Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πλαίσιο έχει ακόμα δύο καρτες 3070 Ventus στα 899€ τέλος σε 5 λεπτά δεν υπάρχει  

Επεξ/σία από giannis2156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Εν τω μεταξυ επειδη κοντευω να τρελαθω με αυτο το θεμα, και με 5700xt δεν μου το εκανε.

Καθε χ χρονο ακουγεται ηχος οτι αποσυνδεω συσκευη απο το pc. Μεσω device manager δεν εχω καποιο αγνωστο Usb κτλ. Βασικα εχω ηδη προσδιορισει το προβλημα και ερχεται απο την rtx 3070 και το hdmi της τηλεορασης. Απο nv panel εχω κλεισει το digital audio. Απο device manager εχω κανει disable τα 2 drivers που δεν χρεειαζομαι. Εχω δοκιμασει το καλωδιο και στο earc hdmi, και στο απλο. Δοκιμασα να κανω uninstall τα drivers και μεσω gpedit.msc να ορισε τα hardware ids να μην τα ξανα κανει εγκατασταση, και αν και δεν τα κανει παλι εγκατασταση, το προβλημα παραμενει. 

Το θεμα δεν ειναι ο ηχος, ξερω οτι μπορω να το απενεργοποιησω. Το θεμα ειναι οτι για μισο sec, ειναι σαν να κανουν reset ολες οι συσκευες, οποτε εχω και θεμα με ποντικι/πληκτρολογιο. Δλδ πχ το ποντικι κανει οπως αν το συνδεσεις και πας να το κουνησεις κατευθειαν, θα κανει ενα μικρο "πηδηματακι" πρωτου στρωσει.

Εχω βρει μια πιθανη λυση. Να κοψω το 19ο πιν απο το hdmi. Δοκιμασα με ταινια αλλα δεν την κρατουσε στην θεση της. Ουσιαστικα ειναι το Pin που αναγνωριζουν τα windows οτι μπηκε/βγηκε συσκευση 

 

image.png.b3e5287e342c0183ea3a053852fb73eb.png

image.png.2005e79911b3fa4160e770d0dfa5733c.png

Να άλλαζες καλώδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, masteripper είπε

Να άλλαζες καλώδιο?

Το άλλαξα ήδη (ήθελα ένα μεγαλύτερο έτσι και αλλιώς). Είναι καθαρά θέμα των nvidia drivers και των Windows. Για την ώρα θα προσπαθήσω να βγάλω εκτός το 19ο πιν αν βρω τρόπο να το ανοίξω. 

Επισης την οθόνη την έχω σύνδεση με optical πάνω στην G6, οπότε δεν με ενδιαφέρει γενικά ο ήχος μέσω hdmi

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το άλλαξα ήδη (ήθελα ένα μεγαλύτερο έτσι και αλλιώς). Είναι καθαρά θέμα των nvidia drivers και των Windows. Για την ώρα θα προσπαθήσω να βγάλω εκτός το 19ο πιν αν βρω τρόπο να το ανοίξω. 

Επισης την οθόνη την έχω σύνδεση με optical πάνω στην G6, οπότε δεν με ενδιαφέρει γενικά ο ήχος μέσω hdmi

Μήπως στο κάνει όταν σβύνει η οθόνη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, masteripper είπε

Μήπως στο κάνει όταν σβύνει η οθόνη ?

Η τηλεόραση είναι έτσι και αλλιώς σβηστή και disconnected μέσα στα Windows (βάζω extended όταν την χρησιμοποιώ). Το spike που κάνει σε ποντίκι και πληκτρολόγιο προφανώς τα χρησιμοποιώ για να καταλαβαίνω ότι το το κάνει (οπότε το pc δεν είναι σε αδράνεια). Το κάνει και σε game. 

Τεσπα, θα και reddit μπας και έχει και άλλος το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ενημέρωση ποτε θα κυκλοφορήσουν οι rtx και συγκεκριμένα ψάχνω για 3080. Η’ εάν μπορούμε από κάπου να κάνουμε προ παραγγελεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, teller είπε

Στο skroutz βλέπω τιμές 3k για 3090.

Γελοίες καταστάσεις lol.

Εγώ την έχω παραγγείλει από Amazon σε κανονική τιμή (για 3090, οπότε αρκετά ψηλή από default). Δεν έχει έρθει όμως ακόμα και αν δεν έρθει και πάρω refund, δεν με βλέπω να παίρνω κάρτα για κανά 6μηνο τουλάχιστον όπως πάει η κατάσταση. Ακόμα και στο Amazon είναι 1000 ευρώ πάνω. Κρίμα γιατί στήνω νέο PC και μόνο η κάρτα μου λείπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, pug987 είπε

Κρίμα γιατί στήνω νέο PC και μόνο η κάρτα μου λείπει.

Είμαι από το καλοκαίρι με 2 PCs στημένα και το μόνο που μου λείπει, είναι οι κάρτες. Οπότε είμαι παθών X 2.

Στο μεταξύ βάζω LED lights, fans κλπ. Σαν λούνα-παρκ τα έχω κάνει.

Επεξ/σία από teller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, teller είπε

Είμαι από το καλοκαίρι με 2 PCs στημένα και το μόνο που μου λείπει, είναι οι κάρτες. Οπότε είμαι παθών X 2.

Στο μεταξύ βάζω LED lights, fans κλπ. Σαν λούνα-παρκ τα έχω κάνει.

Τουλάχιστον αν δε ποστάρει επειδή δε βρίσκετε gpu, θα το κρατήσετε για χριστουγεννιάτικο δέντρο για του χρόνου.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο sprouts δεν υπάρχει μαγαζί που να έχει στοκ αλλά και ούτε κάνουν προ παραγγελίες. Μίλησα επίσης με Πλασιο και βάλανε τα γέλια! Κανείς δεν ξερει ποτε θα ξαναβγούν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pug987 είπε

Εγώ την έχω παραγγείλει από Amazon σε κανονική τιμή (για 3090, οπότε αρκετά ψηλή από default). Δεν έχει έρθει όμως ακόμα και αν δεν έρθει και πάρω refund, δεν με βλέπω να παίρνω κάρτα για κανά 6μηνο τουλάχιστον όπως πάει η κατάσταση. Ακόμα και στο Amazon είναι 1000 ευρώ πάνω. Κρίμα γιατί στήνω νέο PC και μόνο η κάρτα μου λείπει.

λαθος καλυτερα κανε υπομονη εμενα εκανε 10 μερες να μου ερθει μια Pny rtx3090 1700ευρω γιατι αμα θελεις απο Ελλαδα μια το πλαισιο εχει μια strix 3090 στα 2500 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teller είπε

Είμαι από το καλοκαίρι με 2 PCs στημένα και το μόνο που μου λείπει, είναι οι κάρτες. Οπότε είμαι παθών X 2.

Στο μεταξύ βάζω LED lights, fans κλπ. Σαν λούνα-παρκ τα έχω κάνει.

Χωρίς πλάκα, επειδή έχω δει να το ξαναγράφεις,

σκέψου να αγοράσεις καμιά 1030 όσο είναι κάτω από τα 100 ετοιμοπαράδοτες.

Τουλάχιστον να μπορείς να παίξεις τα esports αξιοπρεπώς.

Επίσης σκέψου μήπως πουλήσεις ότι χάνει αξία,  m/b, cpu, ram, nvme με αυτή τη σειρά,

τουλάχιστον από το ένα pc.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Χωρίς πλάκα, επειδή έχω δει να το ξαναγράφεις, σκέψου να αγοράσεις καμιά 1030 όσο είναι κάτω από τα 100 ετοιμοπαράδοτες.

Τουλάχιστον να μπορείς να παίξεις τα esports αξιοπρεπώς.

Το έχω στο σαλόνι το 2ο. Δεν έχω τηλεόραση. Είμαι σε άλλη φάση χα χα.

Έχω 1050 ti στο ένα & 1650 στο άλλο. Είχα δοκιμάσει το Dirt Rally 2 με 1050 ti και έπαιζε ικανοποιητικά.

Η πλάκα είναι ότι τις είχα πάρει αυτές για προσωρινή χρήση (silent μάλιστα), μέχρι να βγει η σειρά 30. Βγήκε και έχω φάει πίκρα από τότε. :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teller είπε

Στο skroutz βλέπω τιμές 3k για 3090.

Γελοίες καταστάσεις lol.

Oποιος προλαβε να παρει εχε καλως..

Του χρονου παλι οσοι δεν τα καταφεραν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...