Προς το περιεχόμενο

Το iOS 13.2.2 διορθώνει το πρόβλημα του multitasking


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, gthe είπε

Μετά από 118 σχόλια που τελικά κατέληξαν στο κλασσικό "ποιός την έχει μεγαλύτερη" κτλ ... ενα ακόμα αφαιρετικό συμπέρασμα σύγκρισης. "Airdrop > USB Cable". Αχταρμά όλα, αγνοούμε τεχνολογίες, πρωτόκολλα σύνδεσης  κτλ ... αρκεί να γράψουμε κάτι. Για πάμε να δούμε:

Σα να μου λες πως δεν μπορώ να συγκρίνω αεροπλάνο και τρένο, επειδή έχουν, ξέρω γω, διαφορετικά πρωτόκολλα... επιβίβασης, αγνοώντας πως και τα 2 είναι μέσα μεταφοράς.

Sorry κιόλας, ποιος ασχολείται με "πρωτόκολλα σύνδεσης" και "τεχνολογίες"; Αυτά τα διαβάσαμε όταν βγήκαν ή τα πρωτοχρησιμοποιήσαμε, δεν περιμέναμε κάποιον χρήστη του insomnia να μας πει τι θεωρητικές ταχύτητες έχει το USB 2.0 το 2019. Τι σημασία έχουν τελικά στην δουλειά σου που θες να κάνεις, την μεταφορά αρχείων εν προκειμένω; Καμία. Προτιμάς το πιο εύκολο-βολικό-σύντομο.

Έχω μεταφέρει με AirDrop πάααρα πολλά GB μεταξύ Macs (με κάποια να μην είναι καν ac) και κάμποσα μεταξύ iPhone/iPad και Mac. Εκτός κι αν είχα να κάνω με π.χ. μεταφορές της τάξης των 50-100 GB ημερησίως, δεν συζητώ καν το να κάτσω να συνδέσω καλώδιο για να μεταφέρω αρχεία από την μια συσκευή στην άλλη.

 

7 ώρες πριν, gthe είπε

 Σε οικοσύστημα Apple λοιπόν, το airdrop πάει καλύτερα από το καλωδιο, γιατί απλά η apple το παράτησε το θέμα USB data transfer. Άμα αποφασίσει να φέρει type C τότε θα αλλάξει το πράγμα. Φυσικά ισχύουν και τα κλασσικά ... για μεγάλα αρχεία και μακρόχρονες συνδέσεις η ενσύρματη σύνδεση είναι πάντα πιο αξιόπιστη κτλ. Αυτά είναι κλασσικές έννοιες δεν χρειάζονται σχολιασμό.

Thank you for verifying Airdrop > USB Cable!

Κατα τ΄άλλα, μάλλον αδυνατείς να δεις πως ο κόσμος προτιμά να κάνει την δουλειά του ασύρματα, με όσο το δυνατόν λιγότερη τριβή, οπότε και η Apple ανέπτυξε κάτι προς αυτή την κατεύθυνση.
Όσοι μεταφέρουν πολλά GB έχουν άλλες λύσεις.

Επίσης ad-hoc wireless σε λογική απόσταση είναι σταθερότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, fotoalexandros είπε

Το ρόλεξ πουλιέται περισσότερο ως κόσμημα κι αυτή είναι η αξία του. Σε προϊόντα τεχνολογίας μας ενδιαφέρουν οι δυνατότητες. Κατανοώ βέβαια πως τα iphone τα αγοράζουν οι περισσότεροι  ακριβώς ως κοσμήματα περισσότερο, γι αυτό το λόγο έχω κι εγώ ένα ως δεύτερο για τις ώρες που θέλω κάτι απλό.
Το θέμα σαφώς και δεν είναι απλός το ''καλώδιο''. Είναι το όλο file managment το οποίο ουσιαστικά είναι ανύπαρκτο, καθώς ο πυρήνας του λειτουργικού και των native εφαρμογών δεν βλέπει τα αρχεία άλλων εφαρμογών ούτε και το αντίστροφο.  

Για τον λόγο που δεν γνωρίζεις και δεν μπορείς να κατανοήσεις γιατί αγοράζει κάποιος ένα Rolex ή ένα οποιοδήποτε άλλο μηχανικό θαύμα της υψηλής ωρολογοποιίας, για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν μπορείς να κατανοήσεις γιατί αγοράζει κάποιος ένα Iphone

Οπότε μείνε στις θεωρίες που έχεις φτιάξει στο μυαλό σου και άσε τα υπόλοιπα για αυτούς που μπορούν να σκεφτούν πιο μακριά και ανοιχτά

 

17 ώρες πριν, Chrisito είπε

Καλά οι iphone χρηστες ήσασταν ανακαθεν για γέλια. Αλλα ρε παιδια κι εσεις οι android καταντήσατε για κλαμματα με τις κοτσάνες που πετάτε.

Εν ολίγις. Iphone όχι δεν εισαι 10 χρονια μπροστά σε εχει αφήσει πισω το android. Όχι δεν πληρώνεις καλυτερο λογισμικό γιατί απ΄οτι βλέπεις πολλά τα κουσουρια του πλέον, όχι δεν έχεις ασφάλεια και ιδιοτηκοτητα γιατι safari τρύπιος και η siri αποκτυπτογραφούνταν. A και android χρήστες. Αν είναι να δώσετε 1000 ευρώ για κινητό καλύτερα βάλτε κι αλλα και πηγαίνεται για iphone που ειναι και symbol status.

Ναι καλέ, να με δεις να απλώνω το 6S μου στην καφετέρια και στο club πάνω στο τραπέζι!

Με κοιτάνε όλοι λέμε λες και είμαι ο Λάτσης.... μωρέ πάτε καλά με αυτά που λέτε? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρόνο τα ίδια, Το ios  είναι το καλύτερο φοβερό , αλαγκάριστο,  όλα κομπλε. Έρχεται Σεπτέμβρης ,ανακοινώνεται το νέο Ios κ αρχίζετε , ουφ αντε ευτυχώς γιατι το προηγούμενο όλο προβλήματα ήταν. Και φτου κ από την αρχή. 😂🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, kanagias13 said:

Κάθε χρόνο τα ίδια, Το ios  είναι το καλύτερο φοβερό , αλαγκάριστο,  όλα κομπλε. Έρχεται Σεπτέμβρης ,ανακοινώνεται το νέο Ios κ αρχίζετε , ουφ αντε ευτυχώς γιατι το προηγούμενο όλο προβλήματα ήταν. Και φτου κ από την αρχή. 😂🤣

Τι σε πειράζει? Δεν είναι όλα τόσο τέλεια όσο το Android το οποίο το κρατάτε στην αρχική του έκδοση μιας και είναι υπερτέλειο! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι έχω λάβει πολλά updates και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα νιώθω οτι δε με αφήνουν στο έλεος αφου αγοράσω τη συσκευή, όπως με τα android hauwei xiaomi κλπ. Απλά νιώθεις οτι εχεις υποστήριξη , βέβαια κρατάω μικρό καλάθι διότι μου έχει περάσει απο το μυαλό και θα ακουστεί επιστημονική φαντασία οτι μπορεί και η ίδια να δίνει bugs και μετα να τα διορθώνει για να νιώθει ο καταναλωτης οτι γίνετε δουλειά, διότι τα updates είναι πολλά στο μήνα. Πρός το παρών δεν έχω μετανίωσει την επιλογή μου το τελευταίο ενάμισι χρόνο που επέλεξα apple. 

το θέμα με το σήμα κινητης και το 4g το είχα, οχι όμως συνέχεια.Διορθώθηκε όντως.

Έχω δεί τεράστια διαφορά στη μπαταρία επίσης. απο την αρχή του μήνα.Βελτίωση στη καμερα, καλύτερη αποκριση στο άνοιγμα φόρτωμα εφαρμογών.Δε με έχει προβληματίσει κάτι πάντως να βάλω να φτιάξω να κάνω root , mod κλπ , το πείρα και κάνει τη δουλειά του.

 

5 ώρες πριν, crossmo είπε

Για τον λόγο που δεν γνωρίζεις και δεν μπορείς να κατανοήσεις γιατί αγοράζει κάποιος ένα Rolex ή ένα οποιοδήποτε άλλο μηχανικό θαύμα της υψηλής ωρολογοποιίας, για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν μπορείς να κατανοήσεις γιατί αγοράζει κάποιος ένα Iphone

Οπότε μείνε στις θεωρίες που έχεις φτιάξει στο μυαλό σου και άσε τα υπόλοιπα για αυτούς που μπορούν να σκεφτούν πιο μακριά και ανοιχτά

 ακόμα οτι η rolex έχει φτιάξει όνομα μεγάλο οποιος φοράει rolex δηλώνει status, δεν έχει δικούς της μηχανισμούς όμως , ετσι λοιπόν και με το iphone εχει καταφέρει να φτιάξει μεγάλο brand κρατάω iphone κρατάω ένα πολύ καλό κινητό(μπουρδες δηλαδη ,μπορεί ο ανταγωνισμός να ειναι καλύτερος) υποσυνηδειτα έτσι έχει περάσει.

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, nosstrom είπε

Απλά νιώθεις οτι εχεις υποστήριξη , βέβαια κρατάω μικρό καλάθι διότι μου έχει περάσει απο το μυαλό και θα ακουστεί επιστημονική φαντασία οτι μπορεί και η ίδια να δίνει bugs και μετα να τα διορθώνει για να νιώθει ο καταναλωτης οτι γίνετε δουλειά, διότι τα updates είναι πολλά στο μήνα. 

Κάθε εταιρία δαπανά εργατοώρες και άρα χρήματα που θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν πολύ καλύτερα από το να κάθονται να φτιάξουν επίτηδες bugs και μετά να τα διορθώνουν μόνο και μόνο για να νιώθει κάτι ο καταναλωτής... Κοστίζει όλο αυτό. Άσε που ο καταναλωτής νιώθει πολύ καλύτερα όταν η συσκευή του λειτουργεί όπως πρέπει απροβλημάτιστα. Δεν χρειαζόμαστε bugs και updates γι αυτά τα bugs.

Έτσι κι αλλιώς η Apple υποστηρίζει συσκευές 5 χρόνων με ολόκληρες αναβαθμίσεις λειτουργικού. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε bug fixes για να μη νιώθεις ότι σε έχουν παραμελήσει?

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, nosstrom είπε

 

 ακόμα οτι η rolex έχει φτιάξει όνομα μεγάλο οποιος φοράει rolex δηλώνει status, δεν έχει δικούς της μηχανισμούς όμως 

3135, 4130. 3185 σου λένε κάτι? 

O μοναδικός 3186 στο Exp II ? o 3285 στο GMT MASTER ?

Μετά zenith 4030 εποχή αναφέρομαι... η Rolex έχει δικούς της μηχανισμούς, μη λέμε ότι  νάναι αν δεν έχουμε ασχοληθεί με το αντικείμενο

Και υπάρχουν μεγαλύτερα ονόματα στην ωρολογοποιία αν θέλεις να υποδηλώσεις status...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Τι σε πειράζει? Δεν είναι όλα τόσο τέλεια όσο το Android το οποίο το κρατάτε στην αρχική του έκδοση μιας και είναι υπερτέλειο! :) 

Αφού δε πειράζει εσάς, εμένα χαρούμενο με κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, crossmo είπε

3135, 4130. 3185 σου λένε κάτι? 

O μοναδικός 3186 στο Exp II ? o 3285 στο GMT MASTER ?

Μετά zenith 4030 εποχή αναφέρομαι... η Rolex έχει δικούς της μηχανισμούς, μη λέμε ότι  νάναι αν δεν έχουμε ασχοληθεί με το αντικείμενο

Και υπάρχουν μεγαλύτερα ονόματα στην ωρολογοποιία αν θέλεις να υποδηλώσεις status...

Όχι δε μου λένε κάτι και ούτε θα χρησιμοποιήσω τις γνώσεις μου για να στη πω. Το σίγουρο είναι ότι έχει καταφέρει να σκέφτεται κάποιος ρολόι ακριβό και να σκέφτεται Rolex.Ναι υπάρχουν και καλύτερες Patek, Vacheron, muller κλπ που η Rolex ούτε που τις φτάνει .. η Seiko καλύτερους βγάζει . Το νόημα σε αυτό που είπα είναι ότι στους περισσότερους καλό ρολόι σημαίνει Rolex έχει περάσει υποσυνηδειτα  και ίδιο πράγμα με το κινητο και την apple . 
Φιλικά 

3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Κάθε εταιρία δαπανά εργατοώρες και άρα χρήματα που θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν πολύ καλύτερα από το να κάθονται να φτιάξουν επίτηδες bugs και μετά να τα διορθώνουν μόνο και μόνο για να νιώθει κάτι ο καταναλωτής... Κοστίζει όλο αυτό. Άσε που ο καταναλωτής νιώθει πολύ καλύτερα όταν η συσκευή του λειτουργεί όπως πρέπει απροβλημάτιστα. Δεν χρειαζόμαστε bugs και updates γι αυτά τα bugs.

Έτσι κι αλλιώς η Apple υποστηρίζει συσκευές 5 χρόνων με ολόκληρες αναβαθμίσεις λειτουργικού. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε bug fixes για να μη νιώθεις ότι σε έχουν παραμελήσει?

Κανείς δε χρειάζεται bugs μη λέμε τα αυτονόητα, απλά σχολίασα ότι τα ραγδαία bug fixes, μου πέρασε από το μυαλό ότι είναι περίεργα....και ίσως να είναι και πιο μπροστα να τα γνωρίζουν και να έχουν τις λύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nosstrom είπε

Όχι δε μου λένε κάτι και ούτε θα χρησιμοποιήσω τις γνώσεις μου για να στη πω. Το σίγουρο είναι ότι έχει καταφέρει να σκέφτεται κάποιος ρολόι ακριβό και να σκέφτεται Rolex.Ναι υπάρχουν και καλύτερες Patek, Vacheron, muller κλπ που η Rolex ούτε που τις φτάνει .. η Seiko καλύτερους βγάζει . Το νόημα σε αυτό που είπα είναι ότι στους περισσότερους καλό ρολόι σημαίνει Rolex έχει περάσει υποσυνηδειτα  και ίδιο πράγμα με το κινητο και την apple . 
Φιλικά 

 

Έτσι για την ιστορία, η Rolex είναι κάτι παραπάνω από κόσμημα και αμφιβάλλω αν κ σήμερα υπάρχουν καλύτεροι μηχανισμοί. 

ενδεικτικα: 

•First wristwatch to be chronometer certified •First waterproof wristwatch •First wristwatch with perpetual rotor •First watch with an automatically changing date on the dial •First watch with two time-zone at once•First watch with an automatically changing day and date on the dial•First watch to use 904L Stainless steel 

Μην φτάσουμε στους σύγχρονους μηχανισμούς που κάνει παπάδες. 
Είναι η μόνη εταιρεία που πλέον παρέχει όλα αυτά; Σαφέστατα όχι. Όμως δεν έφτιαξε το brand της τυχαία απλώς πουλώντας ακριβά ρολόγια. 
Τι σχέση έχει αυτό με προϊόντα τεχνολογίας; Όπως μια εταιρεία έχει φτιάξει ένα brand, μέσα από πολλές επιτυχίες και ιδέες, έχει και την άνεση να πουλήσει ακριβά για το πρεστίζ. Ένα κινητό είναι και κόσμημα όπως και ένα ρολόι είναι και κόσμημα. Όπως μπορείς με ένα ρολόι 1€ να δεις την ώρα έτσι κ με ένα κινητό των 100€ μπορείς να στείλεις το mail σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rockdye είπε

Έτσι για την ιστορία, η Rolex είναι κάτι παραπάνω από κόσμημα και αμφιβάλλω αν κ σήμερα υπάρχουν καλύτεροι μηχανισμοί. 

ενδεικτικα: 

•First wristwatch to be chronometer certified •First waterproof wristwatch •First wristwatch with perpetual rotor •First watch with an automatically changing date on the dial •First watch with two time-zone at once•First watch with an automatically changing day and date on the dial•First watch to use 904L Stainless steel 

Μην φτάσουμε στους σύγχρονους μηχανισμούς που κάνει παπάδες. 
Είναι η μόνη εταιρεία που πλέον παρέχει όλα αυτά; Σαφέστατα όχι. Όμως δεν έφτιαξε το brand της τυχαία απλώς πουλώντας ακριβά ρολόγια. 
Τι σχέση έχει αυτό με προϊόντα τεχνολογίας; Όπως μια εταιρεία έχει φτιάξει ένα brand, μέσα από πολλές επιτυχίες και ιδέες, έχει και την άνεση να πουλήσει ακριβά για το πρεστίζ. Ένα κινητό είναι και κόσμημα όπως και ένα ρολόι είναι και κόσμημα. Όπως μπορείς με ένα ρολόι 1€ να δεις την ώρα έτσι κ με ένα κινητό των 100€ μπορείς να στείλεις το mail σου. 

Συμφωνω απόλυτα με το τελευταιο, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν έχει τους καλύτερους μηχανισμούς,  σε ευχαριστώ πάντως για την παραπάνω πληροφορία 🙂.

φιλικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...