Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλαξοπιστησα και εγω και τσιμπησα μια Gigabyte Gaming OC 3060Ti.

spacer.png

 

 

Λιγες παρατηρησεις απο χθες που την εβαλα και επαιξα λιγο PUBG.Σε σχεση και με την 5700ΧΤ Nitro που ειχα.

Μου λειπει το RIS (sharpening) που ειχε η amd η αληθεια ειναι.

Αυτο.Αυτο ειναι το μονο συν που ειχε η amd.

Η καρτα φυσικα ειναι πιο δυνατη,πιο αθορυβη και πιο κρυα παρολο που υποτιθεται πως ηταν και η τοπ υλοποιηση η νιτρο 5700 που ειχα.Πανω απο 66 βαθμους δεν ειδα ενω οι ανεμιστηρες πανε 2000 στροφες αλλα δε κανουν ιδιαιτερο θορυβο.Της νιτρο ανεβαιναν 2200 που εκανε αρκετο θορυβο και αυτο για να κρατησει τη καρτα στους 75.

Το μονο κακο που εχει ειναι πως ειναι η εκδοση με το ενα 8πινο και εχει power limit 230watt και το βαραει συνεχεια με αποτελεσμα να κανουν ανεβοκατεβασμα τα ρολογια και καποιες φορες κανει stuttering.Θα ασχοληθω να κανω uv και εαν χρειαστει ισως και λιγο uc για να στρωσει.Αυτες παιρνουν περισσοτερο απο core η απο μνημη?Να ασχοληθω να ανεβασω τη μνημη η να την αφησω στοκ αμα ειναι να παιρνει ψιλα?

Αν εβρισκα διαθεσιμη την εκδοση με τα 2 8πινα θα την επαιρνα.Τωρα σε λιγο καιρο θα πιασω και CP77 καθως τωρα παιζω RDR2.Να δουμε τι κανουν και τα DLSS,RTX κτλ.

 

ΥΓ.Οπως ηταν αναμενομενο με τις 2 οθονες κανενα προβλημα με την nvidia.Πεφτουν τα ρολογια κανονικα ενω ειμαι -20watt στη καταναλωση σε idle.Προσωπικα δυσκολα θα ξαναπαω σε amd η θα τη προτεινω σε φιλο.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Να συμπληρωσω πως believe it or not ,ο 3700Χ παιζει να της ριχνει bottleneck.

Σε καποιες περιπτωσεις που ειχα λιγο stuttering εβλεπα τη καρτα να παιζει στο 70%

Σε 1440p, περίεργο μου φαίνεται. Μήπως είναι το game ότι να 'ναι; Με XMP είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Σε 1440p, περίεργο μου φαίνεται. Μήπως είναι το game ότι να 'ναι; Με XMP είσαι;

Ενταξει pubg ειναι αυτο,οχι οτι καλυτερο σε optimize αλλα γενικα θεωρητικα συμπαθει τις nvidia ενω με την 5700 η καρτα ηταν μονιμα 99%.

Οι μνημες 3733C16 παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Dantε είπε

Αλλαξοπιστησα και εγω και τσιμπησα μια Gigabyte Gaming OC 3060Ti.

spacer.png

Λιγες παρατηρησεις απο χθες που την εβαλα και επαιξα λιγο PUBG.Σε σχεση και με την 5700ΧΤ Nitro που ειχα.

Μου λειπει το RIS (sharpening) που ειχε η amd η αληθεια ειναι.

Αυτο.Αυτο ειναι το μονο συν που ειχε η amd.

Έχει και η NV sharpening, είτε από driver, είτε από GFE. Καλορίζικη η κάρτα.

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Σε καποιες περιπτωσεις που ειχα λιγο stuttering εβλεπα τη καρτα να παιζει στο 70%

Για το PlebG μιλάς ; Αυτό ανέκαθεν είχε stutters.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dantε είπε

Να συμπληρωσω πως believe it or not ,ο 3700Χ παιζει να της ριχνει bottleneck.

Σε καποιες περιπτωσεις που ειχα λιγο stuttering εβλεπα τη καρτα να παιζει στο 70%

Μου ριχνει και εμα μπουκαλι ο 2600 σε 3070 στο cod wz, αλλα δεν εχω stutters. Το usage της καρτας ειναι 75+ ενω του cpu <80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχει και η NV sharpening, είτε από driver, είτε από GFE. Καλορίζικη η κάρτα.

Για το PlebG μιλάς ; Αυτό ανέκαθεν είχε stutters.

Θα το ψαξω εφοσον υπαρχει στους drivers.Οπως πρεπει να βρω πως ενεργοποιω και το freesync.

Κοιτα με την 5700 στη παρουσα εκδοση του pubg τουλαχιστον,δεν ειχε.Ηρθε δηλαδη αυτο με το που εγινε τραμπα η καρτα.

Προσωπικα το ριχνω στο power limit καθως θυμαμαι παρομοια θεματα ειχα και με μια 1070 που ειχα καποτε αλλα με tweaking στο curve εστρωσε.Απλα θα ηθελα το 2ο 8πινο για να ανεβαζα ισως και το core λιγο.Αλλα οκ πιστευω θα ηταν μικρη η διαφορα σε αποδοση ετσι και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dantε είπε

Θα το ψαξω εφοσον υπαρχει στους drivers.Οπως πρεπει να βρω πως ενεργοποιω και το freesync.

Κοιτα με την 5700 στη παρουσα εκδοση του pubg τουλαχιστον,δεν ειχε.Ηρθε δηλαδη αυτο με το που εγινε τραμπα η καρτα.

Προσωπικα το ριχνω στο power limit καθως θυμαμαι παρομοια θεματα ειχα και με μια 1070 που ειχα καποτε αλλα με tweaking στο curve εστρωσε.Απλα θα ηθελα το 2ο 8πινο για να ανεβαζα ισως και το core λιγο.Αλλα οκ πιστευω θα ηταν μικρη η διαφορα σε αποδοση ετσι και αλλιως.

welcome to the ti club :P 

ξαναπαίρνα τους τελευταίους drivers. σε πολλούς έχω δει δεν έχουν στρώσει

Επίσης καλού κακού, τρέξε ένα tm5, σε πολλούς που άλλαξαν κάρτες ήθελε λίγο πείραγμα το ram o.c. και είχαν θέματα

η subtle διαφήμιση στην εικόνα χαχαχα

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

welcome to the ti club :P 

ξαναπαίρνα τους τελευταίους drivers. σε πολλούς έχω δει δεν έχουν στρώσει

Επίσης καλού κακού, τρέξε ένα tm5, σε πολλούς που άλλαξαν κάρτες ήθελε λίγο πείραγμα το ram o.c. και είχαν θέματα

η subtle διαφήμιση στην εικόνα χαχαχα

Καλα αμα φαω κανα κρασαρισμα τοτε θα κοιταξω για τη ram.
Με το tm5 προσωπικα ετσι και αλλιως δουλεια δεν εκανα.Μονο prime ημουν 99,9% σιγουρος.Και θελει ενα 2,5ωρο στο νερο αυτο.

Εχεις κλοκαρει μνημη?Δινει τιποτα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλα αμα φαω κανα κρασαρισμα τοτε θα κοιταξω για τη ram.
Με το tm5 προσωπικα ετσι και αλλιως δουλεια δεν εκανα.Μονο prime ημουν 99,9% σιγουρος.Και θελει ενα 2,5ωρο στο νερο αυτο.

Εχεις κλοκαρει μνημη?Δινει τιποτα?

στοκ ειμαι 7594 σε superposition 1080p extreme, με +100 core και  +1250 μνήμη πάω 8100~ αλλά ingame 0 ουσιαστική διαφορά σε games οπότε τρέχω στοκ μην φάω και κανένα random crash στο LoL και ρίχνω καντήλια. 1995 core στους 65-67 παίζει stock οπότε δεν έχω θέμα. Με 1 οχτάπινο θες να πειράξεις το curve γιατί όπως είπες εισαι power throttled

 

παίξε με ycruncher stress component. 1-2-3 iterations, μαξ 1 ωρίτσα αν θες να μην βαράς 2,5+ ωρες

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Και εννοείται κάτι game mode και χαζομάρες off..

image.png.21d12761b7ec8acec799160f0bffa5da.png

και hags on. 

πραγματικά δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά on και off στο game mode

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

image.png.21d12761b7ec8acec799160f0bffa5da.png

και hags on. 

πραγματικά δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά on και off στο game mode

 

Και υπάρχει μία βρώμα ότι μπορεί να δημιουργεί κάποια stutters σε κάποια games. Τώρα αν ισχύει ή όχι 100% δεν ξέρω αλλά καλύτερα off να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αφού το on δεν αλλάζει κάτι έτσι και αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...