Προς το περιεχόμενο

Έξοδα σε τιμολόγιο


Telumetar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Telumetar είπε

Μίλησα με το λογιστή μου. Κατ αυτόν περνάω κανονικά

Γραφική ύλη - αναλώσιμα

Ηλεκτρονικές συσκευές που πάνε στο γραφείο - δωμάτιο (δηλαδή πχ κλιματισμός)

Έπιπλα γραφείου (βιβλιοθήκη, καρέκλα, γραφείο)

Hardware

Software (αν και η επαγγελματικές εκδόσεις ειναι πιο ακριβες απο τις εκπαιδευτικές όπου και έχω μεγαλύτερη έκπτωση).

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας. Μόλις αγόρασα το πρώτο μου προϊόν στο ... αναβαθμισμένο μου ΦΠΑ, ένα UPS 140e

εάν θες μπορείς να αναβαθμίσεις και τον καφέ σου, το τσάι σου κτλ. χαρτοπετσέτες, καθαριστικά, χαρτιά υγείας

μπορείς ας πούμε να αγοράσεις ένα χαλί για τον χώρο σου. όσο περισσότερα τρέχοντα έξοδα βάλεις μέσα, τόσο το καλύτερο.

τώρα για βενζίνες, ακόμη και εάν δεν έχεις επαγγελματικό, εφόσον η εταιρεία είναι ατομική, κάτι περνάς. 

εστιατόρια είναι μέχρι ένα ποσό καθώς μπορείς να δικαιολογήσεις πως πήγες με έναν πελάτη / προμηθευτή για γεύμα εργασίας αλλά και πάλι αυτά είναι έως ένα ποσό ανάλογο του τζίρου. το ίδιο μπορείς να περάσεις και αεροπορικά και ξενοδοχεία για ένα άτομο όμως.

τις εκπαιδευτικές εκδόσεις δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις επαγγελματικά εάν δεν κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, james01gr είπε

εάν θες μπορείς να αναβαθμίσεις και τον καφέ σου, το τσάι σου κτλ. χαρτοπετσέτες, καθαριστικά, χαρτιά υγείας

μπορείς ας πούμε να αγοράσεις ένα χαλί για τον χώρο σου. όσο περισσότερα τρέχοντα έξοδα βάλεις μέσα, τόσο το καλύτερο.

τώρα για βενζίνες, ακόμη και εάν δεν έχεις επαγγελματικό, εφόσον η εταιρεία είναι ατομική, κάτι περνάς. 

εστιατόρια είναι μέχρι ένα ποσό καθώς μπορείς να δικαιολογήσεις πως πήγες με έναν πελάτη / προμηθευτή για γεύμα εργασίας αλλά και πάλι αυτά είναι έως ένα ποσό ανάλογο του τζίρου. το ίδιο μπορείς να περάσεις και αεροπορικά και ξενοδοχεία για ένα άτομο όμως.

τις εκπαιδευτικές εκδόσεις δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις επαγγελματικά εάν δεν κάνω λάθος...

Πιο πολλά μου λέτε εσείς από τον λογιστή μου... Σας ευχαριστώ. Μπορώ να βάλω έμαθα απο φίλο όπως και εσυ μου λες τα καθαριστικά τύπου χλωρινες αζαξ κλπ που παίρνει η γυναίκα για το σπίτι. Θα τα περνάω και αυτά. Τις βενζίνες σίγουρα γίνεται; Μιλάμε για παροχή υπηρεσιών διαδικτύου και δουλευω σπιτι μου, πώς γίνεται να δικαιολογηθούν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις αμάξι περασμένο στην επιχείρηση περνάνε κανονικά τα καύσιμα όπως και όλα όσα χρειάζεται ένα αμάξι κτεο, τέλη, ασφάλεια κλπ.....

το οτι παρέχεις υπηρεσίες δεν σημαίνει ότι είσαι κλεισμένος μόνο στο σπίτι σου.....

πώς θα πας στην έδρα κάποιου πελάτη στην Θεσσαλονίκη αν εσύ μένεις Αθήνα??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ατομική μπορώ να αγοράσω μηχανή και να περνάω τα έξοδα της μετακίνησης με αυτη; στις περιοχές που κινούμε δεν βολεύει το αμάξι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GeorgeHellas είπε

Προσέξτε τα έξοδα μην ξεπερνάνε συνεχώς τα έσοδα σας χαχα

2 χλωρίνες, 1 κρεμοσάπουνο και 1 πακέτο καφέ, τι έξοδα καλύπτουν; 30; 40 τον μήνα; άντε τόσα. όταν πληρώνεις τόσα στην φορολογία και κόβεις όλα τα ποσά σε αποδείξεις;

12 ώρες πριν, Telumetar είπε

Πιο πολλά μου λέτε εσείς από τον λογιστή μου... Σας ευχαριστώ. Μπορώ να βάλω έμαθα απο φίλο όπως και εσυ μου λες τα καθαριστικά τύπου χλωρινες αζαξ κλπ που παίρνει η γυναίκα για το σπίτι. Θα τα περνάω και αυτά. Τις βενζίνες σίγουρα γίνεται; Μιλάμε για παροχή υπηρεσιών διαδικτύου και δουλευω σπιτι μου, πώς γίνεται να δικαιολογηθούν; 

για τις βενζίνες ρώτα τον λογιστή σου. προφανώς και δεν μπορείς να περάσεις 100 ευρώ τον μήνα βενζίνη. μπορείς να δικαιολογήσεις επίσκεψη σε πελάτη, προμηθευτή κτλ

ρώτα τον λογιστή σου πάνω από όλα τι μπορείς να περάσεις. αυτός θα έχει την τελική ευθύνη, γιατί του λογιστή ότι του δώσεις θα στο περάσει και δεν θα σου πει και τίποτα. σε κανένα  έλεγχο θα σε δώσει κανονικά και εσή για να δικαιολογηθείς τι θα πεις; ο james01gr κάνει το ίδιο; δεν είανι όλες οι εταιρείες το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, james01gr είπε

για τις βενζίνες ρώτα τον λογιστή σου. προφανώς και δεν μπορείς να περάσεις 100 ευρώ τον μήνα βενζίνη. μπορείς να δικαιολογήσεις επίσκεψη σε πελάτη, προμηθευτή κτλ

Εάν κάποιο έξοδο δικαιολογείται από το είδος της επιχείρησης δεν μπορούν να βάλουν όριο. Για παράδειγμα εάν πληρώσεις κάποια εταιρία για να σου κάνει διαφήμιση από τη στιγμή που τέτοια δαπάνη δικαιολογείται δεν μπορεί να σου πει ο έφορος ότι είναι άκυρη επειδή έδωσες 5.000 ευρώ και όχι 500 ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Εάν κάποιο έξοδο δικαιολογείται από το είδος της επιχείρησης δεν μπορούν να βάλουν όριο. Για παράδειγμα εάν πληρώσεις κάποια εταιρία για να σου κάνει διαφήμιση από τη στιγμή που τέτοια δαπάνη δικαιολογείται δεν μπορεί να σου πει ο έφορος ότι είναι άκυρη επειδή έδωσες 5.000 ευρώ και όχι 500 ευρώ.

όχι ακριβώς. πχ για εστιατόρια, τραπεζώματα και τέτοια είναι ποσοστό επί του τζίρου. βενζίνες δεν μπορείς να δικαιολογήσεις εάν δεν έχεις εταιρικό αυτοκίνητο. εφόσον έχεις ατομική κάποια μικροέξοδα καλύπτονται. και επίσης ας έχεις τζίρο 10 χιλ. και εμφανίσεις δαπάνη 12 χιλ. πως θα την δικαιολογήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρένθεση στην κουβέντα (σχετική) , εαν καποια συσκευή σου χαλάσει και την εχεις παρει με τιμολόγιο, πρέπει να την κρατήσεις στην επιχείρηση σου σε περίπτωση ελέγχου (και οχι να την πετάξεις). 

Πχ εμένα μου χάλασε μετά απο 4 χρόνια το ασυρματο τηλέφωνο. Πήρα αλλο με τιμολόγιο αλλα έχω το χαλασμένο στο κουτί του στο πατάρι. Οπως και το παλιό μου φάξ, επειδη ειχαν αγοραστεί με τιμολόγιο

(δεν ξερω εαν ισχύει αλλα έτσι μου είπε ο λογιστής μου να κάνω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, james01gr είπε

βενζίνες δεν μπορείς να δικαιολογήσεις εάν δεν έχεις εταιρικό αυτοκίνητο.

Δεν ισχύει αυτό για ατομική επιχείρηση, εγώ περνάω κανονικά τις βενζίνες εδώ και χρόνια και δικαιολογείται το 30%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tasanton είπε

Δεν ισχύει αυτό για ατομική επιχείρηση, εγώ περνάω κανονικά τις βενζίνες εδώ και χρόνια και δικαιολογείται το 30%.

Ο ΦΠΑ δεν εκπίπτει αν δεν είναι φιχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα πρότεινα να είσαι πολύ μαζεμένος με τα έξοδα που δηλώνεις , και άσε τα εστιατόρια , βενζίνες , σεμινάρια , spa και ……...διονυσιακά όργια απέξω , γιατί αν σου βγουν λογιστικές διαφορές θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

Κλασσικά δηλώνουμε : φως  , νερό τηλέφωνο (σταθερό) , ενοίκιο ,κοινόχρηστα , και εξοπλισμό που έχει σχέση με την επιχείρηση. Για το κινητό τηλέφωνο δηλώνουμε το 50% των λογαριασμών , γιατί δεν μπορεί όλα τα τηλέφωνα που έκανες να αφορούσαν την επιχείρηση. 

Αν έχεις έδρα το σπίτι ,όλα τα παραπάνω μειώνονται κατά ποσοστό που εσύ θεωρείς ότι πρέπει να τα μειώσεις , ανάλογα με τα τετραγωνικά του σπιτιού που έχεις δηλώσει για έδρα , κατά κανόνα στο 30% βαριά μέχρι 50. 

Σταθερό τηλέφωνο ένα , κινητά δηλώνουμε ανάλογα με τον αριθμό των απασχολούμενων στην επιχείρηση , αν είσαι μόνο εσύ ,δηλώνεις μόνο ένα .

Αποφεύγουμε  ,όσο μπορούμε , και πάντα σχέση με την επιχείρηση , τραπεζώματα , ταξίδια , μεταφορές , ομαδικά τηλεφωνικά συμβόλαια με σένα μέσα ,τη μαμά , την πενθερά , το μπατζανάκη   ,τον κουνιάδο κλπ, σεμινάρια ,δεσποινάρια ……...και δε συμμαζεύεται.

Καλύτερα να πληρώσεις  τώρα λίγο φόρο παραπάνω , παρά να τρέχεις μετά . Εξάλλου αν το παρακάνεις πως θα κλείσεις τις ΜΥΦ στο τέλος της χρονιάς .  

Αυτά σε γενικές γραμμές , γιατί τεχνικά-λογιστικά ,το θέμα δεν είναι απλό .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...