Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi A3 - Άποψη


AlienTechGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum.

Αυτό που πρόκειται να γράψω ίσως σας φανεί ανούσιο τελείως. Θέλω απλά να παραθέσω την προσωπική μου άποψη για το Xiaomi Mi A3 που απέκτησα πρόσφατα και επειδή βλέπω ότι προτείνεται ακόμα από αρκετούς όταν πέφτει ερώτηση για αγορά συσκευής κάτω από 200€, πιστεύω μια γνώμη ενός κατόχου θα ήταν ίσως χρήσιμη. 

 

- Οθόνη

Προερχόμενος από το Mi A2 και έχοντας δει αρκετές οθόνες υψηλής ανάλυσης σε κινητά, η "720p" οθόνη του Mi A3 με είχε ανησυχήσει και εμένα (μαζί με τους περισσότερους υποψήφιους αγοραστές φαντάζομαι) αρκετά πριν την αγορά του. Μόλις ήρθε η συσκευή, την setαρα και άρχισα να κατεβάζω τις βασικές εφαρμογές, αμέσως διαπίστωσα ότι για κάποιο λόγο με εξέπληξε ευχάριστα η ποιότητα της οθόνης. Μου φάνηκε τόσο καλή που μετά από αρκετή ώρα μου πέρασε από το μυαλό ότι "α, αυτή είναι η χαμηλής ανάλυσης οθόνη που κράζει ο κόσμος;". Κι όμως, ναι αυτή είναι. Η ανάλυση φαίνεται μικρή στα "χαρτιά" ή αν έχεις την πρόθεση να κολλάς την μούρη σου στην οθόνη για να ψάχνεις απεγνωσμένα pixel. Υπό κανονικές συνθήκες, pixel δε πρόκειται να δεις και σε καμία περίπτωση δε πρόκειται να σε ενοχλήσει στην αναπαραγωγή περιεχομένου πολυμέσων. Έχετε υπόψιν, ότι είχα και Galaxy S7 παλαιότερο με 2K Super AMOLED οπότε έχω "εμπειρία" από τρομερά ευκρινείς οθόνες. 

- Κάμερα

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, είχα το Mi A2 το οποίο είχε μια πολύ καλή κάμερα. Καταρχάς να αναφέρω ότι δεν είμαι φωτογράφος, γνωρίζω κάποια στοιχειώδη πράγματα για τη φωτογραφία αλλά ως εκεί. Το Mi A2 είχε διπλή κάμερα πίσω. Μια κανονική και μια (με χαμηλότερο f/stop αν θυμάμαι καλά) για καλύτερες φωτό την νύχτα. Το θέμα εδώ ήταν το εξής. Την ημέρα έσπερνε, την νύχτα μέτρια πράγματα. Το Mi A3 λοιπόν, έχει τριπλή κάμερα πίσω και σε αντίθεση με το Mi A2, έχει έναν αισθητήρα στα 48MP, έναν (μέτριο είναι η αλήθεια) 8MP ultrawide κι έναν 2MP depth sensor για το bokeh εφέ. Για να μη το κουράζω, έχει (πιστεύω) την καλύτερη κάμερα στα 150€ αυτή τη στιγμή. Την ημέρα τρομερό, την νύχτα πολύ καλό και πολύ βελτιωμένο σε σχέση με τον προκάτοχό του. Επίσης πολύ καλό είναι και το βίντεο του, κι αν είχε και OIS θα ήταν ακόμα καλύτερα τα πράγματα (και πιο ανεβασμένη η τιμή προφανώς). Όσον αφορά την selfie, 32MP αισθητήρα έχει και ναι, είναι πάρα πολύ καλή και αυτή. Να αναφέρω επίσης ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα την περιβόητη GCam. Όταν κι αν γίνει, θα επανέλθω. 

- Επιδόσεις

Snapdragon 665 και Adreno 610. Απειροελάχιστα πιο αδύναμος από τον SPD660 του Mi A2 (πρακτικά δεν έχω δει την παραμικρή διαφορά βέβαια) αλλά με ελαφρώς καλύτερη GPU. Σημαντική διαφορά θα έλεγα είναι τα 11nm (σε σχέση μετά 14nm του SPD660) μιας και το κινητό ζεσταίνεται αισθητά λιγότερο από το Mi A2. Το κινητό πετάει εννοείται σε ότι κι αν κάνει ένας μέσος χρήστης. Παιχνίδια παίζει μια χαρά, multitasking άψογο και γενικότερα στον τομέα "ταχύτητα" είναι εξαιρετικό για τα χρήματα του. 

- Μπαταρία

Το Mi A2 είχε μια μέτρια προς καλή μπαταρία. Το Mi A3 έχει μπαταρία τέρας. 1030mAh παραπάνω από το Mi A2, επεξεργαστής με καλύτερη αποδοτικότητα (λόγω μικρότερης λιθογραφίας) και το αποτέλεσμα; Παραπάνω από μια μέρα βαριάς χρήσης με όλα ανοιχτά και πολλές ώρες ανοιχτής οθόνης. Σε περίπτωση που κάποιος κάνει πιο ήπια χρήση άνετα θα βγάλει και δεύτερη μέρα. Εξαιρετική η μπαταρία που φορτίζει και ταχύτατα με κάποιον QuickCharge 3 φορτιστή. 

- Ασφάλεια (Fingerprint / Face Unlock)

Εδώ έχουμε τα εξής. Face Unlock είχε και το Mi A2 (αν θυμάμαι καλά) το οποίο είχε έναν κλασικά ταχύτατο αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων στο πίσω μέρος. Το Mi A3 ενώ εξακολουθεί να έχει κι αυτό Face Unlock, πλέον ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων βρίσκεται κάτω από την οθόνη. Ναι, είναι πιο αργός από τον κλασικό αισθητήρα στη πλάτη, αλλά παρόλα αυτά δουλεύει πολύ καλά με ελάχιστες αποτυχημένες προσπάθειες και σίγουρα είναι μεγάλο συν να υπάρχει η συγκεκριμένη δυνατότητα σε συσκευή των 150€. Το Face Unlock από την άλλη, είναι τυπικό. Ούτε ιδιαίτερα ασφαλές είναι αλλά δουλεύει σχετικά καλά ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό χάρη στην πολύ καλή selfie κάμερα της συσκευής. 

- Εμφάνιση

Αν και είναι τελείως υποκειμενικό αυτό το θέμα, το Mi A3 για μένα είναι μια πανέμορφη συσκευή και δείχνει πολύ πιο ακριβή και ποιοτική σε σχέση με το Mi A2. Πολύ ωραίες επιλογές χρωμάτων (εγώ έχω το γκρι) και πολύ στιβαρό σαν κατασκευή. Επίσης είναι και η πρώτη φορά που έχω κινητό με notch το οποίο με ενοχλεί πολύ λιγότερο από ότι περίμενα. 

- Ηχείο / Ακουστικά

Το ηχείο είναι απλά στον μέσο όρο. Είναι ελαφρώς πιο αδύναμο από το (πολύ ισχυρό θα έλεγα στο θέμα έντασης, Mi A2) αλλά παραμένει ένα δυνατό και αρκετά ποιοτικό ηχείο. Το μικρόφωνο και το ακουστικό είναι τυπικών επιδόσεων χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα στις κλήσεις μου. Ο ήχος από τα ακουστικά, ήταν ένα θέμα που με είχε προβληματίσει στο Mi A2 λόγω του ότι δεν είχε θύρα 3.5mm οπότε τα ακουστικά συνδεόταν μόνο στην Type-C θύρα στο κάτω μέρος κάτι το οποίο σημαίνει αφενός ότι "ακουστικά συν φόρτιση ταυτόχρονα" δεν γινόταν χωρίς να αγοραστεί κάποιος αντάπτορας. Κι επίσης η ένταση του ήχου μέσω των ακουστικών ήταν κάπως χαμηλή. Στο Mi A3 δεν υπάρχουν αυτά τα θέματα. Έχει 3.5mm θύρα κανονικά, ο ήχος από τα ακουστικά είναι πολύ καλός και δυνατός σε ένταση. 

- Λογισμικό

Όντας συσκευή που ανήκει στο Android One, προφανώς και δεν έχει MIUI ή κάποιο custom UI. Το κινητό "φοράει" καθαρό stock Android 9, χωρίς περιττές εφαρμογές και χωρίς καμία παρέμβαση από την Xiaomi. Είναι ταχύτατο, χωρίς κολλήματα ή bugs. Σύντομα αναμένεται αναβάθμιση σε Android 10 και κατά 99% θα πάρει και το Android 11 το ερχόμενο καλοκαίρι. 

 

Αυτά από μένα. Ζητώ συγνώμη για τυχόν συντακτικά λάθη. Αν έχετε κάποια απορία σχετικά με τον κινητό, χαρά μου να σας την λύσω. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Επεξ/σία από AlienTechGR
  • Like 10
  • Thanks 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστούμε για το review.

Μια ερώτηση από εμένα.

Διαβάζω ότι μερικοί χρήστες είχαν πρόβλημα με το bluetooth, σε μερικούς λύθηκε με ένα update.

Σου δουλεύει καλά; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JoooJ είπε

Ευχαριστούμε για το review.

Μια ερώτηση από εμένα.

Διαβάζω ότι μερικοί χρήστες είχαν πρόβλημα με το bluetooth, σε μερικούς λύθηκε με ένα update.

Σου δουλεύει καλά; 

Να 'σαι καλά φίλε μου.

Bluetooth ακουστικό δεν χρησιμοποιώ, αν εννοείς αυτό. Αλλά έχω μόνιμα συνδεδεμένο το Mi Band 4 μου με το κινητό και μέχρι στιγμής δεν έχει χάσει καμία ειδοποίηση, ούτε έχει αποσυνδεθεί ποτέ. Αλλά το πώς συμπεριφέρεται με Bluetooth handsfree δε το γνωρίζω δυστυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilias43 είπε

Παει χαλασε (ή στεναχωρησε αρκετους) και η xiaomi βγαζωντας κινητα με καθαρο android!!!!:P

Ευχαριστουμε για την παρουσιαση!

Μια χαρά είναι το κινητό όντως . Αν κάτι δεν μου αρέσει είναι το γεγονός ότι δεν έχει πάρει Android 10 ακόμα . Το θεωρώ φάουλ αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πήρε την αναβάθμιση ασφαλείας Νοεμβρίου. Το 10 αναμένεται λογικά Δεκέμβριο. 

Υπομονή. 

Το κινητό με αυτά που προσφέρει στα 150€ είναι σα να κλέβεις εκκλησία 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Σήμερα πήρε την αναβάθμιση ασφαλείας Νοεμβρίου. Το 10 αναμένεται λογικά Δεκέμβριο. 

Υπομονή. 

Το κινητό με αυτά που προσφέρει στα 150€ είναι σα να κλέβεις εκκλησία 

Ε αυτό δεν μου άρεσε ότι πρέπει να δείχνουμε υπομονή ενώ ειναι στοκ Android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Ξεθάβω μιας και το τσίμπησα μετάχειρο χθες, ως αντικαταστάτη του Nexus 5X.

Αυτό που παρατήρησα απ' την πρώτη στιγμή, είναι το Pentile του Mi A3. Αφόδευσε το ότι είναι Amoled με κορεσμένα χρώματα, αφόδευσε το tint και το σχετικά χαμηλό ppi. Αυτό το Pentile πώς το αντέχετε;

Το βάζω δίπλα δίπλα με το Nexus και ξενερώνω.

Στους υπόλοιπους τομείς (απ' ότι έχω δει μέχρι στιγμής) προφανώς και είναι μπροστά, αλλά η οθόνη του είναι τουλάχιστον μέτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ξεθάβω μιας και το τσίμπησα μετάχειρο χθες, ως αντικαταστάτη του Nexus 5X.

Αυτό που παρατήρησα απ' την πρώτη στιγμή, είναι το Pentile του Mi A3. Αφόδευσε το ότι είναι Amoled με κορεσμένα χρώματα, αφόδευσε το tint και το σχετικά χαμηλό ppi. Αυτό το Pentile πώς το αντέχετε;

Το βάζω δίπλα δίπλα με το Nexus και ξενερώνω.

Στους υπόλοιπους τομείς (απ' ότι έχω δει μέχρι στιγμής) προφανώς και είναι μπροστά, αλλά η οθόνη του είναι τουλάχιστον μέτρια.

150€ με όλα αυτά που έχει μην το πεις ούτε του παπά. 

Με μια gcam τρως και ναυαρχίδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ξεθάβω μιας και το τσίμπησα μετάχειρο χθες, ως αντικαταστάτη του Nexus 5X.

Αυτό που παρατήρησα απ' την πρώτη στιγμή, είναι το Pentile του Mi A3. Αφόδευσε το ότι είναι Amoled με κορεσμένα χρώματα, αφόδευσε το tint και το σχετικά χαμηλό ppi. Αυτό το Pentile πώς το αντέχετε;

Το βάζω δίπλα δίπλα με το Nexus και ξενερώνω.

Στους υπόλοιπους τομείς (απ' ότι έχω δει μέχρι στιγμής) προφανώς και είναι μπροστά, αλλά η οθόνη του είναι τουλάχιστον μέτρια.

Συμφωνώ απόλυτα. Το είχα δει από κοντά πριν από μήνες, και ενώ διάβαζα τα καλύτερα, αυτή η οθόνη δεν μου έκανε με τίποτα κλικ. Ίσως φταίει ότι έχω το galaxy s9 plus (καλομαθε η γριά στα σύκα), αλλά πως να το κάνουμε η οθόνη είναι το σημαντικότερο χαρακτηριστικό ενός κινητού... Αυτή τρως στη μούρη όσο συμβιωνεις μαζί του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ μετάχειρο το πήρα και είναι ήδη ενός έτους συσκευή, οπότε δεν είναι ακριβώς όπως το λες.

Τι MSRP είχε το Mi A3 και τι το Nexus 5X που είναι 5 χρόνια συσκευή;

Όπως και να 'χει, η διαφορά στην ποιότητα απεικόνισης είναι αισθητή.

Κατά τ' άλλα ΟΚ, μάλλον είναι ανώτερο σε όλους τους υπόλοιπους τομείς, αν και είναι νωρίς ακόμα και δεν έχω σχηματίσει εμπεριστατωμένη άποψη.

Απλά σχολίασα την οθόνη γιατί μου έκανε κακή εντύπωση κυριολεκτικά απ' το πρώτο δευτερόλεπτο, και ο TS δήλωσε σχεδόν εντυπωσιασμένος από αυτήν και αναρωτιέμαι αν βλέπουμε το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως που προέρχομαι από Nexus 4/5/5X, μου κακοφάνηκε αρκετά.

Διάβασα και το review εδώ και λέει ακριβώς αυτό το πράγμα.

Ίσως επειδή τόσο καιρό είχα παλιές συσκευές και τώρα είμαστε στο 2020 και να περίμενα ότι πλέον δεν υπάρχουν συσκευές με Pentile; Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με Samsung των 400€ σίγουρα είναι χειρότερη η οθόνη. 

Αν το δεις σε σχέση με οποιοδήποτε κινητό με ips μέχρι τα 400€ το προτιμώ για το τέλειο μαύρο και όχι γκρι, τα ωραία χρώματα, τις γωνίες κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...