Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

1080 Ti

doom_eternal_1080ti_1wrkvf.jpg

3080

doom_eternal_3080_1zejeg.jpg

Έχει άλλους drivers γιατί ήταν παλιό screenshot αλλά 2.5 φορές πιο γρήγορη σε 4K. Και οι δύο στα daily clocks με waterblock και undervolting.

Δεν είναι τέτοια η διαφορά. Ίσως στο συγκεκριμένο game, εγώ έχω δεί περίπου 2.2 φορές πάνω κλοκαρισμένη 3090 από κλοκαρισμένη 1080ti. Στο RDR2 για παράδειγμα. 

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τιμιότατη και η 1080Ti ακόμη πάντως. Φοβερή καρτάρα..

Αμά δεν έκανα την ****κια να αγόρασω το monitor που έχω θα την είχα κρατήσει άλλη μια γενιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατηστε τις συζητησεις περι mining στο mining thread. Μπαινω εδω μπας και υπαρχει κατι νεοτερο σε drivers ή rebar και διαβαζω οτι διαβαζω και διπλα.

btw υπαρχει καμια νεοτερη πληροφορια με την διαθεσιμοτητα rebar απο aibs? Οκ, σιγουρα για τις 25 με την διαθεση της 3060, αλλα κυριως για τα vbios. games οπως call of duty και cyberpunk θα επωφεληθουν απο αυτο? 

Σκεφτομαι να αναβαθμισω μητρικη και για αυτο, αλλα και για καποια εξτρα που με ενοχλουν στην asus Που εχω (καποια bugs, μονο 1 nvme κτλ)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Αμά δεν έκανα την ****κια να αγόρασω το monitor που έχω θα την είχα κρατήσει άλλη μια γενιά. 

Και δε θα έβγαζες τα 13-14€/μέρα που βγάζεις τώρα σκάβοντας 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Και δε θα έβγαζες τα 13-14€/μέρα που βγάζεις τώρα σκάβοντας 😉

Nτάξει απτο mining γενικά δεν βγάζεις λεφτά αλλά χαρτζιλίκι. Aν θες να βγάλεις λεφτά απλά τα λεφτά για κάρτα τα δίνεις και αγοράζεις cryptos. Ακόμα και το πιο τελειώμενο τελευταίο crypto είναι από 4 έως 10 φορές πάνω σήμερα σε σχέση πχ. με τον Νοέμβρη του 2020. Δεν μιλάμε για trading που έχει και ρίσκο, μιλάμε απλά να αγοράσεις ένα οποιοδήποτε crypto και να περιμένεις. Σε 4 μήνες η κάρτα να σου έχει βγάλει 1200€? Μαζί με το value της κάρτας είσαι στα 3.000€ (αν μιλάμε για 3090). Αν έδινες απλά 2k ακόμα και στο bitcoin (για να ελαχιστοποιήσεις το ρίσκο) σήμερα θα είχες 9000€.  Αν πάμε σε πιο ψαγμένες καταστάσεις τύπου ADA θα είσουν στα 20k+

Aπλά ο κόσμος αρχίζει να ασχολείται αφού πρώτα γίνει το inflation και μετά χάνει όλα του τα χρήματα. Οι τιμές που βλέπουμε αυτή τη στιγμή είναι απλά φούσκα, αν και υπάρχει περίπτωση και να μη σκάσει όσο περίεργο και αν ακούγεται. Εγώ έχω βάλει το 70% του budget μου στο ADA και το 30% στο XRP και δεν ασχολούμε ιδιαίτερα. Αν ξυπνήσω μια μέρα δισεκατομμυριούχος κομπλέ, αν όχι κλάιν, δεν έχασα και τίποτα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Nτάξει απτο mining γενικά δεν βγάζεις λεφτά αλλά χαρτζιλίκι. Aν θες να βγάλεις λεφτά απλά τα λεφτά για κάρτα τα δίνεις και αγοράζεις cryptos. Ακόμα και το πιο τελειώμενο τελευταίο crypto είναι από 4 έως 10 φορές πάνω σήμερα σε σχέση πχ. με τον Νοέμβρη του 2020. Δεν μιλάμε για trading που έχει και ρίσκο, μιλάμε απλά να αγοράσεις ένα οποιοδήποτε crypto και να περιμένεις. Σε 4 μήνες η κάρτα να σου έχει βγάλει 1200€? Μαζί με το value της κάρτας είσαι στα 3.000€ (αν μιλάμε για 3090). Αν έδινες απλά 2k ακόμα και στο bitcoin (για να ελαχιστοποιήσεις το ρίσκο) σήμερα θα είχες 9000€.  Αν πάμε σε πιο ψαγμένες καταστάσεις τύπου ADA θα είσουν στα 20k+

Aπλά ο κόσμος αρχίζει να ασχολείται αφού πρώτα γίνει το inflation και μετά χάνει όλα του τα χρήματα. Οι τιμές που βλέπουμε αυτή τη στιγμή είναι απλά φούσκα, αν και υπάρχει περίπτωση και να μη σκάσει όσο περίεργο και αν ακούγεται. Εγώ έχω βάλει το 70% του budget μου στο ADA και το 30% στο XRP και δεν ασχολούμε ιδιαίτερα. Αν ξυπνήσω μια μέρα δισεκατομμυριούχος κομπλέ, αν όχι κλάιν, δεν έχασα και τίποτα

Εγώ θα το πω διαφορετικά αν καταφέρω να βγάζω 150 ευρώ το μήνα με την 3070 να πληρώνω την δόση του αμαξιού είμαι άρχοντας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Damianus είπε

Οργισμενοι gamers ενωθειτε.

ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ. 

 

Έτσι όπως το πάει η Nvidia θα παραδώσει ολοκληρωτικά την βιομηχανία του Gaming στην AMD.

Η AMD έχει κερδίσει ήδη τις κονσόλες. Ήρθε μάλλον η ώρα και του PC gaming (και η Nvidia θα βάλει το RTX εκεί που δεν βλέπει ο ήλιος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, panospeter said:

Έτσι όπως το πάει η Nvidia θα παραδώσει ολοκληρωτικά την βιομηχανία του Gaming στην AMD.

Η AMD έχει κερδίσει ήδη τις κονσόλες. Ήρθε μάλλον η ώρα και του PC gaming (και η Nvidia θα βάλει το RTX εκεί που δεν βλέπει ο ήλιος)

Με τι διαθεσιμότητα και τιμές?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panospeter είπε

Έτσι όπως το πάει η Nvidia θα παραδώσει ολοκληρωτικά την βιομηχανία του Gaming στην AMD.

Η AMD έχει κερδίσει ήδη τις κονσόλες. Ήρθε μάλλον η ώρα και του PC gaming (και η Nvidia θα βάλει το RTX εκεί που δεν βλέπει ο ήλιος)

Μόνο που το switch έχει NVIDIA και οι πωλήσεις του είναι πάνω από το Xbox, άρα δεν έχει όλες τις κονσόλες η AMD. Επίσης στο desktop τα ίδια σκατά είναι και οι δύο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω ότι είναι τα ίδια σκατά. Είναι μοναδική ευκαιρία τους τώρα να θάψουν την Nvidia και να περάσουν μπροστά και στο  PC gaming (με διαθεσιμότητα και λογικές τιμές βεβαίως βεβαίως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, danaos7 είπε

Εγώ θα το πω διαφορετικά αν καταφέρω να βγάζω 150 ευρώ το μήνα με την 3070 να πληρώνω την δόση του αμαξιού είμαι άρχοντας.

Δεν θα είναι για πάντα σίγουρα , μπορεί να μην είναι και σε 1 μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 minutes ago, panospeter said:

Δεν αντιλέγω ότι είναι τα ίδια σκατά. Είναι μοναδική ευκαιρία τους τώρα να θάψουν την Nvidia και να περάσουν μπροστά και στο  PC gaming (με διαθεσιμότητα και λογικές τιμές βεβαίως βεβαίως)

Και με τους Ryzen 5000 Series ήταν πολύ καλή ευκαιρία, αλλά μια χαρά το λουσαν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, panospeter είπε

Δεν αντιλέγω ότι είναι τα ίδια σκατά. Είναι μοναδική ευκαιρία τους τώρα να θάψουν την Nvidia και να περάσουν μπροστά και στο  PC gaming (με διαθεσιμότητα και λογικές τιμές βεβαίως βεβαίως)

Έχουν πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθούν.

Συγκεκριμένα

α) EPYC cpus με τα τρελα margins όσο παίρνουν market share

b) Να καλύψουν την ζήτηση για τσιπάκια για κονσόλες, μιας και εκεί έχουν και συνεργασίες - συμβόλαια

c) Ryzen CPUs - Threadripper CPUs με επίσης καλά margins τώρα που είναι μπροστά

 

Ότι περισσέψει, αν περισσέψει, από τα παραπάνω θα το βάλουν κάποια στιγμή για RADEON. Τα πιο πολλά προϊοντα της AMD βγαινουν στα 7 nm, πρέπει να διαλέξουν που θα δώσουν βάση. Και οι τεράστιες κάρτες με την χαμηλή (για το μέγεθος του τσιπ) τιμή πώλησης, δεν είναι προτεραιότητα προφανώς.

Προσωπικά δεν κατάλαβα γιατί κάνανε launch, και γιατί υποσχέθηκαν κιόλας πως δεν θα είναι paper launch. Για να κάνουν flex πως είναι αξιόμαχοι σε όλα; Να το βράσω το design της GPU αν βγήκε καλό, όταν δεν βγάζεις κομμάτια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος θέλει, βγήκε η 3060 για προπαραγγελια από Αμαζον Ισπανίας στα 496€.

Το λινκ είναι αυτό.

https://www.amazon.es/_itm/dp/B08X12YK8G?tag=partalertes-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1&smid=A1AT7YVPFBWXBL

 

 

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...