Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Σαφώς και δεν έχουμε ισορροπία με 3090 και 3600 και εδώ που τα λέμε ποιος το κάνει. 

Παρόλα αυτά όμως η κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά και όχι να βάζουμε ταμπέλα τύπου "άχρηστος επεξεργαστής με high end gpu" 

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες - απαιτήσεις. Δεν παίζουν όλοι τα ίδια παιχνίδια και δεν έχουν την ίδια οθόνη. 

Αυτό τόνισα 

Μιλάμε πάντα για σενάρια cpu bounded κατά ένα μεγάλο ποσοστό.εδω ακόμη κ καλά σεταρισμενος 9900κ δεν μαξαρει 3090 σε αναλύσεις κάτω του 4κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Δεν έχει σημασία αν η κάρτα δεν λειτουργεί στο έπακρο; Νομίζω έχει σημασία..

Εξαρτάται ποιον ρωτάς, εγώ έχω R5 3600.
Πιστεύεις αν αγόραζα πχ αυτή την στιγμή την 3080 θα έλεγα '' κρίμα η κάρτα δν βγάζει 200 fps βγαζει 180''..
Εβγαλε ο Steve apo HU 3600 με RTX3080 και το combo σε 1440p+ και φάνηκε ότι τα  πάει μια χαρά.
Ελάχιστο μπουκάλι υπάρχει αλλά είναι αδιάφορο για τον μέσο χρήστη.

Αυτά γιατί στα λέω:
Εστω ότι είχε κάποιος το σύστημα μου και δεν του άρεσαν πλέον οι gaming επιδόσεις του.
Αν είχε τα λεφτά για RTX3080 (έστω ότι κοστίζει 900€) πες τι καλύτερη επένδυση θα μπορούσε να κάνει στο pc έτσι ώστε να πετύχει τις επιδόσεις αυτές?(3600+3080)

Tεσπα, δεν λέω ότι αν κάποιος αγοράσει new pc θα πρέπει να πάρει τον 3600 για την RTX3080.
Aυτό είναι αλλη κουβέντα. Αλλα για όσους έχουν τον 3600 και παίζουν 1440p/4k βάζουν ότι κάρτα θέλουν πάνω(γνώμη μου).

Παραθέτω και την σχετική εικόνα απο HU.

image.png.5af4885441af7abc3bd6953001b0e672.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, DakkonBL είπε

Πραγματικά είναι αστείο. Πήρες τα λόγια μέσα από το στόμα μου Aten-Ra. Κατάφερε να βρει κάτι απο τα charts που ταιριάζει στο... narrative.

Λίγες σελίδες πριν, διάβαζα πόσο "δεν υπάρχει καμμία σχέση μεταξύ zen2 και zen3" και άλλος να πανηγυρίζει ένα benchmark στα 1080p, σαν ξεκάθαρο δείγμα του bottleneck που θα κάνει ο 3600 στην 3080.

Οι κάρτες είναι για 1440p/4k. Ακόμα και σε κάποιο game που όντως θα είναι bottleneck η cpu στα 1440p, σημαίνει ότι βγάζεις αρκετά fps που πρακτικά δεν έχει καμμία σημασία.

Δεν έχει σημασία που θα χάνει 30-40fps? Για σένα μπορεί.για την συντριπτική πλειοψηφία έχει και παραέχει.

Επίσης τα γραφήματα αυτά που ανεβάζουν είναι χωρίς oc οι κάρτες.σε αυτες τις κάρτες και οc να κάνεις με 3600 βελτίωση δε θα δεις.οποτε η διαφορά ειναι ακόμη μεγαλυτερη

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αν παρακολουθούσες το νήμα θα χες δει ότι 3900 ζευγαρωμενος με 3080 βγάζει σε 1440 τα ίδια fps με 2080ti. Αν δεν είναι αυτό μπουκάλι  τότε πες μας εσύ τι ειναι

Δεν το βλέπω αυτό πουθενά, σε ότι benchmarks είδα. Συμπεριλαμβανομένου και αυτού. Αυτό που είδα εδώ σαν άμεση απάντηση:

22 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Παντως με 3900ΧΤ stock και 3090@1800MHz βλέπω γυρω στα 30-35fps πανω απο οτι ειχα με 2080Ti@1900MHz, παντα σε 1440p.

 

6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δεν έχει σημασία που θα χάνει 30-40fps? Για σένα μπορεί.για την συντριπτική πλειοψηφία έχει και παραέχει.

Ακριβώς από πάνω βλέπεις ένα ss από HU. Τα νούμερα αυτά που λες δεν υπάρχουν. Και αν υπάρχουν (με προσπάθεια) θα είναι της τάξεως του 190 vs 150, οπού ναι, δεν έχει καμμία σημασία.

Ειδικά αν αρχίσεις να βάζεις το RT στην εξίσωση, οπου σχεδόν όλοι οι ΑΑΑ τίτλοι θα έχουν από δω και πέρα, τα τριψήφια νούμερα πάνε περίπατο. Σε 4κ, ας μην το συζητάμε. Εκτός κι αν πήρατε 3ΧΧΧ για να παίζετε cs στα 480fps.

Να σου υπενθυμίσω ότι κάποια posts πριν συνέκρινες την απόδοση της 3900 με την 5900 για να τονίσεις πόσο δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους,  έχοντας διαφορετικη gpu. Δεν σου ακούγεται σαν να προσπαθείς πολύ να υποστηρίξεις την αγορά σου?

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για μια τέτοια cpu για gaming. Εκτός από το να κάνουμε synthetic benchmarks και να χαιρόμαστε. Η' φυσικά το Doom Eternal σε 1080p (400fps), στην 4κ 144hz οθόνη μας. Και οι πλέμπες μόνο 320fps.

Ή απλά να παραδεχτούμε ότι μας αρέσει να έχουμε το new best thing, ακόμα και αν δεν αλλάζει τίποτα στην εμπειρία μας.

Δεν νομίζω η "συντριπτική πλειοψηφία" να παίρνει 5900 για να "σετάρει" με την 3080 της. Έχω λίγη πίστη, ότι θα μπορεί να δει μισό βίντεο για να μην πετάξει τα λεφτά της.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 150 με το 190 θα έχει διαφορά αν μιλάμε για 240Hz monitor. Γενικά πρέπει να υπάρχει balance στο σύστημα, όχι μούφα CPU με top κάρτα ή top CPU με μούφα RAM κλπ. Από 'κει και πέρα παίζει ρόλο το monitor, αν είσαι με 4K/60 monitor τότε αυτό που σε καίει είναι η GPU, τα υπόλοιπα μπορούν να είναι mid-range και να μην παίζουν ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DakkonBL είπε

Δεν νομίζω η "συντριπτική πλειοψηφία" να παίρνει 5900 για να "σετάρει" με την 3080 της. Έχω λίγη πίστη, ότι θα μπορεί να δει μισό βίντεο για να μην πετάξει τα λεφτά της.

Άμα κάρτες τύπου 3080/3090 χρειάζονται τέτοιο cpu για να αποδώσουν τα μέγιστα γιατί να μην πάρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

επειδη βρηκα μια MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio και βλεπω οτι εχει 3 8-pin, ξερει κανεις το corsair cx750 ποσα connectors εχει?

Το modular στο toms hardware γράφει 2 cables/4 connectors total (2016 review)
https://www.tomshardware.com/reviews/corsair-cx750m-psu,4799-2.html

Επεξ/σία από true_lucif3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Warlord1981 είπε

Παντως με 3900ΧΤ stock και 3090@1800MHz βλέπω γυρω στα 30-35fps πανω απο οτι ειχα με 2080Ti@1900MHz, παντα σε 1440p.

Για δώσε κάνα νούμερο να τρέξω κι εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Για δώσε κάνα νούμερο να τρέξω κι εγώ.

Απο benchmark ή games? Ειμαι δουλεια αυτη τη στιγμή οπότε θα σου δωσω 2 νουμερα που θυμαμαι πανω κατω απο benchmarks. Τα νουμερα ειναι με τα ρολογια που εγραψα πιο πανω και στις 2 καρτες.

2080Τi - Port Royal: ~9.500 , Heaven: 119fps

3090 - Port Royal: ~13.000 , Heaven: 154fps

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, DakkonBL είπε

Δεν το βλέπω αυτό πουθενά, σε ότι benchmarks είδα. Συμπεριλαμβανομένου και αυτού. Αυτό που είδα εδώ σαν άμεση απάντηση:

 

Ακριβώς από πάνω βλέπεις ένα ss από HU. Τα νούμερα αυτά που λες δεν υπάρχουν. Και αν υπάρχουν (με προσπάθεια) θα είναι της τάξεως του 190 vs 150, οπού ναι, δεν έχει καμμία σημασία.

Ειδικά αν αρχίσεις να βάζεις το RT στην εξίσωση, οπου σχεδόν όλοι οι ΑΑΑ τίτλοι θα έχουν από δω και πέρα, τα τριψήφια νούμερα πάνε περίπατο. Σε 4κ, ας μην το συζητάμε. Εκτός κι αν πήρατε 3ΧΧΧ για να παίζετε cs στα 480fps.

Να σου υπενθυμίσω ότι κάποια posts πριν συνέκρινες την απόδοση της 3900 με την 5900 για να τονίσεις πόσο δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους,  έχοντας διαφορετικη gpu. Δεν σου ακούγεται σαν να προσπαθείς πολύ να υποστηρίξεις την αγορά σου?

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για μια τέτοια cpu για gaming. Εκτός από το να κάνουμε synthetic benchmarks και να χαιρόμαστε. Η' φυσικά το Doom Eternal σε 1080p (400fps), στην 4κ 144hz οθόνη μας. Και οι πλέμπες μόνο 320fps.

Ή απλά να παραδεχτούμε ότι μας αρέσει να έχουμε το new best thing, ακόμα και αν δεν αλλάζει τίποτα στην εμπειρία μας.

Δεν νομίζω η "συντριπτική πλειοψηφία" να παίρνει 5900 για να "σετάρει" με την 3080 της. Έχω λίγη πίστη, ότι θα μπορεί να δει μισό βίντεο για να μην πετάξει τα λεφτά της.

Πριν 2 σελιδες ειχε παραθεσει ο malakudi μια ξεκαθαρη εικονα οσον αφορα για bneck σε 3080. Και μαλιστα με 3900x οχι 3600  . Πως να το κανουμε δλδ ρε παιδια? 1440p -1080p high refresh και Top tier Gpu για να παρουν τα μεγιστα θελουν ενα καλο συνολικο συστημα, CPU,Mobo,Ram, PSu . Βαζετε ολο εικονες απο site και ytbers. Οποιος το εχει δει , οπως και εγω ο ιδιος στο συστημα μου, ξερει .  Να ξεκαθαρισω πως δεν κρινω επ ουδενι τις επιλογες του καθενος βασει της οικονομικης τους δυνατοτητας. 

9 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Απο benchmark ή games? Ειμαι δουλεια αυτη τη στιγμή οπότε θα σου δωσω 2 νουμερα που θυμαμαι πανω κατω απο benchmarks. Τα νουμερα ειναι με τα ρολογια που εγραψα πιο πανω και στις 2 καρτες.

2080Τi - Port Royal: ~9.500 , Heaven: 119fps

3090 - Port Royal: ~13.000 , Heaven: 154fps

 

Βαλε κανα game να δεις. 

NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti video card benchmark result - AMD Ryzen 9 3900X,ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING (3dmark.com)

Επεξ/σία από jimpsar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, true_lucif3r είπε

Το modular στο toms hardware γράφει 2 cables/4 connectors total (2016 review)
https://www.tomshardware.com/reviews/corsair-cx750m-psu,4799-2.html

Ευχαριστώ και εγώ αυτο θυμάμαι,αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Ελπίζω να την σηκώνει.

Βασικά ήθελα την Asus TUF αλλά βαρέθηκα να περιμένω...

Για την MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio από οτι έχω καταλάβει ειναι μέτρια υλοποίηση. Με χαλανε λιγο η θερμοκρασιες τις αλλα υπαρχει και Low temp bios...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Σε πόσα παιχνίδια συμβαίνει αυτό και σε τι βαθμό δεν λες όμως. 

Και γιατί ασύμφορη αγορά; Εσύ δεν την πήρες για ένα δίχρονο τουλάχιστον την 3090; 

Ε λοιπόν καλύτερα μια 3090 με 1500 ευρώ με ορίζοντα τουλάχιστον διετίας και αναβάθμιση επεξεργαστή στο ενδιάμεσο παρά την κουτσή 3080 με 750 (πόσα; αχαχαχαχα, βάλε 1000 μάστορα ). Από εκεί και πέρα ανάλογα τι παίζεις, αν και πόσο χάνεις, αν σε ενδιαφέρει το ποσό χάνεις (γιατί αν αντί για 200 πιάνεις 160 who cares) Θα βιαστείς ή όχι να αναβαθμίσεις τον επεξεργαστή. 

Anyway καλός ο 3600,παραμενει best vfm ακόμη. Δεν θα το πάρεις για 1080p/144-240hz. Στέκεται τίμια σε 1440p με οποιασδήποτε κάρτα και σε 4k απλά δεν θα σε κόψει πουθενά. 

Από εκεί και πέρα ο καθένας το μεταφράζει όπως θέλει. Άλλος μασάει την καραμέλα του "σάπιος δεν κάνει με high end κάρτα" και άλλος λέει "βάλε 3600 ταιριάζει με όλα σαν την κόκα κόλα" 

Ε κάπου στη μέση είναι η αλήθεια, μην παθιάζεστε 

Ρε συ, δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις αλήθεια. Αν είχα 3600 πάλι 3090 θα αγόραζα, εγώ προσωπικά. Απλά δεν μπορώ να το προτείνω σε κάποιον άλλον, είναι χαζό. Αφενoς παίρνεις επεξεργαστή για το vfm και μετά πας και πετάς το vfm με μια κάρτα που και κάκιστο vfm έχει και θα υπολειτουργει. 

Το σε πόσα παιχνίδια δεν το ξέρω, αλλά θα είναι σε πολλά σίγουρα. Έδω συζητάμε για μπουκάλια στο Cyberpunk που είναι από τα πιο gpu bound games ρε συ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Βαλε κανα game να δεις. 

CP2077 που δοκιμασα σιγουρα 30fps πανω. Απ'οσο θυμαμαι λιγο που δοκιμασα με όλα ultra, RTX ultra και DLSS Quality γυρω στα ~75 στη σκηνη με το στριπτιτζαδικο που πανε πισω στα δωματια με τα φουξια Neon Lights στο διαδρομο. Αν θυμαμαι καλα.. πιο πολυ uv stability κοιταζα χτες παρα fps.

Υπ'οψην ολα αυτα με ανεκτο θορυβο στα φαν (70% στη Trinity - γυρω στα 44db αν θυμαμαι καλα) και temps ~65C

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...