Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Antoniskts είπε

Χμμ μόλις παράγγειλα μια Asus Strix 3080 OC από Amazon στα 964 και παράδοση μέσα Φεβρουαρίου. Ελπίζω να μην ακυρώσουν την παραγγελία. 
Παω να παίξω ένα joker και έρχομαι. 😆

Απο το Γαλλικο? εγώ προλαβα και χτυπησα μια strix 3090 OC στο ιταλικό , ελπιζω κι εμενα να μην μου ακυρώσουν παραγγελία 😁

Capture.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Btw η Gainward μου εχει ηδη vbios update. Δεν ξερω αν ειναι για το rebar support βεβαια. Πως το τσεκαρω χωρις να εχω update για την μητρικη ακομα?

image.png.d670e952cc58897901720122337606de.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, sazistas είπε

Απο το Γαλλικο? εγώ προλαβα και χτυπησα μια strix 3090 OC στο ιταλικό , ελπιζω κι εμενα να μην μου ακυρώσουν παραγγελία 😁

Capture.JPG

Ναι από το γαλλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Βοηθησε με λιγο να καταλαβω πως δουλευει το πραγμα.

Απ οτι εχω καταλάβει έχεις κατάστημα με υπολογιστές - προϊόντα τεχνολογίας σωστα; Εσυ προφανως αγοραζεις απευθειας απο την gigabyte asus msi κλπ. Τους λες πχ θέλω 15 κομμάτια 3070 που κανονικα ας πω εναν αριθμο στην τυχη στα εδιναν 500 το 1 για να τα δωσεις εσυ παλι στην τυχη ο αριθμος 650 για να εχεις και εσυ το κερδος σου. Πως δικαιολογείται απ την εταιρια η αυξηση τιμης της καρτας αφου δεν αυξηθηκε το κοστος κατασκευης κλπ. Πως συσχετίζεται η αύξηση τιμής της αντιπροσωπείας με την έλλειψη στην αγορά; Μπορω να καταλαβω την αυξηση τιμης στα καταστηματα οταν τα εχουν ηδη αποθεμα. Δλδ σου εχουν μεινει μερικες 2060 που περσι τις εδινες 300 και με την κατασταση λες θα την δωσω 500 τωρα. Το αλλο δεν το καταλαβαινω....  

Όπως ανέφερε και το φίλος πριν, δεν αγοράζω από το κατασκευαστή απευθείας. Δε παίζει αυτό με τίποτα. 

Είναι γενικά πολύπλοκο το πράγμα. Και πολύ οι τρόποι που τα διάφορα μαγαζιά στο skroutz.gr έχουν τις τιμές που έχουν. 

Εγώ λοιπόν, που δεν έχω μαγαζί που πουλάει on line και έτσι δε μπορώ να ποντάρω στη ποσότητα για να βγάλω κέρδος, πρέπει κανονικά να πάρω από την αντιπροσωπεία. Για να ξέρω από που αγόρασα, και να μπορώ να ανταποκριθώ όταν υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Αν έχω πάρει από όπου νάνε στο ίντερνετ τα πράγματα που σου πούλησα, άντε τρέχα γύρευε, και εγώ το μαγαζί το έχω χρόνια και θέλω οι πελάτες να είναι ευχαριστημένοι και σίγουροι όταν αγοράζουν από εμένα. 

Πάμε λοιπόν τώρα να δούμε ένα παράδειγμα. Gigabyte 3070 Gaming OC. Δύο εβδομάδες πριν, τιμή αντιπροσωπείας, 496€ + ΦΠΑ. Μερικές μέρες πριν, μπαίνω να βάλω παραγγελία μερικές, γιατί είχα κάποιους πελάτες που ήθελαν. Μπαίνω λοιπόν και βλέπω τιμή 538€ + ΦΠΑ, λέω μερικά καντήλια, αλλά βάζω παραγγελία γιατί υπήρχε ζήτηση. Με παίρνουν εχτές τηλέφωνο, έρχονται λέει μερικά κομμάτια, μπορούμε να σου δώσουμε 2 ή 3, αλλά η τιμή άλλαξε και για αυτό σε πήρα μου λέει τηλέφωνο για επιβεβαίωση. Πριν αρχίσω τα καντήλια πάλι, του λέω για πες ρε μάστορα τη τιμή να δούμε, και μου λέει 615€ + ΦΠΑ. Λέω τα καντήλια τελικά, δε τη γλύτωσα, και του λέω ότι δε ξέρω αν τις θέλω τελικά γιατί πόσο να τις δώσω στο πελάτη, θα νομίζουν ότι πάω να τους κλέψω. Και μου σκάει και το τελευταίο μυστικό, ότι καλύτερα να πάρω, γιατί η επόμενη παρτίδα θα έχει αύξηση στη τιμή! 

Οπότε φίλε μου, έλα και εσύ στη θέση μου, και πες πώς θα βγάλω άκρη με αυτή τη κατάσταση. 

Το πώς τώρα διάφορα μαγαζιά καταφέρνουν να έχουν καλές τιμές καμιά φορά, για διάφορα πράγματα, όχι συγκεκριμένα για τη τωρινή κατάσταση με τις κάρτες γραφικών, είναι ένα μεγάλο ζήτημα, που θέλει αρκετό γράψιμο για να το εξηγήσω. 

Γενικά πάντως, όσον αφορά τις κάρτες γραφικών τώρα, οι τιμές θα ανέβουν γιατί και οι κατασκευαστές απλά θέλουν να βγάλουν πιο πολλά, και βέβαια και οι αντιπρόσωποι το ίδιο. Και τα υπόλοιπα είναι μαλακίες. 

Και βέβαια, οι τιμές που παίρνουν οι αντιπρόσωποι στις Ελλάδα δεν είναι οι ίδιες. Ποτέ δεν ήταν. Αλλά και οι δικοί μας εδώ δουλεύουν με μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους από τους μεγάλους αντιπροσώπους της Ευρώπης. Επίσης πάντα έτσι ήταν. 

Οπότε τα μαγαζιά που πουλάνε στο skroutz.gr, παίρνουν απευθείας από εξωτερικό, όχι αποκλειστικά, αλλά γενικά πολύ πράμα. Έτσι έχουν καλύτερη τιμή. Που όμως δε γίνεται να το κάνω εγώ για τις σχετικά μικρές ποσότητες του τοπικού καταστήματος που έχω. 

Και βέβαια, υπάρχουν και αυτοί που απλά κάνουν κομπίνες, όπως το να φέρνουν τα πράγματα από εξωτερικό, χωρίς ΦΠΑ, και να τα πουλάνε χωρίς να αποδίδουν ΦΠΑ στο κράτος, οπότε αμέσως έχουν 24% καλύτερη τιμή, και άντε μετά εγώ να αποδείξω στο πελάτη ότι δεν είμαι ελέφαντας όταν του πω τη τιμή για κάτι. 

Και βέβαια για κλεμμένα και τα λοιπά που κάπως βρήκαν το δρόμο τους προς την αγορά, άστο μη το πιάσουμε καθόλου. 

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τα καταστήματα αγοράζουν από προμηθευτές, ότι απευθείας από τον AiB. Βασικά για την αύξηση των τιμών, βρήκε δικαιολογία τον covid η ASUS και είπε κάτι μπούρδες και αύξησε τις τιμές

"Update regarding MSRP pricing for ASUS components in 2021.This update applies to graphics cards and motherboards* We have an announcement in regards to MSRP price changes that are effective in early 2021 for our award-winning series of graphic cards and motherboards. Our new MSRP reflects increases in cost for components. operating costs, and logistical activities plus a continuation of import tariffs. We worked closely with our supply and logistic partners to minimize price increases. ASUS greatly appreciates your continued business and support as we navigate through this time of unprecedented market change. *additional models may see an increase as we moved further into Q1."

Και φυσικά ακολουθούν και οι άλλοι..

Φυσικά όλα αυτά έχουν ισχύ όσο κρατάει η βρωμοκατάσταση με τα Crypto....αν κατα τύχη σκάσει η φούσκα τότε ως δια μαγείας (μιλάμε για αντίδραση ημερών το πολύ αν όχι ωρών) όλα θα λυθούν...και τα εξαρτήματα ξαφνικά οι τιμές τους θα έρθουν στα ίσα τους και τα Logistics ξαφνικά θα επιλύσουν όλα τα προβλήματα τους και ότι άλλα φούμαρα ξεφουρνίζουν οι εταιρίες για να δικαιολογήσουν ότι τους έχει φέξει όσο δεν πάει...τέτοια ..φαρδία μια φορά στα 1000 χρόνια.

Στο κάτω της γραφής πιο win - win κατάσταση απλώς δεν υπάρχει....ο κόσμος θέλει κάρτες ...τις πουλάμε χρυσάφι και ας κόψουν τον λαιμό τους...δεν μπορούν/θέλουν να αγοράσουν στήνουμε δικές μας φάρμες και άστους να κουρεύονται ...όπως και να έχει λεφτά εμείς θα τα πάρουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς πλάκα, τις επόμενες που θα παραλάβω, αν με φτάσουν να καλύψω τις άμεσες ανάγκες των πελατών μου, μετά από κάμποσες μέρες, αν δε ζητήσει άμεσα άλλος, θα τις βγάλω εδώ για τα μέλη μόνο όσο τις πήρα και δε γαμιέτε 😂

Αν έρθει άλλος πελάτης θα περιμένει την επόμενη παρτίδα. (Σε γενικές γραμμές, κάθε 15 μέρες όλο και σε κάτι βάζω το χεράκι μου 😂). 

Τα έχω πάρει στο κρανίο με τη κατάσταση. 

Και που να δείτε τι γίνετε με τη κατάσταση με τα PS5 και XBOX. Πολύ γέλιο. Προκαλώ όποιον θέλει να πάρει τηλέφωνο στη Sony Hellas και να δει αν θα απαντήσει κανείς στο τηλέφωνο (όχι η τηλεφωνική υποστήριξη) . Ούτε καν. 

Επεξ/σία από Stavros Santorinaios
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προλαβαίνω στριξ

image.png.f99fc72dd8d269a1467b0ae46e80ea37.png

 

αμεσως μου κλειδώνει τον λογαριασμό, και μετά μου στέλνει αυτό και ακυρωνει την παραγγελία

image.png.09b6484c198adae003d394443066ea14.png

 

ντάξει, αν είναι να βάλουμε μποτ αφού με το χέρι απαγορεύεται

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

προλαβαίνω στριξ

image.png.f99fc72dd8d269a1467b0ae46e80ea37.png

 

αμεσως μου κλειδώνει τον λογαριασμό, και μετά μου στέλνει αυτό και ακυρωνει την παραγγελία

image.png.09b6484c198adae003d394443066ea14.png

 

ντάξει, αν είναι να βάλουμε μποτ αφού με το χέρι απαγορεύεται

Τι μαλκιες ειναι αυτες που κανουν,ελεος.Παντως αν καταφερεις και χτυπησεις 3070,αγοραζω την 3060ti 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

προλαβαίνω στριξ

image.png.f99fc72dd8d269a1467b0ae46e80ea37.png

 

αμεσως μου κλειδώνει τον λογαριασμό, και μετά μου στέλνει αυτό και ακυρωνει την παραγγελία

image.png.09b6484c198adae003d394443066ea14.png

 

ντάξει, αν είναι να βάλουμε μποτ αφού με το χέρι απαγορεύεται

Αυτό ακριβώς έπαθα κ εγώ πριν 1 μήνα όταν πρόλαβα μια Tuf και μου κλείσανε τον λογ/μο στο Amazon. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν είναι ο πωλητής το ίδιο το Αμαζον, μην αγοράζετε. Υπάρχουν συνεργαζόμενα καταστήματα ( και καλά) με Αμαζον, τα οποία προσπαθούν να χακαρουν λογαριασμούς. Το έπαθα κι εγώ τον Νοέμβριο.

Επεξ/σία από Vsrs7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

Ειδα μια αυξηση  θερμοκρασίας τις cpu 5-6 c(λογικά εχει ανέβει το cpu usage) ,και το κυριότερο οτι το τροφοδοτικο corsair cx750m ακούγεται αρκετά ,ενώ με την 2080 που είχα ήταν τελείως αθόρυβο. Εδώ ίσως φταίει το κουτι γιατί το τροφοδοτικο είναι με τον ανεμιστήρα κάτω και δεν αναπνέει σωστά.(έλεγα να παω σε corsair rm 850w,οταν με το καλο κανω αναβάθμιση αλλά μάλλον με βλέπω το καλοκαιράκι να το αλλάζω)

αν ειναι το τροφοδοτικό στο κάτω μέρος του κουτιού και δεν έχει διπλές τρύπες το κουτί για να μπεί ανάποδα (με τον ανεμιστήρα πάνω) όπως εμένα το rm850 μου που είναι passive κάτω από το 30% -για να μην εγκλωβίζεται η ζέστη μέσα σ αυτό-, εγώ εκτύπωσα ένα frame που μπαίνει στην άκρη σαν της εικονας και το γυρνάς τούμπα. αν δεν έχεις πρόσβαση σε 3d μπορείς να βρεις σε κανα ebay/ali απ οτι είδα πουλάνε

Spoiler

image.png.ec9e5cf41a4f6cd2289e7b1965923627.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vsrs7 είπε

Αν δεν είναι ο πωλητής το ίδιο το Αμαζον, μην αγοράζετε. Υπάρχουν συνεργαζόμενα καταστήματα ( και καλά) με Αμαζον, τα οποία προσπαθούν να χακαρουν λογαριασμούς. Το έπαθα κι εγώ τον Νοέμβριο.

Ναι, λες και προλαβαίνουμε να κοιτάξουμε ποιός είναι ο πωλητής...Την τιμή κι αυτή με το ζόρι στο checkout 😛

Επεξ/σία από rakeesh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zygorito είπε

αν ειναι το τροφοδοτικό στο κάτω μέρος του κουτιού και δεν έχει διπλές τρύπες το κουτί για να μπεί ανάποδα (με τον ανεμιστήρα πάνω) όπως εμένα το rm850 μου που είναι passive κάτω από το 30% -για να μην εγκλωβίζεται η ζέστη μέσα σ αυτό-, εγώ εκτύπωσα ένα frame που μπαίνει στην άκρη σαν της εικονας και το γυρνάς τούμπα. αν δεν έχεις πρόσβαση σε 3d μπορείς να βρεις σε κανα ebay/ali απ οτι είδα πουλάνε

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.ec9e5cf41a4f6cd2289e7b1965923627.png

 

Καλυτερα δλδ ειναι να παιρνει το τροφοδοτικο τον ζεστο αερα που κυκλοφορει μεσα στο κουτι απο το να παιρνει κρυο αερα κατευθειαν απ εξω?Νομιζω οτι ο λογος που φτιαξαν κουτια που παιρνουν το τροφοδοτικο στο κατω μερος ειναι αυτος,ισως και το cable management αλλα κυριως η ψυξη του τροφοδοτικου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...