Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Καταλαβαίνεις οτι αυτά που λές φάσκουν έτσι? Αμα το target group της κονσόλας είναι το 5χρόνο που θα ζητήσει 500€ από τον μπαμπά, που κολλάνε σε αυτό το νήμα και πώς ακριβώς θα ανταγωνιστούν τις ampere οι κονσόλες? Η μήπως και οι ampere έχουν target group τον πιτσιρικά που θα ζητήσει από τον μπαμπά μια 3080ti, αλλά ανταυτού θα του πάρει PS5? Κάτω από 20% των gamers είναι under 18 btw...

Τώρα το μηχάνημα 1μιση χιλιάρικο δεν ξέρω που κολλάει. Πέρυσι τον οκτώβριο έχτιζες στα 500-550€ PC με 2700x. Ε σε 6 μήνες θα φτιάχνεις κάτι αντίστοιχο με 3600 που θα είναι περίπου ίδια δύναμη με PS5, του κοτσάρις και μια 3060 και έτοιμος. 

Αυτά τα σενάρια πάντως τα μονόμπαντα δεν ξέρω γιατί τα αναφέρεις. Να σου θέσω και εγώ ένα. Θέλει ο teenager ένα μηχάνημα για να κάνει τις δουλείες του από το σχολείο και να παίζει και games. Και χωρίς budget θα σου πω εγώ, γιατί είμαι large. Φτιάξε κονσόλα, GO. Καταλαβαίνεις οτι δεν έχουν νόημα πολύ συγκεκριμένα σενάρια δομήμενα με τρόπο ώστε να οδήγησουν σε μια μόνο απάντηση έτσι? 

YΓ1. Να ξέρεις πιο εύκολα ο γονέας θα δώσει χρήματα για ενα PC πάρα για ένα παιχνίδι. Σπίτι με πιτσιρίκια χωρίς κονσόλα έχω δεί, σπίτι με πιτσιρίκια χωρίς PC αλλά με κονσόλα ομολογώ δεν έχω δεί. Όχι οτι αποτελεί επιχείρημα, απλά το αναφέρω.

Πώς φασκουν και αντιφάσκουν ρε ανθρωπα;

Για τιμές μιλάμε. Άμα η αντίστοιχη σε επιδόσεις  dGPU κοστίζει όσο ολοκληρη η κονσόλα θα πάρει ΜΟΝΟ κονσόλα ο καταναλωτής. Αν πχ η 3070 κάνει 500 θα πάρει ένα ps5 αντί να δώσει +70 ram +60 psu +150 cpu +80mobo +40 κουτί +30 περιφερειακά +πόσο θα κάνει η οθόνη γιατί το ps5 πάει στην τηλεόραση ενω ο υπολογιστής δύσκολα

Μην τα μετράς όλα από την δική σου πλευρα που είσαι κάτοχος σύγχρονου υπολογιστη που τον έφτιαξες μόνος σου. Ο μέσος καταναλωτής πάει και αγοράζει έτοιμο κουτί με συγκεκριμένο budget. Ε όταν έχει να διαλέξει για παιχνίδια με συγκεκριμένο budget guess what? Θα πάρει και ένα σακάκι λάπτοπ 300€ για τις εργασίες του πιτσιρικά και έκλεισε για 5 χρόνια. 

Η κονσόλα θα παίζει αξιοπρεπώς τα πάντα σε 5 χρόνια λόγο to the metal coding. Ο υπολογιστής με την 970 των 350€ παίζει το πουλί του στην καλύτερη 5 χρόνια μετά.

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

 

Για να δούμε πόσους θα ενδιαφέρει όταν αρχίσουν να βγαίνουν παιχνίδια στο ΧΒΟΧ που θα τρέχουν 4Κ/60fps με RayTraicing , DirectML και VRS ενώ στο PS5 χωρίς RayTracing.

 

Αυτό πως θα γίνει μας λες? Με ένα 25% καλύτερη gpu από το ps5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, narta είπε

 

Η κονσόλα θα παίζει αξιοπρεπώς τα πάντα σε 5 χρόνια λόγο to the metal coding. Ο υπολογιστής με την 970 των 350€ παίζει το πουλί του στην καλύτερη 5 χρόνια μετά.

Τι λες άνθρωπε μου 😀

Η 970 κάρτα για 1080p ήταν και ακόμα και σήμερα τα πάει περίφημα ότι παιχνίδι και να του πετάξεις αν συγκρίνεις με το απλό ps4 έτσι? Γιατί το ps4 pro κυκλοφόρησε δύο χρόνια μετά την γτχ970

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Λόγο DirectML και VRS

Κοίτα από την στιγμή που και οι δύο κονσόλες φοράνε rdn 2 λογικά αυτές οι τεχνολογίες υπάρχουν και στο ps5  , απλά ίσως με άλλο όνομα ?! Ακόμα δεν έχουμε πολλές πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά του ps5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

 

Κοίτα από την στιγμή που και οι δύο κονσόλες φοράνε rdn 2 λογικά αυτές οι τεχνολογίες υπάρχουν και στο ps5  , απλά ίσως με άλλο όνομα ?! Ακόμα δεν έχουμε πολλές πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά του ps5

Με αυτά που ξέρουμε σήμερα το PS5 δεν έχει σίγουρα DirectML, αν ειχαν κάνει κάτι δικό τους εκεί στην SONY θα το είχαν κάνει βούκινο μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Με αυτά που ξέρουμε σήμερα το PS5 δεν έχει σίγουρα DirectML, αν ειχαν κάνει κάτι δικό τους εκεί στην SONY θα το είχαν κάνει βούκινο μέχρι σήμερα.

Είμαστε "σκακιστές" οι πλεμπστονιάδες δεν έχουμε ανάγκη.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lfc είπε

70 ram + 120 hard discs + 50 psu + 50 case + 160 3600=450

που είναι η κάρτα; 

Και την tomahawk b450  ξεφεύγεις από το μπάτζετ..   Πάπαλα τα 550ευρώ. Δεν υπάρχει

Θα περιμένω να πέσει η τιμή του 3900x να βγει η νέα big Navi για να δώσω στον πιτσιρικά 2700x και 5700xt nitro αλλά ούτε αυτό είναι λύση γιατί μετά θέλουμε και οθόνη.. 

Είπαμε,3060 ampere

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, narta είπε

Ε όταν έχει να διαλέξει για παιχνίδια με συγκεκριμένο budget guess what? Θα πάρει και ένα σακάκι λάπτοπ 300€ για τις εργασίες του πιτσιρικά και έκλεισε για 5 χρόνια. 

Με το σαπάκι laptop των 300€ και το PS5 των 500€ έφτασε ήδη την τιμή του PC, αυτό είναι το point. Τελικά τι κέρδισε τιμολογιακά? Βάλε και το online για να παίζει fortnite ο πιτσιρίκος, χρεωμένος θα βρεί ο πατέρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα του νηματος τωρα, εχω την πεποιθηση οτι θα μας κοψουν φετες με το μπουγατσομαχαιρο τοσο ο πετσινος, οσο και το Λιζακι οσο καλα και να ειναι τα διδυμα. Ελπιζω να διαψευστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, narta είπε

Η κονσόλα θα παίζει αξιοπρεπώς τα πάντα σε 5 χρόνια λόγο to the metal coding. Ο υπολογιστής με την 970 των 350€ παίζει το πουλί του στην καλύτερη 5 χρόνια μετά.

Αυτό ντάξει, δεν το σχολιάζω γιατί θα είμαστε offtopic. Απλα το αξιοπρεπως είναι in the eye of the beholder. Το sub30 δεν το θεωρώ αξιοπρεπώς, ούτε και συ, γιαυτί είσαι στο νήμα των καινούργιων καρτών γραφικών I guess :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, kostiger είπε

Στα του νηματος τωρα, εχω την πεποιθηση οτι θα μας κοψουν φετες με το μπουγατσομαχαιρο τοσο ο πετσινος, οσο και το Λιζακι οσο καλα και να ειναι τα διδυμα. Ελπιζω να διαψευστω.

Όλα θα εξαρτηθούν από το αν θα βγαίνουν games με RT, αλλιώς όσοι έχουμε Turing γιατί να πάμε σε Ampere; Για 25-30% παραπάνω rasterization; Κατεβάζεις 1-2 ακραίες ρυθμίσεις από ultra σε high και παίρνεις +25% fps, με μηδαμινή διαφορά στα visuals..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύγουστο , λέει θα αρχίσει η παραγωγή , δεν ξέρω αν αληθεύει . Το θέμα είναι θα πέσει κανα ξεστοκάρισμα στη 20..σειρά , η έχουν υπολογίσει το stock και θα έρθουν ίσα βάρκα ίσα νερά?

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όλα θα εξαρτηθούν από το αν θα βγαίνουν games με RT, αλλιώς όσοι έχουμε Turing γιατί να πάμε σε Ampere; Για 25-30% παραπάνω rasterization; Κατεβάζεις 1-2 ακραίες ρυθμίσεις από ultra σε high και παίρνεις +25% fps, με μηδαμινή διαφορά στα visuals..

Ολα εικασιες ειναι Γιαννη, εδω οι off-topic αιτιασεις για την τιμη των κονσολων ειναι σε αυτο το επιπεδο, οσο off-topic μπορει να ειναι μια συζητηση για gaming hardware, με τις κονσολες να προσομοιαζουν ολο και περισσοτερο στα pc. Δεν γνωριζουμε καν αν θα κοστιζουν 500 ευρω ή αν θα υπερβουν αυτο το ψυχολογικο οριο..

Ουτε φυσικα γνωριζουμε ποσο πιο ισχυρες θα ειναι οι Αmpere εναντι των Turing. Aν προκειται να ειναι της ταξεως του 25% θα συμφωνησω μαζι σου, το dial down στα settings και το πασο στις νεες θα ειναι η εξυπνη κινηση.

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όλα θα εξαρτηθούν από το αν θα βγαίνουν games με RT, αλλιώς όσοι έχουμε Turing γιατί να πάμε σε Ampere; Για 25-30% παραπάνω rasterization; Κατεβάζεις 1-2 ακραίες ρυθμίσεις από ultra σε high και παίρνεις +25% fps, με μηδαμινή διαφορά στα visuals..

Το τρίο pico bello, super duper αγγλιστί. Τζένσεν Πάλπατίνος, Σεθ Τούρινγκ και Σεθ Αμπέρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...