Προς το περιεχόμενο

Αγορά αθόρυβου τροφοδοτικού


elpenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζομαι ένα τροφοδοτικό 600-750 watt αθόρυβο.

Με μία έρευνα που έκανα είδα ότι υπάρχει ένα εντελώς αθόρυβο Seasonic (fanless) αλλά κοστίζει πολύ και έχει μέτριες επιδόσεις. Είδα επίσης ότι η Corsair έχει κάνει ακόμα πιο αθόρυβα τα RMx v2 όμως με απασχολεί το ανεμιστηράκι που είναι Rifle Bearing και ίσως αρχίσει με τα χρόνια να κάνει θόρυβο, επίσης δεν συμπαθώ ιδιαίτερα την συγκεκριμένη εταιρεία.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο τροφοδοτικό που να μην είναι της Corsair, να έχει κάτω απο 200 ευρώ και να είναι τόσο αθόρυβο όσο το RMx;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/13947224/Be-Quiet-Straight-Power-11-650W.html

πάντως τα ποιο πολλά ανεμιστηράκια τύπου rifle είναι (και ας λένε οτι είναι κάτι άλλο). Το rmx έχει πολύ καλής ποιότητας rifle. To rmi και hx πρέπει να έχουν fdb Matsushita design, (ψάξε για fan τις hong hua)

 

https://www.skroutz.gr/s/17932150/Enermax-Revolution-D-F-650W.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grmaster2 είπε

https://www.skroutz.gr/s/13947224/Be-Quiet-Straight-Power-11-650W.html

πάντως τα ποιο πολλά ανεμιστηράκια τύπου rifle είναι (και ας λένε οτι είναι κάτι άλλο). Το rmx έχει πολύ καλής ποιότητας rifle. To rmi και hx πρέπει να έχουν fdb Matsushita design, (ψάξε για fan τις hong hua)

https://www.skroutz.gr/s/17932150/Enermax-Revolution-D-F-650W.html

Ωραίο το Enermax αλλά όχι αθόρυβο και θα ήθελα και μικρότερα ripples. Για την τιμή του όμως φανταστικό, το ανεμιστηράκι είναι αθάνατο και το efficiency σχεδόν platinum.

Τελικά η έρευνα μου με οδήγησε στην εταιρεία που δίνει τις πιστοποιήσεις για τον ήχο. Εκεί βρήκα ότι μόνο Seasonic / Corsair έχουν πιστοποίηση ότι είναι εντελώς αθόρυβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ωραίο το Enermax αλλά όχι αθόρυβο και θα ήθελα και μικρότερα ripples. Για την τιμή του όμως φανταστικό, το ανεμιστηράκι είναι αθάνατο και το efficiency σχεδόν platinum.

Τελικά η έρευνα μου με οδήγησε στην εταιρεία που δίνει τις πιστοποιήσεις για τον ήχο. Εκεί βρήκα ότι μόνο Seasonic / Corsair έχουν πιστοποίηση ότι είναι εντελώς αθόρυβα.

Έχω το HX1000i,στο οποίο ανοίγει το ανεμιστηράκι στους 50 βαθμούς,αλλά δεν τους πιάνει ποτέ,ούτε το καλοκαίρι (γύρω στους 40 παίζει).Το ΗΧ750i είναι platinum,κάνει γύρω στα 150 ευρώ και προφανώς δουλεύει με τον ίδιο τρόπο.Και με ανοιχτό πάντως ανεμιστηράκι (κάνεις custom fan curve στο iCue αν θέλεις)δεν ακούγεται τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Έχω το HX1000i,στο οποίο ανοίγει το ανεμιστηράκι στους 50 βαθμούς,αλλά δεν τους πιάνει ποτέ,ούτε το καλοκαίρι (γύρω στους 40 παίζει).Το ΗΧ750i είναι platinum,κάνει γύρω στα 150 ευρώ και προφανώς δουλεύει με τον ίδιο τρόπο.Και με ανοιχτό πάντως ανεμιστηράκι (κάνεις custom fan curve στο iCue αν θέλεις)δεν ακούγεται τίποτα.

Ναι είναι από τα καλύτερα στα 22db avg, τα σκέφτομαι και αυτά αλλά τα 10db avg της Seasonic και τα 14.5 του RMx είναι δελεαστικά. Εδώ που ζω έχει την απόλυτη ησυχία και έχω βάλει στόχο να κάνω το PC εντελώς αθόρυβο. Το πληκτρολόγιο και το mouse είναι τα άλυτα θέματα όλα τα άλλα έχω φροντίσει να είναι τα fan τους σε 0 RPM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρνεις ένα καλής ποιότητας τροφοδοτικό με αρκετά περισσότερα WATT από όσα έχεις ανάγκη για το σύστημα σου και ουσιαστικά θα το έχεις να υπολειτουργεί χωρίς να θερμαίνεται ποτέ.

(μπακαλίστικος τρόπος)

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ναι είναι από τα καλύτερα στα 22db avg, τα σκέφτομαι και αυτά αλλά τα 10db avg της Seasonic και τα 14.5 του RMx είναι δελεαστικά. Εδώ που ζω έχει την απόλυτη ησυχία και έχω βάλει στόχο να κάνω το PC εντελώς αθόρυβο. Το πληκτρολόγιο και το mouse είναι τα άλυτα θέματα όλα τα άλλα έχω φροντίσει να είναι τα fan τους σε 0 RPM.

Απλά σκέφτηκα ότι με κλειστό ανεμιστηράκι θα είσαι στα 0 db,και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστεί να ανοίξει καθόλου.Λογικά όποιο και να πάρεις από τα τρία θα είσαι καλυμμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και το EVGA G3 750 που έχω τώρα σταματάει τα ανεμιστηράκια του αλλά μία δύο φορές κάθε βράδυ ξεκινάει. Δεν είναι ότι έχω κάποιο φοβερό πρόβλημα αλλά πρέπει να πάρω ένα τροφοδοτικό ακόμα και είδα ότι τώρα υπάρχουν μερικά εντελώς αθόρυβα και μου γυάλισαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Κοίτα και το EVGA G3 750 που έχω τώρα σταματάει τα ανεμιστηράκια του αλλά μία δύο φορές κάθε βράδυ ξεκινάει. Δεν είναι ότι έχω κάποιο φοβερό πρόβλημα αλλά πρέπει να πάρω ένα τροφοδοτικό ακόμα και είδα ότι τώρα υπάρχουν μερικά εντελώς αθόρυβα και μου γυάλισαν.

Κατάλαβα.Ίσως όπως λέει και ο φίλος dpolal να εξέταζες 1000 watt για να μην ανοίγει ποτέ επειδή μάλλον είναι εντελώς overkill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Κατάλαβα.Ίσως όπως λέει και ο φίλος dpolal να εξέταζες 1000 watt για να μην ανοίγει ποτέ επειδή μάλλον είναι εντελώς overkill.

Έχω καταλήξει ανάμεσα σε 750 Prime Ultra (10 db) και το ΑΧ1000 ( 22db αλλά δεν θα ξεκινάει ποτέ), δεν υπάρχουν τα άλλα που με ενδιαφέρουν στο skroutz και θέλω να το κόψω τιμολόγιο από Ελλάδα.

Μάλλον το Seasonic είναι πιο λογική επιλογή.

Θα διαβάσω μερικά reviews από αυτά τα δύο.

Διάβασα και τα reviews, δεν έχει νόημα να συγκρίνεις ripples, regulation ή άλλα τέτοια specs είναι και τα δύο καλύτερα από ότι χρειάζεται κάποιος. Κατελήξα στο Seasonic γιατί το AX1000 από τα 100 watt στους 40 βαθμούς ξεκινάει το ανεμιστηράκι στα 18db (άρα θα το ακούω που και που).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheDevilMayCare είπε

Το Seasonic fanless ήταν το πρώτο που κοίταξα αλλά δεν έχει τόσο καλά χαρακτηριστικά σαν το Ultra Prime, και κοστίζει το ίδιο. Τo Ultra Prime (max 11db) μέσα στο κουτί μου που έχει παντού ηχομόνωση δεν θα ακούγεται οπότε δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι με το fanless από άποψη θορύβου. To Silverstone πάω να το τσεκάρω τώρα, thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ίδιο με το Seasonic με άλλο branding και λίγο φτηνότερο από ότι διαβάζω.

Δεν βρίσκω λόγο να το προτιμήσω, έχει μόνο 5 χρόνια εγγύηση ενώ το Prime Ultra 12.

Νομίζω ότι έχω κλειδώσει στο Ultra Prime, εκτός αν προκύψει κάτι που δεν το έχει πάρει το μάτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...