Προς το περιεχόμενο

Επικοινωνία εξωτερ.σκληρού σε MacBookPro


Homecinemakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Illuvatar1981 είπε

Καλή είναι και η λύση που προτείνει ο atheatos αλλά δεν κάνει το Akitio για τη δουλειά που θέλει ο φίλος. Του πρότεινα ήδη κάτι. Άλλη μια πρόταση είναι αυτή. Θέλει μεγάλες ταχύτητες και πολύ χώρο. Αν μιλάμε για επαγγελματικές δουλειές.

Από την άλλη, ότι πληρώνεις παίρνεις.

Εώ μιλάμε για λύση στην οποία θα δουλεύεται το project που ένα υπό επεξεργασία εκείνη την στιγμή, με τις καλύτερες ταχύτητες χωρίς  bottleneck, από το αποθηκευτικό μέσο όπως είναι και το θέμα του topic. . 
Για αυτό η λύση παραμένει το Akitio. Τα data και το τελειωμένο - επεξεργασμένο project μπορεί να πάει μετά σε ένα NAS όπως το Drobo που προτείνεις. 
 

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Το Video Editing θέλει να γνωρίζεις ποιο είναι το κατάλληλο workflow για το σύστημα και το software που χρησιμοποιείς. Οι ταχύτητες του USB είναι αρκετές για editing. Αν μιλάμε για βαριά project, με φίλτρα, color correction, blurs και σύνθετα transitions, τότε θέλεις κυρίως GPU ή CPU, ανάλογα το software και τον τρόπο που εκμεταλλεύεται το hardware. Το ότι ο TS έχει projects 1.5TB, έχει να κάνει με τον τρόπο που δουλεύει το FCPx και τις ρυθμίσεις που έχει δώσει. Τα caches του είναι που βαραίνουν και όχι το original footage.
Για παράδειγμα, εγώ μοντάρω με αρχεία από 36-185Mbps (αλλά όχι στον άθλιο για editing H264), σε έναν C2D, με 8GB αργή RAM και μια GT 740, με εξωτερικούς USB3. Οι καθυστερήσεις που έχω λόγω παλιού CPU κατά το export ή σε κάποια renders, δεν έχουν να κάνουν με την ταχύτητα του δίσκου.
Αν θέλεις να μοντάρεις χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία, πρέπει να μάθεις τι εστί Codec, proxies, relink, optimized media κλπ.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.akitio.com/desktop-storage/akitio-thunder2-quad

Πολύ καλό το quad ! (Και ακόμη πιό γρήγορο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2019 στις 11:02 ΠΜ, CheOnWeb είπε

Το Video Editing θέλει να γνωρίζεις ποιο είναι το κατάλληλο workflow για το σύστημα και το software που χρησιμοποιείς. Οι ταχύτητες του USB είναι αρκετές για editing. Αν μιλάμε για βαριά project, με φίλτρα, color correction, blurs και σύνθετα transitions, τότε θέλεις κυρίως GPU ή CPU, ανάλογα το software και τον τρόπο που εκμεταλλεύεται το hardware. Το ότι ο TS έχει projects 1.5TB, έχει να κάνει με τον τρόπο που δουλεύει το FCPx και τις ρυθμίσεις που έχει δώσει. Τα caches του είναι που βαραίνουν και όχι το original footage.
Για παράδειγμα, εγώ μοντάρω με αρχεία από 36-185Mbps (αλλά όχι στον άθλιο για editing H264), σε έναν C2D, με 8GB αργή RAM και μια GT 740, με εξωτερικούς USB3. Οι καθυστερήσεις που έχω λόγω παλιού CPU κατά το export ή σε κάποια renders, δεν έχουν να κάνουν με την ταχύτητα του δίσκου.
Αν θέλεις να μοντάρεις χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία, πρέπει να μάθεις τι εστί Codec, proxies, relink, optimized media κλπ.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.akitio.com/desktop-storage/akitio-thunder2-quad

Εγώ βλέπω την χαώδη διαφορά στο editing όταν κάνω με τον εσωτερικό βασικό σκληρό σε σχέση με τους εξωτερικούς που κολλάνε σε εκνευριστικό βαθμό. Όλοι. Αυτό είναι το δικό μου κριτήριο. Πρακτικό. Αυτά που λες να μάθω οκ ωραία είναι για συζήτηση αλλα επι του πρακτέου, εγώ δουλεύω, τρέχουν όλα δεν είμαι για τέτοια. Και όταν η απάντηση έρχεται με το να βλέπω επικοινωνία άμεση με τον σκληρό τον εντός, δεν βλέπω να φταίει ούτε ο επεξεργαστής, ούτε η μνήμη κλπ κλπ. Ο σκληρός μου τα κάνει. Εαν είχα χρήματα θα έβαζα έναν 2άρι ssd και θα ξεμπέρδευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...