Προς το περιεχόμενο

Κάλυψη υλικές ζημιές αυτοκινήτου απο ατύχημα


BoullyBoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα. Σήμερα η γυναίκα μου είχε ένα ατύχημα και το αμάξι έγινε όπως η φώτο.

το μπροστά αμάξι σταμάτησε απότομα όπως και η γυναίκα μου αλλά ο απο πίσω τις μάλλον άλλαζε τραγούδια και δεν μπόρεσε να σταματήσει. Ήρθε η αστυνομία και η ασφάλειες Prime εγώ και Generali αυτός.

Το αμάξι είναι Corolla 97 όπου το έχω συντηρημένο και 4 χρόνια δουλεύει ρολόι. Όπως είπαν οι ασφάλειες φταίει αυτός αλλα το θέμα είναι με την κάλυψη της ασφάλειάς του για το δικό μου όχημα. Όπως μου εξήγησε ο λαμαρίνας (χωριανός μου) υπάρχει περίπτωση η ασφάλεια λόγο παλαιότητας οχήματος να πει πως δεν αξίζει να φτιαχτεί το αμάξι και να μου προσφέρει κάποιο γελοίο ποσό για το αυτοκίνητο. Όπως λέει μπορεί να κοστίσει μέχρι και 2000 ευρώ ενώ το αμάξι μεταχειρισμένα όπως είδε ανέρχεται στα 2000-2500.

Σε μια τέτοια περίπτωση εγώ τη δικαιώματα έχω; μπορώ να αρνηθώ και να πω πως θέλω το αμάξι που έχω να γίνει; μπορώ να κάνω κάποια αντιπρόταση για μεγαλύτερο ποσό ώστε να μην αδικηθώ;

κατάλογος.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να πάρεις τα λεφτά που σου λένε ότι θα δώσουν και να το φτιάξεις μόνος σου ,μπορείς να το αποσύρεις,μπορείς να το πουλήσεις.Πάντα θα πάρεις τα ίδια λεφτά αν βγει ασυμφορο να επισκευαστεί απο την ασφάλεια.

Ακόμα όμως απο ότι κατάλαβα δεν ξέρεις ποσό οπότε πρέπει να το μάθεις και μετά να κινηθείς ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ατύχημα έγινε σήμερα οπότε δεν ξέρω τίποτα ακόμα.

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι να γίνει το αμάξι μου όπως ήταν, δεν θέλω ντε και καλά λεφτά ούτε θέλω να βγώ σε τίποτα κερδισμένος. Για άλλο αμάξι είχα στο πρόγραμμα απλά όταν θα μάζευα μερικά λεφτά και ήθελα να ψάξω με το πάσο μου για κανένα Avensis 2010+ μοντέλο αλλα έτσι όπως έγινε με συμφέρει να φτιαχτεί.

Μπορώ να κάνω ένσταση και να ζητήσω να γίνει το αμάξι μου όπως και νάχει; Σε περίπτωση που πεί ο μάστορας κανένα 2000αρο και μου πεί η ασφάλεια 1800 μου δίνει στο χέρι και κρατάω το αμάξι μπορεί να το δεχτώ και να το ψιλοφτιάξω μέχρι να βρω αυτό που θέλω, αλλα για παρακάτω δεν πιστεύω θα έχουμε θέμα γιατί δεν φταίω εγώ σε τίποτα να μπαίνω σε τέτοια φασαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μάθεις ποσό όλα είναι στον αέρα.Να περάσει ο πραγματογνώμονας να το δει,μπορείς να είσαι και εσύ εκεί ,και θα σου πει μέσες άκρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BoullyBoy είπε

το ατύχημα έγινε σήμερα οπότε δεν ξέρω τίποτα ακόμα.

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι να γίνει το αμάξι μου όπως ήταν, δεν θέλω ντε και καλά λεφτά ούτε θέλω να βγώ σε τίποτα κερδισμένος. Για άλλο αμάξι είχα στο πρόγραμμα απλά όταν θα μάζευα μερικά λεφτά και ήθελα να ψάξω με το πάσο μου για κανένα Avensis 2010+ μοντέλο αλλα έτσι όπως έγινε με συμφέρει να φτιαχτεί.

Μπορώ να κάνω ένσταση και να ζητήσω να γίνει το αμάξι μου όπως και νάχει; Σε περίπτωση που πεί ο μάστορας κανένα 2000αρο και μου πεί η ασφάλεια 1800 μου δίνει στο χέρι και κρατάω το αμάξι μπορεί να το δεχτώ και να το ψιλοφτιάξω μέχρι να βρω αυτό που θέλω, αλλα για παρακάτω δεν πιστεύω θα έχουμε θέμα γιατί δεν φταίω εγώ σε τίποτα να μπαίνω σε τέτοια φασαρία.

     Καλημέρα σας , πρώτα ευχόμαστε καλή ευκολία , στην συνέχεια πρέπει να γνωρίζετε κάποιες λεπτομέρειες όπως ότι οι ασφαλιστικές γενικά δεν πληρώνουν ζημίες οι οποίες αξιακα ξεπερνάνε την εμπορική αξία του οχήματος .

   Αυτό που κάνουν όμως είναι ότι μπορούν εκείνοι να αναλάβουν την επισκευή του αυτοκινήτου , χωρίς καμία επιβάρυνση από μέρους σας . Φυσικά θα περιμένετε πως δεν θα χρησιμοποιήσουν τα απολύτως γνήσια εξαρτήματα , όμως θα σας το επισκευάσουν πλήρως αν δεν έχετε σοβαρές ενστάσεις γύρω από θέματα γνήσιων ανταλλακτικών κοκ . Επιπλέον μπορούν , αν τους το ζητήσετε να συμπεριλάβουν και τυχόν άλλες μικροζημιες .

  Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Καλημέρα σας , πρώτα ευχόμαστε καλή ευκολία , στην συνέχεια πρέπει να γνωρίζετε κάποιες λεπτομέρειες όπως ότι οι ασφαλιστικές γενικά δεν πληρώνουν ζημίες οι οποίες αξιακα ξεπερνάνε την εμπορική αξία του οχήματος .

   Αυτό που κάνουν όμως είναι ότι μπορούν εκείνοι να αναλάβουν την επισκευή του αυτοκινήτου , χωρίς καμία επιβάρυνση από μέρους σας . Φυσικά θα περιμένετε πως δεν θα χρησιμοποιήσουν τα απολύτως γνήσια εξαρτήματα , όμως θα σας το επισκευάσουν πλήρως αν δεν έχετε σοβαρές ενστάσεις γύρω από θέματα γνήσιων ανταλλακτικών κοκ . Επιπλέον μπορούν , αν τους το ζητήσετε να συμπεριλάβουν και τυχόν άλλες μικροζημιες .

  Καλή επιτυχία .

Επίσης μπορεί να αξιωσει το επανέλθει το αμάξι στην κατάσταση που ήταν πριν το ατύχημα, ανεξαρτήτως κόστους. Και αν αρνηθεί η ασφάλεια να πάει δικαστικώς και μπορεί να  κερδιθει.

Το ότι οι ασφάλειες προσπαθούν να αποζημιώνουν μέχρι εκεί που θέλουν και συνήθως πείθουν τον κοσμο, δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να γίνεται. Αν κάποιος έχει τα χρήματα να το επισκευάσει μόνος του και να ενεργοποιήσει τη νομική του προστασία για να το πάει δικαστικά (ή επίσης αν μπορεί να πάει δικαστικά μόνος του....ακόμα καλύτερα), το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alxnks είπε

Επίσης μπορεί να αξιωσει το επανέλθει το αμάξι στην κατάσταση που ήταν πριν το ατύχημα, ανεξαρτήτως κόστους. Και αν αρνηθεί η ασφάλεια να πάει δικαστικώς και μπορεί να  κερδιθει.

Το ότι οι ασφάλειες προσπαθούν να αποζημιώνουν μέχρι εκεί που θέλουν και συνήθως πείθουν τον κοσμο, δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να γίνεται. Αν κάποιος έχει τα χρήματα να το επισκευάσει μόνος του και να ενεργοποιήσει τη νομική του προστασία για να το πάει δικαστικά (ή επίσης αν μπορεί να πάει δικαστικά μόνος του....ακόμα καλύτερα), το κάνει.

    Φυσικά και μπορεί κάποιος να κάνει όλες αυτές τις κινήσεις που αναφέρατε . Όπως για παράδειγμα θα μπορούσε να πληρώσει μόνος του εξ' ολοκλήρου την ζημία σε επίσημο επισκευαστη , στην συνέχεια να κινηθεί νομικά με τα τιμολόγια που έχει στα χέρια του και να απαιτήσει ότι εκείνος νομίζει ότι πρέπει να απαιτήσει . Ακόμη θα μπορούσε να αγοράσει ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο η μεταχειρισμένο ώστε να έχει μεταφορικό μέσο στην διάθεση του μέχρις ότου ολοκληρωθεί η αποκατάσταση της ζημιας , να ενοικιάσει αυτοκίνητο εναλλακτικά για τον ίδιο λόγο και στην συνέχεια να απαιτήσει και αυτά τα έξοδα να αποζημιωθούν , όπως επίσης μπορεί να απαιτήσει ακόμη και την κάλυψη της ζημίας διότι το αυτοκίνητο έχασε μέρος της εμπορικής αξίας μετά την σύγκρουση .

   Φυσικά και μπορεί κάποιος να κάνει όλα τα παραπάνω και πολύ περισσότερα . Παραμένει στην διακριτική ευχέρεια του καθενός να αποφασίσει τι θέλει και πόσα από αυτά είναι σε θέση να καλύψει οικονομικά εκείνη την στιγμή . 

  Ευχαριστώ για την παρέμβαση .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πιο ρεαλιστικές καταστάσεις το εν λόγω άμαξι κοστολογείται περί τα 1500-2000€. Εάν η ζημιά είναι πάνω από 900-1000€ δε θα το φτιάξουν και απλά θα σου δώσουν την αποζημίωση της αξίας ως ολική καταστροφή. Δε μπορείς να κρατήσεις το Αμαξι στο όνομα σου θα πρέπει είτε να μεταβιβαστεί είτε να πάει για καταστροφή - αυτό είναι προαπαιτούμενο για να πάρεις την αποζημίωση σε περίπτωση ολικής. 
εφοσον το θέλεις το Αμαξι μπορείς να το μεταβιβάσεις-«πουλήσεις» σε κάποιον που το όνομα του δεν υπήρχε στην άδεια Και να πάρεις την αποζημίωση κ να το επισκευάσεις. Αυτό όχι αυτεπάγγελτα αλλά σε συνεννόηση με την ασφαλιστική σου γιατί όταν το βγάζουν ολική συνήθως βρίσκουν οι ίδιοι αγοραστή...

 

Από εκεί κ πέρα εαν έχεις όρεξη να τρέχεις δικαστικά φυσικά κ μπορείς να αξιώσεις ότι σου περνάει από το μυαλό...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σε πιο ρεαλιστικές καταστάσεις το εν λόγω άμαξι κοστολογείται περί τα 1500-2000€. Εάν η ζημιά είναι πάνω από 900-1000€ δε θα το φτιάξουν και απλά θα σου δώσουν την αποζημίωση της αξίας ως ολική καταστροφή. Δε μπορείς να κρατήσεις το Αμαξι στο όνομα σου θα πρέπει είτε να μεταβιβαστεί είτε να πάει για καταστροφή - αυτό είναι προαπαιτούμενο για να πάρεις την αποζημίωση σε περίπτωση ολικής. 
εφοσον το θέλεις το Αμαξι μπορείς να το μεταβιβάσεις-«πουλήσεις» σε κάποιον που το όνομα του δεν υπήρχε στην άδεια Και να πάρεις την αποζημίωση κ να το επισκευάσεις. Αυτό όχι αυτεπάγγελτα αλλά σε συνεννόηση με την ασφαλιστική σου γιατί όταν το βγάζουν ολική συνήθως βρίσκουν οι ίδιοι αγοραστή...

Από εκεί κ πέρα εαν έχεις όρεξη να τρέχεις δικαστικά φυσικά κ μπορείς να αξιώσεις ότι σου περνάει από το μυαλό...

 

Η ζημιά είναι σίγουρα πάνω απο 1500 ευρώ, μπορεί να φτάσει και στα 2000 άνετα γιατί απο κάτω και η ρόδα έχει μετακινηθεί ένα δάχτυλο. Σαν αξία το αμάξι αυτοί μπορούν να μου πούνε ότι θέλουν, εγώ δεν έχω το δικαίωμα να το αρνηθώ; Ας μου το φέρουν τότε αυτοί το ίδιο αμάξι με αυτά που έχει και ας το έχουν πάρει και 500 ευρώ.

Νομικά μπορούν να γίνουν αρκετά πράγματα το γνωρίζω απλά όπως είπα ούτε θέλω να πάει αρκετά μακριά και ούτε θέλω να βγω κερδισμένος. Ας γίνει το αμάξι όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να κάνω την δουλειά μου (40χμ κάθε ημέρα κάνει το αμάξι).

Το αμάξι ας πούμε κάνει τώρα 2000 ευρώ χωρίς αέριο, +700 για ένα σύστημα αερίου παμε στα 2700. και αυτό θα είναι σε αμάξι που δεν το ξέρω καν τι έχει περάσει. Τουλάχιστον στο δικό μου έχω αλλάξει τα πάντα σχεδόν και δουλεύει ρολόι (ψυγείο, ιμάντες, αμορτισέρ, τσιμούχες, φλάντζα, λάστιχα, μπρατσάκια, μπαταρία, θερμοστάτη, μίζα, δυναμό και όλα αυτά πρόσφατα).

Για καινούρια ανταλλακτικά όπως φαντάζεστε δεν υπάρχουν και θα πάει ή σε μεταχειρισμένα απο παλιατζή ή σε ιμιτασιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BoullyBoy είπε

Η ζημιά είναι σίγουρα πάνω απο 1500 ευρώ, μπορεί να φτάσει και στα 2000 άνετα γιατί απο κάτω και η ρόδα έχει μετακινηθεί ένα δάχτυλο. Σαν αξία το αμάξι αυτοί μπορούν να μου πούνε ότι θέλουν, εγώ δεν έχω το δικαίωμα να το αρνηθώ; Ας μου το φέρουν τότε αυτοί το ίδιο αμάξι με αυτά που έχει και ας το έχουν πάρει και 500 ευρώ.

Νομικά μπορούν να γίνουν αρκετά πράγματα το γνωρίζω απλά όπως είπα ούτε θέλω να πάει αρκετά μακριά και ούτε θέλω να βγω κερδισμένος. Ας γίνει το αμάξι όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να κάνω την δουλειά μου (40χμ κάθε ημέρα κάνει το αμάξι).

Το αμάξι ας πούμε κάνει τώρα 2000 ευρώ χωρίς αέριο, +700 για ένα σύστημα αερίου παμε στα 2700. και αυτό θα είναι σε αμάξι που δεν το ξέρω καν τι έχει περάσει. Τουλάχιστον στο δικό μου έχω αλλάξει τα πάντα σχεδόν και δουλεύει ρολόι (ψυγείο, ιμάντες, αμορτισέρ, τσιμούχες, φλάντζα, λάστιχα, μπρατσάκια, μπαταρία, θερμοστάτη, μίζα, δυναμό και όλα αυτά πρόσφατα).

Για καινούρια ανταλλακτικά όπως φαντάζεστε δεν υπάρχουν και θα πάει ή σε μεταχειρισμένα απο παλιατζή ή σε ιμιτασιόν.

    Εφόσον επιλέξετε να κρατήσετε το αυτοκίνητο , ο συντομότερος δρόμος είναι να σας το επισκευάσουν εκείνοι , η ασφαλιστική του υπαίτιου δλδ και φυσικά μπορείτε να ζητήσετε να σας παραχωρήσουν ένα αυτοκίνητο εξυπηρέτησης . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, BoullyBoy είπε

Η ζημιά είναι σίγουρα πάνω απο 1500 ευρώ, μπορεί να φτάσει και στα 2000 άνετα γιατί απο κάτω και η ρόδα έχει μετακινηθεί ένα δάχτυλο. Σαν αξία το αμάξι αυτοί μπορούν να μου πούνε ότι θέλουν, εγώ δεν έχω το δικαίωμα να το αρνηθώ; Ας μου το φέρουν τότε αυτοί το ίδιο αμάξι με αυτά που έχει και ας το έχουν πάρει και 500 ευρώ.

Νομικά μπορούν να γίνουν αρκετά πράγματα το γνωρίζω απλά όπως είπα ούτε θέλω να πάει αρκετά μακριά και ούτε θέλω να βγω κερδισμένος. Ας γίνει το αμάξι όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να κάνω την δουλειά μου (40χμ κάθε ημέρα κάνει το αμάξι).

Το αμάξι ας πούμε κάνει τώρα 2000 ευρώ χωρίς αέριο, +700 για ένα σύστημα αερίου παμε στα 2700. και αυτό θα είναι σε αμάξι που δεν το ξέρω καν τι έχει περάσει. Τουλάχιστον στο δικό μου έχω αλλάξει τα πάντα σχεδόν και δουλεύει ρολόι (ψυγείο, ιμάντες, αμορτισέρ, τσιμούχες, φλάντζα, λάστιχα, μπρατσάκια, μπαταρία, θερμοστάτη, μίζα, δυναμό και όλα αυτά πρόσφατα).

Για καινούρια ανταλλακτικά όπως φαντάζεστε δεν υπάρχουν και θα πάει ή σε μεταχειρισμένα απο παλιατζή ή σε ιμιτασιόν.

Δε διαφωνώ σε τίποτα. Απλώς παρέθεσα τις εναλλακτικές-πιθανότητες. Πρακτικά με πολύ κυνηγητό κ πίεση ίσως δεχτούν να το επισκευάσουν...

προσωπικα μετά από τέτοια τράκαρα Κ με δεδομένη την ηλικία του μάλλον Θα προτιμούσα να πάρω όσα πιο πολλά μπορώ και να το αλλάξω με κάτι νεότερο. 
εαν δε το δει συνεργείο και πραγματογνώμονας παντως δε πρόκειται να έχετε σίγουρη απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Εφόσον επιλέξετε να κρατήσετε το αυτοκίνητο , ο συντομότερος δρόμος είναι να σας το επισκευάσουν εκείνοι , η ασφαλιστική του υπαίτιου δλδ και φυσικά μπορείτε να ζητήσετε να σας παραχωρήσουν ένα αυτοκίνητο εξυπηρέτησης . 

Για αυτοκίνητο να εξυπηρετηθώ δεν πιστεύω να δικαιούμαι απο αυτούς, δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο. Μονο η δική μου ασφαλιστική αμα είχε στην ασφάλεια , κάτι που δεν έχει.

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Δε διαφωνώ σε τίποτα. Απλώς παρέθεσα τις εναλλακτικές-πιθανότητες. Πρακτικά με πολύ κυνηγητό κ πίεση ίσως δεχτούν να το επισκευάσουν...

προσωπικα μετά από τέτοια τράκαρα Κ με δεδομένη την ηλικία του μάλλον Θα προτιμούσα να πάρω όσα πιο πολλά μπορώ και να το αλλάξω με κάτι νεότερο. 
εαν δε το δει συνεργείο και πραγματογνώμονας παντως δε πρόκειται να έχετε σίγουρη απάντηση 

Οι εναλλακτικές σου με τρομάξανε λίγο να πω την αλήθεια 😂😂, μακάρι μην φτάσουμε σε τέτοιο όπως τα ανέφερες.

Εγώ ήδη στο πρόγραμμα μου είχα να πάρω άλλο αμάξι απλά προς το καλοκαίρι που θα είχα ήμουν άνετος να πάρω ένα Toyota Avensis 2010 μοντέλο. Τώρα που είμαι και μέσα οικονομικά με πάει αρκετά πίσω. Θα με αναγκάσει να δανειστώ και να πάρω το προηγούμενο μοντέλο Avensis με κανένα 5000αρο, κάτι που δεν το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε να το ανοίξουν κ να πάει Πραγματογνομωνας και βλέπεις τι θα γίνει. Δυστυχώς με τα παλιά αυτοκίνητα αυτή είναι η κατάσταση. Έχω συγγενή με αντίκα Chevrolet cabrio του 1962 (με κανονικές πινακίδες βέβαια που το κυκλοφορεί καθημερινά) που τον τράκαραν, και του έδιναν 1500€ Από την ασφάλεια όταν το Αμαξι αυτό κοστίζει πάνω από 15000... το έφτιαξε μόνος του (4500 η ζημιά και 2 μηνεσ Αναμονή μέχρι να βρεθούν και να έρθουν ανταλλακτικά από Αμερική) και ακόμα είναι στα δικαστήρια 3 χρόνια μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μπορείς να πάρεις τα λεφτά που σου λένε ότι θα δώσουν και να το φτιάξεις μόνος σου ,μπορείς να το αποσύρεις,μπορείς να το πουλήσεις.Πάντα θα πάρεις τα ίδια λεφτά αν βγει ασυμφορο να επισκευαστεί απο την ασφάλεια.

Αν η ασφάλεια το βγάλει "ολική καταστροφή" (= δεν συμφέρει να το φτιάξεις), σου δίνει ένα ποσό και μεταβιβάζεις το αυτοκίνητο σε αυτούς (οι οποίοι μάλλον πουλάνε ό,τι πωλείται και μετά το πάνε για καταστροφή). ΔΕΝ παίρνεις και τα λεφτά και να σου μείνει και το αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...