Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές συσκευών smartwatch γνώρισαν ανάπτυξη 42% το τρίτο τρίμηνο της χρονιάς


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με δεδομένα που συνέλεξε η εταιρεία Strategy Analytics, οι αποστολές της  συγκεκριμένης κατηγορίας συσκευών έφτασαν τις 14 εκατομμύρια το τρίτο τρίμηνο της χρονιάς.

Το αρκετά μεγάλο νούμερο ισοδυναμεί με ανάπτυξη 42% σε σύγκριση με την ίδια περίοδο πέρυσι. Όπως αναμενόταν, η Apple κυριαρχεί στην αγορά με ποσοστό 47,9% καθώς οι αποστολές των μοντέλων Apple Watch έφτασαν τις 6,8 εκατομμύρια μονάδες.

Στη δεύτερη θέση αλλά από απόσταση βρίσκεται η Samsung, με αποστολές που έφτασαν τις 1,9 εκατομμύρια μονάδες και ποσοστό 13,4% στην αγορά. Η Νοτιοκορεάτικη εταιρεία πάντως είχε την υψηλότερη ανάπτυξη από έτος σε έτος στις αποστολές συσκευών smartwatch που έφτασε το 73%.

Η Fitbit, που εξαγοράστηκε πρόσφατα από την Google, βρίσκεται στη τρίτη θέση της κατάταξης με ποσοστό 11,3% και αποστολές 1,6 εκατομμυρίων μονάδων.

123.png.2f60653223436792dd8ce0279ea6c62f.png

Αναμένεται μελλοντικά να δούμε πως η Google θα εκμεταλλευτεί την Fitbit και αν θα καταφέρει να αυξήσει το ποσοστό της στην αγορά. Ενδιαφέρον επίσης θα έχει να δούμε αν η Samsung θα συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς ανάπτυξης. Για την ώρα πάντως, καμία από τις δύο εταιρείες δεν φαίνεται να αποτελεί απειλή για την Apple.

GSMArena


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν σκεφτεί κανείς ότι η apple βγάζει 1 μοντέλο το χρόνο και συνυπολογίσει και την υψηλή τιμή και το γεγονός ότι δουλεύει μόνο με iphone, βγάζει αβίαστα το συμπέρασμα ότι η διαφορά με τους υπόλοιπους είναι δυσθεώρητη. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι πρώτη η Apple είναι λογικό, θα ήθελα να δω που βρίσκεται η Garmin όμως σε πωλήσεις, ίσως είναι χαμηλά στη λίστα λόγω των τιμών που έχει, διαφορετικά έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να είναι ψηλά στη λίστα, έχει νομίζω τα ομορφότερα και καλύτερα Ρολόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nspider είπε

Το ότι είναι πρώτη η Apple είναι λογικό, θα ήθελα να δω που βρίσκεται η Garmin όμως σε πωλήσεις, ίσως είναι χαμηλά στη λίστα λόγω των τιμών που έχει, διαφορετικά έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να είναι ψηλά στη λίστα, έχει νομίζω τα ομορφότερα και καλύτερα Ρολόγια

Το άρθρο αναφέρεται σε smartwatches και όχι sportwatches. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/11/2019 στις 4:24 ΜΜ, stafaf είπε

Και αν σκεφτεί κανείς ότι η apple βγάζει 1 μοντέλο το χρόνο και συνυπολογίσει και την υψηλή τιμή και το γεγονός ότι δουλεύει μόνο με iphone, βγάζει αβίαστα το συμπέρασμα ότι η διαφορά με τους υπόλοιπους είναι δυσθεώρητη. 

Και η Samsung το ιδιο ;) 

@whoever81 @rogers26 Αν θελετε να σας βοηθησω με το confused, εδω ειμαι :) 

(και οι 2 εταιριες βγαζουν 2 μεγεθη και active μοντελα)

Επεξ/σία από overpower
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nspider είπε

η Garmin όμως σε πωλήσεις, ίσως είναι χαμηλά στη λίστα λόγω των τιμών που έχει, διαφορετικά έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να είναι ψηλά

Ο Πανιώνιος ίσως να είναι χαμηλά στην βαθμολογία λόγω των ποδοσφαιριστών που έχει, διαφορετικά έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να είναι ψηλά 😛

Πλάκα κάνω απλά προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morgan21 είπε

Ο Πανιώνιος ίσως να είναι χαμηλά στην βαθμολογία λόγω των ποδοσφαιριστών που έχει, διαφορετικά έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να είναι ψηλά 😛

Πλάκα κάνω απλά προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. 

Χαχαχαχαχαχαχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, morgan21 είπε

Ο Πανιώνιος ίσως να είναι χαμηλά στην βαθμολογία λόγω των ποδοσφαιριστών που έχει, διαφορετικά έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να είναι ψηλά 😛

Πλάκα κάνω απλά προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς. 

Εννοεί πως η Garmin βγάζει εργαλεία. Αλλά όντας ακριβή χάνει σε πωλήσεις. Κάποιος όμως που θα χρειαστεί εργαλείο για σοβαρή, αξιόπιστη ή επαγγελματική χρήση, η Garmin σε όλα τα προϊόντα της είναι σχεδόν μονόδρομος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Εννοεί πως η Garmin βγάζει εργαλεία. Αλλά όντας ακριβή χάνει σε πωλήσεις. Κάποιος όμως που θα χρειαστεί εργαλείο για σοβαρή, αξιόπιστη ή επαγγελματική χρήση, η Garmin σε όλα τα προϊόντα της είναι σχεδόν μονόδρομος. 

Μα έτσι δεν γίνετε με όλα, είτε αυτό είναι αμάξι ρολόι μηχανή κτλ; Πχ και η μερσεντές βγάζει εργαλεία αλλά λόγο κόστους δεν μπορεί να πουλάει όσο η φιατ. Αν τα πούλαγε ίδια τιμή με τα φιατ θα ήταν μονοπωλείο αυτό το γνωρίζουμε όλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 10:33 ΠΜ, whoever81 είπε

Smartwatches: Ο ορισμός του αχρείαστου gadget πολυτελείας.

Ετσι ελεγα μεχρι που πηρα ενα. Φανατικος των ρολογιων απο το δημοτικο με συνοδευει παντα ενα στο καρπο. Εδω και ενα χρονο αγορασα το galaxy watch και μπορω να πω οτι δεν γυρναω πισω σε απλο ρολοι. Και το επομενο μου παλι smartwatch θα ειναι. Φυσικα τη αποψη μου την αλλαξε το συγκεκριμενο smartwtch . Ατσαλινο, ανθεκτικο, μοιαζει με κανονικο ρολοι και με 5-6 μερες χρηση . Αν κρατουσε μια μερα η μπαταρια βεβαια τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα οσο καλο και να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...