Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αρχίσουν να βγαίνουν μαζικά RT games είπα, και όχι μόνο για τις κονσόλες. Οι Navi δεν έχουν καν RT και οι Turing θα δυσκολεύονται παρά πολύ. Και όποιος είναι από τους τύπους "δεν με ενδιαφέρουν όλα τα τελευταία γραφικά και το image quality" ας παρει μια 1660 Super με 2 κατοσταρικα και να τα βάζει στα medium για να έχει και πολλά φπσ :P

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχετε προεξοφλήσει ότι το DXR του RDNA2 θα είναι χειρότερο από Turing, δε μπορώ να το καταλάβω. Θεωρώ πως μπαίνοντας η AMD δεύτερη στο θέμα του DXR θα έχει προετοιμάσει πολύ καλύτερα την αρχιτεκτονική της. Δε θα μου φανεί περίεργο να είναι εφάμιλλων επιδόσεων με Ampere στο θέμα DXR.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εφάμιλλων με των Ampere δύσκολο μου φαίνεται. Αν δούμε το RT στην παρουσίαση του PS5 έχει υποχωρήσεις σε όλα τα games, εκτός από αυτό με τα ρομπότ και τη γατούλα. To RT του Control και το GI του Exodus δεν το φτάνει κανένα game από όσα έχουμε δεi μέχρι στιγμής στο PS5, ούτε το demo της UE5. Εντάξει δεν ξέρουμε αν θα είναι ακριβώς έτσι και οι RDNA2 αλλά παίρνουμε μία ιδέα. Πρώτη υλοποίηση της AMD στο RT και να είναι στα ίδια ή καλύτερη από των Ampere; Δεν ξέρω, αλλά μακάρι, τι να πω. Εγώ πάντως αν πάρω κάρτα θα πάρω αυτήν που κρατάει σίγουρα 60fps με RT σε 1080p, ανεξαρτήτως εταιρείας (εκτός αν οι drivers των RDNA2 έχουν πάλι τα χάλια που είχαν οι Navi στην αρχή)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι RDNA1 δεν έχουν καν hardware RT, οι turing αναιμικό σε σχέση με το price range τους και οι next gen consoles φαίνονται μία από τα ίδια με τα (μικρό)μεσαία turing αλλά τουλάχιστον δε θα ζητάνε ένα νεφρό όπως η 2080ti. What a time για αγορές.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εφάμιλλων με των Ampere δύσκολο μου φαίνεται. Αν δούμε το RT στην παρουσίαση του PS5 έχει υποχωρήσεις σε όλα τα games, εκτός από αυτό με τα ρομπότ και τη γατούλα. To RT του Control και το GI του Exodus δεν το φτάνει κανένα game από όσα έχουμε δεi μέχρι στιγμής στο PS5, ούτε το demo της UE5. Εντάξει δεν ξέρουμε αν θα είναι ακριβώς έτσι και οι RDNA2 αλλά παίρνουμε μία ιδέα. Πρώτη υλοποίηση της AMD στο RT και να είναι στα ίδια ή καλύτερη από των Ampere; Δεν ξέρω, αλλά μακάρι, τι να πω. Εγώ πάντως αν πάρω κάρτα θα πάρω αυτήν που κρατάει σίγουρα 60fps με RT σε 1080p, ανεξαρτήτως εταιρείας (εκτός αν οι drivers των RDNA2 έχουν πάλι τα χάλια που είχαν οι Navi στην αρχή)..

H GPU στο PS5 είναι περίπου σαν μια RX5700XT με hardware RT, δηλαδή σαν μια RTX2060 Super. Νομίζεις ότι η RTX2060 Super θα έτρεχε καλύτερα αυτά τα παιχνίδια σε 4K ??

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

H GPU στο PS5 είναι περίπου σαν μια RX5700XT με hardware RT, δηλαδή σαν μια RTX2060 Super. Νομίζεις ότι η RTX2060 Super θα έτρεχε καλύτερα αυτά τα παιχνίδια σε 4K ??

Τι σχέση έχει η 2060 Super; Θα βγουν οι Ampere με πολύ καλύτερο RT perf. Το θέμα είναι να βγουν παιχνίδια. Και το PS5 είναι σαν την 2080 σε rasterization αν δεν κάνω λάθος. Ας κάνουν κάτι αντίστοιχο με το DLSS και στις κονσόλες αφού το RT ξέρουμε ότι είναι ακριβό σε perf. Έτσι και αλλιώς σίγουρα θα πέφτει scaling σε κάποια games. Και το demo της UE5 έτρεχε 1440p @ 30 fps..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι να βγουν Σεπτέμβρη δεν έπρεπε αντί να συζητάμε για το αν τελικά θα βγει 3090 ή πόσα μοντέλα θα βγουν, να αρχίσουν να σκάνε τα πρώτα "άγνωστα" benchmarks;

Μέσα Ιούνη έχουμε, όχι Πάσχα... 😜 Μακάρι να τα τσιτώσουν όσο δεν πάει μπας και αγοράσω γιατί προς το παρόν δε μου κάνει καθόλου κούκου να βγάλω πορτοφόλι 😜 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Τι σχέση έχει η 2060 Super; Θα βγουν οι Ampere με πολύ καλύτερο RT perf. Το θέμα είναι να βγουν παιχνίδια. Και το PS5 είναι σαν την 2080 σε rasterization αν δεν κάνω λάθος. Ας κάνουν κάτι αντίστοιχο με το DLSS και στις κονσόλες αφού το RT ξέρουμε ότι είναι ακριβό σε perf. Έτσι και αλλιώς σίγουρα θα πέφτει scaling σε κάποια games. Και το demo της UE5 έτρεχε 1440p @ 30 fps..

To PS5 είναι σαν την RX5700XT / RTX2060 Super σε Raster performance, το XBOX είναι σαν την RTX2080/Super.

Θα μπορούν να τρέξουν DirectML αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό θα το χρησιμοποιήσουν οι κονσόλες , τουλάχιστον στην αρχή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οπότε μάλλον ξεχνάμε το GI στο PS5, και μένουμε σε μεσοβέζικες λύσεις σαν την UE5, όχι ότι είναι άσχημο φυσικά. Αλλά σε ένα πραγματικό game λογικά θα πέσει το perf από τα 1440p@30fps που είναι τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι το RT θα μας απασχολήσει στην αγορά κάρτας γραφικών και αυτή τη φορά. 

Πολύ μελλοντικά θα μπορέσουν οι κάρτες γραφικών να κάνουν πχ global illumination σε πραγματικό χρόνο μαζί με όλα τα άλλα.

Λίγες σκιές, τίποτα αντανακλάσεις και αυτά.

Δε νομίζω να βγουν παιχνίδια που το RT θα κάνει ΤΗ διάφορα για να επενδύσουμε.

Οπότε μια big Navi με αξιοπρεπείς επιδόσεις γενικά και καλή τιμή θα είναι μια χαρά αγορά.

Ας βγάλει πάλι η nvidia σούπερ ντούπερ RT κάρτες.

Δε θα έχει καμία σημασία πιστεύω. Όπως και με τη σειρά 2000.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Δε νομίζω ότι το RT θα μας απασχολήσει στην αγορά κάρτας γραφικών και αυτή τη φορά. 

Πολύ μελλοντικά θα μπορέσουν οι κάρτες γραφικών να κάνουν πχ global illumination σε πραγματικό χρόνο μαζί με όλα τα άλλα.

Λίγες σκιές, τίποτα αντανακλάσεις και αυτά.

Δε νομίζω να βγουν παιχνίδια που το RT θα κάνει ΤΗ διάφορα για να επενδύσουμε.

Οπότε μια big Navi με αξιοπρεπείς επιδόσεις γενικά και καλή τιμή θα είναι μια χαρά αγορά.

Ας βγάλει πάλι η nvidia σούπερ ντούπερ RT κάρτες.

Δε θα έχει καμία σημασία πιστεύω. Όπως και με τη σειρά 2000.

Οι Turing πάντως με DLSS 2.0 (που έχει πρακτικά το ίδιο ή είναι πάρα πολύ κοντά στο image quality του native) βγάζουν καλά fps σε GI. Οπότε οι Ampere που θα έχουν αρκετά παραπάνω RT Perf θα είναι μια χαρά. Ναι, εκτός από τις τέρμα τούμπανες (3080Ti, 3090), οι υπόλοιπες λογικά θα δυσκολεύονται με όλα τα RT effects ταυτόχρονα σε native resolution, αλλά από τη στιγμή που το DLSS 2.0 είναι τόσο καλό, και το DLSS 3.0 θα είναι ακόμη καλύτερο, μια χαρά μπορούμε να έχουμε RT. Αρκεί να βγαίνουν τίτλοι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Δε νομίζω ότι το RT θα μας απασχολήσει στην αγορά κάρτας γραφικών και αυτή τη φορά. 

Πολύ μελλοντικά θα μπορέσουν οι κάρτες γραφικών να κάνουν πχ global illumination σε πραγματικό χρόνο μαζί με όλα τα άλλα.

Λίγες σκιές, τίποτα αντανακλάσεις και αυτά.

Δε νομίζω να βγουν παιχνίδια που το RT θα κάνει ΤΗ διάφορα για να επενδύσουμε.

Οπότε μια big Navi με αξιοπρεπείς επιδόσεις γενικά και καλή τιμή θα είναι μια χαρά αγορά.

Ας βγάλει πάλι η nvidia σούπερ ντούπερ RT κάρτες.

Δε θα έχει καμία σημασία πιστεύω. Όπως και με τη σειρά 2000.

Αυτήν την φορά πιστεύω θα απασχολήσει ακόμα περισσότερους αφού θα έχουμε όχι μόνο κάρτες της NVIDIA , αλλά κάρτες της AMD και το XBOX X Series όπου και τα τρία θα έχουν δυνατότητες RT, Machine Learning (ML) αλλα και Variable Rate Shading (VRS) . Θα εχούμε πλέον Hardware σε πολλές κατηγορίας τιμών αλλά και σε διαφορετικές πλατφόρμες. Και προφανώς λόγο όλων των παραπάνω θα έχουμε σιγά σιγά και περισσότερους τίτλους παιχνιδιών που θα χρησιμοποιούν αυτές τις τεχνολογίες.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εφάμιλλων με των Ampere δύσκολο μου φαίνεται. Αν δούμε το RT στην παρουσίαση του PS5 έχει υποχωρήσεις σε όλα τα games, εκτός από αυτό με τα ρομπότ και τη γατούλα. To RT του Control και το GI του Exodus δεν το φτάνει κανένα game από όσα έχουμε δεi μέχρι στιγμής στο PS5, ούτε το demo της UE5. Εντάξει δεν ξέρουμε αν θα είναι ακριβώς έτσι και οι RDNA2 αλλά παίρνουμε μία ιδέα. Πρώτη υλοποίηση της AMD στο RT και να είναι στα ίδια ή καλύτερη από των Ampere; Δεν ξέρω, αλλά μακάρι, τι να πω. Εγώ πάντως αν πάρω κάρτα θα πάρω αυτήν που κρατάει σίγουρα 60fps με RT σε 1080p, ανεξαρτήτως εταιρείας (εκτός αν οι drivers των RDNA2 έχουν πάλι τα χάλια που είχαν οι Navi στην αρχή)..

Σου απάντησε και ο @Aten-Ra, του PS5 η GPU είναι επιπέδου 5700XT, άντε λίγο ισχυρότερη. Από τα specs που έχει αναρτήσει το techpowerup στη gpu database του, βλέπουμε:

PS5 GPU: 2304 cores, 144 TMUs, 64 ROPs, 256bit bus width
5700XT: 2560 cores, 160 TMUs, 64 ROPs, 256bit bus width
XBOX X GPU: 3328 cores, 208 TMUs, 80 ROPs, 320bit bus width

Για το big navi εικάζεται πως θα είναι 6144 cores, 384 TMUs, 96 ROPs. Επίσης τα clocks των discrete GPU θα είναι σίγουρα πιο ψηλά από τα APUs στα consoles.

edit: επίσης του XBOX το APU είναι 14,75 δις τρανζίστορ, όταν ένα zen 2 chiplet έχει 4 δις τρανζίστορ και άλλα 2 δις τρανσίστορ το i/o die. Οπότε στη καλύτερη να έχει 9 δις τρανζίστορ η GPU. 10 δις τρανζίστορ έχει η 5700 XT. το big navi λογικά πάει για 20 δις τρανζίστορ

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...