Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Παιδιά το έχουμε αναλύσει 1.000.000 φορές αυτό. Η NVIDIA δεν βγάζει drivers που ρίχνουν την απόδοση στις προηγούμενες γενιές, απλά δεν βγάζει optimization για τις προηγούμενες κάρτες και απλά μένουν στάσιμες. Μην ξεφύγει το θέμα πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Παιδιά το έχουμε αναλύσει 1.000.000 φορές αυτό. Η NVIDIA δεν βγάζει drivers που ρίχνουν την απόδοση στις προηγούμενες γενιές, απλά δεν βγάζει optimization για τις προηγούμενες κάρτες και απλά μένουν στάσιμες. Μην ξεφύγει το θέμα πάλι..

Αν όταν βγαίνει ένα νέο (σημαντικό) παιχνίδι, κάνει fine tune τα drivers μόνο για την τρέχουσα έκδοση HW που πουλάει, είναι το ίδιο τελικά με το να έριχνε απόδοση. Δε λέω να κάνει optimize και 3-4 γενιές πίσω, αλλά τουλάχιστον την προηγούμενη είναι απαραίτητο. Δε μπορεί να βγάλεις end of support ένα προϊόν 2-3 χρόνων. Δε ξέρω τι κάνει η nvidia, γενική είναι η τοποθέτησή μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αν όταν βγαίνει ένα νέο (σημαντικό) παιχνίδι, κάνει fine tune τα drivers μόνο για την τρέχουσα έκδοση HW που πουλάει, είναι το ίδιο τελικά με το να έριχνε απόδοση. Δε λέω να κάνει optimize και 3-4 γενιές πίσω, αλλά τουλάχιστον την προηγούμενη είναι απαραίτητο. Δε μπορεί να βγάλεις end of support ένα προϊόν 2-3 χρόνων. Δε ξέρω τι κάνει η nvidia, γενική είναι η τοποθέτησή μου.

Ε οι εταιρείες προωθούν και ασχολούνται με τα πιο καινούργια προϊόντα τους, καθόλου περίεργο, όλες έτσι κάνουν. Είτε live with that and move on, είτε γίνεσαι "αντάρτης" του πληκτρολογίου και κράζεις και αγοράζεις κάρτα κάθε 5 χρόνια. Ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα χρήματα του. Και δεύτερον είναι και πρακτικό το θέμα, τα driver departments στις εταιρείες δεν είναι 10άδες άτομα..

Υ.Γ. Οι παλιές κάρτες δεν βγαίνουν εκτός support, απλά εκτός optimization. Αν αύριο βγει ένα game που κρασάρει στους πασχάλιδες, θα βγει update που το διορθώνει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πει ότι το high-end HW δουλεύει εδώ και χρόνια ως brute force για να βγάλεις παραπάνω frames στην ίδια ή σε μεγαλύτερη ανάλυση στα console ports. Δεν έχεις έξτρα features στο PC πλέον όπως παλιότερα, πέρα από 4-5 RTX τίτλους τώρα.

Το 1000άρικο δηλαδή το σκας για να βγάλεις το 4Κ/60 ας πούμε όταν η κονσόλα βγάζει 4Κ/30 και γι' αυτά τα έξτρα 30FPS δίνεις τα τριπλά-τετραπλά λεφτά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αν όταν βγαίνει ένα νέο (σημαντικό) παιχνίδι, κάνει fine tune τα drivers μόνο για την τρέχουσα έκδοση HW που πουλάει, είναι το ίδιο τελικά με το να έριχνε απόδοση. Δε λέω να κάνει optimize και 3-4 γενιές πίσω, αλλά τουλάχιστον την προηγούμενη είναι απαραίτητο. Δε μπορεί να βγάλεις end of support ένα προϊόν 2-3 χρόνων. Δε ξέρω τι κάνει η nvidia, γενική είναι η τοποθέτησή μου.

Oυτε αυτό συμβαίνει πάντως. Στο πρόσφατο f1 2020 είναι 5% πίσω η 1080ti από την 2080.

Απλά πλέον δεν αξίζει να αναβαθμίζεις ανά γενιά, όσοι κάτσαμε στα Πασχαλινά αυγά μας θα μας έρθουν ταμάμ οι ampere. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το 1000άρικο δηλαδή το σκας για να βγάλεις το 4Κ/60 ας πούμε όταν η κονσόλα βγάζει 4Κ/30 και γι' αυτά τα έξτρα 30FPS δίνεις τα τριπλά-τετραπλά λεφτά.

+ πολύ καλύτερα settings..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

+ πολύ καλύτερα settings..

Αυτό! Πολύ καλύτερα settings με μεγάλο performance hit χωρίς να βλέπεις ουσιαστική διαφορά ;) Ουσιαστικά κακά τα ψέματα πληρώνεις για να έχεις παραπάνω fps 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, nikos5800 είπε

Αυτό! Πολύ καλύτερα settings με μεγάλο performance hit χωρίς να βλέπεις ουσιαστική διαφορά ;) Ουσιαστικά κακά τα ψέματα πληρώνεις για να έχεις παραπάνω fps 

Μια χαρά διαφορά βλέπεις από τις current gen κονσόλες. Για τα PS5/XBOX Series X vs Ampere θα δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μια χαρά διαφορά βλέπεις από τις current gen κονσόλες. Για τα PS5/XBOX Series X vs Ampere θα δούμε..

Κακά τα ψέματα δεν πολύ  βλέπεις ,κανονικά ο pcας έπρεπε εδώ και τρία χρόνια να είχε παιχνίδια με γραφικά του ps5

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Κακά τα ψέματα δεν πολύ  βλέπεις ,κανονικά ο pcας έπρεπε εδώ και τρία χρόνια να είχε παιχνίδια με γραφικά του ps5

Το RT στο metro ας πούμε και στο control δεν ειναι γραφικά που Θα έχει το PS5 (και όχι σίγουρα) και τα έχεις εδώ και κάποια χρόνια? 

 

Εγώ περιμένω ampere να παίξω το metro όπως πρέπει, αν και μάλλον θα φάω ήττα στην ανάλυση που παίζω 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Το RT στο metro ας πούμε και στο control δεν ειναι γραφικά που Θα έχει το PS5 (και όχι σίγουρα) και τα έχεις εδώ και κάποια χρόνια? 

Εγώ περιμένω ampere να παίξω το metro όπως πρέπει, αν και μάλλον θα φάω ήττα στην ανάλυση που παίζω 

Σε τι ανάλυση παιζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Coppermine είπε

Ότι να ναι.... δηλαδή μια pascal 1080Ti έχει σταματήσει να αποδίδει ε;.....η μήπως θα έπρεπε να ανεβάσει απόδοση μέσω drivers...... θέλεις και τα γράφεις αυτά; απλά για να σπάσεις πλάκα η δε ξέρω και εγώ τι ακριβώς...

Απαντάμε πάντα σε αυτά που διαβάζουμε στην εκφώνηση, λένε οι καθηγητές. Δεν φανταζόμαστε και δεν υποθέτουμε δικά μας σε αυτά που γράφει ο άλλος.

Χαντάκωμα των παλιών καρτών(και των ανταγωνιστικών AMD) είναι όταν η Νvidia δίνει εντολή στην Crytek(την οποία πληρώνει) να μαξάρει το tessellation σε επίπεδες επιφάνειες. Χαντάκωμα είναι όταν έχεις υπερβολικό tessellation στο Witcher 3(στα hairworks) βυθίζοντας το frame rate στα μισά στις GTX 700 series, για να βλέπεις κάτι τρίχες να ανεμίζουν. Χαντάκωμα είναι όταν βλέπεις το current gen Watch Dogs Legion να μην κρατάει 60 καρέ(1080p) σε κάρτα των 1300€(επειδή είναι Turing) με μόνο ένα RT εφέ. Επίσης, αντίστοιχα πράγματα στο Cyberpunk 2077 σε 720p(DLSS) και RT effects κλειστά.

Δεν είπα πουθενά για drivers και downgrade επιδόσεων μέσω ύποπτων drivers. Η 1080Ti μια χαρά θα παίζει τα rasterized old gen games. Για όποιον γουστάρει να χάνει εντελώς κάποια features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Legion και Cyberpunk δεν έχουν καν κυκλοφορήσει ακόμη, οπότε δεν ξέρουμε τι optimization θα γίνει μέχρι τότε. Τα hairworks μπορούμε να τα κλείσουμε last time I checked. Ξεφύγαμε πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...