Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αποθήκευσε τη ταινία «Superman» στο νέο της γυάλινο αποθηκευτικό μέσο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Voodooman είπε

Και τα CDs δεν τα είχαν φτιάξει για να αντέχουν για εκατοντάδες χρόνια;

 

50 λεπτά πριν, Shadows είπε

Τα εργοστασιακά cd που είναι πρεσαριστά είναι πολύ ανθεκτικά.

 

24 λεπτά πριν, possiz είπε

Καμία σχέση. Μιλάμε για πολύ μεγαλύτερη αντοχή το γυαλι. Άλλη τάξη μεγέθους. Κραταει 1000 χρόνια, το Blu-ray σε καμία δεκαριά αν το αφήσεις κάπου δεν θα διαβάζεται.

Όχι. 5 κατά μέσο όρο. Μετά αρχίζουν να έχουν fails.

Έχει τελειώσει προ πολλού το παραμύθι του "άφθαρτου σιντί". Έχω εκατοντάδες στη δισκοθήκη μου και ήδη ακόμα και τα "καλά επώνυμα πρεσαρισμένα" παρουσιάζουν πια αστοχίες. Έχω πολλά χρόνια ν' αγοράσω σιντί - εκτός από κάποιες σπάνιες εκδόσεις που αναζητώ - και ξαναγύρισα στην παλιά μου αγάπη, το βινύλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και καπως ετσι, με τη βοηθεια της νανοτεχνολογιας, στη παροδο του χρονου, θα δουμε και ολογραφικες "οθονες", μιας και με μια δεσμη λειζερ πισω απο αυτο το "γυαλι" θα μπορει να προβαλει.

Οπως το πε και ο "αλλος" - "Everything is achievable through technology"

Ωραιο νεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Voodooman είπε

Και τα CDs δεν τα είχαν φτιάξει για να αντέχουν για εκατοντάδες χρόνια;

Η διαφορά είναι ότι με τον χαλαζία υπολογίζουν ότι θα αποθηκεύουν την πληροφορία για δισεκατομμύρια χρόνια. Δεν υπάρχει καμία άλλη τεχνολογία που έστω να το πλησιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να τελειώσει η "κατάρα" των ψηφιακών μέσων αποθήκευσης όσον αφορά το χρόνο ζωής;

άντε να δούμε θα ξεπεράσουν σε αντοχή τα αρχαία μάρμαρα; ή θα μας κουνάνε το μεσαίο δάκτυλο οι αρχαίοι όταν εμείς φτιάχναμε "long life cold storage" εσείς τρώγατε βατόμουρα.. 

spacer.png

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γατακια της μαικροσοφτ αντιγραφουν ελληνες και αιγυπτιους που τα εχουν επιλυσει αυτα τα θεματα , ολα δηλαδη που παρουσιαζονται σαν συγχρονη τεχνολογια, εδω και χιλιαδες χρονια.  Δεν με συγκινει η αναμασηση οτι και καλα  βρηκαν κατι νεο.

 

 

 

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, theodoro είπε

Η διαφορά είναι ότι με τον χαλαζία υπολογίζουν ότι θα αποθηκεύουν την πληροφορία για δισεκατομμύρια χρόνια. Δεν υπάρχει καμία άλλη τεχνολογία που έστω να το πλησιάζει.

Ναι, αλλά αυτό που είπαν και οι προλαλήσαντες. Μας υπόσχονταν αντοχή στα CD για εκατοντάδες χρόνια και πολλά από τα καλά  που έχω δεν έφτασαν ούτε δεκαετία. Μου αρκούσε αντοχή μερικών δεκαετιών έστω...Εννοείται πως φταίνε και τα φτηνιάρικα μηχανήματα αναπαραγωγής και οι κακές συνθήκες αποθήκευσης, αλλά γεγονός είναι πως σε καμιά περίπτωση τα CDs δεν ήταν το μεγάλο, ανθεκτικό μέσο που μας είχαν υποσχεθεί. 

Το μέσο αποθήκευσης είναι το ένα μέρος του προβλήματος, το δεύτερο είναι το μέσο αναπαραγωγής. Ας σώσουν όλη την γνώση του κόσμου σε ένα φύλλο χαλαζία, όλη αυτή η γνώση θα είναι άχρηστη, αν δεν υπάρχει το κατάλληλο μέσο αναπαραγωγής-που μάλλον δεν θα υπάρχει.

 Και εννοείται πως οι αρχαίοι θα μας κουνάνε το μεσαίο δάχτυλο, γιατί είχαν λύσει το  πρόβλημα. Την συσκευή αναπαραγωγής του αποθηκευτικού τους μέσου την έχουμε όλοι μας (όραση), και όσοι δεν την έχουμε, έχουμε το backup (ακοή) για να μας περάσει την πληροφορία κάποιος άλλος...

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα φιλμ είναι ότι έχουν τρομερό όγκο πληροφορίας. Τα περισσότερα ειναι σε Medium Format, και ουσιαστικά μιλάμε για Raw αναλογικό καρέ. 
Υποθέτω ότι μια μετατροπή σε ψηφιακά Raw/Dng/Tiff σε μια σχέση 1:1 αντιστοιχεί σε εκατοντάδες Megapixels ανά καρέ, π.χ 200Mp-400Mp ασυμπίεστο αρχείο (αν όχι μεγαλύτερα).

Τα 75,6GB μου φαντάζουν αστεία για να αποθηκεύσουν χονδρικά 200.000 καρέ (για δυο ώρες ταινία). Μιλάμε για αρχεία ~500ΜΒ (υποθετικά δεν το υπολόγισα) άρα χονδρικά σε κάθε γυάλινη επιφάνεια θα χωρούσαν  2 λεπτά ταινίας.


Ναι, για τις νέες ταινίες που είναι γυρισμένες σε CGI (μεγέθους HD και upscale σε 4K) είναι μια χαρά λύση για μόνιμη αποθήκευση. Αλλά όχι για 1:1 στις παλιές εκτός και αν τις μετατρέψουν όλες σε HD ή 4Κ και πετάξουν την υπόλοιπη πληροφορία, αλλά μελλοντικά δεν θα μπορέσουν πότε να εκδώσουν  8Κ, 16Κ κτλ από την πληροφορία που ήδη έχουν.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα να κάνουν το DNA αποθηκευτικό μέσο; Έχω πολλές μύξες φέτος. 

28 λεπτά πριν, vorted είπε

για διαγραφή η συσκευή θα γεμίζει με άζαξ

Έκλαψα φίλε έγραψες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...