Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, billeiros είπε

H αντικαταστάτρια της 2080ti ήταν και είναι η 3080.η οποία κοστίζει msrp 500 ευρώ πιο κάτω.άλλα λέγατε πριν 2 μήνες.αφου δεν έχετε σκοπό να την πάρετε για ποιο λόγο μπαίνετε σ αυτό το ανούσιο γαϊτανάκι ?αυτό εξήγησε μου.η 3090 έχει φάει το φτυάρι της αρκουδας εδώ μέσα από το 99% της κοινότητας στον λόγο απόδοση/τιμή(συμπεριλαμβανομένου και εμού του ιδιου) Είναι σα να κράζει κάποιος τη νεα mclaren ότι δεν φτάνει τα 100χλμ/Ω σε 2 δευτερόλεπτα ενώ ο ίδιος οδηγεί opel corsa .Το παιχνίδι είναι βαρύ για όλες τις κάρτες και εγώ προσωπικά χαίρομαι γι αυτό γιατί επιτέλους βλέπω visuals δυνατά.αντι να παραπονιούνται όσοι τα σκάσανε για 3090 παραπονιούνται με σθένος και στόμφο άτομα που τρέχουν πολύ υποδεέστερες κάρτες βασιζόμενα σε ότι είδαν στο yt.Προσωπικα παρέθεσα βίντεο από yt που το παιχνίδι παίζει στα 60-70fps με ελάχιστα drops στα 58-59. Αυτό δλδ χαλάει την εμπειρία? Να χαμέ να λέγαμε.ποιος σκάει 2κ για 3090 και παίζει σε μόνιτορ η τηλεόραση άνευ sync? Αλλά η καραμέλα καλά κρατεί....

αυτή την λογική δε μπορώ να την καταλάβω δηλαδή όσοι δεν έχουν 3090 δε μπορούν να την κριτικάρουν? άλλο και τούτο ... δηλαδή άμα αγοράσω 3090 και την πουλήσω μετά κομπλέ? είμαστε σε forum τον ampere και σχολιάζουμε ο κάθε ένας με τα δικά του κριτήρια και όχι σε club τον 3090... τέλος άμα ήσασταν τόσο ευχαριστημένοι ορισμένοι με τις αγορές σας δε θα καθόσασταν να κάνετε τους keyboard warriors δε θα ασχολιόσασταν καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

αυτή την λογική δε μπορώ να την καταλάβω δηλαδή όσοι δεν έχουν 3090 δε μπορούν να την κριτικάρουν? άλλο και τούτο ... δηλαδή άμα αγοράσω 3090 και την πουλήσω μετά κομπλέ? είμαστε σε forum τον ampere και σχολιάζουμε ο κάθε ένας με τα δικά του κριτήρια και όχι σε club τον 3090... τέλος άμα ήσασταν τόσο ευχαριστημένοι ορισμένοι με τις αγορές σας δε θα καθόσασταν να κάνετε τους keyboard warriors δε θα ασχολιόσασταν καν...

Κριτικάρε ο,τι θες .αναφαιρετο δικαίωμα σου είναι αυτό.απλα με τεκμηριωμένα επιχειρήματα και να χεις ιδία άποψη.τοσο του παιχνιδιού όσο κ της κάρτας που κριτικάρεις.το παιχνίδι δεν το έφτιαξε ούτε η nv ούτε η amd.

Eγω προσωπικά είμαι υπερευχαριστημενος από το προϊόν που αγόρασα.εσυ τωρα όσο και να καίγεσαι για το αντίθετο το παραμύθι σου δεν έχει δράκο.λυπαμαι.τελος από μενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Κριτικάρε ο,τι θες .αναφαιρετο δικαίωμα σου είναι αυτό.απλα με τεκμηριωμένα επιχειρήματα και να χεις ιδία άποψη.τοσο του παιχνιδιού όσο κ της κάρτας που κριτικάρεις.το παιχνίδι δεν το έφτιαξε ούτε η nv ούτε η amd.

το παιχνίδι είναι nvidia sponsored... όπως είπα και πριν δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε από amd.. και για να σου λύσω και την απορία η για 3080ti (όταν βγει) θα πάω η 6800xt μονο όταν πέσουν οι τιμές γιατί καμια δεν αξίζει τα λεφτά που ζητάει... γνώμη μου πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι DLSS balanced για 4Κ δεν χάνεις IQ, με performance χάνεις αρκετά σε textures. Το παιχνίδι έχει φοβερά γραφικά, ποιο RDR 2 το 'στειλε για καναρίνια..Η λεπτομέρεια που βλέπεις είναι απίστευτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

το παιχνίδι είναι nvidia sponsored... όπως είπα και πριν δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε από amd.. και για να σου λύσω και την απορία η για 3080ti (όταν βγει) θα πάω η 6800xt μονο όταν πέσουν οι τιμές γιατί καμια δεν αξίζει τα λεφτά που ζητάει... γνώμη μου πάντα

Σε κάνα χρόνο και αν δλδ αν κρίνω από την εικόνα της αγορας.καταλαβα.Όταν πάρεις με το καλό την κάρτα σου και δεις τη δύναμη τους στα υπόλοιπα παιχνίδια και θα πας να παίξεις το cp περιμένω την εμπεριστατωμένη κριτική σου καθώς κ αν δε σε ικανοποιεί να μου πεις το ίδιο.και ότι είναι για τον κάδο των αχρήστων.το παιχνίδι θα παιχθεί,θα τερματιστεί και πάμε γι άλλα .δε θα μείνουμε σ αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αυτή την λογική δε μπορώ να την καταλάβω δηλαδή όσοι δεν έχουν 3090 δε μπορούν να την κριτικάρουν? άλλο και τούτο ... δηλαδή άμα αγοράσω 3090 και την πουλήσω μετά κομπλέ? είμαστε σε forum τον ampere και σχολιάζουμε ο κάθε ένας με τα δικά του κριτήρια και όχι σε club τον 3090... τέλος άμα ήσασταν τόσο ευχαριστημένοι ορισμένοι με τις αγορές σας δε θα καθόσασταν να κάνετε τους keyboard warriors δε θα ασχολιόσασταν καν...

Δεν υπάρχει κάποια λογική στην προκειμένη περίπτωση για να καταλάβεις.

Υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία που πολύ ενδιαφέρον είναι να παρουσιάζονται ωραία επιχειρήματα παρουσιάζοντας μια αλλη οπτική. Οι γενικολογιες και οι εικασιες που δεν βασίζονται κάπου δεν προσφέρουν κάτι στην οικονομία της συζήτησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά άμα δείτε τα γραφικά του CP 2077 maxed out θα καταλάβετε γιατί γονάτισαν οι κάρτες. Μιλάμε για το νέο Crysis, έχει πολλά χρόνια μπροστά του και θα δοκιμάζεται σε όλα τα νέα HW.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, morehp είπε

Δεν υπάρχει κάποια λογική στην προκειμένη περίπτωση για να καταλάβεις.

Υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία που πολύ ενδιαφέρον είναι να παρουσιάζονται ωραία επιχειρήματα παρουσιάζοντας μια αλλη οπτική. Οι γενικολογιες και οι εικασιες που δεν βασίζονται κάπου δεν προσφέρουν κάτι στην οικονομία της συζήτησης 

είναι γενικολογία και εικασία ότι η 3090 έχει 2k? η ότι σε native πιάνει 15 fps? δε σε πιάνω έχεις να σχολιάσεις κάτι από αυτά που είπα συγκεκριμένα ? που διαφωνείς ακριβώς? για να το κάνω πιο λιάνα λοιπόν δεν λέει κανεις ότι η 3090 είναι για τα σκουπίδια ΑΛΛΑ  ότι δεν αξιζει τόσα ... θες να την πάρεις έχει και ευκαιρίες στο ebay με 10000 χιλιάρικα τρέχα...τελοσπάντων τερμα το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

είναι γενικολογία και εικασία ότι η 3090 έχει 2k? η ότι σε native πιάνει 15 fps? δε σε πιάνω έχεις να σχολιάσεις κάτι από αυτά που είπα συγκεκριμένα ? που διαφωνείς ακριβώς? για να το κάνω πιο λιάνα λοιπόν δεν λέει κανεις ότι η 3090 είναι για τα σκουπίδια ΑΛΛΑ  ότι δεν αξιζει τόσα ... θες να την πάρεις έχει και ευκαιρίες στο ebay με 10000 χιλιάρικα τρέχα...τελοσπάντων τερμα το offtopic

εγω παντως 1499 την πηρα με δωρα αξιας 100 ευρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

είναι γενικολογία και εικασία ότι η 3090 έχει 2k? η ότι σε native πιάνει 15 fps? δε σε πιάνω έχεις να σχολιάσεις κάτι από αυτά που είπα συγκεκριμένα ? που διαφωνείς ακριβώς? για να το κάνω πιο λιάνα λοιπόν δεν λέει κανεις ότι η 3090 είναι για τα σκουπίδια ΑΛΛΑ  ότι δεν αξιζει τόσα ... θες να την πάρεις έχει και ευκαιρίες στο ebay με 10000 χιλιάρικα τρέχα...τελοσπάντων τερμα το offtopic

Δεν αξίζει τα λεφτά της σίγουρα, όπως δεν αξίζει και τα 1000 που κάνει η 3080. Στην κατηγορία high-end όμως το VFM πάει περίπατο, είναι γνωστά αυτά χρόνια τώρα.

Πάντως το DLSS είναι τόσο καλό στο CP 2077 που πραγματικά αν το βάλεις στο quality δεν βλέπεις καμία διαφορά με native.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Επιτηδες γινεται απο προγραμματιστες nvidia και της καθε εταιρειας (devs) ωστε να αλλαζεις καρτα και να παιρνεις την πιο ακριβή οπότε ναι ποτέ δεν θα έχεις τέρμα τα πάντα ακόμα και στα 3000 € να πάει μια κάρτα. Οι λόγοι είναι πολλοί και μπορώ να βρω άλλους τρόπους να σπαταλήσω το χρόνο μου τον καραντινατο να εξηγώ χωρίς αποτέλεσμα. Άλλοι το κάνουν βέβαια και βγάζουν και λεφτά σε youtube κανάλια. Καλή ιδέα κι αυτό. Έχει μαζευτεί υλικό για podcasts. Κρατάμε σημειώσεις γιατί ήταν ενδιαφέρον αυτή η χρονιά από πολλές απόψεις. Ευχαριστώ για την ιδέα. Περίμενα να μην ασχοληθεί κανείς με αυτό που έγραψα, πάντως, εξού και το έριξα σε σποιλερ μετά για να μη χαλάσω τη ροή σας. Αυτά, για επόμενα θα ενημερώσω στο  "pc gaming off topic" ή σε θέμα στο pc gaming με κάποιον τίτλο ώστε να γίνει κάποια κουβέντα με επιχειρήματα. 

Αναφορά σε κείμενο

Υπάρχει λόγος που καμία Ti δεν δίνει σταθερό 4K 60ρι στα ΑΑΑ games. Με άλλα λόγια, υπάρχει λόγος που το 4K δεν γίνεται mainstream εδώ και πάνω από 10 χρόνια.

Ο πολύς κόσμος αρκείται στα 1080p/1440p και όσο headroom του δώσεις θα το εκμεταλλευτεί για να μείνει σε 1080p/1440p με λιγότερα χρήματα. Πράγμα που θα ήταν καταστροφή για τη βασική πηγή εσόδων αυτών των εταιρειών.

Πόσοι εδώ μέσα θυμούνται το SSAA και MSAA; Βλέπαμε μεγάλες βελτιώσεις στα γραφικά από χρόνο σε χρόνο με περίσσευμα δύναμης για 1080p+MSAA 4X και κάρτες του 300ευρου. Δηλαδή, πραγματική ανάλυση 1440p και παραπάνω.

Μόλις βγήκε το post AA(FXAA, SMAA) και το TAA που πετύχαιναν σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα με μηδαμινό κόστος όλοι χάρηκαν που θα πετύχαιναν anti aliased 1080p με φθηνότερες κάρτες. Ως εκ θαύματος άρχισαν να βγαίνουν games που γονάτιζαν τις κάρτες σε native ανάλυση(χωρίς SSAA, MSAA). Με μικρές οπτικές βελτιώσεις που όσο πάνε και χάνονται.

Πολύ απλά δεν επέτρεψαν οι devs στον κόσμο να χαρεί το κέρδος από τις post process τεχνικές. Λέμε λοιπόν το εξής απλό. Δώστε για hw αφού δεν μπορείτε διαφορετικά με το καρτέλ που υπάρχει. Και τιμωρήστε αυτούς που πρέπει να τιμωρήσετε για τον τρόπο που σας φέρονται....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billeiros είπε

εγω παντως 1499 την πηρα με δωρα αξιας 100 ευρω 

δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να πάρουν founders όμως... μια ρεαλιστική πρόταση χωρίς κόλπα και κουτοπονηριές ξεκινάει από 1700...όσο για τον αν θα το ευχαριστηθώ το game είμαι σίγουρος γι αυτό, απλά αυτό θα γίνει όταν μια 3080ti θα έχει 900 η μια 6800xt που θα είναι και πιο future proof λόγο κονσολών 700...btw είσαι ίσως στο 0,1% που χτύπησες τόσο καλή τιμή οποτε γιατί τρώγεσαι gg είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

είναι γενικολογία και εικασία ότι η 3090 έχει 2k? η ότι σε native πιάνει 15 fps? δε σε πιάνω έχεις να σχολιάσεις κάτι από αυτά που είπα συγκεκριμένα ? που διαφωνείς ακριβώς? για να το κάνω πιο λιάνα λοιπόν δεν λέει κανεις ότι η 3090 είναι για τα σκουπίδια ΑΛΛΑ  ότι δεν αξιζει τόσα ... θες να την πάρεις έχει και ευκαιρίες στο ebay με 10000 χιλιάρικα τρέχα...τελοσπάντων τερμα το offtopic

Ultra + RTX σε 4Κ native πιανει 22 fps. Με το 15 πους μας τσαμπουνησες έχει 50% διαφορά αφού θέλεις να μιλάμε με αριθμούς.

Με DLSS ανεβαίνεις κοντά στα 60. Τεράστια αποτυχία λοιπον....

Απο οτι καταλαβαίνω το θέμα το εχεις αναγάγει στο μεγαλύτερο ποσοστό του στο οικονομικό κομμάτι. 

Αν σου έκαναν δωρο μια εκ των νεων GPU ποια θα ηταν η αποψη σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε και εμένα η καρτουλα.

Προσπαθησα με νυχια και με δοντια να παρω rx6800, αλλά τα δοντια που εφτασαν μεχρι τα 650 ευρω και τα νυχια μου σε οτι ηταν διαθεσιμο. Κριμα .

IMG_20201208_182310.jpg

rtx3070(1).jpg

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...