Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, odi83 είπε

Kαλημέρα. Εδώ και δύο μήνες έχω κάνει undervolt  στην rtx 3080 ftw ultra καθως είχα θερμοκρασίες σχετικά υψηλές και κατέβαζε το boost. Διαβάζοντας τα προηγούμενα post σχετικά με κινδύνους από το undervolt , όσον αφορά τα mosfets ( δεν κατάλαβα και πολλά να πω την αλήθεια με εισόδους - εξόδους κτλ ! ) , ήθελα απλά να κάνω μία παρατήρηση . Έψαξα πάρα πολύ στα αγγλικά να βρω εάν  πραγματικά υπάρχει κίνδυνος από το undervolt . Δεν υπάρχει πουθενά και σε κανένα forum η παραμικρή αναφορά για οποιοδήποτε κίνδυνο και όχι μόνο αυτό αλλά οι περισσότεροι αναφέρουν ότι μόνο κερδίζεις. Ο Steve από το gamernexus οι οποίοι είναι τρομερά αξιόπιστοι ( προσφάτως ευθύνονται για την απόσυρση του case της nzxt αφού ανακάλυψαν ότι υπάρχει κίνδυνος φωτιάς ) έχει ένα εκτενέστατο βίντεο στο οποίο δεν  βρίσκει κανένα  κίνδυνο από το undervolt . Ρωτάω απλά , εάν υπήρχε ο οποιοσδήποτε κίνδυνος , δεν θα  είχε γίνει γνωστός τόσα χρόνια που εφαρμόζεται το undervolt στις κάρτες . Η amd και η nvidia δεν θα το είχαν αντιληφθεί αυτό για να προειδοποιήσουν  τους χρήστες ; Δεν αντιλέγω στα όσα αναφέρθηκαν , απλά σαν απορία το έχω . ...

οι 3080 φωναζουν κανε με undervolt εκτος ελαχιστων υλοποιησεων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τέτοια γομάρια coolers που έχουν οι περισσότερες 3080 δεν χρειάζεται uv, ειδικά τώρα το Χειμώνα..

Oι 3090ες θέλουνε πάντως, ειδικά το καλοκαίρι :P 

Η δικιά μου ναι μεν μπορεί να μείνει κρύα ακόμα και με 500αρι bios, αλλά μόνο με τα ανεμιστηριά σε φάση προσγειώνεται ελικόπτερο στο σαλόνι σου.  Σε τέρμα silent mode με τα fans περίπου ~40% βαράω πάνω από 75 βαθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχετε υπόψη σας το StockX? Σκέφτομαι να κάνω αγορά από εκεί, είναι αξιόπιστο; Έχει μόνο μεταχειρισμένα ή και καινουργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τέτοια γομάρια coolers που έχουν οι περισσότερες 3080 δεν χρειάζεται uv, ειδικά τώρα το Χειμώνα..

Η ftw ultra που εχω εχει πραγματικα γομαρι cooler αλλα το corsair 460x τα βρηκε σκουρα με τα σχεδον 400 watt που τραβαει. Εφτανε τους 78-79 βαθμους ακομα και με το aggresive profile των fans. Με το undervolt την εριξα ακριβως 10 βαθμους ενω με αλλαγη κουτιου ( πηγα σε phanteks p500a ) βρηκε το μαστορα της ( σε συνδυασμο με το undervolt ) και τωρα το μεγιστο ειναι 62 βαθμοι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, odi83 είπε

Η ftw ultra που εχω εχει πραγματικα γομαρι cooler αλλα το corsair 460x τα βρηκε σκουρα με τα σχεδον 400 watt που τραβαει. Εφτανε τους 78-79 βαθμους ακομα και με το aggresive profile των fans. Με το undervolt την εριξα ακριβως 10 βαθμους ενω με αλλαγη κουτιου ( πηγα σε phanteks p500a ) βρηκε το μαστορα της ( σε συνδυασμο με το undervolt ) και τωρα το μεγιστο ειναι 62 βαθμοι. 

Καλά το 460x είναι ανέκδοτο για τέτοια κάρτα. Αφού είναι τζαμαρία τελείως, 0 airflow.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά το 460x είναι ανέκδοτο για τέτοια κάρτα. Αφού είναι τζαμαρία τελείως, 0 airflow.

Δεν το ειχα φανταστει..Την 2080 rog strix oc την καταφερνε μια χαρα . Ελεγα το cooler της evga θα ειναι αρκετο για να εχει την ιδια συμπεριφορα μεσα στο 460x αλλα επεσα εξω..Το p500a παρεπιπτοντως ειναι τρομερο κουτι κ τελειος συνδυασμος για τετοια καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, odi83 είπε

Δεν το ειχα φανταστει..Την 2080 rog strix oc την καταφερνε μια χαρα . Ελεγα το cooler της evga θα ειναι αρκετο για να εχει την ιδια συμπεριφορα μεσα στο 460x αλλα επεσα εξω..Το p500a παρεπιπτοντως ειναι τρομερο κουτι κ τελειος συνδυασμος για τετοια καρτα.

Nαι το P500A και το 5000D της corsair είναι μάλλον τα καλύτερα case για GPU airflow. Aπλά είναι λίγο μικρά οπότε κάρτες / γομάρια τύπου 3090 δεν ξέρω κατά πόσο θα χωράνε χωρίς vertical bracket. Τα καλώδια τους θα πιέζουν το glass στα πλάγια φαντάζομαι. Στο o11 dynamic που έχω οριακα χωράει η gamerock oc. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, giannis2156 είπε

Δεν παμε καθολου καλα τελος η 3080 ουτε το Partalert δεν μπορει να βρει θα κανουμε μηνες για να ξανα δουμε 3080 

Μόλις πριν λίγο τυχαία έκανα refresh με το μπήκε link απ' την Asus και ήταν out of stock. Στα 2-3 secs μιλάμε τώρα, άρα δεν έχει νόημα όταν παίζουν τα bots με ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, teller είπε

Μόλις πριν λίγο τυχαία έκανα refresh με το μπήκε link απ' την Asus και ήταν out of stock. Στα 2-3 secs μιλάμε τώρα, άρα δεν έχει νόημα όταν παίζουν τα bots με ms.

δεν υπαρχει πουθενα για καρτα αφου το Partalert εχει να βρει καρτα 3080 πανω απο 5 μερες και να βρει θα φυγει στα bots 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σε ολους θελω να κανω νεο tower γυρω στα 2000-2500χιλ μεσα στο επομενο 6μηνο και ρωταω μεχρι τοτε θα εχει βγει 3080τι και σειρα 11 στους ιντελ και αν ναι οι τιμες πιστεύετε θα ειναι τοσο χαλια οσο τωρα γενικως τι μου προτεινετε πρωην κατοχος 2080τι ειμαι οποτε δεν προκειτε να πεσω αναλογικα σε χειροτερη σειρα gpu

Επεξ/σία από papgeo23
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, odi83 είπε

Kαλημέρα. Εδώ και δύο μήνες έχω κάνει undervolt  στην rtx 3080 ftw ultra καθως είχα θερμοκρασίες σχετικά υψηλές και κατέβαζε το boost. Διαβάζοντας τα προηγούμενα post σχετικά με κινδύνους από το undervolt , όσον αφορά τα mosfets ( δεν κατάλαβα και πολλά να πω την αλήθεια με εισόδους - εξόδους κτλ ! ) , ήθελα απλά να κάνω μία παρατήρηση . Έψαξα πάρα πολύ στα αγγλικά να βρω εάν  πραγματικά υπάρχει κίνδυνος από το undervolt . Δεν υπάρχει πουθενά και σε κανένα forum η παραμικρή αναφορά για οποιοδήποτε κίνδυνο και όχι μόνο αυτό αλλά οι περισσότεροι αναφέρουν ότι μόνο κερδίζεις. Ο Steve από το gamernexus οι οποίοι είναι τρομερά αξιόπιστοι ( προσφάτως ευθύνονται για την απόσυρση του case της nzxt αφού ανακάλυψαν ότι υπάρχει κίνδυνος φωτιάς ) έχει ένα εκτενέστατο βίντεο στο οποίο δεν  βρίσκει κανένα  κίνδυνο από το undervolt . Ρωτάω απλά , εάν υπήρχε ο οποιοσδήποτε κίνδυνος , δεν θα  είχε γίνει γνωστός τόσα χρόνια που εφαρμόζεται το undervolt στις κάρτες . Η amd και η nvidia δεν θα το είχαν αντιληφθεί αυτό για να προειδοποιήσουν  τους χρήστες ; Δεν αντιλέγω στα όσα αναφέρθηκαν , απλά σαν απορία το έχω . ...

Εμένα πάλι το ερώτημα μου είναι αντίστροφο.

Εφόσον, το uv κάνει μόνο καλό στις κάρτες (χαμηλή κατανάλωση και θερμοκρασίες), δεν θα ήταν selling point για τις εταιρίες να στέλνουν τις κάρτες undervolted στα stock setting τους, για να πουλιούνται ως καλύτερες / efficient υλοποιήσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panospeter είπε

Εμένα πάλι το ερώτημα μου είναι αντίστροφο.

Εφόσον, το uv κάνει μόνο καλό στις κάρτες (χαμηλή κατανάλωση και θερμοκρασίες), δεν θα ήταν selling point για τις εταιρίες να στέλνουν τις κάρτες undervolted στα stock setting τους, για να πουλιούνται ως καλύτερες / efficient υλοποιήσεις ?

Αδύνατο, γιατί κάθε τσιπάκι έχει άλλα όρια οπότε θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να τσεκάρουν την κάθε κάρτα ξεχωριστά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

750W τροφοδοτικο φτανουν για την 3080; 

Γενικά ναι,εκτός εάν σκοπευεις να κανεις extreme oc σε κάρτα και παράλληλα έχεις oced καποιον 10900k/3900x/5900x  

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...