Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Εγώ ξέρω ότι σε όλες τις κάρτες που αναφέρω, έχει κοπεί το power limit ,τα αναφερόμενα δεν τα πιάνεις ποτέ και το power slider και να το ανεβάσεις δεν κάνει τπτ, δεν είναι δικά μου σχόλια αυτά ειναι και όσων ασχολούνται με το άθλημα,  δεν θα δεις ποτέ την tuf να χτυπάει 375w ούτε την xc3 να χτυπάει 366w οπως και οποιαδήποτε πέραν των top υλοποίησεων. Να γράφουμε τα καλά αλλά να γράφουμε και τα κακα. Ο λόγος που έγινε αυτό δεν ξέρω ποιος είναι μιας και δεν έχει μιλήσει κανείς γι'αυτό, σαν κάτοχος όμως οφείλω να το μοιραστώ για να μην βλέπει ο άλλος 375w power limit και πιστεύει ότι θα τα πιάσει. 

Δοκίμασα εκείνο τον πρώτο driver και πάλι η TUF 3080 OC που έχω δε πήγαινε πάνω από τα 352-355W. Οπότε δε ξέρω αν έχει σχέση η αλλαγή του driver και το θέμα του instability των πρώτων ημερών με το power limit των καρτών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει ναι τυπικά είναι, ουσιαστικά δεν είναι, αυτό λέω. Άλλωστε οι YTs τύπου GN που εστιάζουν πολύ θα το είχαν καταλάβει αν υπήρχε drop, αφού είχαν κάρτες και πριν το update..

Αυτο που πιτσευετε οτι οι youtubers τα ξερουν ολα με ξεπερναει ,διαβασε κανα evga forum να δεις πως κραζουν εκει μεσα οι κατοχοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δλδ άμα εγώ σου πουλήσω ένα πρόγραμμα για το αυτοκίνητο σου και σου πω φίλε με αυτό θα πιάνεις 375 άλογα, αλλά όταν το βάζεις βλέπεις ότι πάει μεχρι 330 θα πεις εσύ δεν πειράζει μωρέ και έτσι γ@μ@ει το αμάξι.. 

Αυτό είναι 13,6% κάτω. Τόσο πολύ χάνουν οι ampere; Δεν είναι το ίδιο αυτό που λες..

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Δοκίμασα εκείνο τον πρώτο driver και πάλι η TUF 3080 OC που έχω δε πήγαινε πάνω από τα 352-355W. Οπότε δε ξέρω αν έχει σχέση η αλλαγή του driver και το θέμα του instability των πρώτων ημερών με το power limit των καρτών. 

γενικά μου φαίνεται λίγο περίεργο να πειράζει ο driver το power limit, αυτό ελέγχεται από το bios συνήθως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι ψεγάδι το ότι δεν πιάνουν το max pl αν δεν έχει διαφορά σε επιδόσεις? Ρωτάω για να μάθω, δεν ειρωνεύομαι ή υπονοώ κάτι. Θυμάμαι στην έκδοση του δεύτερου driver όταν σταμάτησε το boost να είναι τόσο επιθετικό υπήρχαν υπόνοιες για κουτσούρεμα, όμως τα benchmarks δεν έδειξαν κάτι τέτοιο αν θυμάμαι σωστά.  

Ίσα ίσα που αν δεν υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις, καλύτερα που δεν το πιάνει. Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό είναι 13,6% κάτω. Τόσο πολύ χάνουν οι ampere; Δεν είναι το ίδιο αυτό που λες..

Ρε φίλε κολλάς στα ποσοστά, 366watt έχει power limit στα χαρτιά η δική μου ,ε πάνω από 330 δεν πάει, η tut έχει 375w αν πιάσει 340w ζήτημα είναι, εξίσου και οι υπόλοιπες 2pin κάρτες.

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Ρε φίλε κολλάς στα ποσοστά, 366watt έχει power limit στα χαρτιά η δική μου ,ε πάνω από 330 δεν πάει, η tut έχει 375w αν πιάσει 340w ζήτημα είναι, εξίσου και οι υπόλοιπες 2x8pin κάρτες.

Όταν μου λες ότι έχει 366w pl θα πρέπει να έχει τόσα, τέλος.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Ρε φίλε κολλάς στα ποσοστά, 366watt έχει power limit στα χαρτιά η δική μου ,ε πάνω από 330 δεν πάει, η tut έχει 375w αν πιάσει 340w ζήτημα είναι, εξίσου και οι υπόλοιπες 2pin κάρτες.

ΟΚ σεβαστό, βέβαια το παιδί από πάνω είπε ότι και πριν το update δεν τερμάτιζαν τα limits, και γενικά αν δεν κάνατε tests πριν και μετά δεν ξέρουμε, οπότε μία τρύπα στο νερό έχουμε κάνει 4 σελίδες τώρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δοκίμασα εκείνο τον πρώτο driver και πάλι η TUF 3080 OC που έχω δε πήγαινε πάνω από τα 352-355W. Οπότε δε ξέρω αν έχει σχέση η αλλαγή του driver και το θέμα του instability των πρώτων ημερών με το power limit των καρτών. 

Δοκιμασες 4k?Επίσης σε τι θερμοκρασίες ήσουν όταν τεσταρες?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppkstat είπε

Γιατί είναι ψεγάδι το ότι δεν πιάνουν το max pl αν δεν έχει διαφορά σε επιδόσεις? Ρωτάω για να μάθω, δεν ειρωνεύομαι ή υπονοώ κάτι. Θυμάμαι στην έκδοση του δεύτερου driver όταν σταμάτησε το boost να είναι τόσο επιθετικό υπήρχαν υπόνοιες για κουτσούρεμα, όμως τα benchmarks δεν έδειξαν κάτι τέτοιο αν θυμάμαι σωστά.  

Ίσα ίσα που αν δεν υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις, καλύτερα που δεν το πιάνει. Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

Καταρχας τίθεται θέμα κοροϊδίας μεταξυ κατασκευαστή και τελικου καταναλωτή. Άλλα specs περιγράφονται και άλλα βλέπεις στην πράξη.

Δευτερον πρακτικα τα 30-40w διαφορά δεν μπορουν έτσι απλά να μεταφραστούν σε ποσοστό απόδοσης γιατί εξαρτάται από πολλούς άλλους παράγοντες ,όπως πχ απαιτήσεις εφαρμογής (game) ανάλυση ,θερμοκρασία ,διάρκεια session κ.α

Υπάρχουν ατομα που κυνηγάνε και το παραμικρό fps 

Στο δια ταυτα δεν ειπε κανεις οτι μιλαμε για σοβαρό θέμα ,ουτε και φυσικά ειναι λόγος να μην αγοράσει κανείς ή να την γυρίσει πίσω. Άλλωστε ειναι στην κρίση του καθενός

Απλά το τόνισε ο συμφορουμίτης και κάποιοι πειράχτηκαν φαινεται .Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να αναφερουμε μόνο τα καλά ...τεσπά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δοκιμασες 4k?Επίσης σε τι θερμοκρασίες ήσουν όταν τεσταρες?

Δεν έκανα εκτενείς δοκιμές, έβαλα τον πρώτο driver, έτρεξα 3dmark timespy και είχε το ίδιο power limit. Το ίδιο είχε επίσης και στο Linux από το πρώτο οδηγό που δοκίμασα. Εκτός κι αν ο νεότερος οδηγός κάτι "γράφει" σε κάποια NVRAM της κάρτας αλλάζοντας την λειτουργία της μόνιμα και έτσι γυρνώντας πίσω στον παλιό δεν αλλάζει κάτι.

Αν θες να δοκιμάσω κάτι συγκεκριμένο πες μου να το δω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, μακακία μου, κόλλησα στο ότι δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον δεν έχει ακουστεί κάτι για perf drop και παρέβλεψα το θέμα με το power limit, το όποιο όντως δεν θα έπρεπε να συμβαίνει και θα έπρεπε να τερματίζει κανονικά όπως ορίζει το spec. Είπα και αυτή την βλακεία με την AMD και μίλησα κάπως απότομα και μάλιστα για hardware που δεν έχω, ζητώ συγνώμη και θα προσπαθήσω να το διορθώσω ώστε να μην ξανασυμβεί κάτι ανάλογο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν έκανα εκτενείς δοκιμές, έβαλα τον πρώτο driver, έτρεξα 3dmark timespy και είχε το ίδιο power limit. Το ίδιο είχε επίσης και στο Linux από το πρώτο οδηγό που δοκίμασα. Εκτός κι αν ο νεότερος οδηγός κάτι "γράφει" σε κάποια NVRAM της κάρτας αλλάζοντας την λειτουργία της μόνιμα και έτσι γυρνώντας πίσω στον παλιό δεν αλλάζει κάτι.

Αν θες να δοκιμάσω κάτι συγκεκριμένο πες μου να το δω.

 

Θα το ψάξω με την δική μου θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2020 στις 2:56 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

 

Στις 17/12/2020 στις 3:00 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Και τώρα δεν υπάρχει δικαιολογία, είναι hardware agnostic αν δεν κάνω λάθος..

Πέρα από τη χαμηλή απόδοση των RDNA2 (ίσως βελτιωθεί με drivers? ), τα καλά νέα με το 1.4 patch του Quake RTX είναι η υλοποίηση του TAAU. Εξαιρετικής ποιότητας hardware agnostic (χρησιμοποιεί shaders) Temporal Upscaling που πλησιάζει το DLSS λένε. (temporal upscaling έχουν και τα AC Origins/Odyssey στο ΑΑ Low/Medium αλλά αυτό είναι αρκετά καλύτερο). Αποδεικνύει ότι ακόμα και χωρίς AI μπορεί να γίνει καλή δουλειά στο super-resolution.

https://store.steampowered.com/news/app/1089130/view/2903097291402265206

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που τσέκαρα τη δικιά μου πάντως, 3080 Vision, έχει power limit 350W(Αν και παντού online γράφει TDP 320W).

Σε ένα γρήγορο τέστ που έκανα, φτάνει να τραβάει μέχρι τα 345W. Αυτό θεωρείται εντάξει ή αν είναι 350W πρέπει να τραβάει ακριβώς τόσο max;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Εγώ που τσέκαρα τη δικιά μου πάντως, 3080 Vision, έχει power limit 350W(Αν και παντού online γράφει TDP 320W).

Σε ένα γρήγορο τέστ που έκανα, φτάνει να τραβάει μέχρι τα 345W. Αυτό θεωρείται εντάξει ή αν είναι 350W πρέπει να τραβάει ακριβώς τόσο max;

370w power limit έχει η vision με 100% power slider.

https://www.techpowerup.com/vgabios/225552/gigabyte-rtx3080-10240-200903

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

370w power limit έχει η vision με 100% power slider.

https://www.techpowerup.com/vgabios/225552/gigabyte-rtx3080-10240-200903

Ωραίος. Κανένα πρόγραμμα για να τσεκάρουμε το power draw?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...