Προς το περιεχόμενο

Εργασια 12ωρο 5ημερο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα insomniacs, πηγα σε μια συντεντευξη για υπευθυνος σε καταστημα γνωστης εταιρείας παιχνιδιων  και μου πανε για το πρωτο 2μηνο θα εκπαιδευομαι για υπευθυνος 12ωρο 6ημερο στα 750 και μετα το διμηνο  που θα γινω υπεύθυνος θα παιρνω 1100 αλλα για 12ωρο 5ημερο. Αξιζει να φαω ξενερωμα του 2μηνου για τα 1100 μετα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η σύμβαση που θα υπογράψεις όντως αναφέρει συγκεκριμένα αυτά τα νούμερα και τα χρονικά διαστήματα, ναι κατα τη γνώμη μου αξίζει. Τα λεφτά είναι καλούτσικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimlevi είπε

Καλησπερα insomniacs, πηγα σε μια συντεντευξη για υπευθυνος σε καταστημα γνωστης εταιρείας παιχνιδιων  και μου πανε για το πρωτο 2μηνο θα εκπαιδευομαι για υπευθυνος 12ωρο 6ημερο στα 750 και μετα το διμηνο  που θα γινω υπεύθυνος θα παιρνω 1100 αλλα για 12ωρο 5ημερο. Αξιζει να φαω ξενερωμα του 2μηνου για τα 1100 μετα?

Εσύ ξέρεις τι ανάγκες έχεις.

12 ωρο είναι νόμιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Εσύ ξέρεις τι ανάγκες έχεις.

12 ωρο είναι νόμιμο;

Κοιτα μονος μου ειμαι και θελω να νοικιασω κ σπιτι.

Δε ξερω πως θα με δηλωνουν στη συμβαση αν και ειναι μεγαλη εταιρια δεν νομιζω να ρισκαρει κατι παρανομο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται από βασικό μισθό πενθήμερο οχτάωρο + 32 ώρες υπερωρία να βγαίνει 750€. Σε μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων άλλο πρόγραμμα υπάρχει για τους υπάλληλους και άλλο δηλώνεται στην επιθεώρηση εργασίας. Ελλάδα 2019, πάμε μπροστά. Επίσης δεν αποκλείεται να το έχουν σύστημα και κάθες δύο μήνες να προσλαμβάνουν άλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, omegals είπε

Αποκλείεται από βασικό μισθό πενθήμερο οχτάωρο + 32 ώρες υπερωρία να βγαίνει 750€. Σε μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων άλλο πρόγραμμα υπάρχει για τους υπάλληλους και άλλο δηλώνεται στην επιθεώρηση εργασίας. Ελλάδα 2019, πάμε μπροστά. Επίσης δεν αποκλείεται να το έχουν σύστημα και κάθες δύο μήνες να προσλαμβάνουν άλλον.

Μου ξινίζει πολυ τα 750 για τοσες ωρες, απλα σκεφτομαι το μετα απο 2 μηνες  που θα γινω υπεύθυνος αν αξιζει.

Σιγουρα στους πινακες εργασιας θα τα εχει διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό είναι ότι χτίζεις βιογραφικό και ίσως αργότερα βρεις κάτι καλύτερο. Απλά σε περιβάλλον καταστημάτων σε τέτοιες θέσεις δεν ξεφεύγεις από το 12ωρο + βραδινές απογραφές μετά τις 9 το βράδυ + κάποιες Κυριακές ανοιχτά... Μήπως το 6ήμερο 12ωρο στο είπαν μόνο για Νοέμβρη Δεκέμβρη; Μόνο στο Jumbo έχω ακούσει αυτό το ωράριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, omegals είπε

Το καλό είναι ότι χτίζεις βιογραφικό και ίσως αργότερα βρεις κάτι καλύτερο. Απλά σε περιβάλλον καταστημάτων σε τέτοιες θέσεις δεν ξεφεύγεις από το 12ωρο + βραδινές απογραφές μετά τις 9 το βράδυ + κάποιες Κυριακές ανοιχτά... Μήπως το 6ήμερο 12ωρο στο είπαν μόνο για Νοέμβρη Δεκέμβρη; Μόνο στο Jumbo έχω ακούσει αυτό το ωράριο.

Ειναι για εκπαιδευση ξεκαθαρα ωστε να μπορω να μανατζαρω το καταστημα να μαθω διαδικασιες κλπ. Εχω ήδη προϋπηρεσία σαν υπευθυνος σε καλα καταστηματα ασχετα βεβαια με παιχνίδια  και τωρα ψαχνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα λεφτά είναι κάκιστα... 2Ε η ώρα. 12 ΄ώρες είναι πολλές, είσαι σίγουρος ότι θα τη παλέψεις τόσο πολλές ώρες? τέλος πάντων, όλοι οι μισθοί το ίδιο είναι στην Ελλάδα οπότε το πραγματικό ερώτημα είναι τι προοπτική έχει η δουλειά και πόσο κουραστική είναι. Τόσο ο σύμβουλος όσο και ο μάγειρας πληρώνονται το ίδιο αλλά ο ένας έχει πολύ μεγαλύτερα ζόρια από τον άλλον και ίσως λιγότερες προοπτικές.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Τα λεφτά είναι κάκιστα... 2Ε η ώρα. 12 ΄ώρες είναι πολλές, είσαι σίγουρος ότι θα τη παλέψεις τόσο πολλές ώρες? τέλος πάντων, όλοι οι μισθοί το ίδιο είναι στην Ελλάδα οπότε το πραγματικό ερώτημα είναι τι προοπτική έχει η δουλειά και πόσο κουραστική είναι. Τόσο ο σύμβουλος όσο και ο μάγειρας πληρώνονται το ίδιο αλλά ο ένας έχει πολύ μεγαλύτερα ζόρια από τον άλλον και ίσως λιγότερες προοπτικές.

Δε το βλέπω να φτασω 30 και να ειμαι ακομα εκει η να ανέβω σε αυτή την εταιρεία, εχω αλλα σχεδια απτο να μεινω για παντα στο retail.Απλα σε αυτο έχω εμπειρία αυτο κοιταω για τώρα. Ναι ειναι πολλες οι ώρες αλλα τετοια λεφτά στο Ελλαδισταν δε τα βρισκεις ευκολα παντου. Το κατάστημα είναι σχετικα μικρο στο mall. Αν με παρουν σκέφτομαι να παω αν δεν έχω αλλα options γιατι και τα χρηματα θα τελειωσουν καποια στιγμη και αν παρουσιαστεί κατι καλύτερο παω.

Επεξ/σία από dimlevi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η εκπαίδευση θεωρείται χρόνος εργασίας. Από 'κει κι έπειτα σε πενθήμερες εργασίες πλήρους απασχόλησης η μέγιστη νόμιμη διάρκεια εργασίας είναι οι 40 ώρες. Κάθε μέρα μπορεί ο εργαζόμενος να δουλεύει μια ώρα παραπάνω (σύνολο 45) με προσαύξηση στο ημερομίσθιο. Αυτό λογίζεται ως υπερεργασία και υπολογίζεται εβδομαδιαία.

Υπερωρίες είναι οι ώρες πέρα του 9ώρου (8ωρο+1 ώρα υπερεργασία) και δεν μπορούν να είναι πάνω από 120 τον χρόνο. Στην περίπτωση δηλαδή συμπλήρωσης 12ώρου κάθε μέρα για πέντε μέρες οι 120 ώρες έχουν καλυφθεί σε δυο μήνες. Δε γίνεται λοιπόν να υπογράψεις σύμβαση που να λέει ότι είσαι υποχρεωμένος να δουλεύεις 60 ώρες τη βδομάδα. Για το αν είναι σωστά τα λεφτά έστω και με βασικό μισθό πρέπει να δεις αν οι προσαυξήσεις των 20 και 40% για υπερεργασία και υπερωρία δικαιολογούνται με την προσφορά που έχεις στα χέρια σου.

Επεξ/σία από Speculoos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Και η εκπαίδευση θεωρείται χρόνος εργασίας. Από 'κει κι έπειτα σε πενθήμερες εργασίες πλήρους απασχόλησης η μέγιστη νόμιμη διάρκεια εργασίας είναι οι 40 ώρες. Κάθε μέρα μπορεί ο εργαζόμενος να δουλεύει μια ώρα παραπάνω (σύνολο 45) με προσαύξηση στο ημερομίσθιο. Αυτό λογίζεται ως υπερεργασία και υπολογίζεται εβδομαδιαία.

Υπερωρίες είναι οι ώρες πέρα του 9ώρου (8ωρο+1 ώρα υπερεργασία) και δεν μπορούν να είναι πάνω από 120 τον χρόνο. Στην περίπτωση δηλαδή συμπλήρωσης 12ώρου κάθε μέρα για πέντε μέρες οι 120 ώρες έχουν καλυφθεί σε δυο μήνες. Δε γίνεται λοιπόν να υπογράψεις σύμβαση που να λέει ότι είσαι υποχρεωμένος να δουλεύεις 60 ώρες τη βδομάδα. Για το αν είναι σωστά τα λεφτά έστω και με βασικό μισθό πρέπει να δεις αν οι προσαυξήσεις των 20 και 40% για υπερεργασία και υπερωρία δικαιολογούνται με την προσφορά που έχεις στα χέρια σου.

 Thanks θα δω τη συμβαση αμα με καλεσουν και θα αποφασισω εκει. Ειναι και το no life που θα εχω με τοσες ώρες οσα χρηματα και να παίρνω.

Επεξ/σία από dimlevi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12ωρο μαζι με τουλαχιστον αλλη μια ωρα ετοιμασια - πηγαινε - ελα ειναι ΠΑΡΑ πολλες ωρες φιλε μου. Αν ειναι μονιμο δεν νομιζω να την παλέψεις.

Σιγουρα ειναι τοσες ωρες; Δεν ξερω καν αν ειναι νομιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vste είπε

12ωρο μαζι με τουλαχιστον αλλη μια ωρα ετοιμασια - πηγαινε - ελα ειναι ΠΑΡΑ πολλες ωρες φιλε μου. Αν ειναι μονιμο δεν νομιζω να την παλέψεις.

Σιγουρα ειναι τοσες ωρες; Δεν ξερω καν αν ειναι νομιμο...

ΦΙλε ειλικρινα δε ξερω αν θα τη παλεψω και ειναι και μακρια αλλα εδω που μενω δεν εχει κατι αξιολογο και αξιοπρεπες σα δουλεια (μενω λουτσα ). Ειπα ναι  στη συνεντευξη  κυριως απο αναγκη. Αν με παρουν και  δω οτι δεν και μου ερθει καποια αλλη προταση σταματαω. Οι μισθοι υπεύθυνων καταστηματων λιανικης στο 6ημερο 8ωρο πανω κατω στο χιλιαρικο παίζουν απ' οτι εχω παρατηρησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...