Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Κούρασες.αν κ σε συμπαθώ κούρασες.μην την αγοράσεις την 3090 οκ.σεβαστο.ασε όποιον την αγορασε να την υπομείνει...αντεχουμε

Αν χρειαστεις ψυχολογική υποστήριξη pm me 🤗

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εντάξει συγγνώμη που παραπονιόμαστε που μια κάρτα τον 2000 ευρω δε μπορεί να τρέξει native το πρώτο next gen game που βγαίνει ούτε σε 1080p... αν είναι θέμα optimization ok πάω πάσο... αν δεν είναι την άλλη φορα που θα παίρνουμε κάρτα ας ανακουφίζουμε τον πέτσινο και όταν τελειώνει ας του λέμε και ευχαριστώ...επίσης ξέρω και το άλλο άμα δε παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει ;)

Πάμε μια επανάληψη. Η 3090 δεν μπορεί να τρέξει 4k ultra / 60 όχι το πρώτο next gen game αλλά ούτε last gen games. Ac odyssey? Nope. Ac valhala? Nope. RDR2? Nope. Ghost reckon? Nope. Να συνεχίσω? 

Δεν έχει και νόημα αυτό που λές, γιατί πρέπει να τρέχει το τάδε παιχνίδι 4k / 60? Δηλαδή αμα φτιάξω εγώ ένα παιχνίδι που θέλει 800tflops για να κρατήσει 60αρι θα πρέπει η επόμενη κάρτα της nvidia να το τρέχει? 

Να στο θέσω και αλλιώς. Είμαι game developer. Φτιάχνω ένα παιχνίδι που στα ultra τρέχει στη 3090 κλειδωμένο 60αρι και έχει και πανέμορφα γραφικά. Και μέτα λέω, wait a second, ας μετονομάσω τα Ultra σε High (και άρα η 3090 θα τα τρέχει 60αρι) και τα καινούργια Ultra να τα κάνω ακόμα βαρύτερα. Που είναι το πρόβλημα σε αυτό και σε τι ευθύνεται ο πέτσινος και η 3090? 

5 λεπτά πριν, billeiros είπε

Γιατί ? Ο πετσινος παρήγαγε το παιχνίδι? Αυτός κάρτες γραφικών παράγει κ δε νομίζω να βάλε το μαχαίρι στο λαιμό κανενός για να την αγοράσει καθώς και ούτε κ συμβόλαιο υπέγραψε ότι θα τρέχουν τα παιχνίδια όλα σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός.αν χλευάζετε τις 3090 γιατί δεν κράζετε κ τις υπόλοιπες κάρτες? Εσείς τι έχετε στα συστήματα σας? Το σηκώνουν?

Τι ζούμε....

Έχει πρόβλημα που η 3090 δεν σηκώνει ούτε 1080p. Άραγε αν η 3090 δεν σηκωνει 1080p, στην κάρτα που έχιε ο κύριος στο σύστημα του σε τι θα το παίξει? 240p? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, morehp είπε

Αν χρειαστεις ψυχολογική υποστήριξη pm me 🤗

Χαχαχα.θα πιω μόνος μου το πικρό ποτηριον τούτο....καλά να πάθουν όσοι πήραν 3090.πολυ το φχαριστηθηκα...πριν 2 μήνες το ίδιο σκηνικό παίχτηκε με τους κατόχους ti.τωρα ευκαιρία πάλι.χαχαχαχα.τι κι αν το παιχνίδι το απολαμβάνεις απόλυτα με 3090 με dlss .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Χαχαχα.θα πιω μόνος μου το πικρό ποτηριον τούτο....καλά να πάθουν όσοι πήραν 3090.πολυ το φχαριστηθηκα...πριν 2 μήνες το ίδιο σκηνικό παίχτηκε με τους κατόχους ti.τωρα ευκαιρία πάλι.χαχαχαχα.τι κι αν το παιχνίδι το απολαμβάνεις απόλυτα με 3090 με dlss .

Θεραπεία στο αψε σβήσε! Είδες πως ανέβηκες με την μία; 

Περάστε απο το ταμείο παρακαλώ στην έξοδο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@billeiros φιλε μου προσωπικά αλλάζω κάρτα κάθε 4 με 5 χρονια και ο μονος λόγος που θέλω να αλλάξω πλέον είναι η μετάβαση από 1080p σε 4k απλά βλέπω ότι πέφτει πολύ κοροϊδία γενικά από όλες τις πλευρές και ότι και να πάρω δε με καλύπτει .... @Herald μάγκες η κοροϊδία ξέρετε πια είναι? ότι κάθε χρόνο βλέπουμε σταθερή άνοδο στις τιμές από τα 1000 της 1080τι στα 1400 της 2080τι στα 2000 της 3090... άμα θέλετε να τα σκατε bravo και μαγκιά σας κανεις δεν αναγκάζει τον άλλο να αγοράσει κάρτα γραφικών ... εύχομαι από του χρόνου λοιπόν 4060 στο χιλιάρικο και 4090 στα 5 k να παίξουμε rdr σε 4k 60 περαστικά μας λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το ξεκίνησα με Nomad, max όλα 4Κ και sharpen.. Μιλάμε η εικόνα ΣΚΟΤΏΝΕΙ. 

Αν εξαιρέσεις το LoD που δεν είναι τέλειο ρίχνει σαγόνια η ποιότητα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

@billeiros φιλε μου προσωπικά αλλάζω κάρτα κάθε 4 με 5 χρονια και ο μονος λόγος που θέλω να αλλάξω πλέον είναι η μετάβαση από 1080p σε 4k απλά βλέπω ότι πέφτει πολύ κοροϊδία γενικά από όλες τις πλευρές και ότι και να πάρω δε με καλύπτει .... @Herald μάγκες η κοροϊδία ξέρετε πια είναι? ότι κάθε χρόνο βλέπουμε σταθερή άνοδο στις τιμές από τα 1000 της 1080τι στα 1400 της 2080τι στα 2000 της 3090... άμα θέλετε να τα σκατε bravo και μαγκιά σας κανεις δεν αναγκάζει τον άλλο να αγοράσει κάρτα γραφικών ... εύχομαι από του χρόνου λοιπόν 4060 στο χιλιάρικο και 4090 στα 5 k να παίξουμε rdr σε 4k 60 περαστικά μας λοιπόν

Aυτό που λές είναι εντελώς παράλογο, και μου κάνει εντύπωση που δεν καταλαβαίνεις το γιατί..σου έδωσα και το παράδειγμα πρίν αλλά συνεχίζεις. 

Γράφεις λοιπόν οτι η 3090 ούτε σε 1080p δεν κρατάει 60αρι. Κομπλέ. Και σε ρωτάω εγώ, τι φτάιει ο πέτσινος? Έπρεπε να βγάλει κάρτα 5 φορές πιο δυνατή ωστέ να κρατάει 4k / 60 στο cyberpunk? Το θεωρείς δηλαδή τεχνολογικά εφικτό? Έστω λοιπόν οτι το θεωρείς τεχνολογικά εφικτό. Έστω ότι η 3090 είναι 5 φορές πιο γρήγορη. Ποιός σου λέει οτι θα έτρεχε το cyberpunk σε 4k / 60? Τι σταματάει τους developers του cyberpunk βλέπωντας την 3090 να είναι 5 φορές πιο γρήγορη απλά να ανεβάσουν τα γραφικά και πλέον να μην βγάζει 4k /60?? Oπότε εσύ πάλι εδώ θα ήσουν να κράζεις μια κάρτα γραφικών 5 φορές καλύτερη από την 3090 επειδή δεν βγάζει 4k / 60....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Βρε ναι αλλά αν ήμουν Γιαννακης και όχι Σπύρος, δίνοντας 2000 ευρώ για 3090 ώστε να παίζω 4Κ 60> ακατεβατα τέρμα τα πάντα και έβλεπα τη κάρτα μου να δυσκολεύεται να τα ξεπεράσει ε δε θα ένιωθα κ ωραία. Και δεν είναι ότι αυτή τη περίοδο θα βγουν αλλά 5 παιχνίδια με τέτοια γραφικά για να πω "ναι ρε φίλε παιχνιδαρες γραφικαρες ιστορία φοβερή πάμε για σινεματικ εμπειρίες" είναι 1 παιχνίδι μόνο ημι-next gen.

Ίσα ίσα, λίγο σκληρή κριτική δε βλάπτει, μπορεί να σώσει τη τσέπη ενός και να του δώσει κάποιο κίνητρο ώστε να αρχίσει να σέβεται τον εαυτό του και τη τσέπη του για αυτόν και μόνον και για κανέναν άλλον. Ειδικότερα αυτή τη περίοδο. Είδα κόσμο να αγοράζει σε τιμές τρελές για να παίξει ΕΝΑ Cyberpunk. Το παιχνίδι είναι καλό αλλά ίσως το υπερhypαραμε. Γιατί άραγε; Ίσως γιατί εμφανίζονται παιχνίδια που αξίζει να "επενδύσεις" χρήμα που έχεις εργαστεί με κόπο και ιδρώτα μια φορά στο τόσο; Μου φάνηκε λίγο " φιλαρεσκη "και γελοία δικαιολογία. Μήπως ο κόσμος να ξεκινήσει να σκέφτεται δίπλα πριν σκάσει τον οβολό του; Μήπως να ξεκινήσει να ΑΠΑΙΤΕΙ να λαμβάνει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ και πιο συχνά παιχνίδια ισάξια ποιοτικά με τα υπέρογκα ποσά που προσφέρει σε hardware;

Γενικά για να με πείσει ο οποιοσδήποτε για κάτι πρέπει να δώσει κάτι παραπάνω από ενα παιχνίδι και γραφικά για να δώσω κάτι μεγαλύτερο από 499€ σε GPU.

Αυτή είναι η άποψη μου, σε άλλους θα αρέσει σε άλλους όχι τι να κάνουμε, αλλά δεν με έχει πείσει η nvidia ή η amd να αγοράσω ακριβή κάρτα Α Κ Ο Μ Η  για νααααα παίξω στην επόμενη γενιά αυτά που υπόσχεται. ( RTX 2000.BETAδες) . 

 

 

εμείς οι Γιαννάκηδες όπως λες με τα 2000€ μια χαρά την ευχαριστιόμαστε.......και να κατεβάσουμε κανα setting τουλάχιστον προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα πιστεύω (όπως και οι περισσότεροι) ....εσείς το παρουσιάζεται λες και να πάμε να τις πετάξουμε στο καλάθι των αχρήστων.......μια χαρά τσουλάνε τα 8nm σαπάκια για μένα.......οκ σε κάποιες στιγμές αξίζει το γονάτισμα αλλά σίγουρα όχι σε όλες στο συγκεκριμένο game......τα ακατέβατα και τέρμα τα πάντα σε 4Κ/60 έχουν ξεχαστεί προπολού....όχι τώρα με την 3090.....αλλά για θυμισέ μου ποιά κάρτα το καταφέρνει σήμερα ή έστω βρίσκεται κοντά στο να το καταφέρει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα οι μισοι εδω μεσα είναι βέβαιο οτι δεν προκειται να ευχαριστηθουν παιχνιδι ΠΟΤΕ!. 

οτι ας πουμε οσοι ενοχλουνται με την απόδοση της 3090, ξεκινησαν να παιζουν το παιχνιδι και θεωρούν το οπτικο αποτέλεσμα μετριο?

οτι ας πουμε το 4Κ με upscaling (dlss) δεν ειναι ικανοποιητικό? ΕΙΔΑΤΕ τα γραφικά του παιχνιδιου με dlss κλπ και τα θεωρειτε meh? οντως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kaklas13 είπε

καλα οι μισοι εδω μεσα είναι βέβαιο οτι δεν προκειται να ευχαριστηθουν παιχνιδι ΠΟΤΕ!. 

οτι ας πουμε οσοι ενοχλουνται με την απόδοση της 3090, ξεκινησαν να παιζουν το παιχνιδι και θεωρούν το οπτικο αποτέλεσμα μετριο?

οτι ας πουμε το 4Κ με upscaling (dlss) δεν ειναι ικανοποιητικό? ΕΙΔΑΤΕ τα γραφικά του παιχνιδιου με dlss κλπ και τα θεωρειτε meh? οντως?

Άστα να πάνε εχω ξοδέψει τα ρέστα που περίσσεψαν από τις κάρτες σε κολλύρια και 2 ζευγάρια γυαλιά.  Ενα για τα κοντά, ένα για μακριά, τα φοράω δε ταυτόχρονα και πάλι δεν γίνεται τίποτα.

Πετσινες υποσχέσεις με κατέστρεψαν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, BabisTs είπε

εμείς οι Γιαννάκηδες όπως λες με τα 2000€ μια χαρά την ευχαριστιόμαστε.......και να κατεβάσουμε κανα setting τουλάχιστον προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα πιστεύω (όπως και οι περισσότεροι) ....εσείς το παρουσιάζεται λες και να πάμε να τις πετάξουμε στο καλάθι των αχρήστων.......μια χαρά τσουλάνε τα 8nm σαπάκια για μένα.......οκ σε κάποιες στιγμές αξίζει το γονάτισμα αλλά σίγουρα όχι σε όλες στο συγκεκριμένο game......τα ακατέβατα και τέρμα τα πάντα σε 4Κ/60 έχουν ξεχαστεί προπολού....όχι τώρα με την 3090.....αλλά για θυμισέ μου ποιά κάρτα το καταφέρνει σήμερα ή έστω βρίσκεται κοντά στο να το καταφέρει?

Επιτηδες γινεται απο προγραμματιστες nvidia και της καθε εταιρειας (devs) ωστε να αλλαζεις καρτα και να παιρνεις την πιο ακριβή οπότε ναι ποτέ δεν θα έχεις τέρμα τα πάντα ακόμα και στα 3000 € να πάει μια κάρτα. Οι λόγοι είναι πολλοί και μπορώ να βρω άλλους τρόπους να σπαταλήσω το χρόνο μου τον καραντινατο να εξηγώ χωρίς αποτέλεσμα. Άλλοι το κάνουν βέβαια και βγάζουν και λεφτά σε youtube κανάλια. Καλή ιδέα κι αυτό. Έχει μαζευτεί υλικό για podcasts. Κρατάμε σημειώσεις γιατί ήταν ενδιαφέρον αυτή η χρονιά από πολλές απόψεις. Ευχαριστώ για την ιδέα. Περίμενα να μην ασχοληθεί κανείς με αυτό που έγραψα, πάντως, εξού και το έριξα σε σποιλερ μετά για να μη χαλάσω τη ροή σας. Αυτά, για επόμενα θα ενημερώσω στο  "pc gaming off topic" ή σε θέμα στο pc gaming με κάποιον τίτλο ώστε να γίνει κάποια κουβέντα με επιχειρήματα. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Επιτηδες γινεται απο προγραμματιστες nvidia και της καθε εταιρειας (devs) ωστε να αλλαζεις καρτα και να παιρνεις την πιο ακριβή οπότε ναι ποτέ δεν θα έχεις τέρμα τα πάντα ακόμα και στα 3000 να πάει μια κάρτα. 

Whistle-blower φάση; τι εγινε δεν σας πλήρωναν καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

@billeiros φιλε μου προσωπικά αλλάζω κάρτα κάθε 4 με 5 χρονια και ο μονος λόγος που θέλω να αλλάξω πλέον είναι η μετάβαση από 1080p σε 4k απλά βλέπω ότι πέφτει πολύ κοροϊδία γενικά από όλες τις πλευρές και ότι και να πάρω δε με καλύπτει .... @Herald μάγκες η κοροϊδία ξέρετε πια είναι? ότι κάθε χρόνο βλέπουμε σταθερή άνοδο στις τιμές από τα 1000 της 1080τι στα 1400 της 2080τι στα 2000 της 3090... άμα θέλετε να τα σκατε bravo και μαγκιά σας κανεις δεν αναγκάζει τον άλλο να αγοράσει κάρτα γραφικών ... εύχομαι από του χρόνου λοιπόν 4060 στο χιλιάρικο και 4090 στα 5 k να παίξουμε rdr σε 4k 60 περαστικά μας λοιπόν

H αντικαταστάτρια της 2080ti ήταν και είναι η 3080.η οποία κοστίζει msrp 500 ευρώ πιο κάτω.άλλα λέγατε πριν 2 μήνες.αφου δεν έχετε σκοπό να την πάρετε για ποιο λόγο μπαίνετε σ αυτό το ανούσιο γαϊτανάκι ?αυτό εξήγησε μου.η 3090 έχει φάει το φτυάρι της αρκουδας εδώ μέσα από το 99% της κοινότητας στον λόγο απόδοση/τιμή(συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδιου) Είναι σα να κράζει κάποιος τη νεα mclaren ότι δεν φτάνει τα 100χλμ/Ω σε 2 δευτερόλεπτα ενώ ο ίδιος οδηγεί opel corsa .Το παιχνίδι είναι βαρύ για όλες τις κάρτες και εγώ προσωπικά χαίρομαι γι αυτό γιατί επιτέλους βλέπω visuals δυνατά.αντι να παραπονιούνται όσοι τα σκάσανε για 3090 παραπονιούνται με σθένος και στόμφο άτομα που τρέχουν πολύ υποδεέστερες κάρτες βασιζόμενα σε ότι είδαν στο yt.Προσωπικα παρέθεσα βίντεο από yt που το παιχνίδι παίζει στα 60-70fps με ελάχιστα drops στα 58-59. Αυτό δλδ χαλάει την εμπειρία? Να χαμέ να λέγαμε.ποιος σκάει 2κ για 3090 και παίζει σε μόνιτορ η τηλεόραση άνευ sync? Αλλά η καραμέλα καλά κρατεί....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...