Προς το περιεχόμενο

Εργασία Γαλλία (περίεργοι οροί)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.

Ήθελα να μεταφέρω τους προβληματισμους μου και να ακούσω τις γνώμες σας, πρόσφατα έκλεισα δουλειά για τις γαλλικές Άλπεις σεασον, 5 μηνώ.

Στις συνεντεύξεις μου είπαν 39 ώρες με 1712ε τον μηνά από το οποίο θα μου αφαιρούσαν 320 περίπου για την διαμονή.

Έρχεται χτες το συμβόλαιο σε ένα site DayForce και εδώ αρχίζουν τα ωραία....

Μισθός 1517ε   +  195ε για 19 ώρες υπερωρίας τις οποίες πρέπει να τις αποδεκτό  βάση συμβολαίου 

Παρακάτω διαβαζω αυτο το οποιο θα το μεταφερω με την εικόνα γιατι το κειμενο με μπερδευει αρκετα.

 

Ερώτηση λοιπόν.... πάνε να με πιασουν κότσο η είναι η ιδέα μου? 

dan.jpg

Επεξ/σία από sofiathereal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρανομοι οροι που σιγουρα δεν εχουν βαση στην εργασιακη νομοθεσια της γαλλιας ασχετως με το τι γραφεται....

ο εργασιακος μεσαιωνας στο μεγαλειο του...

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, forgotten είπε

παρανομοι οροι που σιγουρα δεν εχουν βαση στην εργασιακη νομοθεσια της γαλλιας ασχετως με το τι γραφεται....

ο εργασιακος μεσαιωνας στο μεγαλειο του...

Παρανομο δεν ειναι. Αλλιως δεν θα τολμουσαν να το στειλουν αυτο το εγγραφο και φυσικα θα ειχαν συνεπειες στην συνέχεια. Το opt-out ειναι νομιμο οταν γίνεται καθαρα σε εθελοντικη βάση απο τον εργαζόμενο και μονο. Οπερ σημαινει πως ο εργοδοτης δεν εχει δικαιωμα να τον κρίνει ή να κανει διακρισεις εις βαρος του εφοσον δεν το επιλέξει. Αυτα στην θεωρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oletiras είπε

Παρανομο δεν ειναι. Αλλιως δεν θα τολμουσαν να το στειλουν αυτο το εγγραφο και φυσικα θα ειχαν συνεπειες στην συνέχεια. Το opt-out ειναι νομιμο οταν γίνεται καθαρα σε εθελοντικη βάση απο τον εργαζόμενο και μονο. Οπερ σημαινει πως ο εργοδοτης δεν εχει δικαιωμα να τον κρίνει ή να κανει διακρισεις εις βαρος του εφοσον δεν το επιλέξει. Αυτα στην θεωρία.

Βάσεις και το χέρια σου στη γωνιά ότι είναι νομιμο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, forgotten είπε

Βάσεις και το χέρια σου στη γωνιά ότι είναι νομιμο ??

Ας δουμε... ενα επισημο κυβερνητικο site απο την Αγγλια τι εχει να πει για την οδηγια αυτη https://www.gov.uk/maximum-weekly-working-hours/weekly-maximum-working-hours-and-opting-out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oletiras είπε

Ας δουμε... ενα επισημο κυβερνητικο site απο την Αγγλια τι εχει να πει για την οδηγια αυτη https://www.gov.uk/maximum-weekly-working-hours/weekly-maximum-working-hours-and-opting-out

ας δουμε και την νομοθεσια της γαλλιας 

In France, the legal length of the working week is 35 hours in all types of companies. The working day may not exceed 10 hours. Furthermore, employees may not work for more than 4.5 hours without a break. The maximum working day may be extended to 12 hours under a collective agreement

 

καταχρηστικο και ανηθικο συμβολαιο κατ εμε το προσφερθεν συμβολαιο που ψαχνει για ειλωτες . Οπως και να χει δεν προκειται να αναλωθω στην ποιοτητα ή την ηθικοτητα , ο καθενας βρισκει και κανει .....

Επεξ/σία από forgotten
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με περιμένουν να αποδεχτώ το συμβόλαιο σκέφτομαι να πατήσω reject μέσω μιας σελίδας που με το έστειλαν και να γράψω τους λόγους και για τα λεφτά που είναι παραπλάνηση και για τις ώρες, η κοπέλα μου που θα πάμε μαζί με λέει δεν θα καταφέρεις τίποτα και ότι θα μας πούνε αντίο... Και οτι θα βρουν άλλους.

εγώ πιστεύω ότι όπως επίτηδες μας έστειλαν το συμβόλαιο μια βδομάδα πριν πετάξουμε Γαλλία έτσι και εμείς επίτηδες να τους πιέσουμε για αλλαγή όρων... Μια βδομάδα πριν πετάξουμε Γαλλία. 

 

Πάντα σε τέτοιες δουλειά με πλέον κάποια χρόνια στην πλάτη μου στο τουριστικό κλάδο είμαι τις πεποίθησης ότι δεν έχουμε ανάγκη εμείς αυτούς, άλλοι αυτοί εμάς, δουλειά βρίσκεις σε αυτό τον τομέα, αυτοί επαγγελματίες με καλό βιογραφικό και γλώσσες από δύσκολα έως και πόλυ δύσκολα,ειδικα σε αυτό το χρονικό σημείο 

Επεξ/σία από sofiathereal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sofiathereal είπε

Με περιμένουν να αποδεχτώ το συμβόλαιο σκέφτομαι να πατήσω reject μέσω μιας σελίδας που με το έστειλαν και να γράψω τους λόγους και για τα λεφτά που είναι παραπλάνηση και για τις ώρες, η κοπέλα μου που θα πάμε μαζί με λέει δεν θα καταφέρεις τίποτα και ότι θα μας πούνε αντίο... Και οτι θα βρουν άλλους.

εγώ πιστεύω ότι όπως επίτηδες μας έστειλαν το συμβόλαιο μια βδομάδα πριν πετάξουμε Γαλλία έτσι και εμείς επίτηδες να τους πιέσουμε για αλλαγή όρων... Μια βδομάδα πριν πετάξουμε Γαλλία. 

Πάντα σε τέτοιες δουλειά με πλέον κάποια χρόνια στην πλάτη μου στο τουριστικό κλάδο είμαι τις πεποίθησης ότι δεν έχουμε ανάγκη εμείς αυτούς, άλλοι αυτοί εμάς, δουλειά βρίσκεις σε αυτό τον τομέα, αυτοί επαγγελματίες με καλό βιογραφικό και γλώσσες από δύσκολα έως και πόλυ δύσκολα,ειδικα σε αυτό το χρονικό σημείο 

θα βρουνε απο αλλη χωρα, το ανατολικο μπλοκ ειναι φθηνα εργατικα και τα βαλκανια επισης , βασικα δεν νοιαζονται για το τι εχεις προσοντα ἠ οχι αυτοι θελουνε ατομα να δουλευουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ για ενα ξεροκκοματο. παιρνουν απο εξω γιατι παρακαπτουν συλλογικες συμβασεις του κλαδου της χωρας , ειναι εκμεταλευση στα ορια της σκλαβιας. Κανουν ολοι τα στραβα ματια απο τις κυβερνησεις και τις εποπτικες αρχες και υπαρχουν αυτα τα αστεια που παρουσιασες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, forgotten είπε

ας δουμε και την νομοθεσια της γαλλιας 

In France, the legal length of the working week is 35 hours in all types of companies. The working day may not exceed 10 hours. Furthermore, employees may not work for more than 4.5 hours without a break. The maximum working day may be extended to 12 hours under a collective agreement

καταχρηστικο και ανηθικο συμβολαιο κατ εμε το προσφερθεν συμβολαιο που ψαχνει για ειλωτες . Οπως και να χει δεν προκειται να αναλωθω στην ποιοτητα ή την ηθικοτητα , ο καθενας βρισκει και κανει .....

Ναι, δεν ειναι τοσο απλο το 35ωρο το οποιο εχει βεβαια καταργηθει σε πολυ μεγαλο βαθμο απο το 2000 που ψηφιστικε.

Το θεμα ειναι οτι στο agreement επικαλειται ενα Working Time Regulations 1998 το οποιο περιεληφθει σαν Ευρωπαικη οδηγια  https://en.wikipedia.org/wiki/Working_Time_Directive_2003

Δεν τα βγαζει η οποια εταιρια απο την κοιλια της αυτα, ουτε και θα ρισκαρε ποτε να βρεθει να πληρώνει τα κερατα της επειδη εκανε οτι γουσταρε. Προφανώς ειναι συννομα αυτά, το αν ειναι εκμεταλλευση ή καταχρηστικα.... αυτα πρεπει να απασχολουν αυτους που τα ψηφιζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τέτοια η φύση της εργασίας που θέλουν να μπορείς να δουλεψεις παραπάνω.Αν θες το κάνεις ,αν όχι τότε ψάχνεις κατι άλλο.Αλλά για αυτά τα λεφτά πρέπει να σκεφτείς αν αξίζει ή όχι.Its up to you!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιο μερος σου ειπαν θα δουλεψεις??τι δουλεια θα κανεις ξερεις??? 

εδω μιλαμε για εποχιακη εργασια , οπου τα ωραρια πανε περιπατο , οπως τα νησια τα δικα μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλπεις στο βαλντιζερ και θα είμαι οδηγός μινιβαν, από αεροδρόμιο στα σαλέ από σαλέ στις πίστες κτλπ κτλπ. Το ωράριο να πάει περίπατο αλλά με κατά επιλογή μου υπερωρίες και μισθό όχι ο οποίος θα είναι βάση τον υπερωρίων που ποτέ δεν μου είπαν στις συνεντεύξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να στείλεις ένα ιμειλ που να ρωτάς διευκρινίσεις (γτ άλλα σου είπαν προφορικά και άλλα λέει το συμβόλαιο) ή να πάρεις κάποιον από την εταιρία τηλέφωνο να σου εξηγήσει;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοστος ζωης στη Γαλλια το ξερουμε;

Ειναι δηλαδή τα 1700 καποιο ποσο που ζεις ή χαροπαλευεις; Θα πηγαινοερχεσαι και θα μένεις σε ενα δωματιο επειδη εισαι οδηγος και θα πρέπει να εχεις και σπίτι αν πρεπει να μεινει και η γυναικα σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2019 στις 2:20 ΜΜ, sofiathereal είπε

Άλπεις στο βαλντιζερ και θα είμαι οδηγός μινιβαν, από αεροδρόμιο στα σαλέ από σαλέ στις πίστες κτλπ κτλπ. Το ωράριο να πάει περίπατο αλλά με κατά επιλογή μου υπερωρίες και μισθό όχι ο οποίος θα είναι βάση τον υπερωρίων που ποτέ δεν μου είπαν στις συνεντεύξεις. 

μια χαρα ειναι η δουλεια απλα να ξεκαθαρισεις τι θα παιξει με τις υπερωριες που σιγουρα θα εχεις...

ειναι αρκετα παιδια που δουλευουν εκει εποχιακα στην ιδια δουλεια και αποτι ξερω τα χρηματα ειναι καλα αλλα το ωραριο αστα να πανε

σημασια εχει να εξασφαλισεις και ενα φτηνο διαμερισμα για να μεινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...