Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με έγγραφα της AMD, η Radeon RX 5500 «διαλύει» την GeForce GTX 1650 της Nvidia


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μια gt 1030 gigabyte αγόρασα και σβήνει ο υπολογιστής στα 1080p, τροφοδοσία 550w Corsair. Απαράδεκτη, η επόμενη κάρτα με βλέπω AMD αφού την βάζουν σε ps4 ps5 xbox κτλ. Άσε που θα γλιτώσω και χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AppleAlberth1 είπε

Δεν κατάλαβα; Για τι αυτή η ειρωνεία; 

Αν δν την πήρες για gaming σου είναι αχρείαστη.όλες τις αλλες ασχολίες (εκτος επαγγελματικών χρησεων)μπορείς να τις κάνεις και με τα onboard γραφικά και δν θα καταλάβεις διάφορα.αυτο που έγραψες ήταν στα μάτια μου σαν αστείο,Δν ήθελα να Σε προσβάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Agony είπε

Βγαλε μια gpu με επιδόσεις 2080TI στα 900 ευρο και με εκανες δικο σου AMD.

Και τα 900 παραειναι πολλα για το 99% των gamers. Mεχρι 500 βαρια βαρια ειναι λογικες τιμες για κατι high end. Τα 800αρια και τα 1000αρικα ειναι για ελαχιστους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, EmptyPromises είπε

 

οχι 900 ρε συ θα μας καψεις 700 και ειναι καλα γιατι πολυ τις κακομαθαμε αν θυμασε παλια διναμε 500 και περναμε θυρια του τοτε.....

 

Και τώρα με 500 θηρίο παίρνεις. 2060 super με 8gb gddr6. Σίγουρα η καλύτερη αγορά για 1080 gaming, και αρκετά καλή μαζί με την 5700 για 2k. Αλλά επειδή πάνω από την 2060 super έχει άλλες 5-6 κάρτες, δεν σου φαίνεται θηρίο. Κι όμως... Με 610 πήρα εγώ την 2070 super και θα κάνω τη δουλειά μου άψογα για μια 3ετία τουλάχιστον. Μην τρελαθούμε... Ψάξτε παιδιά δεν είναι κακό.

Επεξ/σία από mitsosG7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Stefxour είπε

Να φανταστώ οτι δεν θεωρείται λόγος αναβάθμισης απο μια  580, άραγε μήπως βγαλούν και καμιά 5600 ή αλλιώς με βλέπω για vega 56 ή 1070

 

Η RX 5500 θα ειναι αντικαταστατης της RX570 απο οτι φαινεται, λογικα κοντα στις επιδοσεις της RX580 ισως και 10% καλυτερα αν βγαλουν XT Version.

Σιγουρα η AMD θα βγαλει αντικαταστατη των RX580/590/RX Vega 56 με αποδοση μεταξυ 1660ti & RTX2060 και λογικα αυτη θα ειναι η RX5600 & XT. Θα ειναι η καρτα της που θα κοστιζει μεταξυ 250-300 ευρω, που αυτη την στιγμη σε αυτη την κατηγορια αλλωνιζει μονη της η Nvidia.

Αυτη την στιγμη αν θες σοβαρη αντικατασταση της RX580 και δεν θες να περιμενεις την RX5600 που μπορει να κανει και 6μηνο να ερθει Ελλαδα, ειτε πας στα 280 ευρώ της GTX 1660ti ειτε 350 ευρώ της RX 5700.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Ouranium είπε

Αν δν την πήρες για gaming σου είναι αχρείαστη.όλες τις αλλες ασχολίες (εκτος επαγγελματικών χρησεων)μπορείς να τις κάνεις και με τα onboard γραφικά και δν θα καταλάβεις διάφορα.αυτο που έγραψες ήταν στα μάτια μου σαν αστείο,Δν ήθελα να Σε προσβάλω.

Είχα 4κ τηλεόραση και σπάνια έπαιζα. Την πήρα για κάποιο λόγο. Το πρόβλημα είναι για τι την πήρα; Ή που χάλασε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ps3bagg είπε

Εγώ μια gt 1030 gigabyte αγόρασα και σβήνει ο υπολογιστής στα 1080p, τροφοδοσία 550w Corsair. Απαράδεκτη, η επόμενη κάρτα με βλέπω AMD αφού την βάζουν σε ps4 ps5 xbox κτλ. Άσε που θα γλιτώσω και χρήμα.

550w corsair, να μαντέψω από τα πρώτα VS (value series)...Εκτός αν σου βγάζει artifacts,σου σβήνει από τροφοδοτικό. Πολυ απαράδεκτα τα VS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, AppleAlberth1 είπε

Είχα 4κ τηλεόραση και σπάνια έπαιζα. Την πήρα για κάποιο λόγο. Το πρόβλημα είναι για τι την πήρα; Ή που χάλασε;

 

Sorry που ανακατεβομαι στην κουβεντα, αλλα αδυνατω να πιστεψω οτι μια καρτα γραφικων επαιζε σε επιπεδο 5-10% Load επι 2 χρονια και καηκε. Δεν στο λεω ετσι αοριστα αυτο, ολα το hardware κομματι εχει καποια limitations θερμοκρασιων και voltage και οσο πιο κοντα εισαι στο οριο μειωνεις τον χρονο ζωης τους.

Οταν λοιπον εσυ χρησιμοποιεις μια καρτα σε τετοιο επιπεδο load, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σου καει στα 2 χρονια. Εκτος εαν:

1. Ειχες θεματα με το ρευμα στο σπιτι σου και δεν ειχες καποιου ειδους προφυλαξη για αυτο.

2. Ειχες τροφοδοτικο της κακιας ωρας και σου "σκοτωσε" την καρτα.

3. Ειχες πεσει σε ελλατωματικη καρτα η οποια και αντεξε 2 χρονια επειδη ακριβως δεν την χρησιμοποιουσες ουσιαστικα.

Επειδη το 3ο ειναι στατιστικα το 2%-4% των περιπτωσεων και μαλιστα αναλογα την γενια της GPU (π.χ. οι turing ηταν κοντα στο 5% το fail rate στα πρωτα batches, εν αντιθεση με τις Pascal που ηταν στο 1%), τοτε αφου δεν ισχυει η πρωτη ή η δευτερη περιπτωση τοτε απλα ησουν εξαιρετικα ατυχος.

Το οτι σου συνεβη με καρτα της AMD και οχι της Nvidia δεν σημαινει οτι η μια ειναι καλυτερη της αλλης, απλα ετυχε εκει.

6 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Εγώ την περίμενα να είναι mid range . Συγκρίσιμη με 1650 είναι ? Πάμε από τώρα σε 1660 σούπερ ντουπερ δλδ ?

 

Με βαση τα παραπανω στατιστικα (ας περιμενουμε ανεξαρτητα benches) μαλλον μεταξυ 1650 και 1660 δειχνει. Λογικα 5-10% λιγοτερο απο 1660 και με τιμη κανα 50ρικο πιο χαμηλα . Η συγκριση με την 1650 γινεται πολυ απλα γιατι προφανως χανει απο την 1660, οποτε δεν ειχε νοημα να βαλει τετοιο συγκριτικο.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

δλδ εσένα άμα σου πει κάποιος ότι θα πάρει i10 εσύ του απαντάς όταν η Hyundai βγάλει αμάξι σαν την Ferrari σε ταχύτητα και τιμή τα ξαναλέμε...τρομερό σκεπτικό!

Αφήστε τον μωρε , τόσο μυαλό έχει , τόσα ξέρει , στο κάτω κάτω έτσι του είπανε να λέει , Χαχαχαχα . Θα είναι από αυτούς που περνούν τέτοιες καρτες και τρέχουνε σε μόνιτορ 60hz ,,,,,,, γελάνε και τα αγεννητα παιδιά μου 

6 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

δλδ εσένα άμα σου πει κάποιος ότι θα πάρει i10 εσύ του απαντάς όταν η Hyundai βγάλει αμάξι σαν την Ferrari σε ταχύτητα και τιμή τα ξαναλέμε...τρομερό σκεπτικό!

Αφήστε τον μωρε , τόσο μυαλό έχει , τόσα ξέρει , στο κάτω κάτω έτσι του είπανε να λέει , Χαχαχαχα . Θα είναι από αυτούς που περνούν τέτοιες καρτες και τρέχουνε σε μόνιτορ 60hz ,,,,,,, γελάνε και τα αγεννητα παιδιά μου 

6 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

δλδ εσένα άμα σου πει κάποιος ότι θα πάρει i10 εσύ του απαντάς όταν η Hyundai βγάλει αμάξι σαν την Ferrari σε ταχύτητα και τιμή τα ξαναλέμε...τρομερό σκεπτικό!

Αφήστε τον μωρε , τόσο μυαλό έχει , τόσα ξέρει , στο κάτω κάτω έτσι του είπανε να λέει , Χαχαχαχα . Θα είναι από αυτούς που περνούν τέτοιες καρτες και τρέχουνε σε μόνιτορ 60hz ,,,,,,, γελάνε και τα αγεννητα παιδιά μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mitsosG7 είπε

 

Και τώρα με 500 θηρίο παίρνεις. 2060 super με 8gb gddr6. Σίγουρα η καλύτερη αγορά για 1080 gaming, και αρκετά καλή μαζί με την 5700 για 2k. Αλλά επειδή πάνω από την 2060 super έχει άλλες 5-6 κάρτες, δεν σου φαίνεται θηρίο. Κι όμως... Με 610 πήρα εγώ την 2070 super και θα κάνω τη δουλειά μου άψογα για μια 3ετία τουλάχιστον. Μην τρελαθούμε... Ψάξτε παιδιά δεν είναι κακό.

Επειδη και εγώ τo έψαξα με 430 πήρα 5700 xt nitro+ για να είμαστε παρόμοιοι σε επίδoσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Επειδη και εγώ τo έψαξα με 430 πήρα 5700 xt nitro+ για να είμαστε παρόμοιοι σε επίδoσεις 

To παρόμοιοι είναι σχετικό. Η 2070 super βγάζει από 10 μέχρι 20 fps παραπάνω σε 4k gaming... Σε 1080 και 1440, ναι ,δεν έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης η 5700 δεν έχει ray tracing και g-sync. Ναι, αυτή τη στιγμή δεν είναι και κάτι το φοβερό, ειδικά το ray tracing, αλλά σε ένα χρόνο; Sorry, αλλά εγώ δεν παίρνω κάρτα κάθε χρόνο. Κράτα τα 180 που γλίτωσες να τα δώσεις του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mitsosG7 είπε

To παρόμοιοι είναι σχετικό. Η 2070 super βγάζει από 10 μέχρι 20 fps παραπάνω σε 4k gaming... Σε 1080 και 1440, ναι ,δεν έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης η 5700 δεν έχει ray tracing και g-sync. Ναι, αυτή τη στιγμή δεν είναι και κάτι το φοβερό, ειδικά το ray tracing, αλλά σε ένα χρόνο; Sorry, αλλά εγώ δεν παίρνω κάρτα κάθε χρόνο. Κράτα τα 180 που γλίτωσες να τα δώσεις του χρόνου.

ray tracing και 4Κ με αξιώσεις θα παίζει η σειρά 4χχχ της NVIDIA.Μέχρι τότε θα είστε και οι δυο για καρτουλα 😋

Επεξ/σία από Apaleytos80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...