Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με έγγραφα της AMD, η Radeon RX 5500 «διαλύει» την GeForce GTX 1650 της Nvidia


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mitsosG7 είπε

To παρόμοιοι είναι σχετικό. Η 2070 super βγάζει από 10 μέχρι 20 fps παραπάνω σε 4k gaming... Σε 1080 και 1440, ναι ,δεν έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης η 5700 δεν έχει ray tracing και g-sync. Ναι, αυτή τη στιγμή δεν είναι και κάτι το φοβερό, ειδικά το ray tracing, αλλά σε ένα χρόνο; Sorry, αλλά εγώ δεν παίρνω κάρτα κάθε χρόνο. Κράτα τα 180 που γλίτωσες να τα δώσεις του χρόνου.

Sorry αλλα αν αγορασεις μια RX 5700XT ή RTX 2070S για 4Κ gaming τοτε εχεις κανει λαθος επιλογη καθοτι καμια απο τις 2 δεν ειναι για αυτο. Εκτος εαν εισαι διατεθειμενος να παιζεις τιλτους 3ετιας ή να κατεβαζεις τις ρυθμισεις στο medium για να πιανεις 60FPS σε καινουρια games.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Εγώ την περίμενα να είναι mid range . Συγκρίσιμη με 1650 είναι ? Πάμε από τώρα σε 1660 σούπερ ντουπερ δλδ ?

 

https://www.nvidia.com/en-eu/geforce/graphics-cards/gtx-1660-super/

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τα τρολς νιώθουν μόνιμα την ανάγκη  χώνουν τη μύτη τους παντού. Είτε πράσινα είτε κόκκινα. Δε λέω για εσένα chris_g92 φυσικά.

Πάω να διαβάσω και πρέπει να περνάω σελίδες με άχρηστα μηνύματα.

Ωραία καρτούλα φαίνεται, γενικά όπου δουλεύει ο ανταγωνισμός ο καταναλωτής βγαίνει κερδισμένος. Και σίγουρα δεν έχει κερδίσει τα τελευταία χρόνια που η radeon υστερούσαν και οι high end κάρτες έχουν φτάσει τα 1.200€.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, χωρίς μία ανταγωνιστική AMD, τουλάχιστον στη μεσαία κατηγορία, η nvidia θα έκανε μεγάλο πάρτι με τις τιμές. Ήδη φαίνεται πόσο επιθετική είναι στην high end κατηγορία με τις gpu και στα monitors με το gsync.

Οπότε καλοδεχούμενη η 5500 και περιμένουμε κι άλλες εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apaleytos80 είπε

550w corsair, να μαντέψω από τα πρώτα VS (value series)...Εκτός αν σου βγάζει artifacts,σου σβήνει από τροφοδοτικό. Πολυ απαράδεκτα τα VS.

Πρέπει να είναι από τα πρώτα, ένας φίλος μου το έδωσε καινούργιο, αχρησιμοποίητο.

1 λεπτό πριν, ps3bagg είπε

Πρέπει να είναι από τα πρώτα, ένας φίλος μου το έδωσε καινούργιο, αχρησιμοποίητο.

artifacts δεν βγάζει η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mitsosG7 είπε

To παρόμοιοι είναι σχετικό. Η 2070 super βγάζει από 10 μέχρι 20 fps παραπάνω σε 4k gaming... Σε 1080 και 1440, ναι ,δεν έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης η 5700 δεν έχει ray tracing και g-sync. Ναι, αυτή τη στιγμή δεν είναι και κάτι το φοβερό, ειδικά το ray tracing, αλλά σε ένα χρόνο; Sorry, αλλά εγώ δεν παίρνω κάρτα κάθε χρόνο. Κράτα τα 180 που γλίτωσες να τα δώσεις του χρόνου.

αυτος τουλαχιστον θα χει τα 180, ενω εσυ τιποτα 😛

τι 4Κ και raytracing της προκοπης ονειρευεσαι με μια 2070?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, georgepppo είπε

rx560 4GB σε crazy sunday απο e-shop στα 102 παρακαλώ 😛 

Black Friday ερχετε λογικά θα δούμε 570/580 σε προσφορές. Έχει ένα μικρο χάσμα η 560 με 570,άλλα για mmos/mobas δεν είναι και άσχημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρα αποδίδει οσο μια υπερχομισμενη rx580, αν και εχω nvidia θελω τέτοιο ανταγωνισμο για να πέσει το βλακώδες hype του καρκινόματος ray tracing

Επεξ/σία από vorted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, beamex είπε

https://www.nvidia.com/en-eu/geforce/graphics-cards/gtx-1660-super/

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τα τρολς νιώθουν μόνιμα την ανάγκη  χώνουν τη μύτη τους παντού. Είτε πράσινα είτε κόκκινα. Δε λέω για εσένα chris_g92 φυσικά.

Πάω να διαβάσω και πρέπει να περνάω σελίδες με άχρηστα μηνύματα.

Ωραία καρτούλα φαίνεται, γενικά όπου δουλεύει ο ανταγωνισμός ο καταναλωτής βγαίνει κερδισμένος. Και σίγουρα δεν έχει κερδίσει τα τελευταία χρόνια που η radeon υστερούσαν και οι high end κάρτες έχουν φτάσει τα 1.200€.

Εγώ σοβαρά το λέω . Περίμενα να είναι εκεί κοντά στις 1660 και δεν είναι. Θέλω να αντικαταστήσω την αρχαία gtx 960 και ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Loinen είπε

Rx 570 μακραν η καλυτερη καρτα σε σχεση τιμης, αποδοσης

Έχω την RX570 Armor 8GB με έναν Ryzen 1600 και πραγματικά ότι έχω παίξει, δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό frame drop. Αξίζει με 1000 η 570.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Εγώ σοβαρά το λέω . Περίμενα να είναι εκεί κοντά στις 1660 και δεν είναι. Θέλω να αντικαταστήσω την αρχαία gtx 960 και ψαχνω.

Βγήκαν review και δεν το είδα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Mε το heatsink νομίζω υπάρχει θέμα η κάτι τέτοιο και ανεβάζει temps,είχανε βάλει το cooler από gtx780 και δεν πατούσε σωστά, καγκουρια της asus 😂

Χμμ τι να σου πω εγώ το καλοκαίρι χτύπαγα 94αρια και τα φανς ηταν ελλατωματικα μέχρι που έβαλα ανεμιστηρακια στο κουτί και άλλαξα τα ανεμιστηρακια της κάρτας και πάστα και από θερμοκρασίες είμαι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 15 χρονια ειπα να ξαναδοκιμασω με amd... πηρα μια vega 64. πολυ καλες επιδοσεις οπως και τοτε, αντιστοιχα παραδοσιακη ασταθεια στους drivers και θερμοτητα οπως τοτε. Καλος ο ανταγωνισμος αλλα..last time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...