Προς το περιεχόμενο

2070 super vs 5700 xt


Paris227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum για ακόμα μια φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας γτ βρίσκομαι σε δίλημμα... Όπως λέει κ ο τίτλος δεν ξέρω τι να επιλέξω AMD ή Nvidia για 1440p gaming 144hz... Από την μια είναι η κλασική Nvidia που όλοι ξέρουμε κ μας έχει βγάλει ασπροπρόσωπους αλλά μας πιάνει κ λίγο - πολύ κωλ@ρ@κι συν ότι το rt δεν θα το χρησιμοποιήσω αφού τα games είναι ελάχιστα κ δεν με συγκινεί... Στην κόκκινη γωνία έχουμε την AMD του λαού π όλοι αγαπήσαμε με 100€ λιγότερα από 2070 super αλλά μας έχει αφήσει να πέσουμε στον βούρκο του κακού software- support πολλές φορές όπως κ τωρα κ λίγο το φοβάμαι δεν θέλω να έχω 100000000 crash, bluescreen κ όλα αυτά τα ωραία π έκανα στην αρχή η 5700... Γιαυτό ζητώ τα φώτα σας, η xt στρωσανε καθόλου γνωρίζει κανείς ή να πάω στην πράσινη ομάδα π είναι σταθερή αλλά να μας γδαρει το πετσί???!!! Θα συνδυαστεί με R5 2600 κ B450 mobo.. Ευχαριστώ πολύ όλους προκαταβολικά για τις απαντήσεις κ την βοήθεια σας!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.techspot.com/review/1902-geforce-rtx-2070-super-vs-radeon-5700-xt/

https://www.skroutz.gr/s/19518862/MSI-GeForce-RTX-2070-Super-8GB-Ventus-OC-V372-249R.html

https://www.skroutz.gr/s/19927160/MSI-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Mech-OC-V381-003R.html

100ευρώ διαφορά περίπου.

Βεβαίως προσωπικά για 2560χ1440/144 θα πήγαινα σε 2070super γιατί η 5700ΧΤ είναι ανεπαρκής.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει 5-10% διαφορά έχουν στις επιδόσεις. Σε ζόρικα games (πχ RDR2) το ίδιο ανεπαρκής θα είναι και η 2070super για 1440p144 σε high settings. Σε γενικές γραμμές τα βάζεις κάτω με τα +/- της καθεμίας και αποφασίζεις. Nvidia ελάχιστα γρηγορότερη + RTX + nvenc (αν στριμάρεις). AMD 100+ ευρώ στη τσέπη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά 5-10% γρηγορότερη η 2070s, αλλά και ακριβότερη. Στο τεστ που έχεις στείλει, τα benchmarks έιναι με 9900Κ, που είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει για gaming και οι διαφορές των καρτών φαίνονται πλήρως. Με τον 2600 η διαφορά πιθανότετα θα είναι μικρότερη από αυτό που βλέπεις. Κανονικά θα ήθελες τουλάχιστον 3600, όχι 2600. Πάντως δεν μπορείς να πεις ότι είναι η μια ανεπαρκής και η αλλη επαρκής επειδή δίνει 5 fps παραπάνω. Σίγουρα η 2070s είναι ένα κλικ επάνω και είναι αρκετά πιο απίθανο να πέσεις πάνω σε προβλήματα απο drivers, ενώ η 5700ΧΤ είναι περισσότερο vfm. 

Αν δεν έχεις ήδη τον επεξεργαστή, εγώ θα σκεφτόμουνα και άλλο επεξεργαστη. 

Επισυνάπτω τα σχετικά chart απο benchmarks του techpowerup και pcgamer:

https://www.techpowerup.com/review/xfx-radeon-rx-5700-xt-ultra-thicc-ii/27.html

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-3600/16.html

https://www.pcgamer.com/amd-radeon-rx-5700-xt-review

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

https://www.techspot.com/review/1902-geforce-rtx-2070-super-vs-radeon-5700-xt/

https://www.skroutz.gr/s/19518862/MSI-GeForce-RTX-2070-Super-8GB-Ventus-OC-V372-249R.html

https://www.skroutz.gr/s/19927160/MSI-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Mech-OC-V381-003R.html

100ευρώ διαφορά περίπου.

Βεβαίως προσωπικά για 2560χ1440/144 θα πήγαινα σε 2070super γιατί η 5700ΧΤ είναι ανεπαρκής.

Μισώ τις κάρτες AMD όπως ο διάολος το λιβάνι αλλά εσύ το τερμάτισες. Θα είναι ανεπαρκής η 5700xt ενώ η 2070super του μετα βίας 10% πάνω θα πάει αέρας :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Μισώ τις κάρτες AMD όπως ο διάολος το λιβάνι αλλά εσύ το τερμάτισες. Θα είναι ανεπαρκής η 5700xt ενώ η 2070super του μετα βίας 10% πάνω θα πάει αέρας :P 

Γι'αυτό έστειλα το συγκριτικό σε πλήθος παιχνίδια , ο ερωτών πρέπει πάντα να τσεκάρει τα δεδομένα και να μην μένει στην γνώμη.

Μπορεί για παράδειγμα να έχω πάρει 5700ΧΤ και να βγήκε προβληματική , αυτό μάλλον θα με κάνει προκατειλημμένο. 

BTW προσωπικά όταν με ρωτούν για 1440p , τους προτείνω 2080super και τους λέω σαν ελάχιστο την 2070super.

Αν βεβαίως κάποιος παρατηρήσει το συγκριτικό θα παρατηρήσει ότι η διαφορά στην απόδοση είναι +10% και η διαφορά τιμής στο +25% - δυστυχώς πάντα συνέβαινε όταν ξέφευγες από από τις μεσαίες VFM κάρτες και ζητούσες τις high-end   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο διλλημα και επέλεξα τη zotac 2070 super twin fans. Ο λόγος δεν ήταν τόσο το 5-10% αλλά τα προβλήματα που έχουν οι drivers της AMD. Ένα 50αρικο το εδωσα για τις επιδόσεις και άλλο ένα 50αρικο για τη ψυχική μου ηρεμία 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5700XT

Ναι για τώρα όπως σε κάθε νέα σειρά της AMD θα υπάρχει bugs hunt περίοδος μέχρι να διορθωθούν. Συνήθως όμως μακροπρόθεσμα μόνο καλύτερες γίνονται οι κόκκινες. Όχι από μαγική αλχημεία αλλά επειδή λόγω μικρότερου dev team οι κάρτες βγαίνουν λίγο ανέτοιμες στο λανσάρισμα με αποτέλεσμα να "εμφανίζεται" η "κρυμμένη" πραγματική απόδοση αργότερα.

Τα 100.ευρω για μένα δε θα άξιζαν για 10-12 max.fps. Θα αγόραζα έναν m2/SSD με τόσα λεφτά.

( Δεν βάζω στην εξίσωση το βρεφικό state RTX )

 

( Χωρίς ίχνος φανμποισμου, μια ζωή είχα Nvidia, τον τελευταίο χρόνο δουλεύω 570αρες,580αρες και δεν είχα κανένα πρόβλημα, μόνο κάτι μικρά bugs με την 570 στο msi afterburner τα οποία δεν έχω πλέον με τη 580 - Κατά τα άλλα δεν παρατήρησα κανένα άλλο "μεγάλο κακό" που δούλευε "καλύτερα" στην πράσινη )

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κάνει ότι η 5700 xt είναι περισσότερο value for money. Απλά μπορεί να σου κάτσει η στραβή και μπλέξεις. Σε κάθε περίπτωση ειναι πόσο διαθετιμενος ειναι κάποιος να πάρει αυτό το μικρό ρίσκο και πόσο ζυγίζει το 50αρικο γιαυτό το λόγο(το άλλο 50αρικο το κερδίζεις από τις επιδόσεις) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Γι'αυτό έστειλα το συγκριτικό σε πλήθος παιχνίδια , ο ερωτών πρέπει πάντα να τσεκάρει τα δεδομένα και να μην μένει στην γνώμη.

Μπορεί για παράδειγμα να έχω πάρει 5700ΧΤ και να βγήκε προβληματική , αυτό μάλλον θα με κάνει προκατειλημμένο. 

BTW προσωπικά όταν με ρωτούν για 1440p , τους προτείνω 2080super και τους λέω σαν ελάχιστο την 2070super.

Αν βεβαίως κάποιος παρατηρήσει το συγκριτικό θα παρατηρήσει ότι η διαφορά στην απόδοση είναι +10% και η διαφορά τιμής στο +25% - δυστυχώς πάντα συνέβαινε όταν ξέφευγες από από τις μεσαίες VFM κάρτες και ζητούσες τις high-end   

Αυτό είναι εν μέρη σωστό γιατί σε βάθος χρόνου βλέπουμε πόσο ανεπαρκείς κρίνονται οι μεσαίες κάρτες γραφικών σε νέα παιχνιδια AAA που τυχαίνει να είναι και όχι τόσο καλά γραμμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας τα συγκριτικά δεδομένα κ τις απόψεις σας ήταν μεγάλη βοήθεια όπως πάντα!!! Μάλλον θα ακολουθήσω τον φίλο @Wsprγτ κ εγω αυτή κοιτούσα κ θα πάω στην παλιά γκόμενα π ξέρω θα μ τα φάει άλλη είναι καλή πουτ@τ@ν@!!! 😂😂😂 Όσο κ να θέλω να πάρω την xt με φοβιζουν τα bugs της!! Κ πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paris227 είπε

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας τα συγκριτικά δεδομένα κ τις απόψεις σας ήταν μεγάλη βοήθεια όπως πάντα!!! Μάλλον θα ακολουθήσω τον φίλο @Wsprγτ κ εγω αυτή κοιτούσα κ θα πάω στην παλιά γκόμενα π ξέρω θα μ τα φάει άλλη είναι καλή πουτ@τ@ν@!!! 😂😂😂 Όσο κ να θέλω να πάρω την xt με φοβιζουν τα bugs της!! Κ πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!! 

Επίσης έχεις την επιλογή άμα δεν την βιάζεσαι να περιμένεις λίγο να ωριμάσουν τα οποία μικροπροβλήματα με την rx5700xt και να αγοράσεις λίγο αργότερα που πιθανότερο είναι να την βρεις σε ακόμα χαμηλότερες τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Skrez1982 είπε

Επίσης έχεις την επιλογή άμα δεν την βιάζεσαι να περιμένεις λίγο να ωριμάσουν τα οποία μικροπροβλήματα με την rx5700xt και να αγοράσεις λίγο αργότερα που πιθανότερο είναι να την βρεις σε ακόμα χαμηλότερες τιμές 

Σε 2Κ γενικά πώς τα πηγαίνει η 5700ΧΤ

Γιατί είμαι λίγο σε περίεργο πλάνο, να πάω σε  AOC 24g2 ( 144hz, 24άρι, IPS ) στα 200 ευρώ ή να κάνω την αναβάθμιση που με τρώει σε DELL Dell S2719DGF - 340€ περίπου ( 2K, 155Hz, TN ) γιατί δεν αλλάζω συχνά οθόνες και θα ήθελα να δω πώς ειναι μια 27αρα

Με ενδιαφέρει για multiplayer games, single player λίγο λιγότερο και ταινίες.

ΤΝ είχα μέχρι το 2015 * samsung syncmaster t200κάτι * τώρα είμαι με μια 23ara LG IPS 75Hz

Προς το παρόν εχω μια RX580, οθόνη θα πάρω τα Χριστούγεννα, κάρτα τον Ιανουάριο.

Ελπίζω να μην είμαστε πολύ εκτός θέματος

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Σε 2Κ γενικά πώς τα πηγαίνει η 5700ΧΤ

Γιατί είμαι λίγο σε περίεργο πλάνο, να πάω σε  AOC 24g2 ( 144hz, 24άρι, IPS ) στα 200 ευρώ ή να κάνω την αναβάθμιση που με τρώει σε DELL Dell S2719DGF - 340€ περίπου ( 2K, 155Hz, TN ) γιατί δεν αλλάζω συχνά οθόνες και θα ήθελα να δω πώς ειναι μια 27αρα

Με ενδιαφέρει για multiplayer games, single player λίγο λιγότερο και ταινίες.

ΤΝ είχα μέχρι το 2015 * samsung syncmaster t200κάτι * τώρα είμαι με μια 23ara LG IPS 75Hz

Προς το παρόν εχω μια RX580, οθόνη θα πάρω τα Χριστούγεννα, κάρτα τον Ιανουάριο.

Ελπίζω να μην είμαστε πολύ εκτός θέματος

Μην το κάνεις στον εαυτο σου αυτο. Πάρε μια καλή ips ή va 27" 1440p 144hz να ηρεμήσει το κεφάλι σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Σε 2Κ γενικά πώς τα πηγαίνει η 5700ΧΤ

Γιατί είμαι λίγο σε περίεργο πλάνο, να πάω σε  AOC 24g2 ( 144hz, 24άρι, IPS ) στα 200 ευρώ ή να κάνω την αναβάθμιση που με τρώει σε DELL Dell S2719DGF - 340€ περίπου ( 2K, 155Hz, TN ) γιατί δεν αλλάζω συχνά οθόνες και θα ήθελα να δω πώς ειναι μια 27αρα

Με ενδιαφέρει για multiplayer games, single player λίγο λιγότερο και ταινίες.

ΤΝ είχα μέχρι το 2015 * samsung syncmaster t200κάτι * τώρα είμαι με μια 23ara LG IPS 75Hz

Προς το παρόν εχω μια RX580, οθόνη θα πάρω τα Χριστούγεννα, κάρτα τον Ιανουάριο.

Ελπίζω να μην είμαστε πολύ εκτός θέματος

Σε τρία παιχνίδια που την έχω δοκιμάσει rise of tomb raider , plague tale , shadow of tomb raider όλα στο τέρμα έπαιζα σε 1440p  από 75 min έως 105 fps περίπου. Όταν δεν κρασαρει βέβαια με μαύρες οθόνες και εγώ να ρίχνω καντήλια 😋

2 ώρες πριν, kostiger είπε

Μην το κάνεις στον εαυτο σου αυτο. Πάρε μια καλή ips ή va 27" 1440p 144hz να ηρεμήσει το κεφάλι σου. 

Θα συμφωνήσω χίλιες φορές. Να φανταστείς εγώ πήγαινα για οθόνη το πολύ 27 άρα 2κ 144 hz και κατέληξα σε 32αρα 1440p 144hz και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Όταν παίζω πολλές φορές σταματώ και χαζεύω όλες τις λεπτομέρειες στο παιχνίδι που απεικονίζονται τόσο όμορφα σε 32 ιντσες. Και θυμάμαι τα πέτρινα χρόνια που παίζαμε σε αμστραντ με πράσινη οθόνη και λέω στον εαυτό μου , γερασες μεγάλε 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...