνει η LG απο τον χωρο σου....

Μερικες φορες θελουμε και τα παθαινουμε....

Η LG φίλτατε δεν θα ερχόταν γρηγορότερα από το DOA 7 ημερών, νομίζεις δεν τους πήρα τηλέφωνο πριν πάω στο DOA το οποίο δεν μου δίνανε στην 7η μέρα ενώ ήμουν μέσα στην εβδομάδα και χωρίς ΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ έπρεπε να μου την αντικαταστήσουν;

Εάν LG παραλάβει από το σπίτι σου το λιγότερο σε 30 ημέρες αφού περνούσε και τον έλεγχο θα την είχες σπίτι σου. Άρα το "θέλουμε και τα παθαίνουμε" δεν πιάνει σε εμένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα που τίθεται εδώ είναι το αυριο για όλους. είτε λέγονται υπάλληλοι, είτε καταστήματα, είτε πελάτες είτε ότι άλλο.

τι έγινε χτες προχτες κτλπ και ποιος ειναι πιο φτηνός και τι βγάζει ο καθένας είναι μια ιστορία η οποία πάντα θα έχει ανακρίβειες και μισές αλήθειες. αυτό είναι το μόνο σίγουρο. την ταμπακιέρα δεν θα την δει ποτέ κανείς. ΄λοα καλά και αποδεκτά αρκεί να μην υπάρχουν θύματα. αλλά σε ποιον πόλεμο δεν υπήρξαν???

Ίδωμεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4mage είπε

Η LG φίλτατε δεν θα ερχόταν γρηγορότερα από το DOA 7 ημερών, νομίζεις δεν τους πήρα τηλέφωνο πριν πάω στο DOA το οποίο δεν μου δίνανε στην 7η μέρα ενώ ήμουν μέσα στην εβδομάδα και χωρίς ΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ έπρεπε να μου την αντικαταστήσουν;

Εάν LG παραλάβει από το σπίτι σου το λιγότερο σε 30 ημέρες αφού περνούσε και τον έλεγχο θα την είχες σπίτι σου. Άρα το "θέλουμε και τα παθαίνουμε" δεν πιάνει σε εμένα. 

Δηλωσα βλαβη την τεταρτη και ηρθε εχτες και την πηρε η LG .... MIA ΕΡΓΑΣΙΜΗ !!!!!!!  (μιση για την ακριβεια)

Το λεω γιατι πιο φρεσκο δεν γινεται.....  

Το service της LG (Μανωλοπουλος συγκεκριμενα) σε αυτα ειναι αψογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Δηλωσα βλαβη την τεταρτη και ηρθε εχτες και την πηρε η LG .... MIA ΕΡΓΑΣΙΜΗ !!!!!!!  (μιση για την ακριβεια)

Το λεω γιατι πιο φρεσκο δεν γινεται.....  

Το service της LG (Μανωλοπουλος συγκεκριμενα) σε αυτα ειναι αψογο...

Βρίσκομαι επαρχία όλο αυτό έπειτα από από επικοινωνία με την LG, δεν ξέρω εάν άλλαξε κάτι τώρα, πάντως τότε μου πρότειναν και οι ίδιοι να πάρω το DOA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές στα καταστήματα δεν είναι απόφαση της εκάστοτε εταιρείας. Αν μια τηλεόραση κάνει 1000 ευρώ, δε μπορεί η κάθε Media markt, Πλαίσιο, Κωτσόβολος κτλ. να την πουλήσει όσο θέλει. Η τιμή καθορίζεται από την εκάστοτε ελληνική αντιπροσωπεία. Για κάθε τηλέοραση που μπαίνει σε προσφορά είτε σε φυλλάδιο, είτε σε διαφήμιση, γίνεται πρώτα συνεννόηση με την εκάστοτε αντιπροσωπεία. Όλες οι άλλες εταιρείες που ματσάρουν την τιμή επικοινωνούν με την αντιπροσωπεία, και πιστώνονται και αυτοί τη διαφορά για όσα τεμάχια δώσουν ματσάροντας αυτή τη τιμή. Αν κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, ή δεν υπάρχει συμφωνία με την αντιπροσωπεία, το προιόν πολύ απλά κρύβεται από το ράφι και η εντολή είναι να αντιπροτείνεις κάτι άλλο, κατά κύριο λόγο σε αυτές τις περιπτώσεις σφάζονται και προτείνονται τα αποκλειστικά της εκάστοτε αλυσίδας. Σε περίπτωση που κάποια εταιρεία αυθαίρετα αποφασίζει να σφάξει μια τιμή, έχει διάφορα θεματάκια με την αντιπροσωπεία, με τα πιο σημαντικά να είναι η αντιπροσωπεία να μη σου δίνει στοκ, ή να σου δίνει πολύ περιορισμένο, ή να έρχεται σε σένα με ότι δεν αγόρασαν οι υπόλοιποι. Άρα πριν σκεφτείτε γιατί και πώς είναι έτσι οι τιμές, να ξέρετε ότι οι αντιπροσωπείες είναι αυτές που τις καθορίζουν στις αλυσίδες.

Το γιατί ένα σκρουτζομάγαζο έχει χαμηλότερη τιμή ενώ σίγουρα παίρνει μικρότερες ποσότητες συμβαίνει γιατί : 1) αποφασίζει ο ίδιος ο μαγαζάτορας να παίξει με μικρότερο κέρδος μιας και έχει πολύ λιγότερα λειτουργικά έξοδα και 2) γιατί ένα μέρος της επιστροφής ποσού που δίνει η αντιπροσωπεία στον μαγαζάτορα, αποφασίζει να το ρίξει στην αξία του προιόντος, μειώνοντας την. Αυτή η επιστροφή όταν γίνεται σε μεγάλες αλυσίδες γίνεται σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα (συνήθως στο τέλος του χρόνου) και φυσικά σπάνια περνάει στον καταναλωτή.

Δυστυχώς το λιανεμπόριο στην Ελλάδα με τεράστια καταστήματα τύπου Mediamarkt κτλ έχει αρχίσει και αργοπεθαίνει. Και αυτό γιατί αυτά τα μαγαζιά έχουν πάψει πλέον να είναι καταστήματα προορισμού όπως ήταν παλιά. Παλιά θυμάμαι ήταν πολλοί που λέγανε πάμε για βόλτα Mediamar,kt, Praktiker, Carrefour κτλ. Τώρα αυτό έχει πεθάνει. Μπορεί να πάς πχ Mc Arthur ή κανά Mall και να περάσεις απο μαγαζιά με ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά αλλά δε πας αποκλειστικά σε αυτά, εκτός και αν έχεις λόγο (πχ κάτι χάλασε). Και γι αυτό πλέον τα συνοικιακά Κωτσόβολος κάνουν πάρτι. Κατεβάζουν βρακιά στις τιμές, ματσάρουν τις αντίστοιχες άλλες αλυσίδες, σφάζουν εγγυήσεις κτλ οταν χρειαστέι, και έχουν και τη φιλοσοφιά συνοικιακού μαγαζιού που χτίζουν πάνω σε ανθρώπινες σχέσεις μαγαζιού - πελάτη.

Πάρα πολλοί ψώνιζαν με τη λογική θα πάω να το δώ στην αλυσίδα που τα έχει όλα ανοιχτά και μετά θα πάω να το ψωνίσω από το ίντερνετ. Και γώ το έκανα κάποιες στιγμές παρόλο που δούλευα σε αλυσίδα. Έχει μια λογική μιας και ο καθένας κοιτάζει την τσέπη του. Αλλά κάθε τι έχει το τίμημά του. Ήταν αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή απλά θα σταματήσουν να υπάρχουν μαγαζιά και στο τέλος θα ψωνίζουμε όλοι γουρούνι στο σακί ...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, andreaspA είπε

Μα πώς είναι δυνατόν να έχει καλύτερες τιμές απο σκρουτζομαγαζο, οταν το κοστος λειτουργιας του σκρουτζομαγαζου ειναι 3000€ τον χρονο για την συντηρηση του site, και πολλα απο αυτά κάνουν τριγωνικές παραδόσεις απευθείας απο τις εταιρίες? Ούτε αποθήκη δεν έχουν. Ούτε καν έδρα επισκέψιμη απο τον πελάτη.
Μόνο το media στο Μαρούσι , πρέπει να έχει κόστος μισθοδοσίας 1000-2000€ την ημέρα! Πήγα προχτές, είχε 8-10 άτομα στον επάνω όροφο και 10+ στον κάτω που καθόντουσαν. 20 Ατομα βάρδια, είναι 30 μεροκάματα την ημέρα.

Πάνω απο 1000€ κοστολόγιο ημερησίως μόνο για την μισθοδοσία.

Αν βάλεις ενοίκια, ρεύματα, συντηρήσεις, μιλάμε για 50000€ κοστολόγιο τον μήνα.

Πολυ χοντρικα τωρα ολα αυτα που σου λεω. Ουτε κομπιουτερακι δεν εχω πιασει στα χέρια μου.

Πως είναι δυνατόν να βγεί αυτό το μαγαζί? Εκει μέσα πρέπει να γίνεται λαικό προσκύνημα για να επιβιώσει. Να φεύγουν με τις κούτες στην πλάτη, σαν τα μυρμήγκια.

Με δανεισμό ζούνε, που κάποια στιγμή θα τον βαρέσουν όπως ακριβώς γίνεται πάντα. Οπως ακριβώς έγινε με την Forthnet πρόσφατα, όπως ακριβώς έχει γίνει με εκατοντάδες επιχειρήσεις.

Το ίδιο ακριβώς που γίνεται με τον Σκλαβενίτη που πολλοί πίνουν νερό στο όνομα του. 3δις τζίρος και 17μύρια ebitda που επειδή είναι θετικό , πανηγυρίζουμε κιόλας, είναι τραγική κατάληξη εταιρίας.

Δεν διαφώνω μαζί σου, αντιθέτως...

Μπορείς να μου πεις μερικά που κάνουν τριγωνική πώληση στο σκρουτζ? Είναι καθαρή περιέργεια! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, John2123 είπε

Πραγματικά γελάω με το "δεν σημαίνει ότι και αυτή η τιμή είναι η σωστή" ποια είναι η σωστή τιμή δλδ;

Πάλι καλά που στο νετ βλέπουμε τις πραγματικές τιμές κ όχι αυτές της αισχροκέρδειας....

Όπως τα λες να βγάλει μεροκάματο και όχι τα τρελά του από ένα προϊόν.

Σε ηλεκτρολόγο προϊόν που στο σκρουτζ κοστίζει 2,50 - 3 ευρώ στο κατάστημα 10 !!!!! Δεν το συζητάω από κίνα γιατί κ αυτός από εκεί το πήρε απλά το έχει άμεσα διαθέσιμο , όχι φίλε θα πάω στο σκρουτζ κ αν δεν βιάζομαι θα περιμένω 1 μήνα από κίνα.

Δεν κλείνουν γιατί υπάρχει το σκρουτζ αλλά γιατί όπως λέει κ κάποιος πιο πάνω ο καθένας πουλάει όσο θέλει χωρίς έλεγχο.

Μεροκάματο θα βγαλεις εσυ και εγω, οι φτωχομπινεδες. Ο επιχειρηματιας που εχει βαλει εκατομμυρια ευρω σε επενδυση θα κανει αποσβεση και θα βγάλει κέρδος. Δεν θα βγάλει μεροκάματο. Γιατί αν ειναι να βγάλει μεροκάματο, δεν ανοιγεί media markt. Παίρνει μία τσιμπήδα και το παίζει υδραυλικός.

 

8 ώρες πριν, k_w_t είπε

O ανταγωνισμος δεν αφορα τα τελικα καταστηματα μην γελιεστε...

Δεν λεει πχ το Public και λεει PS4 Pro στα 99€ επειδη ετσι του καυλωσε....

Θα εχει κανει συμφωνια με την SONY και στο τελος θα της δωσει report. "Aγαπητη SONY πουλησα 2000 τεμαχια τα οποια τα ειχα αγορασει 139€ " θελω πιστωτικο 45€ το κομματι.

Και η SONY τα δινει γιατι  α) Ανεβασε το μεριδιο αγορας της κονσολας πχ απο 53% στο 64% σε σχεση με το XBOX.. β)γιατι ξεστοκαρει για να βγαλει νεο μοντελο version κτλ και γ) θα αυξηθουν οι πωλησεις των games και αξεσουαρ.

Ετσι δουλευουν τα πραγματα πανω κατω ... Δεν ανοιγουν το παραθυρο και πετανε λεφτα τα καταστηματα...

Με 20 χρονια εμπειριας μεσα σε τετοια μαγαζια κατι εμαθα....

Και οποιος λεει για αληθινες τιμες στα skroutzομαγαζα να παρει σαν παραδειγμα το e-shop..

Οταν δουλευε με ενα site απο μια αποθηκη μαμουσε και εδερνε.... Οταν αρχισε να μπλεκει με ενοικια ,υπαλληλους ,φως νερο τηλεφωνο μπηκε στο αρθρο 99....

Ακριβώς έτσι!

παραδέχομαι όμως στο eshop , ότι μπήκε και βγήκε. Μάλιστα πρόσφατα άνοιξε και άλλο eshop point στο Νεο Ηράκλειο.

Πρέπει να το έσωσαν οι σαβουρίτσες γκατζετάκια, και κάτι πρέπει να κάνει και σε λευκές συσκευές.

2 ώρες πριν, ntemek είπε

Δεν διαφώνω μαζί σου, αντιθέτως...

Μπορείς να μου πεις μερικά που κάνουν τριγωνική πώληση στο σκρουτζ? Είναι καθαρή περιέργεια! Ευχαριστώ!

Μερικά? δεκάδες! Ειδικα σε μεγαλες λευκες συσκευές? Ουτε τις εχουν δει ποτε live. Αγοραζεις bosch, siemens, ερχονται κατευθειαν απο το logistic.

Δεν εχει νοημα να σου πω ονοματα. Ειναι πολλά, και είναι και πολλά που κάνουν 10% δουλεια και 90% αεροπλανάκια με τιμολόγια. Εχω πετύχει περιμένοντας το νούμερο μου στο πινάκιο, κατηγορουμενους απο το ΣΔΟΕ, να εχουν κανει 50μυρια τζιρο με 20τμ έδρα!!

"Μεταφορτώναμε στην Εθνική οδό'" ελεγαν...

"Ξέρετε κ. Εισαγγελέα...."

διακόπτει ο εισαγγελέας

"ξέρω ξέρω! μην ανησυχεις! ξερω πολυ καλά! 20 χρόνια στο ΣΔΟΕ ήμουν" 🤣🤣🤣

 

 

 

3 ώρες πριν, seventh_son είπε

. Αλλά κάθε τι έχει το τίμημά του. Ήταν αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή απλά θα σταματήσουν να υπάρχουν μαγαζιά και στο τέλος θα ψωνίζουμε όλοι γουρούνι στο σακί ...

Χρόνια το έλεγα. Σε όλα τα είδη.

Ηλεκτρονικά, ηλεκτρικά, ρούχα, παπούτσια,κράνη, μπουφάν, αρώματα.

Δοκιμάζαμε κράνος στην αθήνα, το παραγγέλναμε απο το helmet-city και το louis.de. Είναι ποτέ δυνατόν το μαγαζί στην Μιχαλακοπούλου να συναγωνιστεί σε τιμές το helmet-city που πουλάει κράνη σε όλη την ευρώπη?

Να δώ βέβαια ποιος θα πηγαίνει στην Αγγλία να το δοκιμάζει το κράνος σε λίγο....

Ροδα ειναι και γυρνάει. Πριν 30 χρονια ψυγείο απο την φωτογραφία δεν αγοράζαμε? Στο μαγαζί της γειτονιάς δεν πηγαίναμε και μας το έδειχνε στο προσπέκτους? Πολλές φορές δεν είχε καν προσπέκτος. Ελεγε "περίμενε και θα φέρω προσπέκτους την άλλη εβδομάδα".
Ε το ίδιο θα γίνεται και τώρα. Απλά η διαφορά είναι ότι τότε, δεν είχες σαν κριτήριο να δείς τι πλαστικά ράφια έχει το ψυγείο και αν είναι ο πάτος της κίνας ή θα την βγάλει μία δεκαετία. Το έβλεπες στο προσπέκτους έτσι απλά για να το δείς. Οι επιλογές ήταν ελάχιστες, και η αξιοπιστία εγγυημένη. Οποτε δεν είχε να χάσεις και πολλά στην λάθος επιλογή.

Είναι αναμενόμενο. Θα το ξαναπώ. Μπορεί στον μέσο καταναλωτή να του αρέσει η μεγάλη έκθεση, τα 1000 HQ φώτα που καίνε και η ποικιλία των 100 διαφορετικών ψυγείων που ΟΛΑ κανουν ακριβώς την ίδια δουλειά, και σε 6 μήνες όποιο και να πάρεις, αν σε ρωτήσουν δεν θα θυμάσαι ούτε τι μάρκα είναι, αλλά δεν είναι διατεθειμένος να το πληρώσει αυτό! Νόμιζε πως είναι τσάμπα όλο το αυτό το πανυγήρι. Δεν είναι ομως! 

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...