Προς το περιεχόμενο

αναβάθμιση cpu/mb/ram εως ~1500


aerodyne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : ~1500

Χρήση υπολογιστή :  gaming, internet, office apps.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:  ΟΧΙ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη :    Οθόνη υπάρχει ήδη μια LG ultra wide 1440p

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι :   OXI

Σκληρός Δίσκος :   υπάρχουν 2-3 ssd που κάθονται αλλα θα ήθελα να βάλω ενα nvme στη μητρική για το λειτουργικό κ μερικά ακόμα apps

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος) : ΑΘΗΝΑ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα :  θα προτιμούσα από ενα κατάστημα 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο: κατα πάσα πιθανότητα θα συναρμολογηθεί με τη βοήθεια ενός φίλου

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο : θα μπουν windows απο εμένα 

 

πρόκειτε για μερική αναβάθμιση καθώς κουτί mid μεγέθους (cooler master) και τροφοδοτικό (cooler master 1300w) υπάρχουν. Yπάρχει επίσης και GPU (gtx 980ti) η οποία θα αλλαχτεί κάποια στιγμή το πρώτο τρίμηνο του 2020.  

οσον αφορά μνήμες, ψύξη-υδρόψυξη  κλπ πρέπει να σας πω οτι θα προτιμούσα κάτι απλό όσον αφορά χρώματισμους. οι RGB φάσεις δεν με ελκύουν ιδιαίτερα. ξέρω οτι όλα αυτα ρυθμίζονται αλλα αν υπάρχει επιλογή για κάτι μονόχρωμο θα το προτιμούσα. 

Προφανώς θα ήθελα με το ποσό αυτο να κάνω μια όσο το δυνατόν πιο futureproof σύνθεση. 

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1500 παίρνεις και κάρτα κτήνος!

Δεν νομίζω ότι για σετακι mobo ram cpu αξίζει να δώσεις πάνω από 500€ για την χρήση που κάνεις! 

Ακόμα και σε 9900Κ να αναβαθμίσεις, σου μένουν 700-800€ για GPU! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rizas σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

με ενα εντελως προχειρο υπολογισμό έχουμε και λέμε. 

9900k ~550 ευρω

ΜΒ z-390 δεν εχω ιδέα ποια ~ 250 

nvme 1tb     ~κανα 220 

ram 16gb - 3200  ~ 110 

ψυξη δεν εχω ιδέα...  εχω δει διάφορα συστηματα aio υδρόψυξης. αν βάλεις και κανα 100άρικο για κάτι τέτοιο μένει ενα 300άρι χοντρά χοντρά για gpu. σίγουρα πέρνω κάτι καλύτερο από αυτο που ήδη έχω αλλά δεδομένου οτι δουλέυει ακόμα απροβλημάτιστα λέω να την τρενάρω την κάρτα και να χτυπήσω κάτι πολύ δυνατό με το νέο έτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.. Τόσα πολλά λεφτά για 3 πραγματα και για την χρήση που το θες, δεν έχει νόημα να δώσεις. Όλοι οι επεξεργαστές από κάποιο σημείο και πάνω στα games έχουν λίγο πολύ ίδια απόδοση. Η κάρτα  γραφικών είναι που θα σου ορίσει τα fps αν έχεις εναν καλό επεξεργαστή. Το office και την γενική χρήση που λες δεν τα μετράω καν, τα κάνουν για πλάκα και συστήματα με επεξεργαστές των 100 ευρώ.Το ίδιο ισχύει και για τις μνήμες. Πάνω από 16gb για αυτά τα πράγματα δεν θα δεις διαφορά. Μπορείς απλά να βάλεις λίγο γρηγορότερες, άλλα δεν θα ανέβει και πάλι τόσο πολύ το κόστος. 

Έχει περισσότερο νόημα, αντί να δώσεις λεφτά για κάτι futureproof που λες, να δίνεις 500 ευρώ κάθε 2-3 χρόνια για αναβαθμίσεις. Είτε πάρεις κάτι με 500 είτε με 1500 θα είναι σχεδόν το ίδιο πραγμα. Οι πιο λογικές επιλογές, αφού θέλεις κάτι high end, είναι επεξεργαστής 9700Κ ή 3700Χ, και μετά ανάλογα διαλέγεις και τα υπόλοιπα. Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.. Ο καλύτερος για την χρήση που θες πάντως είναι ο 9900Κ που σου είπαν και πιο πάνω. Αλλά μιλάμε για διαφορά 2-3% από επεξεργαστές με τα μισά λεφτά στα games.

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

Καλησπέρα.. Τόσα πολλά λεφτά για 3 πραγματα και για την χρήση που το θες, δεν έχει νόημα να δώσεις. Όλοι οι επεξεργαστές από κάποιο σημείο και πάνω στα games έχουν λίγο πολύ ίδια απόδοση. Η κάρτα  γραφικών είναι που θα σου ορίσει τα fps αν έχεις εναν καλό επεξεργαστή. Το office και την γενική χρήση που λες δεν τα μετράω καν, τα κάνουν για πλάκα και συστήματα με επεξεργαστές των 100 ευρώ.Το ίδιο ισχύει και για τις μνήμες. Πάνω από 16gb για αυτά τα πράγματα δεν θα δεις διαφορά. Μπορείς απλά να βάλεις λίγο γρηγορότερες, άλλα δεν θα ανέβει και πάλι τόσο πολύ το κόστος. 

Έχει περισσότερο νόημα, αντί να δώσεις λεφτά για κάτι futureproof που λες, να δίνεις 500 ευρώ κάθε 2-3 χρόνια για αναβαθμίσεις. Είτε πάρεις κάτι με 500 είτε με 1500 θα είναι σχεδόν το ίδιο πραγμα. Οι πιο λογικές επιλογές, αφού θέλεις κάτι high end, είναι επεξεργαστής 9700Κ ή 3700Χ, και μετά ανάλογα διαλέγεις και τα υπόλοιπα. Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.. Ο καλύτερος για την χρήση που θες πάντως είναι ο 9900Κ που σου είπαν και πιο πάνω. Αλλά μιλάμε για διαφορά 2-3% από επεξεργαστές με τα μισά λεφτά στα games.

σε ευχαριστώ πολύ.

δεδομένου οτι πάντα ειχα intel λέω να παραμείνω στην εταιρία. οπότε λές να κινηθώ σε κάτι χαμηλότερο από 9900...

η αλήθεια ειναι οτι ειχα χτίσει ενα μηχάνημα κάπου το 12 ή το 13 με i7-3700 και 16gbram στα 1600mhz. στην πορεία εβαλα ενα πολύ δυνατό τροφοδοτικό κ κάπου το 14 ή το 15 έβαλα την 980ti επάνω. πριν κανα χρόνο εβαλα και ssd. οπότε αυτο που θέλω να πω ειναι οτι εκτος και αν κάτι χαλάσει γενικά αναβαθμίσεις κάνω κάθε 7-8 χρόνια. θεωρείς οτι αν κατέβαζα το budget και πήγαινα σε κάτι φτηνότερο (ακόμα και i5) θα την εβγαζα άλλα τόσα χρόνια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να το κρατήσεις πολλά χρόνια όπως λες και να είσαι σε πολύ καλό επίπεδο, μην βάλεις Ι5. Αυτή τη στιγμή, είτε βάλεις Ι5 είτε Ι7 είτε Ι9,  οι επιδόσεις σε gaming είναι ίδιες σχεδόν γιατί τα παιχνίδια δεν αξιοποιούν τα παραπάνω threads/πυρήνες. Μπορείς να πας σε κάτι τύπου 9700Κ, που είναι η μέση λύση. Θα σε καλύψει με το παραπάνω για τώρα, και θα είσαι ΟΚ για  αρκετά χρόνια. Τώρα αν θα σε καλύψει για 7-8 χρόνια δεν το ξέρω, αν έχεις υψηλές απαιτήσεις πιθανότατα όχι. Αυτό όμως δεν μπορείς να το ξέρεις για κανέναν επεξεργαστή της εποχής μας και σίγουρα ενδιάμεσα θα έχουν κυκλοφορίσει πολύ πιο γρήγοροι επεξεργαστες. 

Εναλλακτικά όπως είπα μπορείς να πας και σε 3700Χ. Συνολικά είναι καλύτερος επεξεργαστής από τον 9700Κ, απλά είναι οριακά κατώτερος σε gaming. Επίσης είναι λίγο φθηνότερος, και έχει παραπάνω threads, κάτι που τον κάνει περισσότερο future proof.

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά γράμμα όπως στα είπε ο μηχανικός. 3700x και μια κάρτα από τωρα  και θα έχεις και ρέστα. Για 1440p δεν αξίζει τα περισσότερα φράγκα ο 9900k για κανένα λογο. Με τον 3700x δεν χρειάζεται καν να αλλάξεις το stock cooler. Κοίτα το συμφέρον σου (ryzen) και όχι τη συνήθεια (intel).

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...