Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

ρε τι θερμοκρασίες είναι αυτές που έχετε όλοι χαχαχα. 

Εμένα, πραγματικά το bios έκανε τη διαφορά. Δες εδώ ένα παλιότερο τεστ με αντίστοιχα core και memory(δε θυμάμαι ακριβώς).595581886_Screenshot(68)1.png.6ffd87bb2cda975019b9b76b43f50cb4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραίοι. Επιτέλους να δούμε και κανένα benchmark. 

Υπόψιν το Supo είναι πολύ ανεκτικό σε μεγάλο oveclock. Μην περιμένετε να είστε stable στα παιχνίδια με αυτό το oc. 

To sotr και κανένα ACO σου δείχνουν αν είσαι stable 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Ωραίοι. Επιτέλους να δούμε και κανένα benchmark. 

Υπόψιν το Supo είναι πολύ ανεκτικό σε μεγάλο oveclock. Μην περιμένετε να είστε stable στα παιχνίδια με αυτό το oc. 

To sotr και κανένα ACO σου δείχνουν αν είσαι stable 

Πες μου ότι βαρέθηκες να διαβάζεις για το cp και το rt/dlss 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Ωραίοι. Επιτέλους να δούμε και κανένα benchmark. 

Υπόψιν το Supo είναι πολύ ανεκτικό σε μεγάλο oveclock. Μην περιμένετε να είστε stable στα παιχνίδια με αυτό το oc. 

To sotr και κανένα ACO σου δείχνουν αν είσαι stable 

Καλά ναι προφανώς.

Για να είμαι 100% stable πρέπει να τα ρίξω γύρω στα +60/75 clock και +350 memory.

Αλλά ακόμα και σε stock βλέπω gain σε παιχνίδια με το νέο bios.

Στα περισσότερα είναι μηδαμινά βέβαια, όπως σε CP και FH4 που έχω +1/2 fps max, αλλά είναι και κάποια που έχουν φάει γερό update. Στο Witcher 3 για παράδειγμα, το οποίο το έχω φορτώσει με 4k textures, mods και reshades είχα avg γύρω στα 85 με max τα 95. Τώρα έχει avg γύρω στα 93 και βαράει και 100άρια αρκετά συχνά. Το έχω δει να φτάνει μέχρι και 120! Και το dark souls 3 έχει πάρει καλό update, αλλά δεν ξέρω πόσο ακριβώς γιατί το έχω κλειδωμένο στα 120fps. Θα το ξεκλειδώσω και θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

ρε τι θερμοκρασίες είναι αυτές που έχετε όλοι χαχαχα. 

Flexaro με την σάπια την Palit

553390334_19873supo.png.63f0bedd90cfb809af08500580834d92.png.0d92eace0b080c8c2c72bcceed778d4e.png

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Θα βαλω την 3060ti την δευτέρα θα μου γράψει κανένα 75άρι και θα φύγει το case απτό παράθυρο χαχαχα

Γύρω στους 65C μαξ με στοκ τα παντα θα είσαι out of the box πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsamo2 είπε

Ας βάλω κι εγώ ένα Superposition.

Gigabyte Vision 3080, με bios από aurora master, +135 core και +750 memory.

Πολύ ευχαριστημένος μέχρις στιγμής.1570520755_Screenshot(67)1.png.cefcf6f8eb59fa0be9dce12c85441a3e.png

 

Εδώ με τι fan curve είσαι παίχτη ; Ή τουλάχιστον μέχρι πόσο % έφτασαν ; 

Δηλαδή με άλλο bios έχεις  καλύτερο superposition με καλύτερες θερμοκρασίες με παρόμοιες συχνότητες core /mem; 

Πώς μπορεί να έγινε αυτό ; Τραβάει λιγότερα watt ; Η έχει χαμηλώσει τις τάσεις / Hz ξέρω γω και όποτε με μικρές θερμοκρασίες κραταει καλύτερo AVG core clock ; 

 

Επίσης έχετε κανα link με έναν αξιόπιστο  οδηγό  αλλαγής bios ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dem είπε

Εδώ με τι fan curve είσαι παίχτη ; Ή τουλάχιστον μέχρι πόσο % έφτασαν ; 

Δηλαδή με άλλο bios έχεις  καλύτερο superposition με καλύτερες θερμοκρασίες με παρόμοιες συχνότητες core /mem; 

Πώς μπορεί να έγινε αυτό ; Τραβάει λιγότερα watt ; Η έχει χαμηλώσει τις τάσεις / Hz ξέρω γω και όποτε με μικρές θερμοκρασίες κραταει καλύτερo AVG core clock ; 

 

Επίσης έχετε κανα link με έναν αξιόπιστο  οδηγό  αλλαγής bios ; 

Δεν έχω πειράξει τίποτα, πέρα από clock, memory και temp limit(αν και γενικά δε φτάνει καν κοντά στην og τιμή). Δεν είχα κοιτάξει στο συγκεκριμένο, αλλά έτρεξα ένα ακόμα για να δω τα ποσοστά.  Έσπασε το προηγούμενο ρεκόρ μου εν το μεταξύ! Θέλει κι άλλο ψάξιμο.

893687684_Screenshot(71).jpg.1e0a94e723233b05c0f44e831109db86.jpg

 

Τα ποσοστά των ανεμιστήρων ήταν στο 63% max.

Ο λόγος που άλλαξα προσωπικά bios ήταν για να βρω κάποιο που να επιτρέπει να τραβήξει η κάρτα και τα 370W της αλλά τελικά δεν βρήκα κάποια. Από τα 4-5 bios που δοκίμασα, αυτό της Aorus Master έχει τις καλύτερες επιδόσεις σε όλα(πέρα των db) σε σχέση με τα υπόλοιπα bios, ακόμα και από αυτό της Vision(το δικό της δηλαδή).

Τα Watt που τραβάνε είναι ακριβώς τα ίδια, με το original bios μάλιστα να τραβάει γύρω στα 5w παραπάνω.

Τώρα πως γίνεται αυτό ακριβώς δεν ξέρω, αλλά προφανώς οι ρυθμίσεις για την Aorus Master μεταφράζονται μια χαρά και στην Vision μου.

 

Εγώ χρησιμοποίησα τον οδηγό που βρήκα εδώ, εκεί που λέει flash guide. Πατάς το spoiler και στο εμφανίζει.

Αυτό το κάνεις με δικιά σου ευθύνη γιατί μπορεί κάτι να πάει στραβά και να brickάρεις την κάρτα σου, μπορεί να είναι μικρή η πιθανότητα, αλλά υπαρκτή οπότε σε ενημερώνω. Τα bios για 3080, τα βρίσκεις από techpowerup.

edit: Έτρεξα κι ένα Timespy.

318032727_Screenshot(70).jpg.b7c999cce7778515d9a7a41168ed3866.jpg

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Βγήκε πρόσφατα νέο, το πέρασες? Από την σελίδα της asus ,έχουν βγει 2-3 από το δικό σου πιο καινουρια

Στη σελίδα της ASUS έχει το εξής:
 

Version V2
2020/12/14 8.55 MBytes
RTX3080 bios update tool
-Further optimize the performance for 0dB fan feature
-Fixed motherboard “beeping” bug during computer start-up

που όταν το τρέχω μου λέει "Your graphic card no need to update VBIOS!"

Μήπως αναφέρεσαι κάπου αλλού; Στου techpowerup βλέπω δύο BIOS με νεότερο build date αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι νεότερα

edit: Το 94.02.26.80.EE είναι το silent version του 94.02.26.80.EF
Από τα 94.02.26.48.40 και 94.02.26.48.41 ποιο να είναι το silent όμως. Τα νούμερα παραπέμπουν σε παλιότερο VBIOS παρ' όλο που έχει μεταγενέστερο build date.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποια νουμερα απο octane και vray με 24/7 ρολογια
Undervolting για διατηρηση χαμηλης θερμοκρασιας και η κατω καρτα εχει μπει στο 3o pcie.
room temp : 20C
msi.JPG.b52f1fab5b7848a3d110a59ebae8533e.JPG
octane.JPG.e1267322a122ea88c5e4e9ee2c95c285.JPGvray_cuda.JPG.f267ce2d89e0931a841bea79cf10a349.JPGvray_rtx.JPG.1db85b58020241dc2673e047e6d811c6.JPG

Επεξ/σία από GoMaR
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wccftech.com/heres-how-to-improve-cyberpunk-2077-texture-sharpness-when-using-nvidia-dlss/

Βρε βρε...αυτά δε μας τα είπανε...κατά τα άλλα, το dlss 2.0 σκίζει.

However, using NVIDIA's Deep Learning Super-Sampling feature can make your textures look blurrier than you'd expect in Cyberpunk 2077

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...