Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Άλλο power state σε cuda workloads, υπάρχει τρόπος να το βάλεις να τρέχει σε "normal" με το Nvidia Inspector, "Force P2 Power State - On".

Φοβομουν μη βαραει η μνημη κανα 100αρι θερμοκρασια και ετρωγε throttle.Πιο λογικο φαινεται αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panospeter είπε

Πολύ πιθανό αυτό που λες να ισχύει, δηλαδή να έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι (καινούργια κάρτα βέβαια 3ον εβδομάδων). Αν μάλιστα δεν ήμουν πεισμένος, ότι όποια ενέργεια και αν έκανα στο software, δεν θα κατάστρεφε το hardware, δεν θα προχωρούσα σε αλλαγές. Άλλωστε το aorus engine αλλά και το afterburner δεν σε αφήνουν να κάνεις ανεξέλεγχτες αλλαγές (σε φτάνουν μέχρι εκεί που τους επιτρέπει το bios, άρα λογικά σε ασφαλή επίπεδα)

Παρόλα αυτά δεν συμφωνείς μαζί μου ότι η συγκεκριμένη περίοδος δεν είναι για να ξεμείνεις απο κάρτα ?

Εγω πάντως μου φαίνεται της καινούργιας θα της κάνω κανένα ευχέλαιο για να είναι καλά μέχρι να περάσει η κρίση 😁

Το να σου χαλάσε μια κάρτα 3 εβδομάδων λόγω UV είναι ανέκδοτο. Προφανώς μιλάμε για προβλημάτικο κομμάτι εξαρχής. Χώρια που αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα της κάρτας είναι το artifacting (?) που λογικά οφείλεται σε μνήμες και όχι στον πυρήνα. 

Έχω τρέξει άπειρους τόνους HW απείρος out of speck για άπειρο χρονικό διάστημα (βδομάδες και μήνες) και δεν έχει πάθει κάτι. Πιθανόν να μειώθηκε η διάρκεια ζωής του από τα 20 στα 5 έτη? Πιθανόν. Αλλά το 3 εβδομάδες που λες δεν παίζει. Η κάρτα μου κάνει mining 24/7 με UV και +1500 στις ram. 1 μήνα για περίπου 15-20 ώρες την μέρα. Άντε να δούμε τι θα δούμε

 

ΥΓ1. Πάντως τώρα που το παρατήρω, σε τελείως stock κατάσταση ακούω coil whine που παλιά είτε δεν υπήρχε είτε δεν το είχα πάρει πρέφα. Coil whine υπήρχε όταν έχωνα το 520w bios της EVGA σίγουρα, και αρκετά δυνατό, αλλά με το stock bios δεν το είχα προσέξει....να αγχώνομαι? :P

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Herald είπε

Το να σου χαλάσε μια κάρτα 3 εβδομάδων λόγω UV είναι ανέκδοτο. Προφανώς μιλάμε για προβλημάτικο κομμάτι εξαρχής. Χώρια που αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα της κάρτας είναι το artifacting (?) που λογικά οφείλεται σε μνήμες και όχι στον πυρήνα. 

Έχω τρέξει άπειρους τόνους HW απείρος out of speck για άπειρο χρονικό διάστημα (βδομάδες και μήνες) και δεν έχει πάθει κάτι. Πιθανόν να μειώθηκε η διάρκεια ζωής του από τα 20 στα 5 έτη? Πιθανόν. Αλλά το 3 εβδομάδες που λες δεν παίζει. Η κάρτα μου κάνει mining 24/7 με UV και +1500 στις ram. 1 μήνα για περίπου 15-20 ώρες την μέρα. Άντε να δούμε τι θα δούμε

 

ΥΓ1. Πάντως τώρα που το παρατήρω, σε τελείως stock κατάσταση ακούω coil whine που παλιά είτε δεν υπήρχε είτε δεν το είχα πάρει πρέφα. Coil whine υπήρχε όταν έχωνα το 520w bios της EVGA σίγουρα, και αρκετά δυνατό, αλλά με το stock bios δεν το είχα προσέξει....να αγχώνομαι? :P

3 βδομάδες είχα αγοράσει την κάρτα. Όταν έκανα το uv ούτε 3 λεπτά δεν επαιξε.Με το που ξεκίνησε να παίζει παιχνίδι στα 3 λεπτά σβύσιμο υπολογιστή. Στο restart δεν την αναγνώριζαν τα windows (για την ακρίβεια την έβλεπαν ως 2060 super αλλά δεν φόρτωνε ο driver (error 43)). Εν συνεχεία, έιδα ότι μου έκανε artifacts μέχρι και στο bios screen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρε σήμερα τηλέφωνο το πλαίσιο για μια παραγγελία σε 3060ti Eagle που είχα κάνει πριν 2 μήνες στα 530 και με ρώτησε αν θέλω να ακυρώσω ή να τη κρατήσω γιατί δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Άσχετα που είχα στείλει τότε μειλ ακύρωσης, μάλλον δεν την ακύρωσαν ποτέ οπότε μου την ακύρωσε τώρα μέσα στη τρελή χαρά. Μπαίνω να δω στο site, τιμή στα 609. Έτσι εξηγείται γιατί έψαχναν ακυρώσεις...😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αν ειναι να βγάλει πρόβλημα το βγάζει τον πρώτο καιρό. 

Σε πολλα ισχύει αυτό,επεξεργαστές,μητρικές ,σχεδον τα παντα στο pc αν ειναι προβληματικά το βγάζουν στην αρχή. 

Οπότε μάλλον απλά άτυχος στάθηκες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Το λεγόμενο bathtub curve. Στην αρχή υπάρχει η πιο μεγάλη πιθανότητα βλάβης λόγω αστοχίας υλικού. Μετά για αρκετό καιρό η πιθανότητα είναι μικρή και μετά από πολύ καιρό ανεβαίνει πάλι η πιθανότητα για βλάβη λόγω της χρήσης ετών. Γενικά μια κάρτα γραφικών από τη στιγμή που δεν μπορείς να πειράξεις την τάση, αν λειτουργεί στους ~70 και ρίχνεις και ένα dusting 1 φορά το μήνα που είναι υπόθεση 2 λεπτών δεν υπάρχει λόγος να χαλάσει. Το πολύ πολύ κάνα fan μετά από χρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti briefly listed on retailer website in a prebuilt PC

GA103 με 16GB μνήμη, μάλλον θα είναι προτιμότερη από την 3080 όταν βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti briefly listed on retailer website in a prebuilt PC

GA103 με 16GB μνήμη, μάλλον θα είναι προτιμότερη από την 3080 όταν βγει.

Λυπάμαι που οι προβλέψεις μου επιβεβαιώνονται λίγο πιο γρήγορα απ'οτι πρέπει ...και όχι τίποτα άλλο οι υποστηρικτές των Crypto απορούν γιατί οι Computerαδες είναι κατά

1 μεσαίο προς υψηλό μηχάνημα απο βαριά βαρια <1500€ τώρα απο 2559...οπότε το καλοκαίρι να υπολογίζουμε 1 μέσο μηχάνημα στα 3-4 χιλιάρικα..

Το τέλος της τεχνολογίας απο την (χαζο) τεχνολογία

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 

Το περίμενα...και κατα κάποιο τρόπο το είχα στα στανταράκια ότι η MSI θα είναι απο τους πρώτους -  βασικούς παίκτες στο Mining....απορώ γιατί δεν κάνουν μόνοι τους Mining.

Επεξ/σία από masteripper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να μπούνε στην διαδικασία να κάνουν mining απευθείας και να φάνε το ρίσκο των διακυμάνσεων των τιμών + την φασαρια του να στησουν την υποδομή + ζημιά στο brand αν μαθευτεί + ζημιά στις σχέσεις με την nvidia (που τους δίνει τσιπάκια για να τα πουλάνε, όχι για να τα μαζεύουν).

Μια χαρά βολεύονται με την υπάρχουσα κατάσταση, αφού ότι βγάζουν πουλιέται αμέσως και δεν αναλαμβάνουν έξτρα ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hln3 είπε

Για ποιο λόγο να μπούνε στην διαδικασία να κάνουν mining απευθείας και να φάνε το ρίσκο των διακυμάνσεων των τιμών + την φασαρια του να στησουν την υποδομή + ζημιά στο brand αν μαθευτεί + ζημιά στις σχέσεις με την nvidia (που τους δίνει τσιπάκια για να τα πουλάνε, όχι για να τα μαζεύουν).

Μια χαρά βολεύονται με την υπάρχουσα κατάσταση, αφού ότι βγάζουν πουλιέται αμέσως και δεν αναλαμβάνουν έξτρα ρίσκο.

Είσαι σίγουρος ?

Για ξανασκέψου το

Τώρα 1 οποιαδήποτε εταιρεία που κάνει κάρτες γραφικών χρειάζεται

Παραγωγή + Διοίκηση

Η Διοίκηση όπως καταλαβαίνεις χρειάζεται πολλά επιμέρους τμήματα : Πωλήσεις,Υποστήριξη R&D,Δημόσιες Σχέσεις,Αποθήκη....κτλ

Με βάση το παρόν σκηνικό ...βάζει σε αργία τους πάντες στην Διοίκηση εκτός απο την "Κορυφή" και η εταιρεία μένει : 

Κορυφή + Παραγωγή + Μια χούφτα τεχνικό προσωπικό να στήσει την φάρμα και την τεχνική υποστήριξη

Ας υποθέσουμε ότι όλο το 21 πάει έτσι... όποια κάρτα και να έχει σε 2 μήνες θα έχει απόσβεση (κόστος εργοστασίου)...οπότε μετά καθαρό , πεντακάθαρο κέρδος...όταν και ΑΝ τελειώσει το μπατιρντί πατάει 1 πλύσιμο σε μπανιέρες υπερήχων τις συσκευάζει και τις πουλάει με έκπτωση π.χ 20%...ποιος δεν θα πάρει.

Για όλους τους μήνες μετά την απόσβεση και για όσο κρατάει απλώς κόβει χρήμα.

Π.χ αν υποθέσουμε ότι τον Σεπτέμβριο λήγει η υπόθεση για κάρτα 500€

Φεβρουάριος -->Απρίλιος : Απόσβεση

Μαιος - Ιούνιος - Ιούλιος - Αύγουστος : Απόδοση μηνός Χ5 (ας πούμε ότι ο μέσος όρος είναι περίπου 100€)

Τελική τιμή 500 -100 = 400€

Χοντρικά απο 500 που θα έβγαζε  θα πάρει : 500 +400 = 900€ (σε αυτά υπολογίζουμε θετικά την ελάφρυση απο το κόστος για το προσωπικό, μεγάλο αρνητικό το κοινωνικό αντίκτυπο αλλά μια γενναία έκπτωση θα τα κάνει όλα "μάκια" και θα γίνουν όλα μέλι γάλα)

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...