Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Απο benchmark ή games? Ειμαι δουλεια αυτη τη στιγμή οπότε θα σου δωσω 2 νουμερα που θυμαμαι πανω κατω απο benchmarks. Τα νουμερα ειναι με τα ρολογια που εγραψα πιο πανω και στις 2 καρτες.

2080Τi - Port Royal: ~9.500 , Heaven: 119fps

3090 - Port Royal: ~13.000 , Heaven: 154fps

 

Τα sunthetic δε μας κάνουν.division 2 sotr,odyssey?Τρέχουμε κ ανεβάζουμε εδώ αν έχεις να λυθεί το μυστηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ε άρα τι νόημα έχει το max άμα είναι να κάνει του κεφαλιού του; :P Βέβαια δίνεις απλά +25mV και εντάξει..

E αυτό είναι το θέμα, γτπ είναι. Οπότε βλέπεις τι θέλεις, βάζεις 15MHz λιγότερα για να είσαι καλυμμένος και όλα κομπλέ. Αν θα στα δώσει αυτά τα 15ΜHz η κάρτα, στιγμιαία ή όχι, θα το αποφασίσει το boost αλλά δεν θα κρασάρεις.

Επεξ/σία από iazriel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iazriel είπε

E αυτό είναι το θέμα, γτπ είναι. Οπότε βλέπεις τι θέλεις, βάζει 15MHz λιγότερα για να είσαι καλυμμένος και όλα κομπλέ. Αν θα στα δώσει αυτά τα 15ΜHz η κάρτα, στιγμιαία ή όχι, θα το αποφασίσει το boost αλλά δεν θα κρασάρεις.

Καλύτερα βάλε +25mV, για να μην είσαι τσίμα τσίμα, δεν θα αλλάξει κάτι στην Τ έτσι και αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Τα sunthetic δε μας κάνουν.division 2 sotr,odyssey?Τρέχουμε κ ανεβάζουμε εδώ αν έχεις να λυθεί το μυστηριο

Δεν εχω κανενα απο τα 3. Ισως βαλω sotr μονο κ μονο για το τεστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Έχεις μια τάση να βλέπεις μόνο αυτά που θέλεις, το ότι έχει σχεδόν μηδενική διαφορά ο 3600 με τον 5600 ακόμα και με την 3090 δεν το σχολιάζεις αλλά άμεσος έγραψες για τα δυο παραπάνω fps 🙄

Μα τα 2 παραπάνω fps κοστίζουν 750 ευρώ. Αυτά πληρώνεις σύμφωνα με το γράφημα. 

Τεσπα, επειδή έχω την κάρτα και έχω το παιχνίδι υπάρχει ελαφρύ μπουκάλι από 10900k stock σε 1440p με dlss balanced και RT ultra. Το ελαφρύ μπουκάλι σε 10900k μεταφράζεται σε μπουκαλα μεγάλης διαμέτρου σε 3600. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ, δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις αλήθεια. Αν είχα 3600 πάλι 3090 θα αγόραζα, εγώ προσωπικά. Απλά δεν μπορώ να το προτείνω σε κάποιον άλλον, είναι χαζό. Αφενoς παίρνεις επεξεργαστή για το vfm και μετά πας και πετάς το vfm με μια κάρτα που και κάκιστο vfm έχει και θα υπολειτουργει. 

Το σε πόσα παιχνίδια δεν το ξέρω, αλλά θα είναι σε πολλά σίγουρα. Έδω συζητάμε για μπουκάλια στο Cyberpunk που είναι από τα πιο gpu bound games ρε συ. 

Αντε και σχεδόν συμφωνήσαμε :P

Σωστά τα λες. Και προφανώς ούτε κι εγώ προτείνω κάτι ανάλογο. 

Ή πραγματικότητα είναι ό,τι αν εξετάσουμε ανά περίπτωση συστήματος θα υπάρχουν φορές που όντως ο 3600 θα βγαίνει άχρηστος και φορές που δεν θα είχε κανένα νόημα να βάλεις καλύτερο cpu. 

Αυτό γιατί είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο, ξεκινώντας από την ανάλυση, για να βγει συμπέρασμα. Το να λέμε έτσι απλά σε κάποιον να πάρει ή να μην πάρει μια gpu με μόνο δεδομένο τον υπάρχων cpu του είναι παντελώς άκυρο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DakkonBL είπε

Οι κάρτες είναι για 1440p/4k. Ακόμα και σε κάποιο game που όντως θα είναι bottleneck η cpu στα 1440p, σημαίνει ότι βγάζεις αρκετά fps που πρακτικά δεν έχει καμμία σημασία.

Εδώ δε συζητάμε το αν έχει σημασία να τρως bottleneck. Συζητάμε το αν θα τρως bottleneck. Αν τα παραπάνω fps δεν έχουν σημασία τότε γιατί να μη συνδιασεις τον 3600 με μια 3070 ας πούμε? Λέω εγώ τώρα... 

Μόλις τώρα, mcrae13 είπε

Αντε και σχεδόν συμφωνήσαμε :P

Σωστά τα λες. Και προφανώς ούτε κι εγώ προτείνω κάτι ανάλογο. 

Ή πραγματικότητα είναι ό,τι αν εξετάσουμε ανά περίπτωση συστήματος θα υπάρχουν φορές που όντως ο 3600 θα βγαίνει άχρηστος και φορές που δεν θα είχε κανένα νόημα να βάλεις καλύτερο cpu. 

Αυτό γιατί είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο, ξεκινώντας από την ανάλυση, για να βγει συμπέρασμα. Το να λέμε έτσι απλά σε κάποιον να πάρει ή να μην πάρει μια gpu με μόνο δεδομένο τον υπάρχων cpu του είναι παντελώς άκυρο 

Έχουμε και δεδομένο την ανάλυση, 1440p, που με εξαίρεση το Cyberpunk η 3090 είναι overkill. Ξερνάει fps, και τα περισσότερα cpu θα ρίχνουν μπουκαλα εκτός και αν έχεις κάνει overtune τις μνημες. 

Τεσπα, κοντά είμαστε, ας πούμε ότι συμφωνησαμε😋

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Δεν έχει σημασία αν η κάρτα δεν λειτουργεί στο έπακρο; Νομίζω έχει σημασία..

Μαθηματικά να το πάρεις αν τρως ένα μπουκάλι 10-15% πχ. σε μια κάρτα των 1000,μιλαμε ότι χάνεις 100-150 ευρώ επιδόσεις. Μπακάλικα βέβαια αλλά καταλαβαίνεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Μαθηματικά να το πάρεις αν τρως ένα μπουκάλι 10-15% πχ. σε μια κάρτα των 1000,μιλαμε ότι χάνεις 100-150 ευρώ επιδόσεις. Μπακάλικα βέβαια αλλά καταλαβαίνεις. 

Ειδικά όταν αυτό το 15% είναι η διαφορά επιδόσεων από 3080 σε 3090. Εκεί να δεις ποσα λεφτά χανεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Μαθηματικά να το πάρεις αν τρως ένα μπουκάλι 10-15% πχ. σε μια κάρτα των 1000,μιλαμε ότι χάνεις 100-150 ευρώ επιδόσεις. Μπακάλικα βέβαια αλλά καταλαβαίνεις. 

Αυτό ακριβώς, γιατί να τα χάσεις; Αν έχεις 1000άρικο για 3080 έχεις και για αντίστοιχο CPU να την στηρίξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρότεινα πουθενά να αγοράσει κάποιος 5950x που πήρα εγώ.εγω ξέρω γιατί τον αγόρασα.στις περισσότερες περιπτώσεις που δεν απαιτούν πυρήνες τα παιχνίδια μια χαρά θα γίνει η δουλειά κ με 5600x η 10600k με ραμ καλά σεταρισμενες.αλλα 3000 cpu δεν θα πρότεινα σε κανέναν πλην 4κ ανάλυσης στις νέες Καρτες αν θέλετε να αποδίδει το σύστημα όπως πρέπει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την ταραχή που μας πιάνει με το cpu bottleneck σε 5 και αν παιχνίδια (των 10 frames και αν), και ενώ στην πλειονότητα των παιχνιδιών η κάρτα μπουκαλιάζει το cpu, εκεί δεν τρέχει κάστανο...

Προσωπικά cpu θα άλλαζα μόνο αν είχα πρόβλημα stuttering ή πολύ χαμληλών frames ή είχα τον ιο των bench. 

Να σκάσω 500αρικο για να βλέπω τα 10 χαμένα frames, no sir can't do  

 

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Anyway καλός ο 3600,παραμενει best vfm ακόμη. Δεν θα το πάρεις για 1080p/144-240hz. Στέκεται τίμια σε 1440p με οποιασδήποτε κάρτα και σε 4k απλά δεν θα σε κόψει πουθενά. 

Έτσι ακριβώς.....πες τα γιατί θα ξεχάσουμε και τι είναι τι bro......ο 3600 μου θυμίζει πραγματικά τον 8700Κ της ιντελ.....μόνο που εδώ ειναι ακόμα καλύτερα στην τιμολόγηση......

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...