Προς το περιεχόμενο

Πράσινο φως στη συμφωνία Public - Media Markt


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλές οτινανιές μαζεμένες. Οι μικρές επιχειρήσεις και οι ελεύθεροι επαγγελματίες δυσκολεύονται με τη φορολογία και τα ενοίκια, όχι με την κοστολόγηση των προϊόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/11/2019 στις 11:20 ΠΜ, petasis είπε

Άσχετο αλλά κοιτάω για κουζίνα (επαγωγική). Στο idealo.de ξεκινά από τα 450 ευρώ, στο σκρούτζ από τα 699, και στις μεγάλες αλυσίδες είναι στα 840. Το ίδιο μοντέλο.

ΨΩΝΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟ iDEALO.DE ΤΟΤΕ. ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ ΠΕΣ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί εδώ μέσα βλέπετε μόνο τον εαυτούλη σας και αυτό είναι ξεκάθαρο ...δεν σας ενδιαφέρει κανενός το καλό ( ούτε καν το δικό σας , μακροχρόνια το λέω ) με αυτά τα μυαλά 2000 χρόνια μνημόνια και λίγα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, randomcat είπε

Πολλές οτινανιές μαζεμένες. Οι μικρές επιχειρήσεις και οι ελεύθεροι επαγγελματίες δυσκολεύονται με τη φορολογία και τα ενοίκια, όχι με την κοστολόγηση των προϊόντων.

Η φορολογια και το ενοικιο δεν ειναι μεσα στο κοστος των προιοντων που πουλάει ? Ειναι εκτος κοστολόγησης?

Το κοστος του προιοντος που αγοραζεις 100€ και το πουλας 120€ δεν ειναι 100€.

Ειναι 100€ + ολα τα επιμερους κοστη που εμπλεκονται. Υπαλληλοι, ενοικια, φοροι, φπα, ρευματα, τηλεφωνα, ταχυδρομικα, διαφημιση, αναλώσιμα, μέχρι και το fairy για τα πιάτα που πένεις στον νεροχύτη, μεχρι και το τυχον delivery που ψωνιζεις καφε , ενω αν ησουν ξαπλα στον καναπέ στο σπιτι σου θα εφτιαχνες καφε στην κουζινα σου.

εεε αν δεν το εχεις με την κοστολογηση λοιπον, ευκολα το 100€ που ψωνιζεις γίνεται 130€, και εσύ πουλάς 120€.

Ετσι ευκολα τα "κόστη" γίνονται "χρέη".
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κολλατε στην τιμολογηση που σας προτεινουν στα βιβλια...

Οσοι δεν εχουν τα μεσα να μπουν στην κλικα των φπα-τιμολογιων προμηθευτων -αχυρανθρωπων-λογιστων απλα δεν μπορουν να ζησουν αυτα τα χρονια ή ζουν απο αλλες δουλειες;)

Τωρα να υπενθυμησω οτι κ το eshop ,media markt ,wind κτλ.εχουν εξωτερικο την μητρικη εδρα οποτε κρατατε μικρο καλαθι για φορους φπα κτλ...

Το κρατος πεταει χαρταετο δεκαετιες τωρα...η μοναδικη λυση ειναι να αντιγραψει φορολογικο κυπρου βουλγαριας ιρλανδιας κ παρομοιων τυπου offshore χωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kage είπε

Μην κολλατε στην τιμολογηση που σας προτεινουν στα βιβλια...

Οσοι δεν εχουν τα μεσα να μπουν στην κλικα των φπα-τιμολογιων προμηθευτων -αχυρανθρωπων-λογιστων απλα δεν μπορουν να ζησουν αυτα τα χρονια ή ζουν απο αλλες δουλειες;)

Τωρα να υπενθυμησω οτι κ το eshop ,media markt ,wind κτλ.εχουν εξωτερικο την μητρικη εδρα οποτε κρατατε μικρο καλαθι για φορους φπα κτλ...

Το κρατος πεταει χαρταετο δεκαετιες τωρα...η μοναδικη λυση ειναι να αντιγραψει φορολογικο κυπρου βουλγαριας ιρλανδιας κ παρομοιων τυπου offshore χωρες.

Ειδικα στην λογιστική ότι βλεπεις στα βιβλία το βλέπεις και στην πράξη. Τα βιβλία γράφτηκαν αναλύοντας την πραγματικότητα.

Το αν εχουν καποια εταιρια στο εξωτερικο δεν παιζει απολυτως κανεναν ρολο. Ειδικα για το eshop , πρωτη φορα ακούω κάτι τέτοιο. Οτι τιμολογιο παιρνω, έδρα στο Μενίδι έχει. 

Οπου και αν εχει εδρα παντως, οπου βγαινουν τα εισοδηματα, φορολογουνται και ας βγαίνουν σε υποκατάστημα. Ειτε είσαι εταιρία είτε φυσικό πρόσωπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2019 στις 12:06 ΠΜ, andreaspA είπε

Μεροκάματο θα βγαλεις εσυ και εγω, οι φτωχομπινεδες. Ο επιχειρηματιας που εχει βαλει εκατομμυρια ευρω σε επενδυση θα κανει αποσβεση και θα βγάλει κέρδος. Δεν θα βγάλει μεροκάματο. Γιατί αν ειναι να βγάλει μεροκάματο, δεν ανοιγεί media markt. Παίρνει μία τσιμπήδα και το παίζει υδραυλικός.

Ακριβώς έτσι!

παραδέχομαι όμως στο eshop , ότι μπήκε και βγήκε. Μάλιστα πρόσφατα άνοιξε και άλλο eshop point στο Νεο Ηράκλειο.

Πρέπει να το έσωσαν οι σαβουρίτσες γκατζετάκια, και κάτι πρέπει να κάνει και σε λευκές συσκευές.

Μερικά? δεκάδες! Ειδικα σε μεγαλες λευκες συσκευές? Ουτε τις εχουν δει ποτε live. Αγοραζεις bosch, siemens, ερχονται κατευθειαν απο το logistic.

Δεν εχει νοημα να σου πω ονοματα. Ειναι πολλά, και είναι και πολλά που κάνουν 10% δουλεια και 90% αεροπλανάκια με τιμολόγια. Εχω πετύχει περιμένοντας το νούμερο μου στο πινάκιο, κατηγορουμενους απο το ΣΔΟΕ, να εχουν κανει 50μυρια τζιρο με 20τμ έδρα!!

"Μεταφορτώναμε στην Εθνική οδό'" ελεγαν...

"Ξέρετε κ. Εισαγγελέα...."

διακόπτει ο εισαγγελέας

"ξέρω ξέρω! μην ανησυχεις! ξερω πολυ καλά! 20 χρόνια στο ΣΔΟΕ ήμουν" 🤣🤣🤣

Χρόνια το έλεγα. Σε όλα τα είδη.

Ηλεκτρονικά, ηλεκτρικά, ρούχα, παπούτσια,κράνη, μπουφάν, αρώματα.

Δοκιμάζαμε κράνος στην αθήνα, το παραγγέλναμε απο το helmet-city και το louis.de. Είναι ποτέ δυνατόν το μαγαζί στην Μιχαλακοπούλου να συναγωνιστεί σε τιμές το helmet-city που πουλάει κράνη σε όλη την ευρώπη?

Να δώ βέβαια ποιος θα πηγαίνει στην Αγγλία να το δοκιμάζει το κράνος σε λίγο....

Ροδα ειναι και γυρνάει. Πριν 30 χρονια ψυγείο απο την φωτογραφία δεν αγοράζαμε? Στο μαγαζί της γειτονιάς δεν πηγαίναμε και μας το έδειχνε στο προσπέκτους? Πολλές φορές δεν είχε καν προσπέκτος. Ελεγε "περίμενε και θα φέρω προσπέκτους την άλλη εβδομάδα".
Ε το ίδιο θα γίνεται και τώρα. Απλά η διαφορά είναι ότι τότε, δεν είχες σαν κριτήριο να δείς τι πλαστικά ράφια έχει το ψυγείο και αν είναι ο πάτος της κίνας ή θα την βγάλει μία δεκαετία. Το έβλεπες στο προσπέκτους έτσι απλά για να το δείς. Οι επιλογές ήταν ελάχιστες, και η αξιοπιστία εγγυημένη. Οποτε δεν είχε να χάσεις και πολλά στην λάθος επιλογή.

Είναι αναμενόμενο. Θα το ξαναπώ. Μπορεί στον μέσο καταναλωτή να του αρέσει η μεγάλη έκθεση, τα 1000 HQ φώτα που καίνε και η ποικιλία των 100 διαφορετικών ψυγείων που ΟΛΑ κανουν ακριβώς την ίδια δουλειά, και σε 6 μήνες όποιο και να πάρεις, αν σε ρωτήσουν δεν θα θυμάσαι ούτε τι μάρκα είναι, αλλά δεν είναι διατεθειμένος να το πληρώσει αυτό! Νόμιζε πως είναι τσάμπα όλο το αυτό το πανυγήρι. Δεν είναι ομως! 

Απλά ήθελα για προσωπικούς λόγους να μάθω μερικά και να δω τρόπο λειτουργίας. ;) Ευχαριστώ πάντως για την απαντήση... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kage είπε

σε εναν ονειρικα πλασμενο κοσμο..

δεν χρειαζεται να γραφουμε πως να φοροδιαφευγεις

Σε εναν εντελως πραγματικό κόσμο. Εχεις εμπειρια απο φορολόγηση ΕΕ ? Δεν ειναι οπως νομιζεις τα πράγματα. Εχουν αλλάξει πάρα πολλά τα τελευταία χρόνια. Ουσιαστικά είναι αδύνατον να έχεις μαύρα εισοδήματα. Και δεν μιλάω φυσικά για τον υδραλικό που σου παίρνει 50€ μαύρα.

Σε τσακώνουν απο όλες τις πάντες. Μέχρι και απο δημοσιεύσεις στο fb. Την έχει πατήσει πολύς κόσμος, και όχι φοροδιαφεύγοντας. Αλλο φοροδιαφυγή και άλλο φοροαποφυγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

Εχεις δικιο εχουν σταματησει οι πειραγμενες ταμειακες,φορολογ.μηχανισμοι ,οι εικονικες επιστροφες προιοντων και ανταλαγη με παρομοιες ιδιας χρεωσης,οι δηθεν ενδοκοινοτικες συναλλαγές  με missing trader  ,το να ξεπλενεις με 2 3 επειχειρησεις κτλ

https://www.kathimerini.gr/884801/article/oikonomia/epixeirhseis/apath-me-ton-fpa-mesw-diadiktyakwn-katasthmatwn

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/695475/skandalo-ypexaireshs-fpa-kaiei-to-emporio.html

Πολ11α λες να βγηκε γ αυτους επειδη δεν βρισκουν λυση?

300μυρια γυρναγαν σε τιμολογια  και εκλεισαν  ή εξαγοραστηκαν ολες τελικα...+πιστολιασμα δανειων τραπεζων..δεν θα αναφερθω καν για το γνωστο eshop και την wind...

Ψαξε κ British chinese vat που νομιζετε οι ανεπτυγμενες χωρες πανε πισω...

[/Spoiler]

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2019 στις 11:32 ΠΜ, Djzan είπε

ΨΩΝΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟ iDEALO.DE ΤΟΤΕ. ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ ΠΕΣ ΜΑΣ

Τι εννοείς; Έχω ψωνίσει μερικές φορές από το idealo, προϊόντα που δεν έρχονται στην Ελλάδα. Μου τα έστειλαν τα προϊόντα. Το θέμα είναι το χάσμα τιμών (και οι κουζίνες δεν είναι και καμιά τεχνολογία που πρέπει να έχει τόσο μεγάλο καπέλο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, petasis είπε

Τι εννοείς; Έχω ψωνίσει μερικές φορές από το idealo, προϊόντα που δεν έρχονται στην Ελλάδα. Μου τα έστειλαν τα προϊόντα. Το θέμα είναι το χάσμα τιμών (και οι κουζίνες δεν είναι και καμιά τεχνολογία που πρέπει να έχει τόσο μεγάλο καπέλο.)

εννοώ πως έχεις σκεφτεί το κόστος για να σου ερθει μια κουζίνα απο το Idealo ?

επίσης έχεις σκεφτει πως τα καταστήματα στην Ελλάδα που αγοράζουν απο τους Ελληνες επίσημους προμηθευτες εχουν φαει ακόμα ένα καπελάκι στην τιμή  λόγο Logistics,λόγο ανθρώπων και λόγο ότι πρέπει και αυτοί σαν εταιρια να ειναι βιώσιμοι ? ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

η τιμη δεν είναι τι λεει στο ταμπελάκι. η τιμή είναι οταν θα φτάσει σπίτι μου πόσα θα έχω δώσει τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2019 στις 10:11 ΠΜ, Djzan είπε

εννοώ πως έχεις σκεφτεί το κόστος για να σου ερθει μια κουζίνα απο το Idealo ?

επίσης έχεις σκεφτει πως τα καταστήματα στην Ελλάδα που αγοράζουν απο τους Ελληνες επίσημους προμηθευτες εχουν φαει ακόμα ένα καπελάκι στην τιμή  λόγο Logistics,λόγο ανθρώπων και λόγο ότι πρέπει και αυτοί σαν εταιρια να ειναι βιώσιμοι ? ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

η τιμη δεν είναι τι λεει στο ταμπελάκι. η τιμή είναι οταν θα φτάσει σπίτι μου πόσα θα έχω δώσει τελικά.

Ναι έχω σκεφτεί. Απλά διαπιστώνω ότι αν η κουζίνα κάνει 400 εκεί που την φτιάχνουν (λέμε τώρα, δεν ξέρω που κατασκευάζονται οι AEG), να την έχουν εδώ 800 είναι διπλή τιμή. Και εκεί έχουν logistics και κέρδος καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, petasis είπε

Ναι έχω σκεφτεί. Απλά διαπιστώνω ότι αν η κουζίνα κάνει 400 εκεί που την φτιάχνουν (λέμε τώρα, δεν ξέρω που κατασκευάζονται οι AEG), να την έχουν εδώ 800 είναι διπλή τιμή. Και εκεί έχουν logistics και κέρδος καταστήματος.

1) οι AEG κατα κύριο λόγο ειναι Πολωνία πλέον, δλδ φτηνά εργατικά χέρια.

2)800 ειναι θεωρητικά ο τιμοκατάλογος τους γιαυτο την έχουν και τόσο, οπότε όταν σκάσουν οι εκπτώσεις θα πάει 500-600

3)το idealo.de δεν εχει τα ιδια λειτουργικά με ενα κατάστημα.

4) Logistic φυσικά και έχουν. το θέμα είναι πόσο τους κοστίζουν. άλλο Deal θα κάνει κάποιος που χρησιμοποιει 1000τμ χώρο και έχει 100 αποστολές την ημέρα και άλλο η Idealo που καταλαμβανει 10000τμ και έχει 5000 αποστολες την ημέρα.. Αρα καταλαβαινεις πως όταν τα ποσα ειναι δυσαναλογα, αλλάζουν και οι λιανικες τιμες ωστε να μπορει να ειναι βιωσιμη μια εταιρια. επισης μην ξεχνας πως εδω οι περισσότερες εταιριες μεγαλες αν οχι ολες προμηθευονται τα προιοντα απο τον επισημο Ελληνα αντιπρόσωπο που σημαινει ακόμα ένα καπέλο στην τιμή τουλάχιστον 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...