Προς το περιεχόμενο

Αποτέφρωση ή όχι?


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mavlok είπε

Και πολύ άργησε. Μόνο μη στήσουν γύρω κι απ' αυτό ολόκληρη μπίζνα όπως το παπαδαριό με την ταφή.

Ας περάσει λίγος καιρός και μόλις δουν ότι αυξάνονται αυτοί που επιλέγουν την καύση θα δεις πώς θα αλλάξουν γνώμη και θα κάνουν και τελετές και όλα τα σχετικά, με το αζημίωτο βεβαίως, βεβαίως!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, asdfsaf είπε

Μιλαμε για φρεσκο νεκρο ετσι. σκεψου να πεθανει η μανα σου και ενας μπαγλαμας αφου την καψει, οσα κοκαλα εχουν μεινει πχ αυτο την λεκανης που ειναι και μεγαλο να το σπαει με ενα καγκελο οπως στο τζακι

Ε ναι, γιατί άμα είναι φρέσκος ο νεκρός αλλάζει το πράγμα.

3 λεπτά πριν, asdfsaf είπε

εγω της μανουλας μου τα κοκαλα δε θελω να τα σπασει κανεις

Σημασία δεν έχει τι θέλεις εσύ αλλά η μανούλα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, asdfsaf είπε

Μιλαμε για φρεσκο νεκρο ετσι. σκεψου να πεθανει η μανα σου και ενας μπαγλαμας αφου την καψει, οσα κοκαλα εχουν μεινει πχ αυτο την λεκανης που ειναι και μεγαλο να το σπαει με ενα καγκελο οπως στο τζακι....εγω της μανουλας μου τα κοκαλα δε θελω να τα σπασει κανεις

Η δικιά μου είναι μάνα ενώ η δικιά σου μανούλα;Γιατί ρε φίλε τέτοια διάκριση;

Κάνε ότι θες εσύ,ότι θέλει η μητέρα σου και άσε να κάνω ότι θέλω εγώ στο κουφάρι μου.Μπορεί να θέλω να το κάνω ανακύκλωση ,σκυλοτροφή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, asdfsaf είπε

να υπαρχει επιλογη δε λεω οχι , ειμαι υπερ. κι εγω υπερ ημουν μεχρι που ειδα ακριβως πως τα κοκαλα δεν γινοντε αυτοματα σταχτη...οποτε θα μεινουμε στην ταφη

Σεβαστο ,το κρισιμο ειναι να υπαρχει η επιλογη που μεχρι τωρα δεν υπηρχε . Ας κανει οτι θελει ο καθενας  με το σωμα του  θα επρεπε να    ειναι αναφαιρετο δικαιωμα  .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, asdfsaf είπε

να υπαρχει επιλογη δε λεω οχι , ειμαι υπερ. κι εγω υπερ ημουν μεχρι που ειδα ακριβως πως τα κοκαλα δεν γινοντε αυτοματα σταχτη...οποτε θα μεινουμε στην ταφη

Εσείς μπορείτε να επιλέξετε ότι προτιμάτε περισσότερο. Και κάποιοι άλλοι ίσως επιλέξουν κάτι διαφορετικό (πχ καύση ή κάτι άλλο). Το πρόβλημα δεν έχω καταλάβει που είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίωμα του καθενός είναι να επιλέξει την καύση.

Δικαίωμα και της εκκλησίας βέβαια να μην κάνει μνημόσυνο σε όσους έχουν αποτεφρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, asdfsaf είπε

κανενα προβλημα στην επιλογη

απλα πολλοι νομιζουν οτι χωρις κοπο γινεται ενα πτωμα σταχτη για να το βαλεις σε βαζο. Δεν ισχυει, ειναι επωδυνη διαδικασια

ποιος πονεσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Δικαίωμα και της εκκλησίας βέβαια να μην κάνει μνημόσυνο σε όσους έχουν αποτεφρωθεί.

Εξυπακούεται αυτό και δεν νομίζω πως λογικός άνθρωπος θα το ζητούσε.

1 λεπτό πριν, asdfsaf είπε

κανενα προβλημα στην επιλογη

απλα πολλοι νομιζουν οτι χωρις κοπο γινεται ενα πτωμα σταχτη για να το βαλεις σε βαζο. Δεν ισχυει, ειναι επωδυνη διαδικασια

Όπως και να γίνεται φίλε μου, σαν νεκρός δεν θα το καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, asdfsaf είπε

εγω για το συγγενικο μου προσωπο . προφανώς ο νεκρος δε ποναει

Ήταν επιλογή του συγγενικού προσώπου σου η καύση; Εάν ναι, θα πρέπει να σέβεσαι τις επιλογές όσως αγαπάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Δικαίωμα του καθενός είναι να επιλέξει την καύση.

Δικαίωμα και της εκκλησίας βέβαια να μην κάνει μνημόσυνο σε όσους έχουν αποτεφρωθεί.

Σωστο και αυτο

Εχει και η εκκλησια δικαιωμα  να αρνηθει  να  κανει εξοδια ακολουθια και τα επακολουθα  αν παρεκλινει κατι απο τους κανονες   της .Με την υποσημειωση  ομως  πως απο την στιγμη που πληρωνονται οι" λειτουργοι" της  απο τον κρατικο προυπολογισμο  δλδ και απο μενα  να με απαλαξουν απο την ετησια συνεισφορα μου στο ποσοστο που μου αντιστοιχει ως  φορολουγουμενο πολιτη . Ας πληρωσουν οσοι επιθυμουν τις υπηρεσιες της .

Ετσι να τα λεμε ολα .

Προσωπικα μου ειναι παντελως αδιαφορη η ολη θρησκευτικη διαδικασια .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως τα κοράκια δεν τα γλιτώνεις 

https://www.huffingtonpost.gr/entry/poso-kostizei-kai-poia-e-diadikasia-yia-mia-apotefrose-sten-ellada_gr_5d9f3cc9e4b02c9da045e768

Μία κηδεία φθηνή κοστίζει κάνα 1500αρι και τώρα με την καύση κάπου εκεί θα φτάνει πάλι. 

Βέβαια γλιτώνεις τα μνήματα παπάδες κλπ 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Και ας πληρωσουν οσοι επιθυμουν τις υπηρεσιες της .

 

Το αστείο είναι ότι ακόμη και οι πιστοί ξαναπληρώνουν όταν θέλουν κάποια υπηρεσία. Γάμος, κηδεία κλπ πάντα έχουν επιπλέον χρεώση.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adi32 είπε

Πάντως τα κοράκια δεν τα γλιτώνεις 

https://www.huffingtonpost.gr/entry/poso-kostizei-kai-poia-e-diadikasia-yia-mia-apotefrose-sten-ellada_gr_5d9f3cc9e4b02c9da045e768

Μία κηδεία φθηνή κοστίζει κάνα 1500αρι και τώρα με την καύση κάπου εκεί θα φτάνει πάλι. 

Βέβαια γλιτώνεις τα μνήματα παπάδες κλπ 

Ναι αλλά τα πληρώνεις  μια φορά μόνο στη "ζωή" σου. Να τα λέμε και αυτά. Ενώ εφορία πληρώνω κάθε χρόνο. Άσε μη βάλουν και κάνα ΕΝΦΙΑ και μετά η καύση είνια πιο φθηνή λόγο τετραγωνικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είμαι του επαγγέλματος και ξέρω,

η καύση είναι διαθέσιμη στους Έλληνες εδώ και καμμιά δεκαετία. Στην Ελλάδα μπορεί να μην υπάρχει αποτεφρωτήριο, αλλά υπάρχει στη Βουλγαρία, και είναι μάλιστα πιο φθηνή επιλογή από τη κήδευση στο χώμα.

Άρα το μόνο που θα αλλάξει είναι το που θα πηγαίνουν τα λεφτά.

Επεξ/σία από Stavros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...