Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγω παλι ειμαι της αποψης να τα φαω κυριολεκτικα σε σουβλακια και burger παρα να αγορασω σομπρερος...

Επισης χιλιες φορες να αγορασω κατι αλλο στην θεση του που παιζει σε φυσιολογικη τιμη η καλυτερη τιμη και να κανω υπομονη μεχρι να πεσουν οι τιμες σε φυσιολογικα επιπεδα.Αλλα ετσι σκεφτομαι εγω δεν με κανει πιο σωστο η πιο λαθος..

Να τα φας να γινεις χοντρος τοτε 😛
Ελα μωρε ενταξει μας εφαγε το μεσα ας περασουμε και λιγο καλα και ας πληρωσουμε και κατι παραπανω μια φορα δεν χαθηκε ο κοσμος. Καμια φορα το διαστημα που θα χρειαστει να περιμενουμε για να βρουμε κατι σε φυσιολογικη τιμη (αν το βρουμε συντομα γιατι παιζει και αυτο και να ειναι και αυτο που θελουμε κιολας) ειναι τοσο αβεβαιο που σε κανει και χανεις και το ενδιαφερον σου. Για εμενα ζητημα ειναι τωρα στην καραντινα να μπορουσα να εκμεταλλευτω τον ελευθερο χρονο μου με κατι που με ευχαριστει (αν μπορω να το παρω βεβαια χωρις να δυσκολεψει την καθημερινοτητα μου).. Αυτο ειναι ολο.. Αν καθομουν και σκεφτομουν τις υπεραξιες που πληρωνουμε σε ετησια βαση ή τα λεφτα που πηγαινουν για αχρηστους σκοπους θα επρεπε να μην αγοραζω τιποτα ;)

17 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αυτή η δικαιολογία με έχει φάει τελευταία και έχω αγοράσει τον πάτο μου χαχαχα

Να ησουν ο μονος.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Αν καθομουν και σκεφτομουν τις υπεραξιες που πληρωνουμε σε ετησια βαση ή τα λεφτα που πηγαινουν για αχρηστους σκοπους θα επρεπε να μην αγοραζω τιποτα ;)

Εγώ και τα Monster Energy Ultra μου αισθανόμαστε θιγμένοι 

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πίνετε τέτοιες μ@λακιες

Πάντως από το να τα δώσω στους καριολαρεους με φουσκωμένες τιμές θα τα έδινα σε κάποιο ίδρυμα, πχ. Χαμόγελο του Παιδιού. Ειδικά τέτοια περίοδο χρειάζονται στήριξη και με το παραπάνω! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@d4ydr33m3r ειμαι ηδη χοντρος απλα παω να σπασω ρεκορ :P περα απο την πλακα να σου δωσω παραδειγμα για το σκεπτικο μου. Πχ αντι να παρω κατι τεχνολογιας εκανα την υπερβαση οσον αφορα καρεκλα και τσιμπησα μια secret lab titan που απλα επαιξε 70 ευρω πιο φθηνα απο οτι παιζει συνηθως γιατι ηταν να παρω καποια στιγμη απλα ολο το ανεβαλα λογω αλλων προτεραιοτητων.Αυτα τα 70 ευρω θα τα χρησιμοποιησω για κατι αλλο ειτε απλα για σουβλακια και burger οπως ειπα πριν αστειευομενος.

Καλη φαση ειναι ορισμενες φορες να μην υπολογιζεις τα χρηματα αρκει να σε παιρνει οταν δεν σε παιρνει αλλα θελεις να συνδυασεις και τους 2 κοσμους ωστε να απολαυσεις και ορισμενες πολυτελειες να το πω και ετσι αναγκαζεσαι να κανεις υπομονη και να περιμενεις την καταλληλη ευκαιρια.Με λιγα λογια αυτα τα χρηματα που θα γλυτωσω ειτε απο καρτα γραφικων ειτε απο ενα παιχνιδι που δεν το παιρνω day one θα τα βρω μπροστα μου δυστυχως δεν εχουμε ολοι την ιδια οικονομικη επιφανεια για να λεμε σε οποιοδηποτε σομπρερο δεν βαριεσαι.

Σορρυ για το ραντ αλλα ειναι πολυδιαστατο το θεμα με τις τιμες και δεν χρειαζεται να τσουβιαλιαζουμε κοσμο γιατι το εχουμε δει και αυτο εδω μεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icenex είπε

@d4ydr33m3r ειμαι ηδη χοντρος απλα παω να σπασω ρεκορ :P περα απο την πλακα να σου δωσω παραδειγμα για το σκεπτικο μου. Πχ αντι να παρω κατι τεχνολογιας εκανα την υπερβαση οσον αφορα καρεκλα και τσιμπησα μια secret lab titan που απλα επαιξε 70 ευρω πιο φθηνα απο οτι παιζει συνηθως γιατι ηταν να παρω καποια στιγμη απλα ολο το ανεβαλα λογω αλλων προτεραιοτητων.Αυτα τα 70 ευρω θα τα χρησιμοποιησω για κατι αλλο ειτε απλα για σουβλακια και burger οπως ειπα πριν αστειευομενος.

Καλη φαση ειναι ορισμενες φορες να μην υπολογιζεις τα χρηματα αρκει να σε παιρνει οταν δεν σε παιρνει αλλα θελεις να συνδυασεις και τους 2 κοσμους ωστε να απολαυσεις και ορισμενες πολυτελειες να το πω και ετσι αναγκαζεσαι να κανεις υπομονη και να περιμενεις την καταλληλη ευκαιρια.Με λιγα λογια αυτα τα χρηματα που θα γλυτωσω ειτε απο καρτα γραφικων ειτε απο ενα παιχνιδι που δεν το παιρνω day one θα τα βρω μπροστα μου δυστυχως δεν εχουμε ολοι την ιδια οικονομικη επιφανεια για να λεμε σε οποιοδηποτε σομπρερο δεν βαριεσαι.

Σορρυ για το ραντ αλλα ειναι πολυδιαστατο το θεμα με τις τιμες και δεν χρειαζεται να τσουβιαλιαζουμε κοσμο γιατι το εχουμε δει και αυτο εδω μεσα.

Ελαχιστοι εχουν την δυνατοτητα και την πολυτελεια να λενε δεν βαριεσαι στα παντα.. Στην πραγματικοτητα ολοι κατι θυσιαζουμε αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο.. :)

Καταλαβαινω απολυτα τι λες και φυσικα δεν προσπαθω σε καμια περιπτωση να κανω sugar coat το ολο τραγικο ζητημα.. Αστειευομαι και απλα χαιρομαι που κοσμος βρισκει επιτελους μια καρτα να κανει την δουλεια του..

7 λεπτά πριν, giorgosmcg είπε

Rehab μονο, κριμα που καταργηθηκε!

 

Ναι ναι, τα εσπαγε.. off topic τερμα το σκισαμε..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Οτι η 3060 ας πουμε θα εχει παραπανω μνημη απο 3060ti /3070/3080? Οπως θα εβγαινε και η 3060ti με 12Gb ,εδω τα τσιγουνευτηκαν να τα βαλουν στην 3080 θα τα βαλουν στην 3060 :lol:

Οτι μ@λ@κια θες γραφουνε

Είναι μαλακία ή θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι ; Ποντάρω στο δεύτερο προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μην συγκρίνετε επιδόσεις και κόστος μνημών GDDR6 και GDDR6x...

Σίγουρα πολύ καλύτερα να έχεις 10GB GDDR6x παρά 12GB GDDR6.

Στα μείον ότι οι 6x ανεβάζουν αρκετά θερμοκρασίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nick77 είπε

Γενικά μην συγκρίνετε επιδόσεις και κόστος μνημών GDDR6 και GDDR6x...

Σίγουρα πολύ καλύτερα να έχεις 10GB GDDR6x παρά 12GB GDDR6.

Στα μείον ότι οι 6x ανεβάζουν αρκετά θερμοκρασίες...

Όχι δεν είναι καλύτερα, capacity > speed στο θέμα VRAM, ειδικά για τις high-end κάρτες που προορίζονται για 4Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι δεν είναι καλύτερα, capacity > speed στο θέμα VRAM, ειδικά για τις high-end κάρτες που προορίζονται για 4Κ.

Πάντως στα reviews-benchmarks του Gamers-Nexus φαινόταν ότι η 3080 κέρδιζε αρκετά στις υψηλές αναλύσεις λόγω της GDDR6x σε σχέση με 1440p και 1080p... Εκεί ακόμα και στη σύγκριση 10GB GDDR6x vs 16GB GDDR6 της AMD ( 6800-6800XT) η GDDR6x φαινόταν στο 4k να αποδίδει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα χρόνο να ξεκλέψω από δουλειά και είπα να δοκιμάσω τι ψάρια πιάνει το rig με την 3090 FE στο CP2077.

Σε σύγκριση με TUF 3090 OC, η FE βγήκε νικητής...τα 60fps σε RT Ultra και balanced DLSS τα κρατάει το σκυλί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nick77 είπε

Πάντως στα reviews-benchmarks του Gamers-Nexus φαινόταν ότι η 3080 κέρδιζε αρκετά στις υψηλές αναλύσεις λόγω της GDDR6x σε σχέση με 1440p και 1080p... Εκεί ακόμα και στη σύγκριση 10GB GDDR6x vs 16GB GDDR6 της AMD ( 6800-6800XT) η GDDR6x φαινόταν στο 4k να αποδίδει καλύτερα.

Δεν κερδίζει λόγω της GDDR6X αλλά της αρχιτεκτονικής που κάνει καλύτερο scale στο 4Κ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nick77 είπε

Πάντως στα reviews-benchmarks του Gamers-Nexus φαινόταν ότι η 3080 κέρδιζε αρκετά στις υψηλές αναλύσεις λόγω της GDDR6x σε σχέση με 1440p και 1080p... Εκεί ακόμα και στη σύγκριση 10GB GDDR6x vs 16GB GDDR6 της AMD ( 6800-6800XT) η GDDR6x φαινόταν στο 4k να αποδίδει καλύτερα.

Δεν είναι θέμα μνήμης, οι Ampere γενικά δεν αποδίδουν καλά σε 1080/1440P. Επίσης το αναβαθμισμένο compression είναι μια μπούρδα, το θετικό της υπόθεσης είναι πως για την ώρα τουλάχιστον το μόνο παιχνίδι που ζητάει πάνω από 10GB σε 4Κ με high textures είναι το Warzone το οποίο έχει ένα ελαφρύ memory leak και αυτός είναι κυρίως ο λόγος(Τερματίζει στα 11 και κάτι ενώ ξεκινάει με 9.5GB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, morehp είπε

Βρήκα χρόνο να ξεκλέψω από δουλειά και είπα να δοκιμάσω τι ψάρια πιάνει το rig με την 3090 FE στο CP2077.

Σε σύγκριση με TUF 3090 OC, η FE βγήκε νικητής...τα 60fps σε RT Ultra και balanced DLSS τα κρατάει το σκυλί!

πως? λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...