Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Επειδή με προκαλείς 🤣

https://www.3dmark.com/compare/spy/16123479/spy/16349068#

δωσε λιγο πιο πανω συχνοτητες ..αν σε  παιρνει .. να δουμε σκορ 

με  350 w μαρμαρωμενα η δικη μου ( οποιο βιος  κ αν δοκιμασα)  ,  αλλα

το core  εφτασε  kai 2220 stable με αερα..

 

https://ibb.co/pWFDBBc

Επεξ/σία από xrit86
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, xrit86 είπε

δωσε λιγο πιο πανω συχνοτητες ..αν σε  παιρνει .. να δουμε σκορ 

με  350 w μαρμαρωμενα η δικη μου ( οποιο βιος  κ αν δοκιμασα)  ,  αλλα

το core  εφτασε  kai 2220 stable με αερα..

 

https://ibb.co/pWFDBBc

Στην δική βλέπω το chip power draw πάνω από 200watt κάπου στα 217watt παίζει συνήθως ,τι παίζει με αυτές τις κάρτες.

Από ότι φαίνεται καμία υλοποίηση δεν περνάει το max pl της ότι bios και να περασεις

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα, ρωταω εδω επειδη δεν εβγαλα ακρη μεχρι τωρα μονος μου. Μου πουλαει καποιος την PNY RTX3080 10GB XLR8 , η οποια ειναι αγορασμενη απο το amazon.de  . Ξερω οτι το αμαζον εχει πολυ καλη εγγυηση αλλα τι γίνεται οταν την εχεις αγορασει δευτερο χερι και δεν ειναι παραγγελια απο τον λογαριασμο σου? θα μπορω να εχω και εχω εγγυηση απο το αμαζον? 

Σορρυ για τις ερωτησεις απλα ο συγκεκριμενος πωλητης ειχε 3 αρνητικες αξιολογησεις στο παρεθον για χαλασμενες καρτες γραφικων και ειμαι καπως επιφυλακτικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ababapanos είπε

παιδια καλησπερα, ρωταω εδω επειδη δεν εβγαλα ακρη μεχρι τωρα μονος μου. Μου πουλαει καποιος την PNY RTX3080 10GB XLR8 , η οποια ειναι αγορασμενη απο το amazon.de  . Ξερω οτι το αμαζον εχει πολυ καλη εγγυηση αλλα τι γίνεται οταν την εχεις αγορασει δευτερο χερι και δεν ειναι παραγγελια απο τον λογαριασμο σου? θα μπορω να εχω και εχω εγγυηση απο το αμαζον? 

Σορρυ για τις ερωτησεις απλα ο συγκεκριμενος πωλητης ειχε 3 αρνητικες αξιολογησεις στο παρεθον για χαλασμενες καρτες γραφικων και ειμαι καπως επιφυλακτικος

Δεν ξερω τι παιζει με την εγγυηση αλλα και μονο που ειχε αρνητικες για ελαττωματικες καρτες δεν θα αγοραζα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στην δική βλέπω το chip power draw πάνω από 200watt κάπου στα 217watt παίζει συνήθως ,τι παίζει με αυτές τις κάρτες.

Από ότι φαίνεται καμία υλοποίηση δεν περνάει το max pl της ότι bios και να περασεις

 περναει περναει ... η  gigabyte  επιανε 375  just..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εμένα στο μικρό καίγεται, 80+

Βγήκε πρόσφατα νέο, το πέρασες? Από την σελίδα της asus ,έχουν βγει 2-3 από το δικό σου πιο καινουρια

Όχι, θα το τσεκάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, xrit86 είπε

 περναει περναει ... η  gigabyte  επιανε 375  just..

Ποια κάρτα;

 

edit:

  

6 λεπτά πριν, ababapanos είπε

παιδια καλησπερα, ρωταω εδω επειδη δεν εβγαλα ακρη μεχρι τωρα μονος μου. Μου πουλαει καποιος την PNY RTX3080 10GB XLR8 , η οποια ειναι αγορασμενη απο το amazon.de  . Ξερω οτι το αμαζον εχει πολυ καλη εγγυηση αλλα τι γίνεται οταν την εχεις αγορασει δευτερο χερι και δεν ειναι παραγγελια απο τον λογαριασμο σου? θα μπορω να εχω και εχω εγγυηση απο το αμαζον? 

Σορρυ για τις ερωτησεις απλα ο συγκεκριμενος πωλητης ειχε 3 αρνητικες αξιολογησεις στο παρεθον για χαλασμενες καρτες γραφικων και ειμαι καπως επιφυλακτικος

 


Σε κάτι τόσο ακριβό και με αντίστοιχες αρνητικές αξιολογήσεις για κάρτες δεν ξέρω αν θα το διακινδύνευα...

Επεξ/σία από tsamo2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, xrit86 είπε

 περναει περναει ... η  gigabyte  επιανε 375  just..

Μήπως είχες περάσει της extreme ρε γτ και εγω που πέρασα ftw3 

Έγραφε τα δικά του 🤣

PSX_20201219_200021.jpg.8a437213932844d5744c26946cef8d00.jpg

Btw η master έχει 370 max ρε

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ababapanos είπε

παιδια καλησπερα, ρωταω εδω επειδη δεν εβγαλα ακρη μεχρι τωρα μονος μου. Μου πουλαει καποιος την PNY RTX3080 10GB XLR8 , η οποια ειναι αγορασμενη απο το amazon.de  . Ξερω οτι το αμαζον εχει πολυ καλη εγγυηση αλλα τι γίνεται οταν την εχεις αγορασει δευτερο χερι και δεν ειναι παραγγελια απο τον λογαριασμο σου? θα μπορω να εχω και εχω εγγυηση απο το αμαζον? 

Σορρυ για τις ερωτησεις απλα ο συγκεκριμενος πωλητης ειχε 3 αρνητικες αξιολογησεις στο παρεθον για χαλασμενες καρτες γραφικων και ειμαι καπως επιφυλακτικος

Όχι και ας έχεις απόδειξη και serial number. Μέσω Αμαζον (όχι κατασκευαστή) μόνο ο αγοραστής από το account που έχει γίνει το order μπορεί να κάνει αίτημα rma κλπ. 

Επεξ/σία από z1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σχετικα με την Zotac Trinity 3090 που παραγγειλα και το κλειδωμενο της pl (350/350) διαβαζω πως αρκετοι περνανε πανω το BIOS της Gigabyte Gaming OC (370/390) και βλεπουν καλυτερα thermals και ρολογια. Δεν θα αναφερθω στο αν και ποσο safe ειναι. Απλα εγω εχω σκοπο να κανω undervolt. Θα είχε λοιπον νοημα να περάσω BIOS με ανεβασμενο pl αφου ουσιαστικα δεν θα το φτασω ποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xrit86 είπε

δωσε λιγο πιο πανω συχνοτητες ..αν σε  παιρνει .. να δουμε σκορ 

με  350 w μαρμαρωμενα η δικη μου ( οποιο βιος  κ αν δοκιμασα)  ,  αλλα

το core  εφτασε  kai 2220 stable με αερα..

 

https://ibb.co/pWFDBBc

Είμαι κάπου μεταξύ δέν με παίρνει και δέν έχει νόημα.

Αφενός μπορεί όντως να βρώ μια ρύθμιση που είναι σταθερή στο Superposition και σε οτιδήποτε άλλο τρώω crash,αφετέρου έρχεται το PL ρίχνει φάπα και τα ρολόγια πέφτουν πάλι.Γενικότερα δέν έχω δεί 350W και δέν έχω ιδέα απο που προκύπτει το 370 που δηλώνει η ASUS.

Το ζουμί είναι μεταξύ 931~962mV και πόσο μπορεί να πάρει σε αυτό το εύρος η κάθε κάρτα.

+200 core/+900 mem

Capture11.JPG.f5b796b0e854ef5b264c357f9a3c156a.JPG

Custom core curve / +900 mem

Capture22.JPG.8220f7ff3819efab77ab91006d3e5c4f.JPG

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Είμαι κάπου μεταξύ δέν με παίρνει και δέν έχει νόημα.

Αφενός μπορεί όντως να βρώ μια ρύθμιση που είναι σταθερή στο Superposition και σε οτιδήποτε άλλο τρώω crash,αφετέρου έρχεται το PL ρίχνει φάπα και τα ρολόγια πέφτουν πάλι.Γενικότερα δέν έχω δεί 350W και δέν έχω ιδέα απο που προκύπτει το 370 που δηλώνει η ASUS.

Το ζουμί είναι μεταξύ 931~962mV και πόσο μπορεί να πάρει σε αυτό το εύρος η κάθε κάρτα.

+200 core/+900 mem

Capture11.JPG.f5b796b0e854ef5b264c357f9a3c156a.JPG

Custom core curve / +900 mem

Capture22.JPG.8220f7ff3819efab77ab91006d3e5c4f.JPG

Άμα βάλω στην δική μου 2100 με 0.97  θα πάω να βρω τα τσαγαλα 

55 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια σχετικα με την Zotac Trinity 3090 που παραγγειλα και το κλειδωμενο της pl (350/350) διαβαζω πως αρκετοι περνανε πανω το BIOS της Gigabyte Gaming OC (370/390) και βλεπουν καλυτερα thermals και ρολογια. Δεν θα αναφερθω στο αν και ποσο safe ειναι. Απλα εγω εχω σκοπο να κανω undervolt. Θα είχε λοιπον νοημα να περάσω BIOS με ανεβασμενο pl αφου ουσιαστικα δεν θα το φτασω ποτε?

Έχω την εντύπωση ότι δεν θα σου δώσει παραπάνω pl ,μπορεί όμως τα boost clocks της giga να ειναι καλύτερα, αν δεν το περάσεις δεν μπορείς να ξέρεις.

10 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Είμαι κάπου μεταξύ δέν με παίρνει και δέν έχει νόημα.

Αφενός μπορεί όντως να βρώ μια ρύθμιση που είναι σταθερή στο Superposition και σε οτιδήποτε άλλο τρώω crash,αφετέρου έρχεται το PL ρίχνει φάπα και τα ρολόγια πέφτουν πάλι.Γενικότερα δέν έχω δεί 350W και δέν έχω ιδέα απο που προκύπτει το 370 που δηλώνει η ASUS.

Το ζουμί είναι μεταξύ 931~962mV και πόσο μπορεί να πάρει σε αυτό το εύρος η κάθε κάρτα.

+200 core/+900 mem

Capture11.JPG.f5b796b0e854ef5b264c357f9a3c156a.JPG

Custom core curve / +900 mem

Capture22.JPG.8220f7ff3819efab77ab91006d3e5c4f.JPG

Δώσε 235-240 core Και 1100 μνήμη και τέρμα τάση, αν και δεν ξέρω κατά πόσο κάνει κάτι.

Ps: να ξέρεις ζηλεύω που στο fan λέει 0

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δώσε 235-240 core Και 1100 μνήμη και τέρμα τάση, αν και δεν ξέρω κατά πόσο κάνει κάτι.

Ps: να ξέρεις ζηλεύω που στο fan λέει 0

Είναι ο μόνος ουσιαστικός λόγος που αξίζει να βάλεις WB, εκτός αν περάσεις σε shunt mod.Εκεί επιβάλλεται γιατί πρέπει να τιθασεύσεις 100+ επιπλέον W.

Δώσε βάση στο curve που βγάζει αυτόματα το +235.Καμία διαφορά,γιατί όπως είπα η ουσία είναι μεταξύ 931 και 962 όταν είσαι power limited.

Οπότε,ναί...Κλειδωμένες κάρτες και καλή τύχη με το silicon lottery!

Capture33.JPG.d6d03c902cd58c9fdaf3572e6bda5e68.JPG

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας βάλω κι εγώ ένα Superposition.

Gigabyte Vision 3080, με bios από aurora master, +135 core και +750 memory.

Πολύ ευχαριστημένος μέχρις στιγμής.1570520755_Screenshot(67)1.png.cefcf6f8eb59fa0be9dce12c85441a3e.png

 

Επεξ/σία από tsamo2
Διόρθωση στα νούμερα
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Ας βάλω κι εγώ ένα Superposition.

Gigabyte Vision 3080, με bios από aurora master, +120 core και +750 memory.

Πολύ ευχαριστημένος μέχρις στιγμής.1570520755_Screenshot(67)1.png.cefcf6f8eb59fa0be9dce12c85441a3e.png

 

ρε τι θερμοκρασίες είναι αυτές που έχετε όλοι χαχαχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...