Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικεντρόνομαι περισσότερο στο τεχνικό κομμάτι που προσφέρουν τα RTX/DLSS των  nVidia για να είμαι ontopic και όχι στο ίδιο τσουρέK εε CP77, αν και δεν ήθελα να μιλήσω ούτε  για το RTX @ τσουρεκια. 

Αλλά δεν άντεξα ειδικά από την στιγμή που αναφέρθηκαν

"δεν βλέπω διαφορά DLSS quality vs Native"

  Αριστερά κλικ RTX ON,  δεξιά κλικ RT On, DLSS Quality  

Cyberpunk 2077 Benchmark Test & Performance Review | TechPowerUp

Εκτός αν είναι fake οι φωτογραφίες οπότε πάω πάσο. 

Σε καμία περίπτωση δεν τα "ρίχνω στο DLSS"  καθώς στο RT ON / native το hit στο performance είναι ... αντε γεια. 

 

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dem είπε

Επικεντρόνομαι περισσότερο στο τεχνικό κομμάτι που προσφέρουν τα RTX/DLSS των  nVidia για να είμαι ontopic και όχι στο ίδιο τσουρέK εε CP77, αν και δεν ήθελα να μιλήσω ούτε  για το RTX @ τσουρεκια. 

Αλλά δεν άντεξα ειδικά από την στιγμή που αναφέρθηκαν

"δεν βλέπω διαφορά DLSS quality vs Native"

  Αριστερά κλικ RTX ON,  δεξιά κλικ RT On, DLSS Quality  

Cyberpunk 2077 Benchmark Test & Performance Review | TechPowerUp

Εκτός αν είναι fake οι φωτογραφίες οπότε πάω πάσο. 

Σε καμία περίπτωση δεν τα "ρίχνω στο DLSS"  καθώς στο RT ON / native το hit στο performance είναι ... αντε γεια. 

 

 

Σιγουρα εχει διαφορα αφου σου προσθετει αρκετη θολουρα.. Εχω ανεβασει και εγω πιο πριν ss.

Τελοσπαντων, ο καθενας οπως τον βολευει θα το παιξει. Εγω προσωπικα το εχω βγαλει rt/dlss και εχω ριξει image sharpening απο driver.... Eχει πολυ πιο καθαρη εικονα και περισσοτερα καρε ετσι ωστε να εκμεταλλευομαι και τα 144hz του μονιτορ (1440p).

Γουστα ειναι αυτα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dem είπε

Επικεντρόνομαι περισσότερο στο τεχνικό κομμάτι που προσφέρουν τα RTX/DLSS των  nVidia για να είμαι ontopic και όχι στο ίδιο τσουρέK εε CP77, αν και δεν ήθελα να μιλήσω ούτε  για το RTX @ τσουρεκια. 

Αλλά δεν άντεξα ειδικά από την στιγμή που αναφέρθηκαν

"δεν βλέπω διαφορά DLSS quality vs Native"

  Αριστερά κλικ RTX ON,  δεξιά κλικ RT On, DLSS Quality  

Cyberpunk 2077 Benchmark Test & Performance Review | TechPowerUp

Εκτός αν είναι fake οι φωτογραφίες οπότε πάω πάσο. 

Σε καμία περίπτωση δεν τα "ρίχνω στο DLSS"  καθώς στο RT ON / native το hit στο performance είναι ... αντε γεια. 

 

δεν είναι fake,δυστηχώς έτσι είναι. Ωστόσο να ξέρεις το αποτέλεσμα που βλέπεις είναι και θέμα μονιτορ. 

Πχ, σε έναν φίλο που έχει lg (γνωστές για το soft image) πραγματικά σταμάτησε να παίζει μεχρι που του είπα να βάλει sharpening. Όλη η εικόνα ήταν fuzzy (όχι blurry) με το dlss ακόμα και στο quality. Αν παίζεις σαν τον babis σε cs oled η ακόμα και σε ένα καλό καινούργιο IPS (πλην lg) θα έχεις άλλη εμπειρία από το να παίζεις σε ένα AOC 24g2u που υποφέρει inversion artifacts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Για τη θολούρα του DLSS βάλτε sharpen από GFE με Alt + F3. Η εικόνα γίνεται κρύσταλλο.

Η απο το control πανελ. Προσωπικά balance με quality δεν μπορώ να δω διαφορα σε 1440p. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Η απο το control πανελ. Προσωπικά balance με quality δεν μπορώ να δω διαφορα σε 1440p. 

Στο cod φαίνεται, ειδικά στην κινήση. Αλλά στο CP όντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει καποιος την Rog stix 3080 η  3090 μπορει να μου πει αν παρατηρησε κατι σχετικα μ αυτο?

Την εχω προτεινει σε αρκετα ατομα σαν πολυ καλη υλοποιηση και μετα επεσα πανω σ αυτο 😕

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, atsddd είπε

Αν εχει καποιος την Rog stix 3080 η  3090 μπορει να μου πει αν παρατηρησε κατι σχετικα μ αυτο?

Την εχω προτεινει σε αρκετα ατομα σαν πολυ καλη υλοποιηση και μετα επεσα πανω σ αυτο 😕

 

 

Κι από ότι βλέπω στα σχόλια, δεν έτυχε σε μία μόνο κάρτα, άλλα αποτελεί ελλάτωμα σε αρκετές strix 3080/3090.

Το καλό είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα, πρόκειται για πρόβλημα fan, που θεωρητικά μπορεί απλά να αλαχθεί.

Αλλά και πάλι, δεν είναι ότι καλύτερο να το παθαίνει η premium κάρτα σου που φοράει καπέλο στην τιμή σε σχέση με (σχεδόν) όλες τις άλλες της κατηγορίας της. Κι έτσι όπως είναι η κατάσταση μπορεί να περιμένεις πάρα πολύ καιρό μέχρι να βγάλεις άκρη με το support και να σου έρθει νέος ανεμιστήρας...

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti allegedly postponed till February, RTX 3060 12GB/6GB in January

12GB η μεσαία κάρτα και το flagship με 10..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

 

Κι από ότι βλέπω στα σχόλια, δεν έτυχε σε μία μόνο κάρτα, άλλα αποτελεί ελλάτωμα σε αρκετές strix 3080/3090.

Το καλό είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα, πρόκειται για πρόβλημα fan, που θεωρητικά μπορεί απλά να αλαχθεί.

Αλλά και πάλι, δεν είναι ότι καλύτερο να το παθαίνει η premium κάρτα σου που φοράει καπέλο στην τιμή σε σχέση με (σχεδόν) όλες τις άλλες της κατηγορίας της. Κι έτσι όπως είναι η κατάσταση μπορεί να περιμένεις πάρα πολύ καιρό μέχρι να βγάλεις άκρη με το support και να σου έρθει νέος ανεμιστήρας...

Αυτο ειναι το κυριοτερο. Γιατι τα ατομα που ανεφερα τη θελουν για δουλεια κυριως κι οχι τοσο για gaming.

 

Εμενα για την gigabyte vision 3090 που ειχε ενα λιγο στραβωμενο πινακι οταν ηρθε (που τελικα ισιωσε κι ολα ειναι μια χαρα),

μου λεγαν 3 με 4 μηνες για να μου φερουν καινουρια. Κι οταν προκειται για δουλεια κατι τετοιο ειναι μεγαλο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti allegedly postponed till February, RTX 3060 12GB/6GB in January

12GB η μεσαία κάρτα και το flagship με 10..

τα 12γαβ είναι εντελώς μαρκετινγκ. Θα κόψει και 300-400 ψορς από την 6γαβ και θα βάλει την 12gb +50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιο bus με την 3090 έπρεπε να έχει η 3080 και 12GB, και τα ES είχαν 11 και 12 και τελικά την πετσόκοψαν με 320bit και 10GB.

Τεσπα αφού και στο CP 2077 με max settings σε 4Κ δεν έχει θέμα λογικά δεν θα έχει και στα επόμενα παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti allegedly postponed till February, RTX 3060 12GB/6GB in January

12GB η μεσαία κάρτα και το flagship με 10..

 

7 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

τα 12γαβ είναι εντελώς μαρκετινγκ. Θα κόψει και 300-400 ψορς από την 6γαβ και θα βάλει την 12gb +50

384924509_Screenshot(47).png.3a43ebba43859738bb77dbecf75e8d4d.png

Με ξεπερνάει που το μοντέλο με τα 12gb θα έχει λιγότερα CUDA και RT Cores και μικρότερο memory bus. Για να μη μιλήσουμε για το GA106 αντί για το GA104.

edit:

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ίδιο bus με την 3090 έπρεπε να έχει η 3080 και 12GB, και τα ES είχαν 11 και 12 και τελικά την πετσόκοψαν με 320bit και 10GB.

Τεσπα αφού και στο CP 2077 με max settings σε 4Κ δεν έχει θέμα λογικά δεν θα έχει και στα επόμενα παιχνίδια. 

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ.

Αφού ακόμα και στο Cyberpunk με 4k όλα φουλ είναι κομπλέ, δε θα έχει θέμα (εδώ κοντά τουλάχιστον) με τη μνήμη.

 

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

 

384924509_Screenshot(47).png.3a43ebba43859738bb77dbecf75e8d4d.png

Με ξεπερνάει που το μοντέλο με τα 12gb θα έχει λιγότερα CUDA και RT Cores και μικρότερο memory bus. Για να μη μιλήσουμε για το GA106 αντί για το GA104.

Ειναι καθαρά θέμα marketing. Ξέρει ότι είναι άχρηστα στην κάρτα τα 12gb αλλά πουλάνε. Ακόμα θυμάμαι την 9800gt με 1gb ενώ η gtx+ και gtx είχαν μονο 512mb.

Τώρα για τα skus μην τα κοιτάς. Έβαλε το μεγάλο τσιπ στην 3080 και οι ονομασίες είναι μπερδεμένες. Αν πας με βάση pascal και turing τα όνόματα είναι έτσι (ακόμα και η ram αλλά και η διαφορά επιδόσεων το ίδιο δείχνει)

3090= titan
3080= 3080ti (όπως 2080ti έχει +3 gb από 2080 έτσι και εδώ)
3070 = 3080 
3060ti = 3070

οπότε η 3060 12gb θα ήταν η 3060 και η 3060 6gb θα ήταν η 3050ti. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, atsddd είπε

Αν εχει καποιος την Rog stix 3080 η  3090 μπορει να μου πει αν παρατηρησε κατι σχετικα μ αυτο?

Την εχω προτεινει σε αρκετα ατομα σαν πολυ καλη υλοποιηση και μετα επεσα πανω σ αυτο 😕

 

Strix 3090 OC εδω δεν εχω ακουσει κατι γενικως και εκανα και κανα 20λεπτο δοκιμες τωρα σε διαφορα επιπεδα fan speed.. Μηπως ειναι gpu sagging? Η καρτα ειναι θεοβαρη και γουρουνι πραγματικο .. Τωρα που το ειπες θα το παρατηρησω μηπως μπορεσω και το αναπαραξω..Thanks

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...