Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, morehp είπε

Βρήκα χρόνο να ξεκλέψω από δουλειά και είπα να δοκιμάσω τι ψάρια πιάνει το rig με την 3090 FE στο CP2077.

Σε σύγκριση με TUF 3090 OC, η FE βγήκε νικητής...τα 60fps σε RT Ultra και balanced DLSS τα κρατάει το σκυλί!

Έχει πολύ δυνατή ψύξη η 3090 FE, margin of error το κόβω πάντως γιατί ακόμα κι αν κρατάει +100Mhz δεν θα έβλεπες αισθητή διαφορά στο frame-rate.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχει πολύ δυνατή ψύξη η 3090 FE, margin of error το κόβω πάντως γιατί ακόμα κι αν κρατάει +100Mhz δεν θα έβλεπες αισθητή διαφορά στο frame-rate.

Με τετοιες ρυθμισεις δεν παιζει.. Μαλλον δεν μιλαει για 4k ο φιλος.. Balanced DLSS με ultra rtx παιζω, ο/ced η strix oc στο θεο και πεφτει και 40αρια σε καποιες φασεις οχι να κραταει 60αρια ακατεβατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Με τετοιες ρυθμισεις δεν παιζει.. Μαλλον δεν μιλαει για 4k ο φιλος.. Balanced DLSS με ultra rtx παιζω, ο/ced η strix oc στο θεο και πεφτει και 40αρια σε καποιες φασεις οχι να κραταει 60αρια ακατεβατα..

κι όμως 4Κ, οι μόνες ρυθμίσεις που δεν δοκίμασα είναι να κάνω enable τα psycho στο RT

2025mhz πήγαινε βεντούζα και max 2040

 

Screenshot 2020-12-15 124640.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Με τετοιες ρυθμισεις δεν παιζει.. Μαλλον δεν μιλαει για 4k ο φιλος.. Balanced DLSS με ultra rtx παιζω, ο/ced η strix oc στο θεο και πεφτει και 40αρια σε καποιες φασεις οχι να κραταει 60αρια ακατεβατα..

Αναμεσα σε ultra και psycho εχεις δει καμια ιδιαιτερη διαφορα? Γιατι οσο και να το ψαξα ακομα και με στατικες εικονες, δεν πηρε το ματι μου κατι ιδιαιτερο.

Η δικη μου 3090 σε quality dlss σε 3440x1440 και σε ultra τα παντα, κραταει 60αρι παντως.

Τα μονα dropframes που παρατηρησα ειναι κατω απο μερικες γεφυρες. Κι αυτο λογικα ειναι λογο της πολυκοσμιας γιατι σε πιο δυσκολες σε απεικονιση περιοχες, αντε να παει 55-58fps.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, morehp είπε

κι όμως 4Κ, οι μόνες ρυθμίσεις που δεν δοκίμασα είναι να κάνω enable τα psycho στο RT

2025mhz πήγαινε βεντούζα και max 2040

 

Screenshot 2020-12-15 124640.png

Και εμενα τοσο και παραπανω παει .. Εισαι σιγουρος οτι μιλας για 4k ultra ρυθμισεις και RTX ultra με balanced DLSS? 😕

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

https://wccftech.com/nvidia-geforce-rtx-3080-ti-launching-in-february-rtx-3060-in-january-2021/

3060 με 12Gb...που είναι αυτός που με κορόιδευε όταν τα γράφαμε;

Επειδή έχω προπαραγγειλει μια 3060ti, αξίζει να ακυρώσω και να περιμένω 3060 με 12;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, atsddd είπε

Αναμεσα σε ultra και psycho εχεις δει καμια ιδιαιτερη διαφορα? Γιατι οσο και να το ψαξα ακομα και με στατικες εικονες, δεν πηρε το ματι μου κατι ιδιαιτερο.

Η δικη μου 3090 σε quality dlss σε 3440x1440 και σε ultra τα παντα, κραταει 60αρι παντως.

Τα μονα dropframes που παρατηρησα ειναι κατω απο μερικες γεφυρες. Κι αυτο λογικα ειναι λογο της πολυκοσμιας γιατι σε πιο δυσκολες σε απεικονιση περιοχες, αντε να παει 55-58fps.

 

 

Εχει διαφορες αν ξερεις που να κοιταξεις αλλα το εβγαλα γιατι ηταν θεοβαρο.. Σε 3440x1440 ειναι αρκετα πιθανο να κραταει 60αρι σταθερο.. Δεν το εχω δοκιμασει στο μονιτορ που ειναι τετοια αναλυση να σου πω στην tv το παιζω.. 

Βασικα παιζει και παραπανω και σε 4k απο 60 με τετοιες ρυθμισεις αλλα λεμε σταθερο 60αρι.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Και εμενα τοσο και παραπανω παει .. Εισαι σιγουρος οτι μιλας για 4k ultra ρυθμισεις και RTX ultra με balanced DLSS? 😕

 

ναι δεν κάνω πλάκα, ενεργοποίησα και τα psycho και κατέβηκε 3-4 fps. Το μόνο που κατέβηκε σε mid 40 είναι αν βάλω DLSS quality. Ανέβασε κι άλλο boost, αλλά κρατάει συνέχεια πάνω απο 2k mhz

Ψύξη και binαρισμα μάλλον την κάνουν την δουλειά

 

 

Screenshot 2020-12-15 130448.png

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Επειδή έχω προπαραγγειλει μια 3060ti, αξίζει να ακυρώσω και να περιμένω 3060 με 12;

Όχι αφού η 3060 είναι 106 πυρήνας και θα έχει αρκετά χειρότερο raster. Τα 12GB είναι άχρηστα έτσι και αλλιώς για την ανάλυση που θα προορίζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Όχι αφού η 3060 είναι 106 πυρήνας και θα έχει αρκετά χειρότερο raster. Τα 12GB είναι άχρηστα έτσι και αλλιώς για την ανάλυση που θα προορίζεται..

εγώ το βλέπω ακόμα και εδώ με άτομα που έχουν high end hardware να ψαρώνουν ακόμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Όχι αφού η 3060 είναι 106 πυρήνας και θα έχει αρκετά χειρότερο raster. Τα 12GB είναι άχρηστα έτσι και αλλιώς για την ανάλυση που θα προορίζεται..

Θενξ. Πήρα την απλή eagle στα 530€ τελική. Δεν μπόρεσα να βρω και πολλά reviews, αλλα αυτα που βρήκα την έβγαζαν vfm και αρκετά δροσερή (σιγουρα και λόγω έλλειψης oc). Αντε να δούμε 

2 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

εγώ το βλέπω ακόμα και εδώ με άτομα που έχουν high end hardware να ψαρώνουν ακόμα

Προσωπικα δεν εχω επαφη με nvidia εδώ και πολλααααα χρόνια. Θα την πάρω κυρίως για cyberpunk λόγω rt + dlss

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vins said:

Θενξ. Πήρα την απλή eagle στα 530€ τελική. Δεν μπόρεσα να βρω και πολλά reviews, αλλα αυτα που βρήκα την έβγαζαν vfm και αρκετά δροσερή (σιγουρα και λόγω έλλειψης oc). Αντε να δούμε 

Προσωπικα δεν εχω επαφη με nvidia εδώ και πολλααααα χρόνια. Θα την πάρω κυρίως για cyberpunk λόγω rt + dlss

Με τρώει συνέχεια το χέρι μου να πάρω αυτή την Eagle. Αλλά μου αρέσει η ASUS TUF και κρατιέμαι.

Η ριμάδα η ASUS δυστυχώς φαίνεται να είναι η χειρότερη από διαθεσιμότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...