Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Καλά όταν θα βγει με καλύτερο hardware από το PS5 και με DirectML θα τα ξαναπούμε.

Προσωπικά πιστεύω ότι όποιος πάρει PS5 θα το μετανιώσει.

Και το one x να δείς καλύτερο hw που έχει από το PS4 pro. Μεγαλύτερη διαφορά από ότι θα έχει το ps5 με το sex. Είδες να νοιάζεται κανείς?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CometRyzen είπε

Μεγαλύτερη διαφορά από ότι θα έχει το ps5 με το sex.

H διαφορα PS5/SeX  ειναι στα στεγνα νουμερα. Οταν θα παρουμε die shot του Oberon θα γελασουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφει console πάντως και όχι consoles, άρα εννοεί το PS5 :P Βέβαια η Max-Q 2080 είναι τρελό meh, επιδόσεις 1070 αν δεν κάνω λάθος. Anyway, η παρακάτω σύγκριση θα παίξει πολύ στην ανακοίνωση των Ampere και ειδικά για το RT performance.

Nvidia-GPU-More-Powerful-than-Xbox-Serie

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, narta είπε

Αμα σου δωσω 500€ μου φτιαχνεις ενα complete desktop pc με 8c/16t, 16gb GDDR6X, next gen nvme, 2080s + BR drive?

Γιατί σου έφτιαχνα το 2013? :P 

Δεν δουλεύει έτσι η αγορά PC man, αναβαθμίσεις κάνεις στο παλιό. Κάποιος ας πούμε που πήρε PC το 2017 αλλάζει 2 parts (cpu / gpu) και είναι next gen ready. Άντε και εναν nvme. Kάποιος που πήρε ακόμα παλαιότερα αλλάζει mobo / cpu / gpu / ram. Οχι ολόκληρο το PC. 

YΓ1. Το br drive σοβαρά το αναφέρεις η κουβέντα να γίνεται? Υπάρχει στα αλήθεια άτομο στο πλανήτη Γη με br drive σε PC? Πλέον  δεν βγαίνουν καν κουτιά με bay drives. Nα το κάνεις τι στο PC που όλα είναι digital 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι bluray βρε παιδιά; Just let it die. Δεν θυμάμαι πότε είδα τελευταία φορά cd/dvd. Πόσο μάλλον να χρησιμοποιήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δεν δουλεύει έτσι η αγορά PC man, αναβαθμίσεις κάνεις στο παλιό. Κάποιος ας πούμε που πήρε PC το 2017 αλλάζει 2 parts (cpu / gpu) και είναι next gen ready. Άντε και εναν nvme. Kάποιος που πήρε ακόμα παλαιότερα αλλάζει mobo / cpu / gpu / ram. Οχι ολόκληρο το PC. 

Ζηταει ο πιτσιρικας gaming machine απο τον γονεα. 500€ to spend. GO

 

(H αγορα pc θα σε στεναχωρησω αλλα ετσι δουλευει. Το diy ποσοστο σε σχεση με ολη την πιτα ειναι κατω του 5%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι bluray βρε παιδιά; Just let it die. Δεν θυμάμαι πότε είδα τελευταία φορά cd/dvd. Πόσο μάλλον να χρησιμοποιήσω..

Και στις κονσόλες για digital το πάνε, απλά αντιδράνε οι "πειρατές" που θέλουν να πουλάν τα παιχνίδια τους στα μεταχειρισμένα. Μια βόλτα από το ps4 thread να δείς τι γίνεται. Στα καπάκια ρίχνουν και ένα κράξιμο στην πειρατεία στο PC που οι κακοί PC gamers δεν εκτιμάν τη δουλειά των developers :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, narta είπε

Ζηταει ο πιτσιρικας gaming machine απο τον γονεα. 500€ to spend. GO

(H αγορα pc θα σε στεναχωρησω αλλα ετσι δουλευει. Το diy ποσοστο σε σχεση με ολη την πιτα ειναι κατω του 5%)

Και για να είμαστε και ontopic, αγοράζει ο γονέας μια ampere 3060 και την κουμπώνει στο PC που έχει πάρει για τον πιτσιρικά για τις δουλειές του / σχολείο κλπα. Του μένουν και ρέστα / χαρτζιλίκι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CometRyzen είπε

Και για να είμαστε και ontopic, αγοράζει ο γονέας μια ampere 3060 και την κουμπώνει στο PC που έχει πάρει για τον πιτσιρικά για τις δουλειές του / σχολείο κλπα. Του μένουν και ρέστα / χαρτζιλίκι :P 

Φυσικα ο μεσος γονεας εχει για τον πιτσιρικα μηχανημα 1μιση χιλιαρικο 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, narta είπε

Φυσικα ο μεσος γονεας εχει για τον πιτσιρικα μηχανημα 1μιση χιλιαρικο 🤣 

Καταλαβαίνεις οτι αυτά που λές φάσκουν έτσι? Αμα το target group της κονσόλας είναι το 5χρόνο που θα ζητήσει 500€ από τον μπαμπά, που κολλάνε σε αυτό το νήμα και πώς ακριβώς θα ανταγωνιστούν τις ampere οι κονσόλες? Η μήπως και οι ampere έχουν target group τον πιτσιρικά που θα ζητήσει από τον μπαμπά μια 3080ti, αλλά ανταυτού θα του πάρει PS5? Κάτω από 20% των gamers είναι under 18 btw...

Τώρα το μηχάνημα 1μιση χιλιάρικο δεν ξέρω που κολλάει. Πέρυσι τον οκτώβριο έχτιζες στα 500-550€ PC με 2700x. Ε σε 6 μήνες θα φτιάχνεις κάτι αντίστοιχο με 3600 που θα είναι περίπου ίδια δύναμη με PS5, του κοτσάρις και μια 3060 και έτοιμος. 

 

Αυτά τα σενάρια πάντως τα μονόμπαντα δεν ξέρω γιατί τα αναφέρεις. Να σου θέσω και εγώ ένα. Θέλει ο teenager ένα μηχάνημα για να κάνει τις δουλείες του από το σχολείο και να παίζει και games. Και χωρίς budget θα σου πω εγώ, γιατί είμαι large. Φτιάξε κονσόλα, GO. Καταλαβαίνεις οτι δεν έχουν νόημα πολύ συγκεκριμένα σενάρια δομήμενα με τρόπο ώστε να οδήγησουν σε μια μόνο απάντηση έτσι? 

YΓ1. Να ξέρεις πιο εύκολα ο γονέας θα δώσει χρήματα για ενα PC πάρα για ένα παιχνίδι. Σπίτι με πιτσιρίκια χωρίς κονσόλα έχω δεί, σπίτι με πιτσιρίκια χωρίς PC αλλά με κονσόλα ομολογώ δεν έχω δεί. Όχι οτι αποτελεί επιχείρημα, απλά το αναφέρω.

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Τώρα το μηχάνημα 1μιση χιλιάρικο δεν ξέρω που κολλάει. Πέρυσι τον οκτώβριο έχτιζες στα 500-550€ PC με 2700x.

Τι σαπάκι έχτιζες; Για πες μας όλα τα parts. Είσαι - 200 ευρώ που είχε ο 2700x. Χίλιες φορές κονσόλα αν θες μόνο gaming σε αυτά τα λεφτά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Lfc είπε

Τι σαπάκι έχτιζες; Για πες μας όλα τα parts. Είσαι - 200 ευρώ που είχε ο 2700x. Χίλιες φορές κονσόλα αν θες μόνο gaming σε αυτά τα λεφτά... 

146€ τον είχε ή το ask adam ή το dexter, δεν θυμάμαι. Τελικά πήρα 3600 αλλά άσχετο.

Mα PC δεν παίρνεις γιατί θες μόνο gaming. Παίρνεις γιατί θες PC, ξέρεις, για τα άλλα 1.098.956 πράγματα που μπορείς να κάνεις. Οπότε του κοτσάρις και μια ampere και γίνεται "κονσόλα", με μοναδικό κόστος την κάρτα γραφικών. 


ΥΓ1. Έχεις δίκιο, για τον 2700 λέω. Ο 2700x ήταν 10€ ακριβότερος.

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν είναι τα specs το θέμα, στα γκέιμς το πιο πιθανό είναι να φάει φόλα πάλι το XSX όπως έφαγε και το One X. Κατά τα άλλα και 'γω πιστεύω ότι οι τιμές στις desktop GPUs θα επηρεαστούν σίγουρα από τα νέα consoles, αφού σίγουρα θα γίνουν συγκρίσεις με αυτές όπως πρόσφατα σε παρουσίαση ο πέτσινος είχε στον τοίχο 2080 > next-gen consoles :P

Όλες οι midrange και low θα ξεκαβαλήσουν γρήγορα το καλάμι αν βγούνε πάλι με τουπέ turing/navi launch msrp. Βασικά σίγουρα θα βγούνε με καπέλο στην αρχή (για τα victims), και σίγουρα Γενάρη-Φλεβάρη θα παίζουν 100+ κάτω.😁 Για τις high end δε βλέπω να πέφτουν κάτω από το 1000ρικό και για τους 2 δυστυχώς.

52 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

YΓ1. Το br drive σοβαρά το αναφέρεις η κουβέντα να γίνεται? Υπάρχει στα αλήθεια άτομο στο πλανήτη Γη με br drive σε PC? Πλέον  δεν βγαίνουν καν κουτιά με bay drives. Nα το κάνεις τι στο PC που όλα είναι digital 

Εγώ στο παλιό μου pc με τον sandy bridge και ακόμα το χρησιμοποιώ για να ripάρω ps3 games να παίζουν στον rpcs3.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...