Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Και όλο αυτό τις κάνει γαμάτες;

Σε σχέση με τις AMD αυτή τη στιγμή ναι. Άλλος κατασκευαστής δεν υπάρχει οπότε.. Τέλος πάντων αυτό που λέω είναι ότι το θέμα που είχε δημιουργηθεί στην αρχή έχει λυθεί χωρίς να χάσεις τίποτα. Ναι ναι δεν έχω Ampere αλλά αν έχανες σεβαστό perf, έστω >3% δεν θα το αναφέρανε οι YTs τύπου GN που τα ψειρίζουν όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οι μνήμες σου είναι 3200mhz μπες στο bios Και βάλε το xmp enabled ώστε να παίξουν σωστα

Ευχαριστω θα το δοκιμασω . to τροφοδοτικο μου ειναι αυτο. https://www.e-shop.gr/psu-coolermaster-rs-700-afba-g1-v700-700w-p-PER.810841

οποτε θα ειμαι ενταξει με την 3080?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Ευχαριστω θα το δοκιμασω . to τροφοδοτικο μου ειναι αυτο. https://www.e-shop.gr/psu-coolermaster-rs-700-afba-g1-v700-700w-p-PER.810841

οποτε θα ειμαι ενταξει με την 3080?

Oκ εισαι,απλά βάλε τις μνήμες στα 3200 γτ χάνεις performance χωρίς λογο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Oκ εισαι,απλά βάλε τις μνήμες στα 3200 γτ χάνεις performance χωρίς λογο

Το εκανα  και εβαλα xmp enabled απο το bios αλλα και παλι στο cpuz δεν αλλαξε κατι στην καρτέλα spd , απλα τώρα τις δείχνει σαν DRAM Frequency    1600.1 MHz  

 

μηπως πρεπει να κανω και κατι ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ababapanos είπε

Το εκανα  και εβαλα xmp enabled απο το bios αλλα και παλι στο cpuz δεν αλλαξε κατι στην καρτέλα spd , απλα τώρα τις δείχνει σαν DRAM Frequency    1600.1 MHz  

 

μηπως πρεπει να κανω και κατι ακομα?

DoubleDataRate 1600.1=3200 effective

Επεξ/σία από narta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Το εκανα  και εβαλα xmp enabled απο το bios αλλα και παλι στο cpuz δεν αλλαξε κατι στην καρτέλα spd , απλα τώρα τις δείχνει σαν DRAM Frequency    1600.1 MHz  

 

μηπως πρεπει να κανω και κατι ακομα?

Κομπλέ είναι τώρα,είσαι έτοιμος για την 3080 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Η λογική σου σπάει κόκκαλα.και κάπου έλεος δλδ.

Αφού είναι πρόβλημα το perf drop λόγω του update εκείνου στην αρχή που έλυσε τα προβλήματα, τότε πας απέναντι. Υπάρχει τρίτη εταιρεία με κάρτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Αφού είναι πρόβλημα το perf drop λόγω του update εκείνου στην αρχή που έλυσε τα προβλήματα, τότε πας απέναντι. Υπάρχει τρίτη εταιρεία με κάρτες;

Δλδ αν υπάρχει ψεγάδι στις nv δεν κάνει να διαμαρτύρεται κανείς σύμφωνα με τη λογική σου επειδή η amd δίνει λιγότερα? Ειναι δικαιολογία αυτή?Ενώ μάλιστα δεν έχεις εσύ ο ίδιος ampere και δεν έχεις εικόνα ιδίοις ομμασι?Ο akoinonitos στα είπε καλά.λογικεψου

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στον Κωτσο παραγγελια για μια TUF 3080. 

Δεν βλεπω να ερχεται ποτε (δεν εχει ποτε stock).

Λετε να τους πω να μου την αλλαξουν για μια Gigabyte RTX 3080?

 

Αξίζει να περιμενω την TUF η απλα να παρω της Gigabyte? Eιναι μηπως κακια η υλοποιηση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Δλδ αν υπάρχει ψεγάδι στις nv δεν κάνει να διαμαρτύρεται κανείς σύμφωνα με τη λογική σου επειδή η amd δίνει λιγότερα? Ειναι δικαιολογία αυτή?Ενώ μάλιστα δεν έχεις εσύ ο ίδιος ampere και δεν έχεις εικόνα ιδίοις ομμασι?Ο akoinonitos στα είπε καλά.λογικεψου

Ποιο ψεγάδι; Δεν έχω δει πουθενά για perf drop λόγω του driver..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DionGR είπε

Εχω στον Κωτσο παραγγελια για μια TUF 3080. 

Δεν βλεπω να ερχεται ποτε (δεν εχει ποτε stock).

Λετε να τους πω να μου την αλλαξουν για μια Gigabyte RTX 3080?

 

Αξίζει να περιμενω την TUF η απλα να παρω της Gigabyte? Eιναι μηπως κακια η υλοποιηση?

Αξίζει να περιμένεις την tuf αλλά να έρθει κιόλας.

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ποιο ψεγάδι; Δεν έχω δει πουθενά για perf drop λόγω του driver..

Τι σχέση έχει η 2060 με τις ampere?

K τις 3080 συγκεκριμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γκαντεμια μου δεν εχει ορια, πριν απο ενα λεπτο  στο σαιτ του κοτσοβολου ειχε την Gigabyte GeForce RTX 3080 Gaming OC 10GB   στα 949 ευρω τους καλω για να την κλεισω και οση ωρα ημουν στην αναμονη εκεινη εξαντληθηκε... αντε να ξανα βρω τωρα... Ουτε το πλαισιο εχει. ξερετε για αλλου διαθεσιμοτητα?

2 λεπτά πριν, DionGR είπε

 

Λετε να τους πω να μου την αλλαξουν για μια Gigabyte RTX 3080?

 

 

γιατι βρηκες εσυ 3080 διαθεσιμη?  τους καλεσα  μολις  και μου ειπαν δεν υπαρχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billeiros είπε

Τι σχέση έχει η 2060 με τις ampere?

K τις 3080 συγκεκριμενα

Ε; Λέω στο internet έχει ακουστεί κάπου ότι μετά τον driver έχασε 5% perf για παράδειγμα, η κάρτα ή γενικά κάποιο perf drop; Αυτό λέω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ababapanos είπε

η γκαντεμια μου δεν εχει ορια, πριν απο ενα λεπτο  στο σαιτ του κοτσοβολου ειχε την Gigabyte GeForce RTX 3080 Gaming OC 10GB   στα 949 ευρω τους καλω για να την κλεισω και οση ωρα ημουν στην αναμονη εκεινη εξαντληθηκε... αντε να ξανα βρω τωρα... Ουτε το πλαισιο εχει. ξερετε για αλλου διαθεσιμοτητα?

Καλά μη νομίζεις ότι την είχε κιόλας επειδή την εμφάνιζε in stock.Συχνα πυκνά το κάνει αυτό εδώ κ μήνες.εγω έτσι είχα παραγγείλει κ μετά μου παν ότι δεν έχουν ιδέα ποτέ θα έχουν αποθεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...