Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zyx1979 είπε

Τι διάφορες είδες από το μαμά bios?

Εγώ που δοκίμασα νωρίτερα το bios της xtreme, είδα πολύ καλύτερες θερμοκρασίες σε σχέση με της vision, που βέβαια δημιούργησαν και περισσότερο ήχο από τους ανεμιστήρες.

Η απόδοση ήταν πεσμένη σε σχέση με το δικό της bios, σε superposition που δοκίμασα. 

Σε 4k optimized stock με og bios είχα 14092, ενώ με το xtreme 13675.

Me overclock ήταν, og 14913 και xtreme 14041.

Θερμοκρασίες max, ήταν με og, 70 ενώ με xtreme 58.

Επίσης, σε idle, με og bios έχει 50 βαθμούς και με xtreme 40.

Τέλος, σε power limit 100% έκανε spike μέχρι 392W, οπότε το κατέβασα στο 97% στο οποίο έκανε spike μέχρι 369.2W σε 5 δοκιμές. 

Edit:

Δοκίμασα από περιέργεια το Cyberpunk. Έχει περίπου 2-3 fps απώλεια σε σχέση με το og bios αλλά οι θερμοκρασίες είναι στα πατώματα. Ενώ με το og bios  είχε περίπου στους 65, με το xtreme δεν ανέβηκε πάνω από 53. Αύριο θα δοκιμάσω το bios της Asus tuf 3080, έχω ακούσει καλά λόγια.

Edit2: Παίζει να δείχνει εικονικό power draw το xtreme bios. Θα δοκιμάσω full pl για να δω διαφορά.

Επεξ/σία από tsamo2
Formatting
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Εγώ που δοκίμασα νωρίτερα το bios της xtreme, είδα πολύ καλύτερες θερμοκρασίες σε σχέση με της vision, που βέβαια δημιούργησαν και περισσότερο ήχο από τους ανεμιστήρες.

Η απόδοση ήταν πεσμένη σε σχέση με το δικό της bios, σε superposition που δοκίμασα. 

Σε 4k optimized stock με og bios είχα 14092, ενώ με το xtreme 13675.

Me overclock ήταν, og 14913 και xtreme 14041.

Θερμοκρασίες max, ήταν με og, 70 ενώ με xtreme 58.

Επίσης, σε idle, με og bios έχει 50 βαθμούς και με xtreme 40.

Τέλος, σε power limit 100% έκανε spike μέχρι 392W, οπότε το κατέβασα στο 97% στο οποίο έκανε spike μέχρι 369.2W σε 5 δοκιμές. 

Edit:

Δοκίμασα από περιέργεια το Cyberpunk. Έχει περίπου 2-3 fps απώλεια σε σχέση με το og bios αλλά οι θερμοκρασίες είναι στα πατώματα. Ενώ με το og bios  είχε περίπου στους 65, με το xtreme δεν ανέβηκε πάνω από 53. Αύριο θα δοκιμάσω το bios της Asus tuf 3080, έχω ακούσει καλά λόγια.

Edit2: Παίζει να δείχνει εικονικό power draw το xtreme bios. Θα δοκιμάσω full pl για να δω διαφορά.

Μήπως είναι 3x8 pin η 3080 extreme??? 

Γιαυτό έχεις χαμηλότερα temp, αλλά και επιδόσεις. Σε 2x8  κάρτα αν βάλεις 3x8  bios κάρτας, το φορτίο μοιράζεται διαφορετικά, οπότε είσαι πολύ πιο κάτω σε watt και σε ισχύ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Μήπως είναι 3x8 pin η 3080 extreme??? 

Γιαυτό έχεις χαμηλότερα temp, αλλά και επιδόσεις. Σε 2x8  κάρτα αν βάλεις 3x8  bios κάρτας, το φορτίο μοιράζεται διαφορετικά, οπότε είσαι πολύ πιο κάτω σε watt και σε ισχύ. 

Ναι, αυτό ήταν. Μετά που έβαλα στο full το power limit οι επιδόσεις ανέβηκαν σε αντίστοιχα επίπεδα με πριν και λίγο καλύτερα αλλά και πάλι με αρκετά καλύτερες θερμοκρασίες. Απλά επειδή γράφει λάθος power draw, λόγω το ότι είναι bios για 3x8-pin θα τσεκάρω από την πρίζα πόσο τραβάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Ναι, αυτό ήταν. Μετά που έβαλα στο full το power limit οι επιδόσεις ανέβηκαν σε αντίστοιχα επίπεδα με πριν και λίγο καλύτερα αλλά και πάλι με αρκετά καλύτερες θερμοκρασίες. Απλά επειδή γράφει λάθος power draw, λόγω το ότι είναι bios για 3x8-pin θα τσεκάρω από την πρίζα πόσο τραβάει.

μην παιδευεσαι ,οποιοδηποτε Bios απο 3x8pin ειναι χειροτερο ,σου δινει λιγοτερα watt ,δοκιμασε το Bios της aorus master που ειναι 2x8πιν και εχει μεγαλυτερα boost clocks απο την Vision

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

μην παιδευεσαι ,οποιοδηποτε Bios απο 3x8pin ειναι χειροτερο ,σου δινει λιγοτερα watt ,δοκιμασε το Bios της aorus master που ειναι 2x8πιν και εχει μεγαλυτερα boost clocks απο την Vision

Ισχύει.

Πέρασα και το bios της TUF, γιατί κάποιοι λέγανε ότι έχει ανεβάσει το pl αλλά δεν. Επίσης είχε χειρότερες θερμοκρασίες και αποδόσεις από της gigabyte.

Θα δοκιμάσω τώρα και της Aorus Master.

edit: @akoinonitos να σε ρωτήσω, ποιο bios ακριβώς, μήπως ξέρεις; Γιατί έχω βρει διάφορα.

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Ισχύει.

Πέρασα και το bios της TUF, γιατί κάποιοι λέγανε ότι έχει ανεβάσει το pl αλλά δεν. Επίσης είχε χειρότερες θερμοκρασίες και αποδόσεις από της gigabyte.

Θα δοκιμάσω τώρα και της Aorus Master.

edit: @akoinonitos να σε ρωτήσω, ποιο bios ακριβώς, μήπως ξέρεις; Γιατί έχω βρει διάφορα.

Από το techpower up κατέβασε το νεότερο σε ημερομηνία 2 έχει.

Της tuf που δοκίμασα και εγώ ήταν χειρότερο από της xc3

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Από το techpower up κατέβασε το νεότερο σε ημερομηνία 2 έχει.

Της tuf που δοκίμασα και εγώ ήταν χειρότερο από της xc3

Αυτό πέρασα.

Δεν έχω προλάβει να κάνω δοκιμές, μία πρόλαβα, αλλά σε stock σε superposition έχει 14814, ενώ με og bios με oc είχα φτάσει κάπου στα 14900+. Και πάλι με καλύτερες θερμοκρασίες.

Πάω να κάνω μερικές δοκιμές ακόμα και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

@malakudi

Τον δοκίμασα και τον πρωτο τα ίδια, 330-340 max με το bios από master 

Και με το BIOS από TUF OC σου πάει πιο κάτω; Εμένα η TUF OC πάει 350-352. Δε πάει όμως 375 όπως υποτίθεται ότι είναι το PL.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, malakudi είπε

Και με το BIOS από TUF OC σου πάει πιο κάτω; Εμένα η TUF OC πάει 350-352. Δε πάει όμως 375 όπως υποτίθεται ότι είναι το PL.

 

Σε όλες τα ίδια βλέπω max 340 στο gpuz 335 max στο rtss, ίσως έχει να κάνει και με την κάρτα, με το bios της tut για κάποιο λόγο έχω χειρότερα νούμερα από το δικό μου ,μόνο με της master έχει καλύτερη απόδοση.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη μούφα το OC στις Ampere, SotTR με 2130 core και +1000 VRAM πήρα 6%, από 85FPS πήγε στα 90..Ούτε καν το +10-12% που ήταν στανταράκι στις Turing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μεγάλη μούφα το OC στις Ampere, SotTR με 2130 core και +1000 VRAM πήρα 6%, από 85FPS πήγε στα 90..Ούτε καν το +10-12% που ήταν στανταράκι στις Turing.

Αν πήρες 6% πάλι ούτε στου παπά μην το πείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω ακούσει μόνο δύο bios για 2x8-pin, υποστηρίζουν 370W. Υποτίθεται το νέο της tuf και της Zotac Amp Holo. Το bios της Aorus Master btw αν και δεν έχει καλύτερο power limit, αύξησε κατακόρυφα την απόδοση της κάρτας και σε περίπου 10 βαθμούς λιγότερους, παντού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μεγάλη μούφα το OC στις Ampere, SotTR με 2130 core και +1000 VRAM πήρα 6%, από 85FPS πήγε στα 90..Ούτε καν το +10-12% που ήταν στανταράκι στις Turing.

ξέρεις τι είναι 6%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...