Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όχι απαραίτητα. Στις RTX είχαν την δικαιολογία του RT και αύξησαν τις τιμές, τώρα δεν την έχουν..

Όχι μόνο τις ανέβασαν άλλαξαν και τα tiers , θέλω να πω η 1070 έπαιζε στην 980ti , η 2070 δεν επαιζει με την 1080ti έπρεπε να πάρεις 2080 για να είσαι στα 1080ti επίπεδα + rtx έστω.αλλα  και με + 100 MSRP... 

Ότι ανεβαίνει δύσκολα κατεβαίνει (το αντίθετο παίζει με τους μισθούς ) δικαιολογίες μπορούν να πλασάρουν άπειρες και εφόσον υπάρχουν στα ράφια 2080 2080 ti βλέπω πιθανό όχι μόνο να διατηρήσουν τις ψηλές τιμές αλλά και να τις ανεβάσουν .  

Κυριακή κοντή γιορτή βέβαια μακάρι να έχω άδικο και μακάρι να τις κατεβάσουν κι όλας.  Δύσκολο θα ακολουθήσει και AMD προς τα πάνω πιο πιθανό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Όχι απαραίτητα. Στις RTX είχαν την δικαιολογία του RT και αύξησαν τις τιμές, τώρα δεν την έχουν..

Μια χαρά έχουν.θα δώσουν πολύ καλύτερο rt perfomance

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dem είπε

Όχι μόνο τις ανέβασαν άλλαξαν και τα tiers , θέλω να πω η 1070 έπαιζε στην 980ti , η 2070 δεν επαιζει με την 1080ti έπρεπε να πάρεις 2080 για να είσαι στα 1080ti επίπεδα + rtx έστω.αλλα  και με + 100 MSRP... 

Ότι ανεβαίνει δύσκολα κατεβαίνει (το αντίθετο παίζει με τους μισθούς ) δικαιολογίες μπορούν να πλασάρουν άπειρες και εφόσον υπάρχουν στα ράφια 2080 2080 ti βλέπω πιθανό όχι μόνο να διατηρήσουν τις ψηλές τιμές αλλά και να τις ανεβάσουν .  

Κυριακή κοντή γιορτή βέβαια μακάρι να έχω άδικο και μακάρι να τις κατεβάσουν κι όλας.  Δύσκολο θα ακολουθήσει και AMD προς τα πάνω πιο πιθανό 

η αλήθεια είναι ότι η 1080τι είναι τέρας... τώρα για τι σειρά 2000 πρέπει να βγάλει ο κυρίτσης video γιατί η αγορά τους είναι για ηλίθιους... ελπίζω να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο με την 3000 σειρά γιατί με την 980 έχω βαρεθεί να παίζω σε hd ανάλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billeiros είπε

Μια χαρά έχουν.θα δώσουν πολύ καλύτερο rt perfomance

Θα δώσουν καλύτερο RT perf λόγω progress από την μία γενιά στην άλλη. Δεν θα είναι ένα νέο feature το RT πλέον, αυτό θέλω να πω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

η αλήθεια είναι ότι η 1080τι είναι τέρας... τώρα για τι σειρά 2000 πρέπει να βγάλει ο κυρίτσης video γιατί η αγορά τους είναι για ηλίθιους... ελπίζω να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο με την 3000 σειρά γιατί με την 980 έχω βαρεθεί να παίζω σε hd ανάλυση

Ενώ η 980 απαιτούσε να έχεις 3 post doc και άνω των 300 δημοσιεύσεων και κρατήθηκε ένα επίπεδο στους πελάτες του πέτσινου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία αγορά δεν είναι για ηλίθιους. Μια χαρά είναι οι Turing, λες και η AMD τις δίνει τζάμπα. Ακριβές είναι και οι Navi γι' αυτά που δίνουν και είχαν και θέματα επί μήνες. Εγώ έδωσα 350 πριν 1.5 χρόνο, δεν είχα πρόβλημα ποτέ, παίζω τα πάντα σε ultra με αρκετά πάνω από 60fps, η κάρτα έχει μια χαρά Τ και θόρυβο και έπαιξα και 2-3 παιχνίδια με RT/DLSS 2.0 και 60+ fps έτσι για το χάζι. Δηλαδή θα έπρεπε να πάρω την vega56 που είχε την ίδια τιμή τότε με την 2060 για να μην είμαι ηλίθιος; Που έπρεπε να κάθομαι να κάνω uv για να μην κάνει σαν ελικόπτερο και δεν ξέρω 'γω τι άλλο; Ε αν έπαιρνα την vega θα ήμουν ηλίθιος..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

η αλήθεια είναι ότι η 1080τι είναι τέρας... τώρα για τι σειρά 2000 πρέπει να βγάλει ο κυρίτσης video γιατί η αγορά τους είναι για ηλίθιους... ελπίζω να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο με την 3000 σειρά γιατί με την 980 έχω βαρεθεί να παίζω σε hd ανάλυση

Spoiler

Αυτος βγηκε και εκραξε μεχρι και τον εαυτο του,γιατι και αυτος εκανε αγορα που ειναι για ηλιθιους οπως και παραδεχτηκε....

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπα όπα όλοι rtx έχουν στο insomnia  :P ... μάγκες πλακα κάνω οποιος δεν έχει δει τι σειρά για ηλίθιους μη τσιμπάει... φυσικά και έχω ταυτιστεί, όχι μια αλλα πολλές φορες 🤣🤣 (χιουμοριστική προσέγγιση διαφορων καταστάσεων που όλοι έχουμε κάνει)

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tambas91 είπε

η αλήθεια είναι ότι η 1080τι είναι τέρας... τώρα για τι σειρά 2000 πρέπει να βγάλει ο κυρίτσης video γιατί η αγορά τους είναι για ηλίθιους... ελπίζω να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο με την 3000 σειρά γιατί με την 980 έχω βαρεθεί να παίζω σε hd ανάλυση

Δλδ λες όσους έχουμε εδώ μέσα 2000 ηλίθιους.Σε ευχαριστούμε.εισαι πολύ ευγενικος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, BabisTs είπε

56% βγαίνει από το γράφημα αν ισχυσουν τα leaks..... 2080ti founders vs 3080ti..... 

Ναι αλλά 8000+ περίπου βγάζεις ήδη εκτιμώ Μπάμπη με την δικιά σου. Οποτε η διαφορά είναι γυρω στο 20% με στοκ 3080ti και ΑΝ ισχύουν τα leaks. Κλαιν . Οι διαφορές οι μεγάλες εκτιμώ θα είναι RTX -Dlss 3.0 παρα σε raster. Τουλάχιστον για αρχή. Σε κάνα 2 χρονάκια που οι κονσόλες θα αρχίσουν να δίνουν καλύτερα games και το RTX - DXR θα έχει αρχίσει να ωριμάζει και σε Nvidia και σε AMD αντιστοιχα, τότε θα δουμε πραγματικά τέρατα GPUs. Έτσι κ αλλιώς πλέον λίγη σημασία έχει το CPU κομμάτι ειδικά στις 2κ και άνω αναλύσεις. Όλα για GPU πανε  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δλδ λες όσους έχουμε εδώ μέσα 2000 ηλίθιους.Σε ευχαριστούμε.εισαι πολύ ευγενικος

μάλλον δε διάβασες όλα όσα έγραψα... κανόνισε γιατί μιλάς με κάποιον που έχει στο pc του 32gb ram... (

)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

μάλλον δε διάβασες όλα όσα έγραψα... κανόνισε γιατί μιλάς με κάποιον που έχει στο pc του 32gb ram... (

)

Δε δίνω δεκάρα για τα βιντεάκια του κάθε τυχαρπαστου στο ίντερνετ.και ούτε επίσης δίνω συγχωροχάρτι σε κάποιον που ασπάζεται τα λεγόμενα κάποιου και με αποκαλει όπως αποκαλεί αυτός ο κάποιος μερίδα ανθρωπων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Ναι αλλά 8000+ περίπου βγάζεις ήδη εκτιμώ Μπάμπη με την δικιά σου. Οποτε η διαφορά είναι γυρω στο 20% με στοκ 3080ti και ΑΝ ισχύουν τα leaks. Κλαιν . Οι διαφορές οι μεγάλες εκτιμώ θα είναι RTX -Dlss 3.0 παρα σε raster. Τουλάχιστον για αρχή. Σε κάνα 2 χρονάκια που οι κονσόλες θα αρχίσουν να δίνουν καλύτερα games και το RTX - DXR θα έχει αρχίσει να ωριμάζει και σε Nvidia και σε AMD αντιστοιχα, τότε θα δουμε πραγματικά τέρατα GPUs. Έτσι κ αλλιώς πλέον λίγη σημασία έχει το CPU κομμάτι ειδικά στις 2κ και άνω αναλύσεις. Όλα για GPU πανε  :)

Και γιατί να το αφήσουν έτσι? Το πολύ πολύ να σου πετάξουν και μια χ-ψ άλλη πουτανιά που η cpu πλέον απο 2Κ και πάνω να παίρνει χ-ψ υπολογισμούς και βάρος και στην ουσία να δίνει πόνο πλέον ολο το σύνολο!Ποτέ δεν ξέρεις...

ΥΓ.

Ααα...... συγνώμη αν διακόπτω τον τσακωμό σας..🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Και γιατί να το αφήσουν έτσι? Το πολύ πολύ να σου πετάξουν και μια χ-ψ άλλη πουτανιά που η cpu πλέον απο 2Κ και πάνω να παίρνει χ-ψ υπολογισμούς και βάρος και στην ουσία να δίνει πόνο πλέον ολο το σύνολο!Ποτέ δεν ξέρεις...

Σιγά μην κάνουν και τη γη επίπεδη :) απλά σε μεγαλύτερες κάρτες θα χει μεγαλύτερη διαφορά η τοπ ampere σε ιντελ απ' ότι σε amd ακομη και σε 1440p.Εν αναμονή των 4000 να εξισωθούν τα πράγματα παλι

Ποιον τσακωμό.και πολυ ασχοληθηκα

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...