Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αύριο ή τη Δευτέρα, η αντιπροσωπεία της Gigabyte παραλαμβάνει κάμποσα κομμάτια 3070 Gaming OC. Βέβαια, όλες θα πάνε προς τα μεγάλα μαγαζιά που είναι αυτά που παίρνουν ΚΑΙ από την επίσημη αντιπροσωπεία. Φαντάζομαι ότι ούτε τα backorder που έχουν δε θα καλύψουν, αλλά θα δείξει. Από αυτές είναι που περιμένω και εγώ μερικές. Γενικά πάντως θα πέσουν κάμποσες 3070 στην αγορά. 

Στα κακά νέα τώρα. Αύξηση τιμών, περίπου 10% και σε αυτή τη παρτίδα, που και καλά περιμέναμε με τη παλιά τιμή, και το σημαντικότερο, οι επόμενες που θα έρθουν θα έχουν αύξηση ξανά! 

Καθόλου καλά δε βαδίζουμε... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα MSRP που ανακοίνωσαν δεν τα πίστεψαν ποτέ ούτε οι ίδιοι, τόσο ο πέτσινος όσο και η ανιψιά. Ειδικά στις NVIDIA ποτέ δεν βλέπαμε τιμές στο MSRP αλλά φέτος έχει παραγίνει και έχει περάσει και καιρός από το release οπότε θα μείνουν έτσι για καιρό τα πράγματα και στην AMD είναι ακόμη χειρότερα. Είπα και εγώ ο καημένος να έκανα καμιά αλλαγή φέτος που συμπληρώνει 2 χρόνια το PC αλλά δεν υπάρχει τίποτα, ούτε CPU ούτε GPU. Ίσως στην τελική πάρω μία ultrawide 1080p, θα την παλεύει η 2060 λογικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Dantε

 

ειπα να δοκιμάσω λίγο διαφορές κατανάλωσης. Εχω stock power limit και fan curve και voltage, μονο curve αλλάζω στο afterburner, όλα average από 4 run

1995/1980 πυρήνας @1.050-1081mv στο superposition, μέση κατανάλωση 234w, peak στα 239w (σκορ 7590 extreme 1080p, χωρίς vsync/gsync πάντα)

1995 @ 1012mv + 1000mhz vram, μέση κατανάλωση 229w, peak 238w (σκορ 7792)

1995 @ 1012mv + 600mhz vram, μέση κατανάλωση 224w, peak 229w (σκορ 7713)

1995 @ 1012mv + 0 vram, μέση κατανάλωση 214w, peak 222w (σκορ 7574. Εδώ μάλλον έχουμε φάση clock stretching? γιατί με πρακτικά καλύτερα ρολόγια από στοκ, έχω χειρότερα σκορ)

Κοίτα το λίγο με διάφορα undervolt  + curve adjustment, αλλά φένεται πως η vram σου τρώει από πυρήνα αρκετά.

επίσης στο δικό μου φένεται πως δεν παίρνει πολύ undervolt. Από o.c. τα πάει πολύ καλύτερα όμως 

(έβγαλα run 2070 @ 1068mv + 600mhz μνήμη, σκορ 8100~. Αλλά για κάποιον λόγο δεν μπορώ να βάλω ακριβώς 2100mhz. Είτε θα πάει 2085 είτε 2115)

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη το εχω στα 1950-1965 @ 0.956 +0 Vram και καταναλωση καπου στα 200-210 watt.Σκορ 7250.

Δε το ψαχνω περαιτερω καθως αρκετα πιθανο θα παρω την Pro εκδοση που εχει και το εξτρα 6πινο και οριο στα 270 watt οποτε και δε θα με προβληματιζει τοσο το power limit και θα της δωσω να καταλαβει 😛

Τωρα αν δε κατσει θα το ψαξω περαιτερω καθως πρεπει να παιζει στα 1965 με παρακατω volt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας αναφέρω και εγώ τις εντυπώσεις μου συνοπτικά για την 3080 msi gaming trio x.

H κάρτα τοποθετήθηκε στον δεινόσαυρο i7-4960x @4.3, 32gb ram 2400 mhz.(Ελεγα να παω φετος σε 5950x αλλα επειδη του χρονου παμε σε ddr5,νεα socket κ.τ.λ δεν ηθελα να θεωρειται και παλι "παλαιο" το συστημα χωρις δυνατοτητα αναβαθμισης...)

Εξαρχής η Πρώτη σκέψη που 'ρχεται στoν καθένα είναι η λέξη μπουκάλι ...

Ωστόσο ο 4960 με εξέπληξε. Και συγκεκριμενα :

Από τα παιχνίδια που δοκίμασα αναφέρω τα εξής συμπεράσματα (1440p,max settings)

CYBERPUNK : εδώ όχι μόνο δεν έχουμε μπουκαλι, απεναντίας η 3080 αποδίδει με όλα max,rtx ultra,dlss quality οριακά 60+ frames( σε κάποιες περιπτώσεις) με gpu usage 98-99%.οταν απενεργοποιούμε το dlss το παιχνίδι παίζει κατά μεσο ορο με 45fps οπότε εδώ η 3080 τα βρίσκει σκουρα ...

Red Dead Redemption 2 : Και εδώ προς έκπληξη κανενα απολυτος μπουκαλι.Η 3080 δουλεύει συνέχεια στα 96-99% usage.

Έκπληξη επίσης αποτελεί το nba 2k20 και dirt rally 2 τα οποια τερματίζουν την 3080 σχεδον χωρις ίχνος bottleneck..

Από τα games που δοκίμασα και τρώει μπουκάλι ο 4960x είναι

Mafia: Definitive Edition,Shadow of the Tomb Raider και Horizon Zero Dawn : Εδώ σε μερικές σκηνές πέφτει το GPU Usage στο 75%(μπουκαλακι),ωστόσο το frame rate είναι πάντα στα 90+ πράγμα το οποίο δεν με πείραξε καθόλου.

Τώρα οσο αφορά την συγκεκριμένη msi 3080 gaming trio x, ειδα max θερμοκρασίες 67 c, και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου εάν και περασα  το low temps bios..

Στα αρνητικά.

Ειδα μια αυξηση  θερμοκρασίας τις cpu 5-6 c(λογικά εχει ανέβει το cpu usage) ,και το κυριότερο οτι το τροφοδοτικο corsair cx750m ακούγεται αρκετά ,ενώ με την 2080 που είχα ήταν τελείως αθόρυβο. Εδώ ίσως φταίει το κουτι γιατί το τροφοδοτικο είναι με τον ανεμιστήρα κάτω και δεν αναπνέει σωστά.(έλεγα να παω σε corsair rm 850w,οταν με το καλο κανω αναβάθμιση αλλά μάλλον με βλέπω το καλοκαιράκι να το αλλάζω)

Επειδή είχε γίνει πολυ ντορος σχετικά με την 3080 και το bottleneck με παλιότερους επεγεργαστες(i7 8700 και κάτω) άποψη μου είναι η οτι η αλήθεια είναι κάπου στην μεση..

Θέλετε να παίζεται απαιτητικά παιχνιδια στυλ cyberpunk,Red Dead Redemption 2 κ.τ.λ ? Δεν υπάρχει κανενα απολυτος bottleneck.Ισα ισα σε καποιους τιτλους θα θελετε ακομη δυνατοτερη gpu (βλεπε cyberpunk)

Θέλετε να παίζεται πιο παλαιά παιχνίδια σε 144fps+? Θα πρέπει να πατε σε ryzen 5800x- 10900k μαζί με 3080-6800xt,αλλιως περιοριστείτε σε μια 3070-6800. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αυτη τη στιγμη το εχω στα 1950-1965 @ 0.956 +0 Vram και καταναλωση καπου στα 200-210 watt.Σκορ 7250.

Δε το ψαχνω περαιτερω καθως αρκετα πιθανο θα παρω την Pro εκδοση που εχει και το εξτρα 6πινο και οριο στα 270 watt οποτε και δε θα με προβληματιζει τοσο το power limit και θα της δωσω να καταλαβει 😛

Τωρα αν δε κατσει θα το ψαξω περαιτερω καθως πρεπει να παιζει στα 1965 με παρακατω volt.

ναι αυτό θέλω να πω. Οτι το ρολόι λέει ψέματα :P 

Για να βγάλω τέτοιο σκορ πρέπει να πέσω 1880~ mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

ναι αυτό θέλω να πω. Οτι το ρολόι λέει ψέματα :P 

Για να βγάλω τέτοιο σκορ πρέπει να πέσω 1880~ mhz

Οντως περιεργο τοτε.Θα δοκιμασω με παραπανω volt να δω.Αλλα δεδομενου οτι στοκ βγαζει χαμηλοτερο σκορ ενω θεωρητικα παιζει σε πιο υψηλες συχνοτητες ,για τη δικια μου καρτα ειναι βελτιωση.

ΥΓ.

Τα τελευταια τα runs τα εκανα με freesync/gsync και διαβασα οτι μπορει να τρωει hit απο εκει.

Οποτε θα δοκιμασω με απενεργοποιημενο να δω μηπως βγαζει πιο λογικους αριθμους.

Υποθετω θα επρεπε να βρισκεται καπου στις 7500 το σκορ με 1965mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ μόλις παράγγειλα μια Asus Strix 3080 OC από Amazon στα 964 και παράδοση μέσα Φεβρουαρίου. Ελπίζω να μην ακυρώσουν την παραγγελία. 
Παω να παίξω ένα joker και έρχομαι. 😆

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Stavros Santorinaios είπε

Τι να πω δε ξέρω. 

Νομίζω ότι θα ξεφύγει η κατάσταση τελείως. Θα ανέβουν οι τιμές αρκετά μάλλον. Μόλις τα μαγαζιά παραλάβουν με νέες τιμές, θα κάνουν και τις ανάλογες αυξήσεις. 

Ότι φαίνεται στο Skroutz.gr τώρα, χωρίς να είναι διαθέσιμο, θα αλλάξει τιμή. 

Και η μαλακία είναι ότι γίνεσαι και ρεζίλι στο πελάτη. Σε ρωτάει πόσο έχει πχ μια 3070, του λες τη τιμή και σου λέει μα στο skroutz.gr έχει πχ 100 - 150€ κάτω. 

Και έτσι είναι, αλλά με τη διαφορά ότι δεν είναι διαθέσιμο, και όταν θα έρθει η ώρα να είναι, θα έχει βέβαια 100 - 150€ πάνω. Αλλά ο πελάτης έφυγε, και όχι μόνο έφυγε, αλλά έφυγε πιστεύοντας ότι πας να τον κλέψεις, οπότε τον χάνεις για πάντα και κάνεις και ζημιά στο όνομα του μαγαζιού.

Μαλακίες... 

Βοηθησε με λιγο να καταλαβω πως δουλευει το πραγμα.

Απ οτι εχω καταλάβει έχεις κατάστημα με υπολογιστές - προϊόντα τεχνολογίας σωστα; Εσυ προφανως αγοραζεις απευθειας απο την gigabyte asus msi κλπ. Τους λες πχ θέλω 15 κομμάτια 3070 που κανονικα ας πω εναν αριθμο στην τυχη στα εδιναν 500 το 1 για να τα δωσεις εσυ παλι στην τυχη ο αριθμος 650 για να εχεις και εσυ το κερδος σου. Πως δικαιολογείται απ την εταιρια η αυξηση τιμης της καρτας αφου δεν αυξηθηκε το κοστος κατασκευης κλπ. Πως συσχετίζεται η αύξηση τιμής της αντιπροσωπείας με την έλλειψη στην αγορά; Μπορω να καταλαβω την αυξηση τιμης στα καταστηματα οταν τα εχουν ηδη αποθεμα. Δλδ σου εχουν μεινει μερικες 2060 που περσι τις εδινες 300 και με την κατασταση λες θα την δωσω 500 τωρα. Το αλλο δεν το καταλαβαινω....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Antoniskts είπε

Χμμ μόλις παράγγειλα μια Asus Strix 3080 OC από Amazon στα 964 και παράδοση μέσα Φεβρουαρίου. Ελπίζω να μην ακυρώσουν την παραγγελία. 
Παω να παίξω ένα joker και έρχομαι. 😆

Δεν θα την ακυρώσουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Βοηθησε με λιγο να καταλαβω πως δουλευει το πραγμα.

Απ οτι εχω καταλάβει έχεις κατάστημα με υπολογιστές - προϊόντα τεχνολογίας σωστα; Εσυ προφανως αγοραζεις απευθειας απο την gigabyte asus msi κλπ. Τους λες πχ θέλω 15 κομμάτια 3070 που κανονικα ας πω εναν αριθμο στην τυχη στα εδιναν 500 το 1 για να τα δωσεις εσυ παλι στην τυχη ο αριθμος 650 για να εχεις και εσυ το κερδος σου. Πως δικαιολογείται απ την εταιρια η αυξηση τιμης της καρτας αφου δεν αυξηθηκε το κοστος κατασκευης κλπ. Πως συσχετίζεται η αύξηση τιμής της αντιπροσωπείας με την έλλειψη στην αγορά; Μπορω να καταλαβω την αυξηση τιμης στα καταστηματα οταν τα εχουν ηδη αποθεμα. Δλδ σου εχουν μεινει μερικες 2060 που περσι τις εδινες 300 και με την κατασταση λες θα την δωσω 500 τωρα. Το αλλο δεν το καταλαβαινω....  

Τα καταστήματα αγοράζουν από προμηθευτές, ότι απευθείας από τον AiB. Βασικά για την αύξηση των τιμών, βρήκε δικαιολογία τον covid η ASUS και είπε κάτι μπούρδες και αύξησε τις τιμές

"Update regarding MSRP pricing for ASUS components in 2021.This update applies to graphics cards and motherboards* We have an announcement in regards to MSRP price changes that are effective in early 2021 for our award-winning series of graphic cards and motherboards. Our new MSRP reflects increases in cost for components. operating costs, and logistical activities plus a continuation of import tariffs. We worked closely with our supply and logistic partners to minimize price increases. ASUS greatly appreciates your continued business and support as we navigate through this time of unprecedented market change. *additional models may see an increase as we moved further into Q1."

Και φυσικά ακολουθούν και οι άλλοι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...