Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

new LGA 1700 10nm 

Εγώ αυτό περιμένω πως και πως 

 

7 ώρες πριν, optimus prime είπε

Εγω παντως εν ετη 2021 6πυρηνο δεν θα εβαζα στο μηχανακι μου εαν θα ηθελα να παιξω ΑΑΑ παιχνιδια που θα κυκλοφορουν απο εδω και περα..

Για οτιδηποτε εχει κυκλοφορησει μεχρι τωρα ναι κανει,για το μελλον θα τα βρει σκουρα.

Mονο τα benefits απο framepacing και τα 1% lows ειναι αρκετα για να κρινουν ασυμφορη την αγορα 6πυρηνου..

Γιατι ολοι μιλανε για  maximum και average fps αλλα λιγοι ειναι αυτοι που δινουν σημασια στα παραπανω που ανεφερα οταν ειναι να αναβαθμισουν cpu..

 

Δεν έχουν όμως όλοι 300αρια και 400αρια για 8/16 αξιόλογο cpu 

Άλλους μπορεί να τους καλύπτει ο 4/4 και άλλους ο 6/12 είναι αναλόγως τα παιχνίδια και την χρήση που θέλει να κάνει ο καθένας 

Ας πούμε για racing τύπου games με ένα discord ανοιχτό από πίσω φτάνει και περισσεύει ένας 4/8

Για ac σέρνετε παρά πολυ όμως και εκεί θες τουλάχιστον 6/12 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Stavros Santorinaios είπε

Είναι πολύ πιο δύσκολο όλο αυτό φίλε μου από το να έχεις να κάνεις με την Ελληνική αντιπροσωπεία. Και πολύ πιο ακριβό. 

Γενικά, είμαι τόσο κουρασμένος από όλο αυτό, που δεν έχω όρεξη να το συζητάω πλέον. 

Όλοι λοιπόν τα μποτάκια και πάμε για Amazon. Εκεί έχει καταλήξει πλέον η Ελληνική αγορά. Οπότε μη ψάχνετε για εγγυήσεις και ευθύνες από Ελληνικά μαγαζιά. Όλοι όπου βρούμε πιο φτηνά και καλά είναι. 

Και λες να είναι βιώσιμο να πάρω κάτι 1130€ και να το δώσω 1149€;

19€ "ΚΈΡΔΟΣ" ;

Μήπως θες να πληρώσεις και με πιστωτική; Που θα πάρει η τράπεζα 2,5%; Δηλαδή 28,7€; Να στη στείλω και τσάμπα μεταφορικά γιατί είναι και πολλά τα λεφτά; 

Και βέβαια θα πω στην εφορία, πολύ ευγενικά, ότι είμαι καλό παιδί και πουλάω χωρίς κέρδος, και να μη βάλουν να πληρώσω φόρο. Δεν έχει σημασία που φαίνεται ότι έχει έσοδα το μαγαζί, δίνω τσάμπα. 

Βέβαια όσον αφορά τώρα που δίνουν και κάτι λίγα για αυτούς που το μαγαζί ήταν κλειστό τόσο καιρό, δε χρειάζεται να δώσουν σε εμένα, έχω έσοδα, άσχετα ότι δεν έβγαλα κέρδος, δεν έχει σημασία, έχω έσοδα, θα φάμε από αυτά. 

Όσο για τους υπαλλήλους και το ενοίκιο και όλα τα υπόλοιπα, θα τους δείξω τα έσοδα πόσα είναι και θα τρομάξουν, δε θα θέλουν λεφτά, γιατί είμαι και πολύ εισοδηματίας να πούμε. 

https://www.skroutz.gr/mp/69851687/GeForce-RTX-3080-Gaming-X-Trio-10G.html

Τελικα την πουλας 1399?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα περισσότερα ευχάριστα νέα

https://www.techpowerup.com/277799/graphics-card-prices-could-soar-amid-increasing-memory-prices

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάζω και εδώ για κάποιον που ψάχνει.

Λογική τιμή γύρω στα 1300€ με τα έξτρα και άμεσα διαθέσιμη.

https://www.pccomponentes.com/xfx-speedster-merc-319-amd-radeon-rx-6900-xt-black-gaming-16gb-gddr6

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Inler είπε

Το βάζω και εδώ για κάποιον που ψάχνει.

Λογική τιμή γύρω στα 1300€ με τα έξτρα και άμεσα διαθέσιμη.

https://www.pccomponentes.com/xfx-speedster-merc-319-amd-radeon-rx-6900-xt-black-gaming-16gb-gddr6

Ισχύει.

Για κάποιον που ψάχνει αυτή την περίοδο κάρτα γραφικών είναι μία "τίμια" λύση.

Που έχουμε φτάσει...

Να λέμε ότι 1300€ είναι μία σχετικά καλή τιμή για κάρτα γραφικών 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που η συζήτηση κρατάει και συνεχίζει και συνεχίζει...φταίνε τα US tarifs,φταίνε οι κονσόλες,φταίνε τα Logistics,φταίνε οι μνήμες...λογικά όσο θα περνάει ο καιρός και οι τιμές θα συνεχίζουν την ανοδική πορεία όλο και κάτι θα φταίει...

Αλλά η αλήθεια είναι ότι όσο τα Crypto συνεχίζουν να κρατάνε στα ψηλά τόσο θα υπάρχουν δικαιολογίες καθώς άλλο το μαγαζί και το κάθε μαγαζί που παραγγέλνει 100-200 κάρτες και άλλο ο καρχαρίας του ETH (και τα υπόλοιπα) που παίρνει με την χιλιάδα(απορώ πως δεν έχει σκάσει ότι κάποιες εταιρίες κάνουν mining για την παρτη τους...αλλά θα βγεί και αυτό , δεν μπορεί να είναι κορόιδα)....οπότε κοιτάζετε τις σελίδες με τα Crypto και αν δεν δείτε υποχώρηση στα επίπεδα Οκτωβρίου....χαιρέτα μου τον πλάτανο...

Spoiler

Cross your Fingers for Friday

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι η ζήτηση είναι υπερ-αυξημένη, τόσο λόγω του ότι αρκετοί έκαναν skip τις Turing όσο και λόγω covid, είναι δεδομένο. Αν βάλεις και το mining ανεβαίνει άκομη περισσότερο η ζήτηση, οπότε τι να σου κάνει και η προσφορά. Το εκμεταλλεύονται και οι retailers and there you have it. Να δούμε τι θα γίνει και με την 3060 που είναι μικρότερο die μήπως υπάρχουν περισσότερες αλλά δεν νομίζω ότι θα έχει μεγάλη διαφορά. Θα αργήσει να βγάλει και η AMD την 6700ΧΤ οπότε καλό καλοκαίρι και αν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε οτι εχει να κάνει με μεταφορες, λογω δουλειάς σας λέω ότι από Ασία τα container έχουν ακριβύνει τρομακτικά, και πολλές φορές δεν μπορεις καν να βρεις container.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μπορεις να το δεις το θεμα με τις τιμες και απο την θετικη του πλευρα.Οσο πιο ακριβες γινονται οι καρτες τοσο περισσοτερα λεφτα γλιτωνεις αν δεν αγοραζεις :P :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης αν μεινεις χωρις καρτα παρατηρεις νεα πραγματα που δεν ειχες δει στο σπιτι (γονεις αντικειμενα κλπ :P )

σιγα σιγα θα ξεχασουμε πως ειναι το gaming οσοι μειναμε δυστυχως χωρις καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος να μην αγορασει πρωτα cpu/gpu (και για το ps5 το εκαναν πολλοι με τα 3 και 4 που ειχαν) ωστε να το εχει στα χερια του. Αν το budget ειναι το προβλημα, μαλλον δινετε βαση σε λαθος πραγματα. imo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...