Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, omitziz είπε

Περίπου 50 λίρες προπληρωμενο.. Με distill

Είσαι τυχερός έχει γεμίσει bots τρελό χαλί από την Amazon με partalert sold-out επιτόπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, chrisde είπε

Καλά ξηγιέσαι. Ο μόνος λόγος πάντως που θεωρείς σχετικά νορμάλ την τιμή της 3090 είναι επειδή ήταν υπερκοστολογημένη εξ' αρχής...

Ναι σύμφωνώ αλλά βασικά το "νορμάλ" έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχει 24GB και αναφέρομαι σε χρήσή όπως 3D Rendering επαγγελματικά και σε σχέση με τις Quadro. Αν δηλαδή την χρειαζόμουν για δουλειά θα την δικαιολογούσα άμεσα. 

 

 

Επεξ/σία από Jargon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια θα επιλεγατε αν είχατε μόνον 2 από τις παρακάτω επιλογές (η πρώτη κατά 11€ πιο ακριβή )

cover.png

Gigabyte RTX 3070 EAGLE OC 

Ίδια specs με εξαίρεση το ότι η Eagle είναι 6+8pin ( Board power limit - Target: 240.0 W - Limit: 240.0 W ) έναντι της

l_10217083_003.jpg

MSI RTX 3070 Ventus 2X OC 

με 2Χ8pin ( Board power limit - Target: 220.0 W - Limit: 220.0 W ) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ποια θα επιλεγατε αν είχατε μόνον 2 από τις παρακάτω επιλογές (η πρώτη κατά 11€ πιο ακριβή )

cover.png

Gigabyte RTX 3070 EAGLE OC 

Ίδια specs με εξαίρεση το ότι η Eagle είναι 6+8pin ( Board power limit - Target: 240.0 W - Limit: 240.0 W ) έναντι της

l_10217083_003.jpg

MSI RTX 3070 Ventus 2X OC 

με 2Χ8pin ( Board power limit - Target: 220.0 W - Limit: 220.0 W ) 

 

 

Για τη ventus καπου διάβασα ότι είναι λίγο λαχειο στα thermals, μπορει και να λέω μλκιες βέβαια 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Ποια θα επιλεγατε αν είχατε μόνον 2 από τις παρακάτω επιλογές (η πρώτη κατά 11€ πιο ακριβή )

cover.png

Gigabyte RTX 3070 EAGLE OC 

Ίδια specs με εξαίρεση το ότι η Eagle είναι 6+8pin ( Board power limit - Target: 240.0 W - Limit: 240.0 W ) έναντι της

l_10217083_003.jpg

MSI RTX 3070 Ventus 2X OC 

με 2Χ8pin ( Board power limit - Target: 220.0 W - Limit: 220.0 W ) 

 

 

Την giga

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, purif είπε

Καλό, χρυσό το msystems αλλά οι τιμές είναι ληστρικές...

εγώ μετά από ότι έπαθα με μία gigabyte από εκεί πριν 3 χρόνια δεν ξαναψωνίζω. 3 φορές RMA την κάρτα, με είχανε χωρίς κάρτα 2 μήνες και με πηγαίνανε από βδομάδα σε βδομάδα. Τελικά μου την φέρανε κατασκευασμένη και 6 μήνες μετά κάηκε χωρίς να έχω άλλη εγγύηση φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Strategos είπε

Τελικά μου την φέρανε κατασκευασμένη και 6 μήνες μετά κάηκε χωρίς να έχω άλλη εγγύηση φυσικά.

Αυτό φίλε δεν γίνεται η εγγύηση ισχύει κατ ελάχιστο 2 χρόνια και αν δεν επιδιορθωθεί το προιόν αντικαθίσταται για οποιοδήποτε άλλο λόγο αν αρνηθεί το κατάστημα την εγγύηση τότε ακολουθείται η νομική οδός, εκτός αν είχες κάνει κάτι εμφανές από την μεριά σου και σε έβγαλε εκτός εγγύησης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coppermine είπε

Αυτό φίλε δεν γίνεται η εγγύηση ισχύει κατ ελάχιστο 2 χρόνια και αν δεν επιδιορθωθεί το προιόν αντικαθίσταται για οποιοδήποτε άλλο λόγο αν αρνηθεί το κατάστημα την εγγύηση τότε ακολουθείται η νομική οδός, εκτός αν είχες κάνει κάτι εμφανές από την μεριά σου και σε έβγαλε εκτός εγγύησης

ο τεχνικός τότε μου είχε αναφέρει ότι δεν ειναι υποχρεωμένοι να μου κάνουν αντικατάσταση (μου έβγαζε artifacts η κάρτα με τελίτσες στην οθόνη) και ότι με την επισκευή δεν ανανεώνεται για 2 χρόνια η εγγύηση και ότι δεν θα πάθει τίποτα.

αυτό που θέλω να πω ontopic είναι όταν πληρώνεις κάτι με υπεραξία ενός μαγαζιού σε σχέση με τον ανταγωνισμό (skroutz) περιμένεις κάποιο premium support. αν δεν το έχεις δεν βρίσκω λόγο να μην κάνεις την πιο φθηνή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε είπαν ψέματα και σου αρνήθηκαν την νόμιμη εγγύηση του προιόντος όπου και είχες πληρώσει, στην θέση σου εκτός από μια απλή καταγγελία θα έκανα και αγωγή απευθυνόμενος σε κάποιο δικηγόρο προφανώς

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά καταστήματα γενικά (όχι μόνο με είδη τεχνολογίας) προσπαθούν να αποφύγουν την εγγύηση λέγοντας μπούρδες επί της ουσίας ποντάροντας στην άγνοια του κόσμου. Αν όμως πέσουν σε κάποιον που γνωρίζει έστω και τα βασικά είναι σε φάση "εμμ ναι δώστε μου μισό λεπτό να το ελέγξω", "να μιλήσω με το συνάδελφο" κτλ και τελικά με μισή καρδιά δίνουν κανονικά την εγγύηση. Μου έχει συμβεί άπειρες φορές και όχι μόνο με pc parts αλλά και με κουζίνες, πλυντήρια, τηλεοράσεις. Εκεί που έχω καταλήξει για τα pc parts τουλάχιστον είναι να αγοράζεις από skroutz ώστε να μην το χρυσοπληρώνεις και αν συμβεί κάτι μιλάς απ' ευθείας με την εταιρεία και όχι με το κατάστημα. Όσες φορές έχει χρειαστεί μιλάω με την εταιρεία, μου ζητάνε να στείλω την απόδειξη και τέλος, όλα καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coppermine είπε

Τότε είπαν ψέματα και σου αρνήθηκαν την νόμιμη εγγύηση του προιόντος όπου και είχες πληρώσει, στην θέση σου εκτός από μια απλή καταγγελία θα έκανα και αγωγή απευθυνόμενος σε κάποιο δικηγόρο προφανώς

τα είχα κάνει όλα αυτά που λες. άκρη δεν βρήκα ποτέ και ο νόμος δεν τους υποχρεώνει να μην κάνουν επισκευή και να σου δώσουν καινούργια. εμένα αυτό που με πείραξε περισσσότερο είναι ότι στην αλληλογραφία μου πουλούσανε τρέλα π.χ. ότι είπανε να μου δώσουνε προσωρινή κάρτα και δεν δέχτηκα. πράγμα που δεν είχε γίνει ποτέ.

στο θέμα 3xxx από ότι φαίνεται η αγορά θα αργήσει να έχει stock για όλους ακόμα και χωρίς τους miners που έτσι και αλλιώς είναι ασύμφωρο το mining τώρα. σε συνδιασμό και με τα tariffs του Τράμπ για μένα δεν αξίζει κάποιος να πάρει κάρτα αυτή τη στιγμή. πιο πιθανό να ομαλοποιηθούν οι τιμές όταν θα έχει αναβαθμιστή η πλειοψηφία, αλλά τότε θα έχει βγει λογικά η Super σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Strategos είπε

ο τεχνικός τότε μου είχε αναφέρει ότι δεν ειναι υποχρεωμένοι να μου κάνουν αντικατάσταση (μου έβγαζε artifacts η κάρτα με τελίτσες στην οθόνη) και ότι με την επισκευή δεν ανανεώνεται για 2 χρόνια η εγγύηση και ότι δεν θα πάθει τίποτα.

αυτό που θέλω να πω ontopic είναι όταν πληρώνεις κάτι με υπεραξία ενός μαγαζιού σε σχέση με τον ανταγωνισμό (skroutz) περιμένεις κάποιο premium support. αν δεν το έχεις δεν βρίσκω λόγο να μην κάνεις την πιο φθηνή αγορά.


Το προβλημα ηταν το καταστημα οχι η giga απο οτι καταλαβα, κακως δεν το πηγες παραπερα και εμεινες με οτι σου ειπε ο "τεχνικος"

Εγω σε παρομοια φαση με μνημες ,μεχρι και το skroutz εμπλεξα αλλα και το greca του οποιου ηταν μελος το συγκεκριμενο καταστημα και το αποτελεσμα ηταν να παρω τα λεφτα μου πισω

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε


Το προβλημα ηταν το καταστημα οχι η giga απο οτι καταλαβα, κακως δεν το πηγες παραπερα και εμεινες με οτι σου ειπε ο "τεχνικος"

 

Από το email στον συνήγορο δεν πήρα ποτέ απάντηση...

 

*edit: Φυσικά τότε αυτό που σας λέω το είπα και στο μαγαζί πριν φύγω όταν πήρα την κάρτα επισκευασμένη. "Αν μαγαζί που διαφημίζει για το after sales support, με αφήνει 2 μήνες χωρίς κάρτα και μου την επιστρέφει επισκευασμένη χωρίς 2 χρόνια εγγύηση γιατί να ψωνίζω από εσάς και όχι από κάποιο πολύ φθηνότερο μαγαζί?"

Επεξ/σία από Strategos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...