Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, morehp είπε

Βρήκα χρόνο να ξεκλέψω από δουλειά και είπα να δοκιμάσω τι ψάρια πιάνει το rig με την 3090 FE στο CP2077.

Σε σύγκριση με TUF 3090 OC, η FE βγήκε νικητής...τα 60fps σε RT Ultra και balanced DLSS τα κρατάει το σκυλί!

Κατέβα λίγο. Εκτός αν είσαι στην έρημο ακόμα 

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, kodorevi8ulis είπε

υπήρξε ποτέ μοντέλο *60ti που να είναι καλύτερο από το αντίστοιχο *(*)80 της προηγούμενης σειράς ;

1060 με 980 για πες μου τι διαφορες ειχαν...Σχεδον παρομοιες επιδοσεις. (πολυ λιγο εψαξα να σου πω την αληθεια, ειδα 2 συγκριτικα στο utube και το gpu userbenchmark που εδινε διαφορες 4% υπερ της 980. Τιποτα δηλαδη)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

1060 με 980 για πες μου τι διαφορες ειχαν...Σχεδον παρομοιες επιδοσεις. (πολυ λιγο εψαξα να σου πω την αληθεια, ειδα 2 συγκριτικα στο utube και το gpu userbenchmark που εδινε διαφορες 4% υπερ της 980. Τιποτα δηλαδη)

 

Η 1060 6gb που έχω είναι κοντά στα 15% γρηγορότερη από την 970 4gb g1 gaming που είχα πριν από αυτην. (συγκεκριμένα από witcher 3 με την 970 είχα με το ζόρι 60 και με τα ίδια settings 1 μήνα μετά στην 1060 είχα 69). 15% δεν ήταν η 980 από 970?

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

Η 1060 6gb που έχω είναι κοντά στα 15% γρηγορότερη από την 970 4gb g1 gaming που είχα πριν από αυτην. (συγκεκριμένα από witcher 3 με την 970 είχα με το ζόρι 60 και με τα ίδια settings 1 μήνα μετά στην 1060 είχα 69). 15% δεν ήταν η 980 από 970?

Καπως ετσι...Αυτο θελω να εξηγησω στον φιλο. Οτι η 3060ti δεν ειναι θαυμα που ειναι πανω απο την 2080. Ειναι αυτο που συνεβαινε και παλιοτερα ισως οχι παντα, αλλα γινοταν. Και συγκρινουμε non ti μοντελο (1060) με την 980. Αν φτασουμε σε ti θα πεσει κλαμα για την 980. 

Οποτε οχι δεν δικαιολογειται η τοσο μεγαλη αυξηση τιμης. Αν και εχει χιλιοειπωθει δεν ξερω γιατι πρεπει να τα ξαναγραφουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, morehp είπε

 

 

34 λεπτά πριν, morehp είπε

ναι δεν κάνω πλάκα, ενεργοποίησα και τα psycho και κατέβηκε 3-4 fps. Το μόνο που κατέβηκε σε mid 40 είναι αν βάλω DLSS quality. Ανέβασε κι άλλο boost, αλλά κρατάει συνέχεια πάνω απο 2k mhz

Ψύξη και binαρισμα μάλλον την κάνουν την δουλειά

 

 

Screenshot 2020-12-15 130448.png

Σταθερό 60αρι, δηλαδή minimum 60, δεν παίζει σε 4k balanced dlss και όλα ultra. Έχω από τις καλύτερα binarismenes κάρτες στο πλανήτη γη και δεν κρατάω 60 ούτε σε 5120*1440, με +800 ram και 2100 πυρήνα. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SalvorH είπε

Με τρώει συνέχεια το χέρι μου να πάρω αυτή την Eagle. Αλλά μου αρέσει η ASUS TUF και κρατιέμαι.

Η ριμάδα η ASUS δυστυχώς φαίνεται να είναι η χειρότερη από διαθεσιμότητα.

Την περιμενω την επόμενη Τρίτη-Τεταρτη, αν θες θύμισέ μου να σου πω γνώμη.

Λίγο που έψαξα, asus και evga εξαφανισμένα όλα τα μοντέλα... 

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Παίδες η 3060Ti είναι 104 πυρήνας..

Άρα αλλάζει το πραμα; σε σχέση με 3060 12gb εννοώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο η GB εχει σοβαρη διαθεσιμοτητα στις rtx καρτες,κοινως τα πιο πολλα διαθεσιμα κομματια σε ολα τα μοντελα με διαφορα.

Και εγω για Asus πηγαινα κλασσικα αλλα με κουκουρουκου διαθεσιμοτητα,αναγκαστικα GB 😑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Μονο η GB εχει σοβαρη διαθεσιμοτητα στις rtx καρτες,κοινως τα πιο πολλα διαθεσιμα κομματια σε ολα τα μοντελα με διαφορα.

Και εγω για Asus πηγαινα κλασσικα αλλα με κουκουρουκου διαθεσιμοτητα,αναγκαστικα GB 😑

Gamerock ρε. Άμα την προλάβεις πριν τα Χριστούγεννα δεν θα χρειαστείς και δέντρο 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήρε κανείς μήπως από plaisio asus dual 3070 όταν έπαιζε στα 609€? Του ήρθε ή ακόμα περιμένει;

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Μονο η GB εχει σοβαρη διαθεσιμοτητα στις rtx καρτες,κοινως τα πιο πολλα διαθεσιμα κομματια σε ολα τα μοντελα με διαφορα.

Και εγω για Asus πηγαινα κλασσικα αλλα με κουκουρουκου διαθεσιμοτητα,αναγκαστικα GB 😑

Ειχα 2 gigabyte, και οι 2 μου εβγαλαν προβλήματα οι ανεμιστήρες και κάναν σπαστικό θόρυβο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

 

Σταθερό 60αρι, δηλαδή minimum 60, δεν παίζει σε 4k balanced dlss και όλα ultra. Έχω από τις καλύτερα binarismenes κάρτες στο πλανήτη γη και δεν κρατάω 60 ούτε σε 5120*1440, με +800 ram και 2100 πυρήνα. 

ατύχησες τι να πω, η δικιά μου κόπηκε από το πανσυμπαντικό Ωμεγα-yield του fabrication 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

 

Σταθερό 60αρι, δηλαδή minimum 60, δεν παίζει σε 4k balanced dlss και όλα ultra. Έχω από τις καλύτερα binarismenes κάρτες στο πλανήτη γη και δεν κρατάω 60 ούτε σε 5120*1440, με +800 ram και 2100 πυρήνα. 

 

5 λεπτά πριν, morehp είπε

ατύχησες τι να πω, η δικιά μου κόπηκε από το πανσυμπαντικό Ωμεγα-yield του fabrication 😂

Εντάξει ούτε ο herald έχει την πιο μπιναρισμένη κάρτα αλλά ούτε εσύ δεν πιάνεις 60fps....

max 5% (Και πολύ έβαλα) να έχει παραπάνω απόδοση μία μπιναρισμένη κάρτα απο μία μπανάνα κάρτα σε 2160p

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

 

Εντάξει ούτε ο herald έχει την πιο μπιναρισμένη κάρτα αλλά ούτε εσύ δεν πιάνεις 60fps....

max 5% (Και πολύ έβαλα) να έχει παραπάνω απόδοση μία μπιναρισμένη κάρτα απο μία μπανάνα κάρτα σε 2160p

Δεν είπα την πιο. Είπα από τις πιο. Δεν υπάρχει άλλο run στη database του uni με πανω απο +1500. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν είπα την πιο. Είπα από τις πιο. Δεν υπάρχει άλλο run στη database του uni με πανω απο +1500. 

Αφού από ρολόγια είπες ότι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Σε 3dmark πώς τα πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Αφού από ρολόγια είπες ότι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Σε 3dmark πώς τα πάει;

Ε όντως τα ρολόγια είναι average για high end υλοποίηση. Πχ του babis είναι καλύτερη. Αλλά και οι μνήμες μετράνε όταν μιλάμε για binning. 5ος unigine με αέρα ρε φίλε 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...