Προς το περιεχόμενο

Nikon D5300 ή Canon EOS 200D;; ευχαριστώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα σε Nikon D5300 με φακούς που θα μου δώσει ένας φίλος μου (35mm,18-55mm) ή Canon EOS 200D (50mm ο καινούργιος, 18-55mm STM) Το θέλω για φωτογραφίες πορτραίτο, βίντεο vlog που θα κάνω στο YouTube κυρίως με ενδιαφέρει focus, μπαταρία, εγγραφή βίντεο. 

Τι θα λέγατε; ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από GrigorisTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα ξεκάθαρα την Canon 200d.

Περα από την οθόνη αφής που έχει και θα σε βολέψει απίστευτα, με τον dual pixel αισθητήρα που έχει σε συνδυασμό με τους αθόρυβους stm φακούς την κάνουν καλύτερη στο βίντεο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, k_dinos είπε

Εγώ θα έλεγα ξεκάθαρα την Canon 200d.

Περα από την οθόνη αφής που έχει και θα σε βολέψει απίστευτα, με τον dual pixel αισθητήρα που έχει σε συνδυασμό με τους αθόρυβους stm φακούς την κάνουν καλύτερη στο βίντεο. 

Ευχαριστώ πολύ, αλλά σε θέμα φωτογραφίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το σκόπευτρο, θα βολέψει καλύτερα η 5300d καθώς έχει περισσότερα σημεία εστίασης. Μέσω LiveView υπερτερεί η 200d.

Για οπτικό αποτέλεσμα δεν νομίζω να δεις διαφορά, και οι 2 ξεπερνάνε τις προσδοκίες του μέσου χρήστη και είναι ανάλογα το τι φακό θα βάλεις πάνω.

Με τους φακούς που λες, ο καινούριος 50ρης 1.8 stm είναι ο ιδανικός για πορτραίτα.

Οπότε και πάλι Canon από εμένα

https://www.apotelyt.com/compare-camera/canon-200d-vs-nikon-d5300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Από το σκόπευτρο, θα βολέψει καλύτερα η 5300d καθώς έχει περισσότερα σημεία εστίασης. Μέσω LiveView υπερτερεί η 200d.

Για οπτικό αποτέλεσμα δεν νομίζω να δεις διαφορά, και οι 2 ξεπερνάνε τις προσδοκίες του μέσου χρήστη και είναι ανάλογα το τι φακό θα βάλεις πάνω.

Με τους φακούς που λες, ο καινούριος 50ρης 1.8 stm είναι ο ιδανικός για πορτραίτα.

Οπότε και πάλι Canon από εμένα

https://www.apotelyt.com/compare-camera/canon-200d-vs-nikon-d5300

Εάν πάρω όμως D5300 με φακό 35mm που στην ουσία σε κροπ μηχανή γίνεται 50mm τι λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GrigorisTech είπε

Εάν πάρω όμως D5300 με φακό 35mm που στην ουσία σε κροπ μηχανή γίνεται 50mm τι λες; 

 

Μα και ο 50mm θα γίνει 80mm με μεγαλύτερο ανοιχτό διάγραφμα. Αν το προσέξεις, ειδικά στους zoom φακούς (δλδ όχι τους prime) όσο μεγαλώνουν τα mm πέφτει το μέγιστο διάφραγμα.

Οπότε το αποτέλεσμα του 50mm με f1.8 είναι πιο δύσκολο να το πετύχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 8:54 ΜΜ, GrigorisTech είπε

Καλησπέρα είμαι ανάμεσα σε Nikon D5300 με φακούς που θα μου δώσει ένας φίλος μου (35mm,18-55mm) ή Canon EOS 200D (50mm ο καινούργιος, 18-55mm STM) Το θέλω για φωτογραφίες πορτραίτο, βίντεο vlog που θα κάνω στο YouTube κυρίως με ενδιαφέρει focus, μπαταρία, εγγραφή βίντεο. 

Τι θα λέγατε; ευχαριστώ! 

    Η προσωπική μου θέση είναι πως η Canon θα αποδειχθεί διαχρονικά φιλικότερη στην χρήση αλλά και στον συνδυασμό με άλλους φακούς γενικά , όπως επίσης η διαθέσιμη γκάμα σε after market εξαρτήματα γενικά είναι πολύ μεγαλύτερη . 

   Το autofocus της Nikon είναι σαφώς καλύτερο , όμως οι σειρές 5xxx και 3xxx δεν διαθέτουν εσωτερικό μοτέρ , κάτι που μπορεί να σας λείψει αργότερα . Θα έλεγα ανεπιφύλακτα ναι σε μια Nikon 7100 και πέρα .

  Η χρήση όμως που χρειάζεστε , θαλεγα πως είναι για άλλη κατηγορία μηχανών και όχι για DSLR .

  Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, babisskg είπε

 Το autofocus της Nikon είναι σαφώς καλύτερο

Εχετε χρησιμοποιησει stm φακο στην canon? Νομιζω οτι εχει κανει το αλμα κι εχει καλυψει το κενο που ειχε σε σχεση με τις Nikon. Παραμενει πισω βεβαια στα σημεια εστιασεως.

Φιλε GrigorisTech

13 ώρες πριν, babisskg είπε

Η χρήση όμως που χρειάζεστε , θαλεγα πως είναι για άλλη κατηγορία μηχανών και όχι για DSLR

Σε αυτο συμφωνουμε απολυτα με τον κυριο Μπαμπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, allpaple είπε

Εχετε χρησιμοποιησει stm φακο στην canon? Νομιζω οτι εχει κανει το αλμα κι εχει καλυψει το κενο που ειχε σε σχεση με τις Nikon. Παραμενει πισω βεβαια στα σημεια εστιασεως.

Φιλε GrigorisTech

Σε αυτο συμφωνουμε απολυτα με τον κυριο Μπαμπη.

    Βέβαια χρησιμοποίησα έναν 50 stm στην eos 100d .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι της γνωμης οτι η 200d ειναι πιο γρηγορη στο AF σε σχεση με την 100d.

Νομιζω οτι επιασε την Nikon. Η αποψη μου πηγαζει απο επιδερμικη συγκριση με την 5600.

Ομως δεν επιμενω, αν εισαστε σιγουρος. Δεν εχω μεγαλη τριβη με την 200d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, allpaple είπε

Ειμαι της γνωμης οτι η 200d ειναι πιο γρηγορη στο AF σε σχεση με την 100d.

 

Σωστά, η 200D σε σχέση με την 100D έχει αισθητήρα με Dual Pixel Autofocus.

https://improvephotography.com/53668/dual-pixel-autofocus-what-is-it-and-what-cameras-have-it/

Μέσω liveview έχει αισθητά καλύτερο αποτέλεσμα, και το λέω ως πρώην κάτοχος 100D και νυν 250D.

 

Για το θέμα μας όμως, όπως έχω ήδη γράψει σε προηγούμενο μνμ, μέσω viewfinder θα είναι καλύτερη η nikon

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βίντεο ξεκάθαρα την 200D.. Έχω κανάλι στο Youtube και είμαι κάτοχος της 200D. Οπότε την έχω δοκιμάσει σε βίντεο αρκετά. Όσον αφορά σε φωτογραφία, έχω συγκρίνει τις μηχανές και η ποιότητα είναι σχεδόν ίδια. Στα μαθήματα φωτογραφίας που πηγαίνω, έχει "συμμαθητής" μου την Nikon D5300 και εκεί που υπερτερεί είναι στο σκόπευτρο. Απο την άλλη, σε LiveView υπερτερεί η canon μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...