Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Εγώ στο παλιό μου pc με τον sandy bridge και ακόμα το χρησιμοποιώ για να ripάρω ps3 games να παίζουν στον rpcs3.😁

Nτάξει, και εγώ έχω ενα quad core στο γραφείο με br :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Και στις κονσόλες για digital το πάνε, απλά αντιδράνε οι "πειρατές" που θέλουν να πουλάν τα παιχνίδια τους στα μεταχειρισμένα. Μια βόλτα από το ps4 thread να δείς τι γίνεται. Στα καπάκια ρίχνουν και ένα κράξιμο στην πειρατεία στο PC που οι κακοί PC gamers δεν εκτιμάν τη δουλειά των developers :P 

Δεν είναι πειρατής κάποιος που θέλει να πουλήσει το physical disk του. Ιδιοκτησία του και δικαίωμά του είναι ffs. Άλλο αν μας έχουν εμφυτεύσει μια 20ετία τώρα την έννοια game as license/service όλοι τους ανεξαιρέτως. Κάποιοι που είμαστε παλιότεροι είχαμε προλάβει αλλιώς τα πράγματα. Tbh το φταίξιμο δε πρέπει να πέσει ούτε στη sony, ούτε στη microsoft. Ο Gaben ήταν ο πρώτος διδάξας και αυτός που κατέστρεψε/απαξίωσε την έννοια της ιδιοκτησίας πάνω στο ίδιο το medium.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν είναι πειρατής κάποιος που θέλει να πουλήσει το physical disk του. Ιδιοκτησία του και δικαίωμά του είναι ffs. Άλλο αν μας έχουν εμφυτεύσει μια 20ετία τώρα την έννοια game as license/service όλοι τους ανεξαιρέτως. Κάποιοι που είμαστε παλιότεροι είχαμε προλάβει αλλιώς τα πράγματα. Tbh το φταίξιμο δε πρέπει να πέσει ούτε στη sony, ούτε στη microsoft. Ο Gaben ήταν ο πρώτος διδάξας και αυτός που κατέστρεψε/απαξίωσε την έννοια της ιδιοκτησίας πάνω στο ίδιο το medium.

Kαι ναι και οχι. 


Πειρατεία : Παίρνεις ενα game χωρίς να πληρώνεις το ανάλογο αντίτιμο στον developer, και έτσι αυτός βγάζει 0€ για τον κόπο του

Αγορά μεταχειρισμένου :  Παίρνεις ενα game χωρίς να πληρώνεις το ανάλογο αντίτιμο στον developer, και έτσι αυτός βγάζει 0€ για τον κόπο του

Δεν ξέρω πώς το πρώτο είναι κακό και το 2ο κομπλέ. Σκέψου ένα χαζό παράδειγμα. Αν το TLOU2  έκανε 1 πώληση παγκοσμίως, και αυτός ο 1 το βάζε αγγελία στο insomnia μετα το playthrough, μετά το βάζε ο 2ος κλπα. Κατέληξε να πωληθεί 10.000 φορές το παιχνίδι. Κομπλέ? Τι διαφορά έχει από το να μπείς στο λιμάνι των μονόφθαλμων ας πούμε και να το κατεβάσεις? Αν ο κύριος που στο μοιράζει από το λιμάνι το έχει αγοράσει αυθεντικό όλα καλά? :P 

 

ΥΓ1. Δεν διαφωνώ με αυτό που λές. Εγώ υπέρ είμαι και της πειρατείας και του μεταχειρισμένου. Απλά στο console section είναι λίγο 2 μέτρα και 2 σταθμά. Άτομα που καυχιούνται πως είναι οι "special snowflakes" των developers και τους δίνουν την κατάλληλη προσοχή ενώ στα PC όχι λόγω πειρατείας, ταυτόχρονα λένε θα αγοράσουν το br ps5 για να πουλάν / αγοράζουν μεταχειρισμένα. ΠΩΣ ΓΚΕΝΕΝ ΤΟΥΤΟ?

 

Και για να είμαστε ontopic, σκέψου να κοπιάρις καμιά ampere :P 

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, narta είπε

Φυσικα ο μεσος γονεας εχει για τον πιτσιρικα μηχανημα 1μιση χιλιαρικο 🤣 

Όσους πατεράδες ξέρω εγώ πάντως, φτιάξαν τώρα 2k zen2 build για πάρτυ τους και οι πιτσιρικάδες τους την βγάζουν με το παλιό pc τους με τον sandy και την 970.😁 Για fortnite, pes και lol μια χαρά είναι tbh. Τώρα αν πετύχει κανέναν στο σχολείο και θέλει κανένα warζώον κλπ πιθανό να πέσει γκρίνια στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Όσους πατεράδες ξέρω εγώ πάντως, φτιάξαν τώρα 2k zen2 build για πάρτυ τους και οι πιτσιρικάδες τους την βγάζουν με το παλιό pc τους με τον sandy και την 970.😁 Για fortnite, pes και lol μια χαρά είναι tbh. Τώρα αν πετύχει κανέναν στο σχολείο και θέλει κανένα warζώον κλπ πιθανό να πέσει γκρίνια στο σπίτι.

Που κατάντησαν οι πατεράδες. Εντωμεταξύ έχω κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με το γιό μου. Του πλάσαρα δικό μου το παλιό. Intel  Core 2 Quad 6600  με Nvidia GT 630.  Και ευχαριστημένος να είναι. Εγώ στην ηλικία του έπαιζα μπίλες, σκλαβάκια και Jimmy! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Kαι ναι και οχι. 

Πειρατεία : Παίρνεις ενα game χωρίς να πληρώνεις το ανάλογο αντίτιμο στον developer, και έτσι αυτός βγάζει 0€ για τον κόπο του

Αγορά μεταχειρισμένου :  Παίρνεις ενα game χωρίς να πληρώνεις το ανάλογο αντίτιμο στον developer, και έτσι αυτός βγάζει 0€ για τον κόπο του

Δεν ξέρω πώς το πρώτο είναι κακό και το 2ο κομπλέ. Σκέψου ένα χαζό παράδειγμα. Αν το TLOU2  έκανε 1 πώληση παγκοσμίως, και αυτός ο 1 το βάζε αγγελία στο insomnia μετα το playthrough, μετά το βάζε ο 2ος κλπα. Κατέληξε να πωληθεί 10.000 φορές το παιχνίδι. Κομπλέ? Τι διαφορά έχει από το να μπείς στο λιμάνι των μονόφθαλμων ας πούμε και να το κατεβάσεις? Αν ο κύριος που στο μοιράζει από το λιμάνι το έχει αγοράσει αυθεντικό όλα καλά? :P 

Δεν είδα καμία ea, activision, blizzard κλπ που είναι παραδοσιακές εταιρίες να "κλείνουν" επειδή κόσμος πουλούσε/δάνειζε τα games σε φίλους του πριν μια 20ετία. Όλα αυτά τα βρίσκω εκ του πονηρού και είναι άλλη μια ψευτοδικαιολογία για να παραχωρήσεις και εσύ και άλλα δικαιώματα σαν καταναλωτής. όπως το να αναγκάζεσαι να αγοράζεις το ίδιο game σε πολλαπλά e-stores αν έχει "ευκαιρία" εκεί τα DLC ή να αγοράζεις full premium games και να είναι τίγκα στα progress/buy power ΜΤΧs ή να αγοράζεις "remasters" full price που είναι glorified patches (απλά δες Dark souls 1/2) κλπ. Θα λυπηθώ τους εργαζόμενους στην rockstar γιατί έδωσα να παίξει ο κολλητός μου το RDR2 6 μήνες, αντί να πάει να το αγοράσει?😁 Καλό ανέκδοτο. Είπαμε είμαστε κατά της πειρατείας, αλλά μη περάσουμε και στο άλλο άκρο και απεμπολίσουμε όποιο δικαίωμα έχουμε ακόμα ως καταναλωτές.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν είδα καμία ea, activision, blizzard κλπ που είναι παραδοσιακές εταιρίες να "κλείνουν" επειδή κόσμος πουλούσε/δάνειζε τα games σε φίλους του πριν μια 20ετία. Όλα αυτά τα βρίσκω εκ του πονηρού και είναι άλλη μια ψευτοδικαιολογία για να παραχωρήσεις και εσύ και άλλα δικαιώματα σαν καταναλωτής. όπως το να αναγκάζεσαι να αγοράζεις το ίδιο game σε πολλαπλά e-stores αν έχει "ευκαιρία" εκεί τα DLC ή να αγοράζεις full premium games και να είναι τίγκα στα progress/buy power ΜΤΧs ή να αγοράζεις "remasters" full price που είναι glorified patches (απλά δες Dark souls 1/2) κλπ. Θα λυπηθώ τους εργαζόμενους στην rockstar γιατί έδωσα να παίξει ο κολλητός μου το RDR2 6 μήνες, αντί να πάει να το αγοράσει?😁 Καλό ανέκδοτο. Είπαμε είμαστε κατά της πειρατείας, αλλά μη περάσουμε και στο άλλο άκρο και αμπεμπολίσουμε όποιο δικαίωμα έχουμε ακόμα ως καταναλωτές.

Δες το ΥΓ. Υπερ και των 2 ειμαι. Απλα δεν καταλαβαινω αυτους που είναι υπερ μονο του 2ου. Αν ο φίλος σου είναι διαδικτυακός ας πούμε και του δώσεις το rdr2 να παίξει μέσω torrent αλλάζει κάτι στην εξίσωση?

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CometRyzen είπε

Δες το ΥΓ. Υπερ και των 2 ειμαι. Απλα δεν καταλαβαινω αυτους που είναι υπερ μονο του 2ου. Αν ο φίλος σου είναι διαδυκτιακός ας πούμε και του δώσεις το rdr2 να παίξει μέσω torrent αλλάζει κάτι στην εξίσωση?

Δεν υπάρχει rdr2 σπασμένο. Δεν ήταν τυχαίο το παράδειγμα.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

146€ τον είχε ή το ask adam ή το dexter, δεν θυμάμαι. Τελικά πήρα 3600 αλλά άσχετο.

Mα PC δεν παίρνεις γιατί θες μόνο gaming. Παίρνεις γιατί θες PC, ξέρεις, για τα άλλα 1.098.956 πράγματα που μπορείς να κάνεις. Οπότε του κοτσάρις και μια ampere και γίνεται "κονσόλα", με μοναδικό κόστος την κάρτα γραφικών. 


ΥΓ1. Έχεις δίκιο, για τον 2700 λέω. Ο 2700x ήταν 10€ ακριβότερος.

Και γω 158 ευρώ τον αγόρασα τον 2700x από dotpower. Είχε έναν διαθέσιμο και μάλιστα άμεσα. Περίμενα βέβαια για κάτι ακουστικά ένα μήνα να έρθουν όλα μαζί. Ρε συ να αλλάξω το παλιό το δικό μου που έδωσα στον πιτσιρικά. Για πες τα άλλα parts για 550ευρώ.

Οθόνη έχω καλή καινούργια.στο παλιό. Samsung  c27f390fhu και δεν θα του την αλλάξω. Ας παίζει 60hz. Είναι freesync τουλάχιστον. 

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν υπάρχει rdr2 σπασμένο. Δεν ήταν τυχαίο το παράδειγμα.😁

Με παγιδεψες λαμογιο. 

4 λεπτά πριν, Lfc είπε

Και γω 158 ευρώ τον αγόρασα τον 2700x από dotpower. Είχε έναν διαθέσιμο και μάλιστα άμεσα. Περίμενα βέβαια για κάτι ακουστικά ένα μήνα να έρθουν όλα μαζί. Ρε συ να αλλάξω το παλιό το δικό μου που έδωσα στον πιτσιρικά. Για πες τα άλλα parts για 550ευρώ.

Οθόνη έχω καλή καινούργια.στο παλιό. Samsung  c27f390fhu και δεν θα του την αλλάξω. Ας παίζει 60hz. Είναι freesync τουλάχιστον. 

Βάλε ότι parts θες ρε μαν, τι σημάσια έχει. Περίπου 70 ευρώ 16gb 3200 ram, 120 hdd + ssd, 50 το psu, 50 το κουτί και δώσε τα ρέστα στη mobo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Με παγιδεψες λαμογιο. 

Βάλε ότι parts θες ρε μαν, τι σημάσια έχει. Περίπου 70 ευρώ 16gb 3200 ram, 120 hdd + ssd, 50 το psu, 50 το κουτί και δώσε τα ρέστα στη mobo.

70 ram + 120 hard discs + 50 psu + 50 case + 160 3600=450

που είναι η κάρτα; 

Και την tomahawk b450  ξεφεύγεις από το μπάτζετ..   Πάπαλα τα 550ευρώ. Δεν υπάρχει

Θα περιμένω να πέσει η τιμή του 3900x να βγει η νέα big Navi για να δώσω στον πιτσιρικά 2700x και 5700xt nitro αλλά ούτε αυτό είναι λύση γιατί μετά θέλουμε και οθόνη.. 

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Η AMD θα βγάλει και στην μεσαία κατηγορία RDNA2 ή μόνο το Big Navi;

υπαρχει ενα μεσαιο και ενα μικρο τσιπ.

Το μικρο ειναι στο μεγεθος του navi 10 (radeon 5700/5600), αλλα θα βγει τελος q1/21 το νωριτερο

Για το μεσαιο υπαρχουν λιγες πληροφοριες οποτε μάλλον θα βγει αργοτερα και μπορει να ειναι πάλι apple exclusive οπως η radeon pro 5600M

Μεχρι τότε θα κυκλοφορήσει ένα navi 10 refresh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ πως η 3080/3080ti θα παίξουν 1000/1300+ και δεν πρόκειται να επιρεαστει η τιμή της από την κονσόλα ούτε για αστείο (από τα μεγάλα navi ναι) 

Τον high end χρήστη δεν τον ενδιαφέρει τι θα κάνει η κονσολα, θα τα σκάσει για gpu και αυτό τo ξέρει η nvidia. 

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λέμε ότι νάναι.

EGKW πιστεύει ότι η 3080ti θα βγεί Νοέμβρη μαζί με το Cyberpunk.

Όσο για τις τιμές, θα φάμε πικρή μπουγάτσα με τα corono injections των $400b στην αντιπέρα όχθη. 

$1200 RTX3080 και για RTX3080ti $1499

Φυσικά σε αντιστοιχία € 1:1 για εμάς εδώ και στα πρώτα available πλαισίου +15% καπέλο.

Για τις midrange ιδέα δεν έχω 🙃

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Και το one x να δείς καλύτερο hw που έχει από το PS4 pro. Μεγαλύτερη διαφορά από ότι θα έχει το ps5 με το sex. Είδες να νοιάζεται κανείς?

Μας τα έχετε κάνει τσουρέκια εδώ και δυο χρόνια με τα RT και DLSS και τώρα που θα έχει το XBOX ίδιες τεχνολογίες δεν μας ενδιαφέρει ??

Για να δούμε πόσους θα ενδιαφέρει όταν αρχίσουν να βγαίνουν παιχνίδια στο ΧΒΟΧ που θα τρέχουν 4Κ/60fps με RayTraicing , DirectML και VRS ενώ στο PS5 χωρίς RayTracing.

Και μην ακούσω αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει το ΧΒΟΧ να μας τα κάνουν πάλι τσουρέκια για τα RT και DLSS στις Amber.

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...