Προς το περιεχόμενο

Έξοδα σε τιμολόγιο


Telumetar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά και καλό σαββατοκύριακο,

Αυτή τη βδομάδα μπήκα στο χώρο του ελεύθερου επαγγελματία και της απομυζησης από το κράτος των εισόδων μου.

Ένα από τα θετικά όμως είναι η έκδοση τιμολογίου σε συγκεκριμένα προϊόντα. Η δουλειά η οποία κάνω είναι παροχή υπηρεσιών διαδικτύου (e-learning / instructional design). Θα θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω ποια έξοδα πέρα από τα προφανή, περιφερειακά hardware είδη γραφείου, μπορώ να κόβω δίχως πρόβλημα σε τιμολόγιο έτσι ώστε να ξεπεφτω κάποια χρήματα στο τέλος του χρόνου.

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτά τον λογιστή σου για σιγουρια. Προσωπικα βαζω απο αεροπορικα μεχρι το drone,  κινητα, ξενοδοχεία. Αρκεί με κάποιο τρόπο να τα δικαολοφησεις, πχ διακοπές στην Ρόδο, αν κόψω ένα τιμολόγιο που δικαιολογεί γιατί πήγα τότε ναι.... υπό προυποθεσεις και αυτό βέβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περνάς ότι έξοδα θες αλλά αν και εφοσόν σου τύχει κάποιος έλεγχος τότε μπορεί ο εφοριακός να μην τα αποδεκτεί.
Επίσης μπορείς αν έχεις δηλώσει έδρα το σπίτι σου να περάσεις φως/νερό/τηλέφωνο/ίντερνετ στα έξοδα αλλά όχι όλο το ποσό, μόνο αναλογικά με τα τετραγωνικά του σπιτιού.
Ρώτα τον λογιστή σου σχετικά.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dpolal είπε

Περνάς ότι έξοδα θες αλλά αν και εφοσόν σου τύχει κάποιος έλεγχος τότε μπορεί ο εφοριακός να μην τα αποδεκτεί.
Επίσης μπορείς αν έχεις δηλώσει έδρα το σπίτι σου να περάσεις φως/νερό/τηλέφωνο/ίντερνετ στα έξοδα αλλά όχι όλο το ποσό, μόνο αναλογικά με τα τετραγωνικά του σπιτιού.
Ρώτα τον λογιστή σου σχετικά.

Αν δε τα αποδεχτεί και τα έχω περάσει έχω κάποια ποινή φαντάζομαι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Αν δε τα αποδεχτεί και τα έχω περάσει έχω κάποια ποινή φαντάζομαι έτσι;

Αυτό θα στο πεί ο λογιστής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Telumetar είπε

Ναι προφανώς κ θα ρωτήσω αλλά για να ρωτάω εδώ θα ήθελα και την άποψη σας

Εφόσον ΑΚΥΡΩΘΟΥΝ κάποια έξοδα, θα γίνει νέα δήλωση φορολογίας εισοδήματος με κάποιες προσαυξήσεις.

Φαντάσου ότι όταν με το καλό σε ελεξουν, αυτό θα αφορά πχ ολόκληρη 5ετια, άρα διορθωτικές δηλώσεις και προσαυξήσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Αν δε τα αποδεχτεί και τα έχω περάσει έχω κάποια ποινή φαντάζομαι έτσι;

Θα στα απορρίψει και θα αλλάξουν ΦΠΑ και έξοδα.Θα πληρώσεις επιπλέον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά καλό θα είναι πριν ζητήσεις τιμολόγιο για κάτι πέρα από τα προφανή όπως λες να ρωτάς το λογιστή σου. 

Το θέμα είναι πάντα το τι μπορείς να δικαιολογησεις βάση της επιχειρηματικής δραστηριότητάς σου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην περνάς ό,τι να ναι και είτε να στα κόβει ο λογιστής σου (αν είναι σωστός) είτε ο πιθανός έλεγχος, δες τι περνάω εγώ επιβεβαιωμένα εδώ και χρόνια:

- Προφανώς, hardware, software, ετήσιες συνδρομές π.χ. σε Microsoft, κλπ

- Έξοδα βενζίνης, πάρκιν (μετρούν ως 30% επί του καθαρού ποσού, δηλαδή χωρίς ΦΠΑ)

- Έξοδα ΔΕΗ/ΟΤΕ/ΕΥΔΑΠ της έδρας σου (μετρούν ως ποσοστό, δεν θυμάμαι ακριβώς)

- Τυχόν συσκευές που βάζεις στο γραφείο (π.χ. AC, πάνελ θέρμανσης)

- Οριακά αλλά αποδεκτά: TV, multimedia devices, κονσόλα (γιατί όχι, για instructional apps)

- Υλικά γραφείου, ντοσιέ, χαρτί εκτυπωτή, αναλώσιμα, κλπ

- Έπιπλα γραφείου, καρέκλες, ράφια, ντουλάπες

- Αμοιβές λογιστή, επαγγελματικό επιμελητήριο

- Αγορές από eshop εξωτερικού εφόσον έχεις δηλώσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές (π.χ. Amazon). Δεν πληρώνεις ΦΠΑ και συμψηφίζεται μετά.

- Τιμολόγια συνεργατών σου

 

Κάποιοι περνούν και ορισμένα έξοδα super market, ταξίδια, γεύματα εργασίας, κλπ. Δεν έχω άποψη επί αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εξοδα κινησης καταχωρουνται κανονικα με φπα αν και εφοσον εχεις φιχ ,στην περιπτωση του νηματοθετη φανταζομαι οχι.

Εξοδα διατροφης,αεροπορικα και τα σχετικα ,δεν εκπιπτει ο φπα.

Παγια για την επιχειρηση σου κανονικα και με τον νομο.

Και προσοχη με τα συμφωνητικα που ειναι ανα τριμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 10:07 ΜΜ, tasanton είπε

Για να μην περνάς ό,τι να ναι και είτε να στα κόβει ο λογιστής σου (αν είναι σωστός) είτε ο πιθανός έλεγχος, δες τι περνάω εγώ επιβεβαιωμένα εδώ και χρόνια:

- Προφανώς, hardware, software, ετήσιες συνδρομές π.χ. σε Microsoft, κλπ

- Έξοδα βενζίνης, πάρκιν (μετρούν ως 30% επί του καθαρού ποσού, δηλαδή χωρίς ΦΠΑ)

- Έξοδα ΔΕΗ/ΟΤΕ/ΕΥΔΑΠ της έδρας σου (μετρούν ως ποσοστό, δεν θυμάμαι ακριβώς)

- Τυχόν συσκευές που βάζεις στο γραφείο (π.χ. AC, πάνελ θέρμανσης)

- Οριακά αλλά αποδεκτά: TV, multimedia devices, κονσόλα (γιατί όχι, για instructional apps)

- Υλικά γραφείου, ντοσιέ, χαρτί εκτυπωτή, αναλώσιμα, κλπ

- Έπιπλα γραφείου, καρέκλες, ράφια, ντουλάπες

- Αμοιβές λογιστή, επαγγελματικό επιμελητήριο

- Αγορές από eshop εξωτερικού εφόσον έχεις δηλώσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές (π.χ. Amazon). Δεν πληρώνεις ΦΠΑ και συμψηφίζεται μετά.

- Τιμολόγια συνεργατών σου

Κάποιοι περνούν και ορισμένα έξοδα super market, ταξίδια, γεύματα εργασίας, κλπ. Δεν έχω άποψη επί αυτών.

Μίλησα με το λογιστή μου. Κατ αυτόν περνάω κανονικά

 

Γραφική ύλη - αναλώσιμα

Ηλεκτρονικές συσκευές που πάνε στο γραφείο - δωμάτιο (δηλαδή πχ κλιματισμός)

Έπιπλα γραφείου (βιβλιοθήκη, καρέκλα, γραφείο)

Hardware

Software (αν και η επαγγελματικές εκδόσεις ειναι πιο ακριβες απο τις εκπαιδευτικές όπου και έχω μεγαλύτερη έκπτωση).

 

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας. Μόλις αγόρασα το πρώτο μου προϊόν στο ... αναβαθμισμένο μου ΦΠΑ, ένα UPS 140e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...