Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αποθήκευσε τη ταινία «Superman» στο νέο της γυάλινο αποθηκευτικό μέσο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάγκα μου! Απίστευτο. Για μένα είναι από τις πιο φοβερές τεχνολογικές προόδους που διάβασα μέσα στο 2019. Ποιος Elon Munsk και τρύπια τούνελ και πύραυλοι με αυτοκίνητα στο διάστημα;; Κάτι τέτοιες εφευρέσεις είναι για Νόμπελ. Μπράβο φυσικά στους επιστήμονες (όχι στην Microsoft)! Πάντως ότι θα αποθηκεύαμε και δεδομένα σε γυαλί δεν το περίμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

- (Αν και με ένα γουγλάρισμα το βρίσκουμε όλοι εύκολα) το γυαλί και ο χαλαζίας αποτελούνται από το διοξείδιο του πυριτίου. Η βασική τους διαφορά είναι ότι ο χαλαζίας είναι σε κρυσταλλική μορφή (τα μόριά του παίρνουν συγκεκριμένη θέση στο χώρο), ενώ το γυαλί είναι άμορφο (τα μόρια διατάσσονται άτακτα στο χώρο). Το ίδιο γίνεται με τον γραφίτη και το διαμάντι.

- Η επιλογή της ταινίας δεν είναι τυχαία, αποτελεί φόρο τιμής στους δημιουργούς του 'Soupy' που φαντάστηκαν την αποθήκευση δεδομένων του ήρωα σε έναν κρύσταλλο.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι ότι το αναλογικό φιλμ έχει την 'άπειρη' ανάλυση, γι αυτό και μπορεί να γίνει remake 4k, 8k και πάει λέγοντας. 

Αν το ψηφιοποιησουν σε x ανάλυση, στα 500 χρόνια που κρατήσει το γυαλί, δεν θα είναι παρωχημένο από άποψη ανάλυσης - συμπίεσης κτλ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, possiz said:

 

Όχι. 5 κατά μέσο όρο. Μετά αρχίζουν να εχουν fails.

Λολ!Που το ακουσες αυτο? Και που πρακτικα το ειδες?!

Εκτος αν αποθηκευεις τα cd σου στο πατωμα και σκουπιζεις και τα ποδια σου πανω.

Εχω cds απο το 1991 (27 χρονια) και ειναι μια χαρα.

 

Μη λεμε οτι να ναι..!

Επεξ/σία από azuli
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο της που την αποθήκευσε σε γυαλι. Δεν μας λέει όπως απο που την κατέβασε γιατί μας εχουν κλείσει ολα τα streaming sites, τα μπουρδελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, k_dinos είπε

Εγώ σκέφτομαι ότι το αναλογικό φιλμ έχει την 'άπειρη' ανάλυση, γι αυτό και μπορεί να γίνει remake 4k, 8k και πάει λέγοντας. 

Αν το ψηφιοποιησουν σε x ανάλυση, στα 500 χρόνια που κρατήσει το γυαλί, δεν θα είναι παρωχημένο από άποψη ανάλυσης - συμπίεσης κτλ? 

btw το φιλμ όμως δεν έχει "άπειρη" ανάλυση. Ξέρω ότι δεν το εννοείς κυριολεκτικά αφού έχεις και "εισαγωγικά" (απλά λες είναι πολύ παραπάνω από 8κ) και για το ενδιαφέρον της συζήτησης το 35mm καρέ από φιλμ (μεγαλύτερο από το καρέ του σινεμά) έχει περίπου 1140 MP ανάλυση κατά μία πολύ αισιόδοξη προσέγγιση. Όπως είπα όμως εμένα δεν με έπεισε αυτή η "προσέγγιση". Υπάρχουν και άλλες που λένε πχ ότι μετρήθηκε "μολις" 20mp που μου ακούγεται πιο λογικό. 

Η μελέτη του θέματος είναι πιο πολύπλοκη αλλά γενικά ακούω ότι το 8κ έχει ξεπεράσει το αναλογικό σε πραγματικές συνθήκες με τα σημερινά μέσα σάρωσης τουλάχιστον και τους φακούς που χρησιμοποιήθηκαν για το αναλογικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, azuli είπε

Λολ!Που το ακουσες αυτο? Και που πρακτικα το ειδες?!

Εκτος αν αποθηκευεις τα cd σου στο πατωμα και σκουπιζεις και τα ποδια σου πανω.

Εχω cds απο το 1991 (27 χρονια) και ειναι μια χαρα.

Μη λεμε οτι να ναι..!

Τα CDs εγγραφής τόσο έχουν, δεν μιλάμε για πρεσαριστά εργοστασίου. Αυτά δεν είναι για συνεχή αποθήκευση.

https://www.pcworld.idg.com.au/article/146374/ibm_expert_warns_short_life_span_burned_cds/

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2019 στις 2:36 ΜΜ, basilis_k6 είπε

το προβλημα που πρακτικα λύνει ειναι οτι το γιαλι κραταει ανέπαφες τις πληροφορίες για πολλα χρόνια.

Αρκεί να μη σου πέσει στο πάτωμα εκεί που πας να το βάλεις στο reader ....

Eνα άλλο πρόβλημα που το ξέρουν οι νοικοκυρές στην κουζίνα ...

Αλλά η Microsoft  δεν το εχει ακούσει ακόμη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2019 στις 4:15 ΜΜ, ELTASSOS είπε

Τα γατακια της μαικροσοφτ αντιγραφουν ελληνες και αιγυπτιους που τα εχουν επιλυσει αυτα τα θεματα , ολα δηλαδη που παρουσιαζονται σαν συγχρονη τεχνολογια, εδω και χιλιαδες χρονια.  Δεν με συγκινει η αναμασηση οτι και καλα  βρηκαν κατι νεο.

 

 

 

Το EL απο το Ελλανιος θα υποθεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...